Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Přístřešky jsou samostatné stavby, které ochrání vaše auto, loď či jiný dopravní prostředek před rozmary počasí. Staví se jak ve volném prostoru, tak na zpevněných základech. Pokud nyní parkujete venku, investice do přístřešku může jak prodloužit životnost vašeho majetku, tak zhodnotit váš dům, pokud jej zahrnete do plánů. Připravit si základy, navrhnout správnou konstrukci a vybudovat celý přístřešek je přitom snazší, než si možná myslíte.

Část 1
Část 1 ze 4:
Příprava podkladu

  1. 1
    Sežeňte si potřebná stavební povolení. Na stavebním úřadě si ověřte, že je váš projekt v souladu s předpisy. Přístavky obytných prostor mohou výrazně ovlivnit hodnotu domu, takže je důležité vše nejprve vyjednat s místní správou. V určitých lokalitách budete nejspíše muset také předložit kvalitní konstrukční plány, opatřené podpisem certifikovaného stavebního inženýra/architekta. [1] Abyste dostali potřebná povolení, budete také nejspíše potřebovat následující:
    • Doklad o vlastnictví pozemku
    • Vyplněnou žádost o stavbu dle vzoru místního úřadu
    • Stavební plány
  2. 2
    Pořiďte si potřebný stavení materiál. Přístřešek na auto můžete postavit ze dřeva, nebo z kovu. To už záleží na tom, před jakými vlivy chcete své auto ochránit. Volba vhodného materiálu závistí na klimatu, ve kterém žijete. Nebojte se proto upravovat základní návrh podle toho, jaký přístřešek hodláte postavit, a využít jakýkoliv materiál, který máte k dispozici, nebo který dokážete levně sehnat. V tomto projektu máte možnost široce experimentovat.
    • Tlakově impregnované dřevo se asi lépe hodí do sušších klimatických podmínek, na druhou stranu se s ním však dobře pracuje a dobře odolává jakýmkoliv podmínkám. Správně postavené dřevěné konstrukce dalece předčí všechny ostatní materiály. Pokud tedy chcete přístřešek na auto s dlouhou životností, sáhněte po dřevě.
    • Galvanizovaný kov znamená mnohem levnější a rychlejší stavbu přístřešku, jeho životnost je však nepoměrně kratší. Pokud potřebujete rychle a levně zaparkovat auto, kterým jezdíte do práce, je to dobrá volba. Pokud potřebujete přístřešek postavit svépomoci a opravdu rychle, bude nejlepší sáhnout po předpřipravených galvanizovaných kovových dílech.
  3. 3
    Vyměřte si základy. Pro parkování průměrně velkého auta si vyměřte obdélník o rozměrech minimálně 500 × 280 cm. Vyznačte si jej na zem. U základního přístřešku budete potřebovat šest sloupků – jeden v každém rohu a jeden doprostřed každé z 5m stran.
    • Máte-li větší auto nebo dodávku, nebo pokud chcete postavit přístřešek pro více aut, náležitě vše přizpůsobte velikosti své stavby.
  4. 4
    Pokud je třeba, vyrovnejte povrch. Po vrstvách odstraňte trávník, podklad uhrabejte, ušlapejte, a znovu uhrabejte. Povrch nemusí být perfektní, není však špatné vzniklou plochu zvážit, abyste měli jistotu, že je co nejrovnější.
    • Pokud chcete postavit přístřešek nad existujícím betonovým povrchem na příjezdové cestě u domu, klidně to udělejte. Změřte si rozměry betonové plochy a vymyslete, jak kolem ní postavit konstrukci – je to snazší, než kdybyste postupovali opačně. Konstrukci můžete položit na sloupky po stranách betonové plochy, zakotvené do země. [2]
  5. 5
    Pokud je to třeba, povrch vysypte. Holá hlína někdy nevadí, zvažte však, jestli přece jen nevysypat povrch štěrkem. Díky němu si nebudete domů nosit bláto a nerozjezdíte si hlínu okolí přístřešku. Pokud nechcete štěrk, zvažte tmavé rohože proti plevelu, které zabrání dalšímu zarůstání plochy.
    • Nejlepší by samozřejmě bylo vylít povrch betonem, nebo stavět na stávajícím betonové ploše. To přístřešku zaručí nejdelší životnost a vysokou odolnost.
  6. 6
    Zvažte využití předpřipravených kusů pro stavbu přístřešku. Stavba přístřešku se může z hlediska nároků na materiál i času poměrně náročným projektem, takže se vám možná zalíbí možnost využít předpřipravené přístřešky, které stačí sestavit. [3]
    • Kovový stavební materiál obvykle seženete i s návodem ke stavbě levněji, než za kolik postavíte přístřešek ze dřeva. Postavený jej pak máte zhruba za den.
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 4:
Stavba nosníků

  1. 1
    Vykopejte díry pro sloupy. Díry rozměřte pravidelně po obvodu vyznačených základů přístřešku. Pak je s pomocí půdního vrtáku vyhlubte. Měly by být hluboké přinejmenším 60 cm – pokud bydlíte ve větrné lokalitě nebo tam, kde hodně sněží, udělejte je hlubší.
  2. 2
    Vztyčte šest sloupů. Na nejjednodušší konstrukci budete potřebovat masivní sloupy, na jedné straně nejméně 280 cm dlouhé, na druhé pak 340 cm dlouhé. Tím zajistíte střeše dostatečný spád pro odvod i těch nejsilnějších srážek. Delší sloupy použijte na tu stranu přístřešku, která je blíže domu. Voda ze střechy tak nebude padat k základům domu.
    • Při usazování sloupů nalijte do 60 cm hluboké díry 15 cm betonu a posaďte do ní sloup tak, aby dosedl na dno. Pak dolívejte beton do doby, než je díra plná. Během tuhnutí betonu upravte sloup s pomocí vodováhy do perfektně svislé polohy. Před připevňováním dalších trámů nechte beton nejméně jeden den zatvrdnout.
  3. 3
    Nejprve připevněte přední a zadní trám. Pro stavbu zdí přístřešku v podstatě potřebujete vytvořit jednoduchý asi 5 metrů dlouhý, 3 metry široký a zhruba 2,1 metru vysoký obdélníkový rám, upevněný ke sloupům. [4]
    • Dva nosné trámy položte naplocho na vršek kratších rohových sloupů a dotáhněte je asi 60 cm pod vršky delších rohových sloupů. Pomocí „téček“ (spojovacích plechů ve tvaru „T“), které koupíte v každém železářství, je sbijte dohromady. Předtím ověřte, že jsou trámy vodorovně.
  4. 4
    Připevněte postranní nosníky. Tyto nosníky přibijte tak, jak vyžadují předpisy a plány. Trám na nižší straně přístřešku by měl být nabitý shora na přední a zadní trám, které jste již předtím přibili k vrškům sloupů. Je-li to nutné, můžete je podložit tak, aby je bylo možné přibít k prostřednímu sloupu na nižší straně, a aby trám ležel přes všechny tři sloupy.
    • Je důležité, abyste přístřešek postavili tak pevný, jak jen to jde – zvláště pokud žijete ve větrné, horské, nebo jinak drsné lokalitě. Neexistuje na to žádný univerzální návod, proto se vždy řiďte místními nařízeními.
    Reklama

Část 3
Část 3 ze 4:
Stavba střechy

  1. 1
    K postranním trámům připevněte krokve. Šest 50 × 100 × 3000mm střešních latí, které střechu ponesou, můžete k základnímu rámu připevnit dvěma způsoby: buďto do zářezu, nebo do závěsu. Tak či tak, přední a zadní krokev by měla být připevněna podél předního a zadního trámu. Zbývající čtyři krokve byste měli rozmístit stejně daleko od sebe po celé délce 5m trámů, tedy zhruba každých 90 – 100 cm. [5]
    • Uložení do zářezů vypadá tak, že krokve leží na hraně trámů. Uděláte to tak, že položíte na místo první lať a tužkou si vyznačíte, kde se dotýká postranního trámu. V tom místě uděláte okružní pilou do latě zářez tak, aby se hrana trámu zasunula zhruba do třetiny výšky latě. Jakmile jste s uložením první latě na trámu spokojení, sundejte ji a použijte ji jako šablonu pro vytvoření zářezů na zbývajících pěti latích. Při přibíjení směřujte hřebíky přes bok latě do trámu pod ní.
    • Pro zavěšení krokví kupte v železářství nějaké kovové závěsy. K uchycení latí 50 × 100 mm jich existuje celá řada, takže si můžete vybrat ze spousty směrů uchycení. Úhel uchycení latí k trámům bude u této stavby okolo 25°. Kovové závěsy lze mírně ohnout tak, aby přesně sedly na místo, takže si s výběrem nemusíte příliš lámat hlavu. Na rozdíl od uložení do zářezů leží v tomto případě krokve na vršku trámů. Nejprve tedy přibijete závěs ke krokvi, a poté k trámu.
  2. 2
    Ke krokvím připevněte střešní OSB desky. Desky položte tak, aby na přední i zadní straně přístřešku přečnívaly o 15 cm. Dosáhnete tak uhlazeného vzhledu přístřešku.
    • OSB desky kupte v největším dostupném rozměru. Obvykle se prodávají v plátech o rozměrech 1250 × 2500 mm, občas však najdete i jiné. Celková plocha střechy je 300 × 520 cm. Desky nařežte kotoučovou pilou tak, abyste měli co nejméně spojů. Čím méně spojů, tím nižší riziko zatékání do střechy.
    • Základní rám přístřešku je 280 cm, délka krokví je 300 cm. To znamená, že budete při zakládání střechy potřebovat dostatek materiálu na to, abyste měli na obou stranách přesah 15 cm. Pokud děláte přístřešek delší, nezapomeňte tomu přizpůsobit i množství desek, které koupíte.
    • OSB desky seženete v celé řadě tlouštěk. Na tento projekt můžete použít desky o síle 12 mm. Pokud máte strach, že se prohnou, požijte desky 18mm. [6]
  3. 3
    Zkontrolujte stabilitu konstrukce. Po uložení střechy by měla být konstrukce poměrně pevná. Od teď už nebudete dělat nic, co by celkovou stabilitu stavby zlepšilo, takže pokud pozorujete výraznější pohyblivost konstrukce, budete ji muset zpevnit vnějšími podpěrami.
    Reklama

Část 4
Část 4 ze 4:
Dokončení stavby

  1. 1
    Utěsněte spoje ve střeše. Aby se srážky nedostaly do přístřešku, je nutné před pokrytím střechy vyplnit spáry mezi deskami tmelem, který vytvoří takřka vodotěsný spoj. Pokud vám bude do přístřešku proti dešti zatékat, postrádá jeho stavba smysl.
    • Nebylo by rozumnější izolovat konstrukci? Možná ano, ale nevyplatí se to. Pamatujte na to, že nestavíte přístavek k domu, ale pouze jednoduchý přístřešek, který udrží vaše auto v suchu.
  2. 2
    Připevněte na střechu šindele. Běžte do obchodu se stavebninami a pořiďte dost šindele na to, aby zakryl celou plochu střechy stavby. Přes desky není špatné před pokládkou šindelů nabít i vodotěsnou fólii, která vytvoří dodatečnou ochrannou vrstvu.
    • Pokud nechcete na střeše šindel, můžete se úplně vyhnout pokládce OSB desek a namontovat namísto toho střechu plechovou. Na přístavcích se často používají střechy ze zvlněného hliníkového plechu, se kterými dokončíte střechu mnohem rychleji. Pokud vám nevadí vzhled a hlasitě bubnující déšť, může být plechová střecha dobrou alternativou.
  3. 3
    Zpevněte spoje kovovými závěsy. Pro lepší stabilitu není špatné zpevnit styčná místa konstrukce kovovými spojkami. V železářství seženete celou řadu kovových plátů, které lze přibít na různé typy spojů konstrukce – zvláště v místě styku sloupů s trámy, trámů s krokvemi atd.
  4. 4
    Dřevěné části stavby nalakujte. Vzhledem k vynaloženému úsilí je dobrý nápad opatřit nekryté dřevo vrstvou ochranného laku. Prodloužíte tím jeho životnost a nebudete tak muset za pár let stavět přístřešek znovu.
    • Pro zajištění dlouhé životnosti stavby je dobré lakování pravidelně opakovat. Proto přístřešek pravidelně kontrolujte a snažte se problémy vychytat dřív, než vám přerostou přes hlavu.
    Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Kladivo
  • Vrtačku
  • Okružní pilu
  • Vodováhu
  • Zemní vrták
  • Betonovou směs
  • Tři 100 × 100 × 2800 mm sloupky (trámy)
  • Tři 100 × 100 × 3400 mm sloupky (trámy)
  • Šest 50 × 100 × 3000 mm
  • Dva 50 × 100 × 5000 mm postranní trámy
  • Dva 50 × 100 × 2800 mm trámy na přední a zadní stranu
  • OSB desky na zakrytí plochy střechy 3000 × 5200 mm
  • Kovové závěsy
  • Hřebíky
  • Střešní šindele
  • Barvu

O tomto wikiHow

Mark Spelman
Spoluautorem článku je :
Generální dodavatel
Spoluautorem tohoto článku je Mark Spelman, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 15 417 krát
Stránka byla zobrazena 15 417 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama