Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mnohé ženy chtějí vyvolat porod přirozeně. Pomocí akupresurních bodů je možné vyvolat nebo urychlit porod přirozenou metodou. Zastánci akupresury jako indukční podpory věří, že podporuje dilataci děložního hrdla a stimuluje produktivní kontrakce.

Část 1
Část 1 ze 3:
Porozumění akupresuře

 1. 1
  Seznamte se s konceptem akupresury. Akupresura je terapie, která byla vyvinuta před více než 5000 lety v Asii a představuje důležité místo v čínské medicíně. Používá konkrétní umístění prstů a jejich tlaku na klíčové body na těle.[1] Akupresura nejčastěji používá prsty, zejména palce, k masírování, dráždění a stimulování tlakových bodů. Nicméně lokty, kolena, nohy a chodidla mohou být také použita.[2]
  • Body jsou uspořádány podél kanálů, tzv. meridiánů. Podle asijské lékařské filozofie, stimulace těchto oblastí může uvolnit napětí a zvýšit průtok krve.[3]
  • Oblíbená masážní technika masáže Shiatsu, je forma asijské terapie těla z Japonska.[4]
 2. 2
  Zjistěte, na co se akupresura používá. Jako masáž, akupresura přispívá k hluboké relaxaci a snížení svalového napětí. Tato technika se používá také k úlevě od bolesti. Lidé používají akupresurní pomoc při nevolnosti a zvracení, bolesti hlavy, bolesti zad a krku, únavě, mentální a fyzické zátěži, a dokonce i při závislostech.[5] Předpokládá se, že akupresura a další asijské terapie těla, napravují nerovnováhu a blokádu proudění životní energie skrze naše tělo.[6]
  • Mnoho západních lázní a masážních slonů začalo nabízet akupresurní masáže. Zatímco mnozí lidé jsou skeptičtí co se týče účinnosti akupresury, mnozí lékaři, zdravotníci a zastánci holistického zdraví věří v pozitivní účinky akupresury.[7] Například vědci z UCLA Centra pro východo-západní medicínu studovali vědeckou bázi akupresury a zároveň poskytují vysvětlení a praktické aplikace technik.[8]
  • Licencovaní akupresuristé se zúčastňují formálních vzdělávacích programů, a to buď na speciálních akupresurních a akupunkturních školách, nebo přes programy masážní terapie. Tyto programy zahrnují studium anatomie a fyziologie, akupresurní body a meridiány čínské teorie medicíny, techniky a postupy a klinické studie. Získat licenci vyžaduje až 500 hodin školní docházky, méně, pokud osoba již má licenci masážní terapie.[9]
 3. 3
  Nalezení běžných tlakových bodů. Jsou stovky tlakových bodů na našem těle. Mezi běžné tlakové body patří:
  • Hoku/Hegu/tlusté střevo 4, což je pruh kůže mezi palcem a ukazováčkem.
  • Játra 3, což je kůže mezi palcem a druhým prstem na noze.
  • Sanyinjiao/slezina 6, který je na lýtku.
  • Mnoho tlakových bodů se nazývá více jmény, a někdy jsou označeny zkratkou a číslem, jako LI4 nebo SP6.
 4. 4
  Naučte se, kdy použít akupresuru během těhotenství. Akupresuře se připisuje pomoc těhotným ženám s ranní nevolností a pocitem na zvracení, zmírňuje bolesti zad, bolesti při porodu a pomáhá s přirozeným vyvoláním porodu.[10] Ačkoli akupresura je bezpečná pro použití během těhotenství, vždy ji používejte opatrně. Možná se budete chtít obrátit se na svého lékaře nebo dulu, kteří využívají postupy akupresury, nebo licencovaného akupunkturistu nebo akupresuristu, než ji zkusíte sami.
  • Všem tlakovým bodům používaným k vyvolání porodu je třeba se vyhnout do 40 týdne těhotenství.[11] Riziko znamená vyvíjení tlaku na body, které vyvolají porod příliš brzy, což způsobuje problémy.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Používání tlakových bodů na rukou a zádech

 1. 1
  Použití Hoku/Hegu/tlustého střeva 4. Tento tlakový bod je považován za jeden z nejvíce populárních k vyvolání porodu. Nachází se na rukou mezi palcem a ukazováčkem.
  • Drážděte kůži mezi ukazováčkem a palcem. Budete se soustředit na oblasti směrem ke středu vaší ruky, mezi první a druhou metakarpalní kostí. Použijte pevný, stálý tlak na tento bod. Pak začněte prsty kroužit v kruhu.[12] Když se vaše ruce unaví, jen je vytřepte a začněte znovu.
  • Když pocítíte začátek kontrakce, zastavte tření tlakového bodu. Pokračujte, když kontrakce odezní.
  • Tento tlakový bod pomáhá při kontrakcích dělohy a sestupu dítěte do pánevní dutiny. Můžete ho také použít během porodu a také pomoci zmírnit bolestivé kontrakce.[13]
 2. 2
  Zkuste Jian Jing/žlučník 21. Žlučník 21 se nachází mezi krkem a ramenem. Pro nalezení GB21 předkloňte hlavu dopředu. Poproste někoho, aby vám pomohl najít kulatý bod na horní části páteře, a pak hlavu ramenního kloubu. GB21 se nachází na půli cesty mezi těmito dvěma body.
  • Pomocí palce nebo ukazováčku, vyviňte stálý tlak na tento bod pro masáž a stimulaci této oblasti. Můžete také stlačovat bod mezi palcem a ukazováčkem na druhé ruce, masírovat ukazováčkem směrem dolů po dobu 4-5 sekund, zatímco uvolníte držení tlakového bodu.
  • Tento tlakový bod se používá také pro ztuhlost šíje, bolesti hlavy, bolesti ramene a bolest.[14]
 3. 3
  Drážděte Ciliao/močový měchýř 32. Tento tlakový bod leží na dolní části zad, mezi dolíčky a bederní páteří. Používá se pro vyvolání porodu, zmírnění bolesti během porodu a pomáhá miminku sestoupit do porodních cest.
  • Pro nalezení tohoto bodu klečí těhotná žena na podlaze nebo na posteli. Projeďte prsty dolů podél páteře, dokud nemáte pocit dvou malých kostních dutin (jeden na každé straně páteře). Tyto dutiny budou mezi dolíčky a páteří - ale nebudou to dolíčky sami.[15]
  • Tiskněte vaše klouby nebo palce do BL32 tlakového bodu pro konstantní, stálý tlak, nebo třete kruhovým pohybem.
  • Pokud nemůžete dutiny najít, změřte délku ukazováčku těhotné ženy. BL32 leží přibližně na délku ukazováčku nad horní části hýžďového záhybu, přibližně 2,5 cm od páteře na obou stranách páteře.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Používání tlakových bodů na nohou a kotnících

 1. 1
  Použití Sanyinjiao/slezina 6. Tento tlakový bod se nachází na spodní části nohy, těsně nad kotníkem. SP6 působí na rozšíření děložního hrdla a posiluje slabé kontrakce.[16] Při použití tohoto bodu je třeba být opatrný.
  • Najděte kotník. Umístěte tři prsty nad holenní kost. Posunujte prsty po holenní kosti směrem k zadní části nohy. Za holení najdete velmi citlivé místo. Toto místo je u těhotných žen velmi citlivé.
  • Třete v kruzích nebo aplikujte tlak po 10 minut, nebo až budete cítit kontrakce. Pokračujte v aplikování tlaku po odeznění kontrakce.[17]
 2. 2
  Zkuste Kunlun/močový měchýř 60. Tento tlakový bod pomáhá, pokud vaše dítě nesestoupilo do porodních cest.[18] Je umístěn na kotníku.
  • Najděte místo mezi kotníkem a Achillovou šlachou. Stiskněte kůži palcem a aplikujte tlak, nebo třete krouživými pohyby.[19]
  • Toto místo je často používáno během první fáze porodu, kdy dítě ještě nesestoupilo do porodních cest.
  • BL60 pomáhá zvýšit krevní oběh a zmírnit bolest.[20]
 3. 3
  Stimulujte ZhiYin/močový měchýř 67. Tento bod se nachází na malíčku nohy. Pomáhá vyvolat porod a změnit polohu u dětí koncem pánevním.[21]
  • Vezměte nohy těhotné ženy do dlaní. Použijte svůj nehet a aplikujte tlak na špičku malíčku na noze, přímo pod nehtem.
 4. 4
  Poraďte se se svým lékařem nebo porodní asistentkou, pokud máte nějaké dotazy. Pokud se obáváte o bezpečnost vás a vašeho dítěte, proč jste ještě neporodila, nebo o akupresuru obecně, obraťte se na svého porodníka, porodní asistentku nebo dulu. Mohou odpovědět na vaše otázky a promluvit si o vašich obavách.
  • Pokud chcete zjistit více o akupresuře během těhotenství, najděte certifikovaného akupresuristu. Naplánujte si návštěvu a zjistěte více.
  Reklama

Tipy

 • Můžete sami vyvinout tlak na tlakové body LI4 a SP6 na svém vlastním těle, nebo můžete poprosit přítele nebo dulu, aby provedli tyto techniky.
 • Někteří doporučují použít více tlakových bodů současně nebo v návaznosti na sebe. Například použijte LI4 tlakový bod na levé straně, a vyviňte tlak na SP6 na opačné noze. Počkejte několik minut a přejděte na opačnou ruku a nohu. Můžete také přidat BL32 pro návaznost s LI4 a SP6.
 • Můžete použít tlak na tyto body po dobu několika sekund až do několika minut.
 • Každá žena je jiná, s různými prahovými hodnotami bolesti pro komfortní snášení těchto tlakových bodů. Aplikujte tlak tak dlouho, dokud se budete cítit pohodlně.
 • Určete, zda kontrakce přicházejí v pravidelných intervalech. Použijte stopky pro záznam, kdy kontrakce začíná a končí. Délka kontrakce je čas mezi tím, kdy kontrakce začíná a končí, zatímco frekvence je doba mezi okamžikem, kdy první kontrakce začíná a počátkem další kontrakce.
Reklama

Varování

 • Pokud máte pocit bolesti při masírování nebo tisknutí těchto oblastí, okamžitě přestaňte.[22]
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 28 332 krát
Kategorie: Zdraví | Rodinný život
Stránka byla zobrazena 28 332 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama