Tento článek spoluautorem článku je Matt Ham. Matt Ham je specialista na počítačové opravy a generální ředitel a prezident Computer Repair Doctor. S více než desetiletou zkušeností se Matt specializuje na opravy a upgrady počítačů Mac, PC, iPhone, iPad a Smartphone. Matt je držitelem titulu BS ve strojírenství na Státní univerzitě v Severní Karolíně a titulu MS ve strojírenství na Kolumbijské univerzitě. Matt rozšířil Computer Repair Doctor na sedm různých míst. Je také spoluvlastníkem společnosti Repair Life, rozsáhlé marketingové agentury specializující se na řízení online i offline kontaktů s prodejnami mobilních telefonů a počítačů a prodejci zařízení.
Tento článek byl zobrazen 5 610 krát
Tento návod je určen lidem, kteří nemají nejmenší tušení, jak si postavit počítač. Je zamýšlen jako učební pomůcka pro uživatele s nulovými zkušenostmi. Pokud vám tento návod nepomůže, nezbude vám bohužel nic jiného, než navštívit nejbližší obchod s výpočetní technikou. Tam vám poradí ohledně nejasností s kompatibilitou či samotnou fyzickou stavbou.
Když poprvé stisknete vypínač na novém počítači, zažijete známé vzrušení. Tiše vanoucí větráky, uklidňující pípání a záře monitoru – to vše signalizuje další úspěšně dokončenou stavbu. Právě tento pocit neznáma a očekávání je hlavním hnacím motorem pro všechny počítačové nadšence. Stavba vlastního počítače je pak perfektním vstupním krokem do jejich světa. Složením vlastního počítače si navíc můžete ušetřit i nějaké peníze.
Postup
Shromáždění komponenůt
-
1Určete si funkci počítače. Stavíte-li počítač pro práci s textem a emaily v domácí kanceláři, budou vaše požadavky diametrálně odlišné než při stavbě high-end herního počítače. Úloha počítače významně ovlivní to, jaké komponenty budete potřebovat. Bez ohledu na výslednou funkci se však každý počítač skládá ze stejných základních komponentů.
-
2Vyberte si procesor (CPU). Ten je mozkem počítače. Téměř všechny procesory jsou vícejádrové, což znamená, že jde v podstatě o několik procesorů v jednom. Porovnejte specifikace procesorů a najděte takový, který má rychlost potřebnou k běhu aplikací, které chcete používat. Vezměte také v potaz spotřebu energie a obtížnost chlazení.
-
3Pořiďte si základní desku, která procesor podporuje. Pokud je procesor mozkem počítače, pak základní deska představuje jeho tělo. Základní deska propojuje veškeré vnitřní součástky počítače. Procesor, který si pořídíte, určuje typ vaší základní desky. Různé procesory mají rozdílné velikosti patice („socket“) a fungují pouze se základními deskami, které danou patici podporují. Výběr vaší desky tedy bude záležet na procesoru, který máte, a na tom, kolik chcete paměti, jak velkou skříň budete mít a kolik disků a mechanik chcete k základní desce připojit.
- Základní desky se prodávají v mnoha formátech, nejběžnější jsou však standardy ATX a MicroATX. ATX je běžná základní deska plné velikosti. Pokud stavíte počítač v typické skříni typu tower, vybírejte mezi ATX základními deskami. µATX desky jsou menší než standardní ATX, lépe se hodí do malých skříní a tam, kde není třeba více než čtyř rozšiřujících slotů.
- Ujistěte se, že vaše základní deska podporuje všechny komponenty, které chcete použít. Pokud plánujete instalaci špičkové grafické karty, základní deska musí podporovat rozhraní PCI Express. Chcete-li použít velké množství RAM, pak musí být základní deska schopná pojmout alespoň 4 paměťové moduly.
- Občas se naskytne možnost pořídit procesor a základní desku ve výhodném balíčku, což vám může ušetřit něco málo peněz. Vždy se ale zamyslete, jestli se nechystáte slevit ze svých požadavků a koupit procesor či desku, které nechcete, jen abyste ušetřili pár korun.
-
4Najděte operační paměť (RAM), která je kompatibilní s vaší novou základní deskou. RAM (Random Access Memory) je místem, kde si programy ukládají právě používané informace. Pokud nemáte dostatek RAM, vaše programy běží mnohem pomaleji, než by měly. To, jakou paměť si můžete pořídit, určuje základní deska. Ta musí podporovat rychlost RAM, kterou chcete nainstalovat.[1]
- RAM byste měli vždy instalovat po párech shodných kusů. Všechny paměťové moduly by měly mít stejnou rychlost a nejlépe být i stejného typu od jednoho výrobce. Pokud například chcete 8 GB RAM, můžete nainstalovat 2 shodné 4GB moduly, nebo 4 shodné 2GB moduly.
- Pokud hodláte použít více než 4 GB RAM, budete muset nainstalovat 64bitový operační systém. 32-bitové operační systémy nedetekují více než 4 GB RAM, přestože je v počítači nainstalována.
-
5Pořiďte si pevný disk dostačující pro uložení všech vašich dat. Na pevném disku je uložen vás operační systém, nainstalované programy a veškerá vaše data. Ceny za úložnou kapacitu během posledních let výrazně klesly, takže si dnes můžete za nemnoho peněz koupit úložiště s kapacitou několika terabytů.
- Pevné disky se vyrábějí v několika rychlostech, nejběžnější jsou hodnoty 5400, 7200 nebo 10000 RPM (otáček za minutu). Existují také SSD (solid state drive) disky, které neobsahují žádné pohyblivé součástky a umožňují dosažení vyšších rychlostí. Jejich nevýhodou je poněkud vyšší cena a omezená úložná kapacita ve srovnání s klasickými pevnými disky podobné ceny. Nejlepší je využít SSD jen pro operační systém a nejdůležitější programy. Své hry, hudbu a filmy pak uložte na oddělený pevný disk. Díky tomu získáte bleskově startující, rychle běžící počítač se spoustou úložné kapacity.
-
6Kupte si grafickou kartu pro hraní a sledování HD filmů. Pro hraní nejnovějších her je dedikovaná (samostatná) grafická karta nutností, u kancelářského PC se však bez ní většinou obejdete. Základní desky Intel mají v sobě integrované grafické karty, takže plánujete-li PC používat k brouzdání na webu a vyřizovaní emailů, samostatnou kartu nebudete potřebovat. Naopak, pokud často sledujte HD video nebo hodně hrajete hry, bude to chtít dedikovanou grafickou kartu.
-
7Použijte počítačovou skříň, která je zároveň funkční a příjemná na pohled. Skříň je tím, co ukrývá komponenty vašeho počítače. Pro její velikost je určující to, kolik disků a mechanik budete instalovat, a také velikost základní desky. Existují levné a účelné, ale také okázalé a drahé skříně. [2] Vyberte si skříň, která umožňuje dobré proudění vzduchu a v případě potřeby i instalaci dodatečných větráků. Hodláte-li použít spoustu vysoce výkonných komponent, budete se muset vypořádat s mnohem větším vyzařovaným teplem, než při požití komponent slabších.
-
8Ubezpečte se, že váš zdroj zvládne dané zatížení. Zdroj napájí veškeré komponenty vašeho počítače. Některé počítačové skříně se dodávají s již instalovaným zdrojem, u většiny však budete muset dodat zdroj vlastní. Zdroj by měl být dostatečně výkonný pro napájení všech vašich komponent, ale zase ne předimenzovaný, abyste neplýtvali elektřinou k napájení něčeho, co nevyužijete. Na této součástce však rozhodně nešetřete – pořízením vadného zdroje můžete poškodit všechny ostatní komponenty.
-
9Prověřte si všechny komponenty, které budete pořizovat. Pro získání více informací si přečtěte počítačové magazíny a internetové stránky s uživatelským hodnocením. Při shánění konkrétních informací mohou být velmi užitečná také internetová diskuzní fóra, jako je SvětHardware.cz. Uvědomte si, že tento krok je při stavbě počítače jedním z nejdůležitějších, protože vše ostatní bude záviset na vašem hardwaru. Existuje celá řada doporučení a recenzí, které najdete v online magazínech i diskusních fórech. Zde je pár příkladů:
- PCWorld.cz
- Živě.cz
- Chip.cz
- PCTuning.Tyden.cz
- SvětHardware.cz
Reklama
Začínáme
-
1Otevřete skříň. Možná se vám budou hodit antistatické rukavice či jiné ochranné pomůcky na ruce, jelikož PC skříň nemá uzemnění a může být místy velmi ostrá.
-
2Připevněte zdroj. V některých případech je skříň dodávána již s nainstalovaným zdrojem, jindy musíte zdroj koupit a nainstalovat sami. Přesvědčte se, že je zdroj správně nasměrován, a že nic nepřekáží jeho větráku.
- Ujistěte se, že je zdroj dostatečné výkonný k napájení všech vašich komponent. Obzvláště důležité je to u vysoce výkonných herních počítačů, protože dedikované grafické karty mohou spotřebovávat významné množství energie.
-
3Uzemněte se. Použijte antistatický náramek, který pomůže předejít jevu známému jako ESD (elektrostatické vybití). Ten může být pro počítačovou elektroniku smrtící. Pokud nemůžete antistatický náramek sehnat, zapojte uzemněný počítačový zdroj do zásuvky (ale nezapínejte ho) a dotkněte se uzemněného zdroje vždy předtím, než se dotknete součástek citlivých na ESD.Reklama
Instalace základní desky
-
1Vytáhněte základní desku z obalu. Položte ji na vršek její krabice. NIKDY ji nepokládejte na antistatický sáček, neboť jeho vnější strana je vodivá. Komponenty budete na desku přidávat před tím, než ji nainstalujete do skříně, neboť k ní takto máte lepší přístup.
-
2Vybalte procesor. Najděte na procesoru vynechané piny a srovnejte je se slepými otvory v patici na základní desce. Na řadě procesorů je navíc v rohu malá zlatá šipka, kterou můžete použít ke zjištění správné orientace procesoru.
-
3Vložte procesor do základní desky. Otevřete patici CPU na základní desce a opatrně vložte procesor (nepoužívejte hrubou sílu). Pokud ihned nezapadne dovnitř, nebo máte pocit, že na něj musíte tlačit, procesor je pravděpodobně vychýlený. Zavřete patici a ujistěte se, že je procesor připevněný. Některé patice mají jen malé pacičky, zatímco jiné jsou pro otevírání a zavírání vybavené komplexním mechanismem. [3]
-
4Naneste na CPU dobrou teplovodivou pasu. Na procesor jí použijte pouze kapku. Velkým množstvím teplovodivé pasty zpomalíte přenos tepla a snížíte schopnost rychlého ochlazení procesoru.
- Některé procesory dodávané s chladičem teplovodivou pastu nepotřebují, protože ta už je na chladiči nanesena z výroby. Podívejte se na spodní stranu chladiče předtím, než nanesete pastu na procesor. [4]
-
5Připevněte chladič. Přečtěte si manuál k chladiči, protože způsob upevnění se liší kus od kusu. Většina sériových chladičů se připevňuje rovnou nad procesor a zacvakává se do základní desky. Chladiče od jiných výrobců mohou být vybaveny držáky, které je nutné připevnit po základní desku. Přesné instrukce naleznete v dokumentaci k chladiči.
-
6Nainstalujte RAM. Vložte RAM do patřičných slotů. Otevřete zámky na slotech a tlačte paměti dovnitř, dokud nejde drobné zámky zaklapnout. Podívejte se na tvarování pamětí a slotu. Otočte je tak, aby správně zapadly do slotu. Při vtláčení pamětí do slotu působte na oba konce RAM stejnou silou. Pokud mají sloty RAM dvě barvy, mohou tyto barvy značit primární sloty (pro případ, že neobsadíte všechny volné pozice).
- Ujistěte se, že paměti osazujete správně do párových slotů. V návodu k základní desce zkontrolujte, že instalujete paměti na správné místo.
-
7Vložte do zadní stěny skříně I/O backplate (plíšek s otvory na konektory). Mnoho moderních skříní má v zadní stěně tento plech už předinstalovaný, přesto jste k vaší základní desce mohli dostat ještě jeden. I některé starší skříně nabízely přeinstalovaný backplate, je však málo pravděpodobné, že bude mít vhodné tvarování pro vaši desku.
- Odstranění stávajícího backplate může vyžadovat trochu síly. Občas je přichycen šroubky, většinou je však na místě jen „nacvaknutý“. Vytlačte jej zmáčknutím držáku směrem ze skříně.
-
8Vyloupněte z nového backplate všechny krytky zakrývající konektory. Zatlačte jej na místo do zadní stěny skříně. Ujistěte se, že jej nasazujete správně natočený. [5]
-
9Přidělejte na patřičná místa distance. Téměř všechny skříně mají v balení malý pytlík s distančními podložkami. Ty vymezují odstup základní desky od skříně a lze do nich zašroubovat šroubky.
- Ve vaší skříni je pravděpodobně více děr, než kolik je pro uchycení vaší základní desky třeba. Počet potřebných podložek zjistíte díky počtu oplechovaných děr v základní desce. Umístěte základní desku do skříně, abyste zjistili, kam zašroubovat distance.
-
10Připevněte základní desku. Jakmile jsou distance na místě, vložte základní desku do skříně a přitlačte ji proti plechu s otvory pro konektory. Všechny porty na zadní straně desky by měly sedět do otvorů v plechu. Použijte dodané šroubky a připevněte základní desku skrz oplechované díry k distancím.
-
11Zapojte konektory skříně. Ty bývají na základní desce umístěny pohromadě blízko přední strany skříně. Zapojte konektory v pořadí podle toho, co bude pro vás nejsnazší. Ověřte si, že jste připojili USB porty, zapínací a resetovací tlačítko, LED kontrolky zapnutí a pevného disku, a také audio kabely (HDAudio či AC97). V dokumentaci ke své základní desce zjistíte, kam tyto konektory připojit.
- Obvykle existuje jen jediný způsob, jak tyto konektory připojit k desce. Nic se nesnažte zapojovat silou.
Reklama
Instalace grafické karty
-
1Odstraňte ze zadního panelu kryty, které lícují s PCI-E slotem. Téměř všechny moderní grafické karty používají PCI-E slot. U některých jen pak nutné odstranit namísto jedné krytky hned dvě. Možná budete muset tyto kryty ze skříně vyrazit.
-
2Vložte grafickou kartu. Pro zasunutí karty bude možná nutné ohnout roh u slotu. Zahnutý roh pomůže držet grafickou kartu na místě (to je důležité zejména u masivnějších výkonných karet). Tlačte na kartu mírnou, stejnoměrnou silou, dokud není rovnoměrně usazena a dokud její zadní panel nelícuje se zadní stěnou skříně.
-
3Zajistěte kartu. Jakmile kartu vložíte do slotu, zajistěte ji pomocí šroubu k zadní stěně skříně. Kdybyste kartu šroubem nezajistili, za nějakou dobu by mohlo dojít k jejímu poškození.
-
4Nainstalujte všechny ostatní PCI karty. Pokud budete přidávat další PCI karty, jako například samostatnou zvukovou kartu, postupujte stejně jako u grafické karty.Reklama
Vložení disků a mechanik
-
1Odstraňte všechny kryty z míst na předním panelu, kam chcete mechaniky přidat. Většina skříní má na přední straně záslepky, které kryjí sloty pro disky a mechaniky. Z míst, kam chcete umístit optické mechaniky, tyto záslepky odstraňte. U pevných disků žádné záslepky odstraňovat nemusíte.
-
2Vložte optické mechaniky zepředu skříně. Ve většině skříní najdete vestavěné zásuvky, do nichž lze mechaniku pohodlně vsadit a uložit. Jakmile je mechanika zarovnaná s předním panelem skříně, zajistěte ji na obou stranách pomocí šroubů.
-
3Vložte pevný disk. Zasuňte pevný disk do odpovídající 3,5“ zásuvky uvnitř skříně. Některé zásuvky disponují vyjímatelnými rámečky, do kterých můžete pevný disk vložit před zasunutím do pozice ve skříni. Jakmile disk zasunete do zásuvky, zajistěte jej na obou stranách pomocí šroubů.
-
4Připojte SATA kabely. Všechny moderní disky a mechaniky používají pro připojení k základní desce kabely SATA. Připojte kabel k SATA portu na jednotce a pak připojte druhý konec k portu na základní desce. Pevné disky a optické mechaniky používají shodné kabely. [6]
- Pro jednodušší řešení potíží připojte váš pevný disk k prvnímu SATA portu na základní desce. Ostatní jednotky pak připojte k dalším portům následujícím. Nepřipojujte jednotky do náhodně zvolených SATA portů.
- SATA kabely mají na obou stranách stejné konektory. Můžete je zapojit oběma směry.
Reklama
Zapojení kabelů v počítači
-
1Zapojte zdroj do základní desky. Většina moderních základních desek je vybavena 24pinovým a 6- či 8pinovým konektorem. Aby základní deska fungovala, musí být zapojeny oba konektory. Kabely ze zdroje pasují jen do slotů, pro které jsou určeny. Zatlačte celé konektory dovnitř, dokud se nezaklapne zámek na slotu.
- 24pinový konektor je největším konektorem vedoucím ze zdroje.
-
2Připojte ke zdroji grafickou kartu. Pokud máte dedikovanou grafickou kartu, je možné, že ji bude nutné také napájet. Některé karty potřebují jeden konektor, jiné pak dva. Port pro připojení najdete obvykle na horní straně grafické karty.
-
3Připojte ke zdroji pevné disky a mechaniky. Všechny jednotky musí být pomocí napájecích SATA konektorů připojeny ke zdroji. Napájecí kabely pro optické mechaniky i pevné disky jsou identické.
-
4Upravte rozmístění kabelů. Jednou z cest k dobrému proudění vzduchu je odklizení kabelů z cesty. Pokusy o efektivní propojení všeho uvnitř skříně mohou být frustrující, zvláště pokud jste použili menší počítačovou skříň. Svažte kabely pomocí plastových stahovacích pásek („eska pásek“) a umístěte je do nevyužitých zásuvek pro disky či mechaniky. Přesvědčte se, že se kabely nedostanou do cesty žádnému z větráků.Reklama
Instalace dalších větráků
-
1Připojte větráky skříně. Téměř všechny skříně se dodávají s jedním či dvěma nainstalovanými větráky. Aby tyto větráky fungovaly, je nutné připojit je k základní desce.
-
2Namontujte nové větráky. Používáte-li spoustu vysoce výkonných komponent, pravděpodobně budete potřebovat dodatečné chlazení. 120mm větráky jsou obvykle obstojně tiché a zároveň významně zlepší průtok vzduchu počítačovou skříní.
-
3Optimalizujte rozmístění větráků. Přední a horní větráky by měly nasávat vzduch do skříně, zatímco postranní a zadní větráky by jej měly vyfukovat ven. Tím dosáhnete dobrého proudění čerstvého chladného vzduchu přes celou základní desku. Směr, kterým bude větrák foukat, můžete zjistit při prohlédnutí jeho rámečku. Téměř všechny větráky mají na sobě vytištěné malé šipky, indikující směr foukání.Reklama
První spuštění
-
1Složte skříň dohromady. Důrazně doporučujeme nezapínat počítač s otevřenou skříní. Počítačové skříně jsou navrženy pro maximalizaci proudění vzduchu a otevřené tudíž ztrácí na efektivitě. Přesvědčte se, že je vše pevně utaženo. Většina skříní používá křídlové matky, takže k otevření a zavření skříně nepotřebujete nářadí.
-
2Zapojte počítač. K počítači připojte monitor, buďto přes port grafické karty, nebo přes port na zadní straně základní desky. Do USB portů na přední či zadní straně počítače zapojte klávesnici a myš.
- Dokud nedokončíte instalaci operačního systému, snažte se nepřipojovat žádná jiná zařízení.
-
3Zapněte počítač. Jelikož nemáte nainstalovaný operační systém, zatím s ním nemůžete nic moc dělat. Můžete ale ověřit, zda fungují všechny větráky a že počítač správně dokončí tzv. POST (Power On Self Test – test všech komponent po spuštění).
-
4Proveďte MemTest86+. Tento program je zdarma ke stažení a může být spuštěn z CD či flashdisku i bez nainstalovaného operačního systému. Umožní vám otestovat vaše paměťové moduly dřív, než přistoupíte k instalaci operačního systému. Paměťové moduly mají vyšší poruchovost než jiné počítačové komponenty, zvláště pokud jde o ty cenově výhodné, proto je rozumné otestovat je jako první.
- Asi budete muset nejprve nastavit váš počítač tak, aby se, namísto z pevného disku, spouštěl nejdříve z CD či USB. Při prvním spuštění počítače vstupte do nastavení BIOS a přejděte do nabídky Boot menu. Vyberte jednotku, ze které chcete počítač spustit.
-
5Nainstalujte operační systém. Na doma sestavené počítače můžete nainstalovat jak Microsoft Windows, tak distribuci Linux. Windows nejsou zdarma, přináší nicméně výhodu kompatibility s téměř jakýmkoliv programem i hardwarem. Linux je zdarma a nabízí podporu komunity vývojářů, nedokáže však spustit spoustu programů navržených pro Windows, ani spolupracovat s některým proprietárním hardwarem.
-
6Nainstalujte ovladače. Jakmile je nainstalován váš operační systém, budete muset nainstalovat ovladače. Většina hardwaru, který jste zakoupili, by měla mít přibalené CD s ovladači, které hardware potřebuje pro správnou funkci. Moderní verze Windows a Linuxu nainstalují většinu ovladačů automaticky, pokud jsou připojeny k internetu.Reklama
Tipy
- Některé zdroje mají vestavěný měnič napětí 115/230 V. Nejste-li náhodou zrovna v USA, použijte nastavení pro 230 V.
- Jakýkoliv napájecí kabel lze zapojit jen při správném natočení, přesto je k jeho zatlačení potřeba vyvinout určitou sílu. Pokud ale máte novější zdroj s 8pinovým EPS 12V konektorem a 8pinovým PCI Express konektorem, pak při připojování kabelů hrubou sílu nepoužívejte.
- Využijte plastové stahovací pásky („eska pásky“) k jemnému svázání kabelů. Ty pak usměrněte tak, aby nerušily proudění vzduchu. Pokud to jde, vyhněte se používání IDE komponent, jako jsou pevné disky a optické mechaniky, jelikož standardní IDE kabel zablokuje proudění vzduchu.
- Pokud počítač po složení nefunguje, vyjměte vše krom zdroje, základní desky, RAM a chladiče procesoru (a také grafické karty, pokud nedisponujete integrovanou grafikou na základní desce). Ujistěte se, že vše funguje – po zapnutí se zobrazí úvodní obrazovka BIOS. Vypněte počítač, připojte pevné disky a znovu ověřte, že vše funguje. Vypněte počítač, připojte optickou mechaniku a opět ověřte, že vše funguje. Vypněte počítač a pokračujte se zapojováním jednotlivých přídavných zařízení, dokud není vše zapojeno a funkční. Smyslem tohoto postupu je zapojit nutné minimum komponent pro start počítače a následně přidávat jednu po druhé, dokud nezjistíte, která komponenta způsobuje problémy.
- Nenechávejte během toho, co hledáte řešení problémů, hardware ležet několik dní na podlaze. Mohlo by dojít k elektrostatickému vybití (ESD), které může vést k poškození či zničení komponent (ke zničení některých součástek stačí jen 10 voltů). Když zrovna nejsou připojeny k základní desce, měly by být komponenty ponechány v jejich antistatických obalech. Další možností je položit komponenty na nevodivý povrch, jako je dřevěný či skleněný stůl.
- Závity v počítačové skříni se někdy mohou „strhnout“, což znemožňuje správné utažení šroubů. Snažte se tomu předcházet tak, že použijete jen šrouby, které přesně sedí do závitu. Měly by jít ze začátku snadno šroubovat, obtížné utahování značí, že šrouby nejsou správné. Dotáhněte je pevně, ale ne příliš velkou silou – správné je utažení o zhruba čtvrt otáčky od okamžiku, kdy je celý šroub v závitu, nebo dotažení při uchopení šroubováku pouze prsty (namísto celou dlaní). Hliník je v porovnání s ocelí mnohem měkčí, takže se strhne ještě snáze - správně utažené jsou v něm šrouby těsně poté, kdy se přestanou viklat. (Lepší hliníkové skříně pak mají rámečky z odolnějšího hliníku či dokonce oceli, nebo jsou v klíčových místech zesíleny.) Často používané šrouby bočnice na hlavní straně skříně jsou obzvlášť náchylné ke stržení závitu. Rychlou a vcelku spolehlivou nápravou je nahrazení těchto šroubků mírně většími, ne však tak dlouhými, aby pronikly do jiných míst. Například pro postranní panely, které pomocí standardních šroubů pevně nedrží, jsou obvykle vhodné strojními šrouby 3.5×90 mm. Zpočátku je veďte pevně rovně do díry (na konci však nepřetahujte), šrouby si samy v plechovém plátku vyřežou nový závit.
- Pokud jste si pořídili OEM (original equipment manufacturer) edici Microsoft Windows a máte licenční nálepku, můžete ji nalepit na bok skříně. Budete ji v budoucnu potřebovat při instalaci Windows.
- Velmi vám může pomoci, když požádáte o spolupráci kamaráda, který už má se stavbou počítače zkušenosti. Přinejmenším si můžete vyslechnout jeho názor na komponenty, které chcete použít.
Varování
- Nepokoušejte se žádné komponenty připojovat do jakékoliv patice či konektoru silou. První zapojení nového hardware může jít poněkud ztuha, přesto musí vše zapadnout bez použití hrubé síly. Mezi několik málo komponent vyžadujících slabý tlak při instalaci patří paměťové moduly. Před instalací pamětí porovnejte zářezy na nich a na jejich slotech, abyste se ujistili, že moduly do slotů padnou.
- Při připojování CPU a zařízení s PATA (IDE) rozhraním postupujte jemně. Pokud ohnete pin, použijte k jeho narovnání pinzetu nebo úzké špičaté kleště. Pokud pin na CPU nebo jeho patici ulomíte, nebude tento hardware fungovat. Ulomíte-li pin na IDE konektoru, máte šanci 7 ku 40, že šlo o zemnící pin, což nemusí být pro funkci zařízení kritické.
- Netlačte na kabelové konektory. Naštěstí kabely na zadní straně počítače pasují jen do správných konektorů. Všechny kabely (snad s výjimkou koaxiálního a napájecích kabelů některých notebooků) lze připojit jen tehdy, když jsou orientovány stejně jako konektor. Například DVI (digital visual interface) a VGA (video graphics array) video kabely mají lichoběžníkové konektory namísto obdélníkových.
- Pokud si s něčím ohledně stavby počítače nevíte rady, nepostupujte metodou pokus-omyl. Požádejte někoho zkušenějšího, aby na vás „dohlédl“, nebo stavbu svěřte profesionálovi. Další možností je podívat se po radě v přiložených instruktážních návodech, dodávaných s jednotlivými komponenty vašeho počítače. Pokud jste návody ke komponentům nedostali nebo používáte bazarové součástky, obvykle lze využít sekce „Uživatelská podpora“ (System Support) na webu výrobce, kde můžete potřebné instruktážní návody získat.
- Při práci mezi ostrými kovovými hranami počítačové skříně buďte opatrní. Snadno se o ně pořežete, zvláště pak u velmi malých skříní.
- Vyvarujte se při instalaci komponent elektrostatického vybití (ESD). Noste antistatický náramek, nebo se před manipulací s komponenty uzemněte dotykem kovové části skříně.
- Dvakrát zkontrolujte všechny součástky před tím, než počítač poprvé zapnete. Ačkoliv by mělo být ve většině případů možné zapojit tvarovaný konektor pouze v jediné poloze, některé konektory jsou velmi jemné a i při použití jen malé síly je lze zapojit pootočené o 180°. To platí obzvláště pro paměťové moduly DIMM (dual inline memory modules), které se mohou při skládání počítače jevit správně orientované, i když jsou ve skutečnosti vloženy nesprávně. Takovéto zapojení paměťového modulu do slotu DIMM vyústí ve zkrat paměti, zničení tištěného spoje paměti a nefunkčnost modulu. Tomu lze předcházet, když si dáte dobrý pozor na takzvané „line up notches“ - zářezy, které vás na moderních DIMM paměťových modulech zřetelně upozorní na to, že paměť instalujete ve špatné pozici.
- Při stavbě počítače zajistěte připojení obvodů k elektrickému uzemnění. Toho dosáhnete připojením zdroje počítače do síťové zásuvky pomocí kabelu s doporučenou proudovou zatížitelností. Tento kabel má obvykle vidlici se třemi vodiči a dostali jste jej k počítači. Ujistěte se, že je daná síťová zásuvka vypnutá. Tím zabezpečíte, že součástky, které při stavbě počítače propojujete, nejsou tzv. „živé“, tedy pod proudem. Uzemnění je pak zajištěno i při vypnutí zásuvky – k přerušení okruhu dochází pouze u dvou „živých“ vodičů, takže do zařízení neteče žádný proud. Touto bezpečnostní pojistkou jsou vybaveny všechny zásuvkové jističe.
- Nedotýkejte se rezistorů a pinů na procesu ani na patici.
Reference
- ↑ http://www.ign.com/wikis/pc/Build_a_Computer
- ↑ http://www.geeks.com/techtips/2006/techtips-01july06.htm
- ↑ http://www.pcityourself.com/building/processor.php
- ↑ http://techreport.com/review/23624/how-to-build-a-pc-the-tech-report-guide/3
- ↑ http://www.computershopper.com/feature/75-pc-building-tips-motherboard-case-installation
- ↑ http://www.buildeasypc.com/hw/howto/install_sata_hard_drive.htm