Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Spousta lidí si dnes začíná uvědomovat dopady svého životního stylu na životní prostředí a tak se není čemu divit, že menstruační kalíšky se stávají populární alternativou vůči klasickým vložkám a tampónům. Hodně lidí však neví, že menstruační kalíšky jsou nejen spolehlivé, ale také prospěšné pro zdraví, hygienu a pohodlí a komfort.

Menstruační kalíšek sbírá menstruační krev, která se normálně absorbuje do tampónu nebo vložky. Po použití se dá vyčistit a znovu použít, takže jeden kalíšek postačí na několik let dopředu (až 10 let). Menstruační kalíšky jsou spolehlivé, protože dochází k podstatně menším únikům krve a navíc jsou velmi pohodlné při nošení.[1] Mimo jiné, menstruační kalíšky představují menší zdravotní rizika než klasické jednorázové produkty, jelikož není známo žádné riziko syndromu toxického šoku, nezpůsobují vaginální infekci a neobsahují chemické látky či toxiny (jako je dioxin). Menstruační kalíšky byly poprvé uvedené na trh ve 30. letech a jsou vyráběny z lékařského silikonu, gumy nebo termoplastu (TPE).[2] Chcete-li se naučit správně používat menstruační kalíšek, pokračujte ve čtení.

Postup

 1. 1
  Přečtěte si instrukce doprovázející váš vybraný kalíšek. Přečtěte si příbalový leták, abyste měly lepší představu o celém postupu. Také si zjistěte informace o čištění. Pokud se stále nedokážete rozhodnout, zda opravdu použít menstruační kalíšek, zjistěte si podle jakých kritérií se rozhodnout a jak si vybrat ten správný.
 2. 2
  Poprvé si vsuňte kalíšek v soukromí vaší koupelny. Většina lidí se naučí správně vsouvat kalíšek až po několika pokusech, takže je lepší si to první vyzkoušet doma a ne na veřejných záchodcích. Také odolejte pokušení vyzkoušet kalíšek nanečisto v době, kdy nemáte menstruaci. Vaše pochva je během menstruace podstatně vlhčí a váš děložní čípek se bude nacházet v jiné poloze. Takže první pokus udělejte až během menstruace.
 3. 3
  Vyzkoušejte nejrůznější typy skládání. Skládání do „C“ je obvykle vyobrazeno na příbalovém letáku, ale ve skutečnosti tato technika spoustě žen nevyhovuje. Při této technice je nejširší část kalíšku na jeho začátku. Dalším typem skládání (existuje mnoho technik) je pomocí zmáčknutí. Jednoduše zmáčkněte prstem okraj kalíšku dolů.
 4. 4
  Opláchněte si ruce mýdlem a vypláchněte kalíšek vodou na odstranění prachu nebo špíny. Před prvním použitím byste také kalíšek měli vyvařit ve vodě. Nikdy nepoužívejte na menstruační kalíšek mýdlo. Může způsobit kvasinkové infekce či jiné problémy.[3]
 5. 5
  Buďte uvolnění a nesnažte se zatínat pánevní svaly. Nebudete-li uvolnění, tak celá procedura pro vás bude bolestivá a bude obtížné kalíšek vsunout do pochvy. Pánevní svaly jsou svaly, které kontrolují močení. Dělejte cviky na pánevní svaly (tzv. Kegelovy cviky), pomocí kterých se naučíte svaly uvolnit, když je potřeba vsunout kalíšek. Buďte trpěliví; první vsunutí je vždy to nejtěžší, takže se nevzdávejte hned po prvním nevydařeném pokusu. Maximálně si udělejte přestávku. Je zbytečné se frustrovat.
 6. 6
  Sedněte si do pohodlné pozice. Kalíšek můžete vsunout nad záchodem. Nebo si můžete sednout do podřepu ve vaně nebo ve sprše, stoupnout si a položit jednu nohu na kraj záchodu nebo vany, opřít se zády o zeď a sednout si do podřepu nebo si lehnout na zem s koleny nahoře a nohama od sebe.
 7. 7
  Lokalizujte děložní čípek. Vsuňte prst do pochvy a nahmatejte děložní čípek – působí jako špička nosu. Jedná se o malý vrcholek uvnitř pochvy s zářezem uprostřed. Snažte se nasměřovat kalíšek ve směru děložního čípku, zabráníte tak nechtěnému šťoucháni kalíšku do čípku či zaplnění kalíšku čípkem. Pokud máte problém čípek najít, tak je to pravděpodobně proto, že je příliš vysoko. V tom případě čípek nebude dělat žádné problémy.
  • Pokud se rozhodnete si čípek nenahmatat, tak směřujte kalíškem do zad.
 8. 8
  Vsuňte kalíšek. Složte kalíšek a pak jej jednou rukou přidržte (spodkem dolů). Rozhrňte stydké pysky a druhou rukou najděte poševní vchod. Následně tlačte kalíšek v 45°úhlu směrem k pánevní kosti – ne rovně nahoru. Kalíšek by se měl sám rozvinout. Tlačte kalíšek tak dlouho, dokud není pohodlně usazen v pochvě. Kalíšek může být nízko nebo vysoko, záleží na vašem těle. Tělo kalíšku by však nemělo být u poševního vchodu. Pokud se kalíšek sám nerozvine, tak jej rozviňte sami rukou. Taky napomůže několik Kegelových cviků, dřepů, panáků nebo zatočit kalíškem uvnitř pochvy. Také můžete sáhnout prstem do pochvy a zmáčknout bokem prstu stěnu pochvy, aby se vytvořil prostor pro kalíšek. Také pro vás může být pohodlnější, pokud kalíšek bude volněji od děložního čípku než v uvedených instrukcích. Jakmile je kalíšek na svém místě, tak nezapomeňte, že jej v případě potřeby vždy můžete posunout dolů.
 9. 9
  Můžete jej nosit až 12 hodin. Pokud máte velmi intenzivní menstruaci, tak jej budete muset vyprazdňovat častěji. 12 hodin je však maximální doporučená doba nošení. Poprvé budete muset trochu experimentovat, abyste zjistila, kolik času potřebujete předtím, než začne z kalíšku unikat krev. Je dobrý nápad zároveň nosit tenké vložky pro případ, že kalíšek začne propouštět.
 10. 10
  Vysuňte kalíšek. Snažte se pomocí svalů posouvat kalíšek dolů. Pokračujte tak dlouho, dokud nedosáhnete na spodek kalíšku. Zavrťte kalíškem dozadu, dopředu a dolů. Pevně chytněte tělo kalíšku, ne pouze spodek, a pokračujte ve vysouvání. Štípnutí spodku kalíšku pomáhá prolomit vakuum a ulehčuje vyjmutí kalíšku z pochvy. Jakmile je kalíšek u vstupu do pochvy, okamžitě jej vyjměte, abyste zamezily rozlití. Pokud je okraj kalíšku příliš široký na pohodlné vyjmutí, tak kalíšek pomocí prstů složte do „C“ nebo zmáčkněte pomocí prstu a až pak jej vyjměte. Pokud vyndáváte kalíšek nad záchodem, tak nevadí, pokud se krev při vyndávání rozleje.
 11. 11
  Vylejte obsah kalíšku do záchodu nebo umyvadla. Vypláchněte kalíšek vodou. Abyste vyčistily všechny dírky kalíšku od krve, přehněte jej u dírek a propláchněte je pod tekoucí vodou. Také můžete kalíšek naplnit vodou, zakrýt vrch dlaní a zmáčknout jej tak, aby voda protekla dírkami. Pokud je kalíšek příliš kluzký, tak jej vysušte (i když voda a kluzkost může pomoct při dalším vsouvání). Znovu kalíšek vsuňte.
 12. 12
  Naučte se, jak čistit kalíšek. Kalíšek můžete vyvařit ve vodě, použít na něj sterilizační tabletky, vyčistit je lihem nebo jakoukoliv jinou metodou. Více informací najdete na internetu nebo na příbalovém letáku.
 13. 13
  Nezapomeňte, že to chvíli může trvat, než si na menstruační kalíšek zvyknete. Dejte tomu čas. Nevadí, pokud nakonec zjistíte, že menstruační kalíšky nejsou pro vás to pravé. Pokud však stále chcete používat nějaký opakovatelně použivatelný produkt, tak vyzkoušejte látkové vložky nebo menstruační mořskou houbu.
  Reklama

Tipy

 • Menstruační kalíšek sbírá menstruační krev, která se normálně absorbuje do tampónu nebo vložky. Tím pádem je potřeba jej měnit méně často. To také znamená, že kalíšek si můžete vsunout i před začátkem menstruace (když ji očekáváte). Také kalíšek můžete použít na silný poševní hlen.
 • Pokud jste pannou, tak je pravděpodobné, že poševní vchod (především tedy panenská blána) je pro kalíšek malý. V tom případě si vchod můžete zkusit během následujícího týdne roztáhnout prsty. Nejprve začněte s jedním nebo dvěma prsty a postupně jej roztahujte třemi prsty (podle možností). Také vám může pomoct, když se podíváte na obrázek ženské anatomie a prozkoumáte tu svoji. Také experimentujte se skládáním kalíšku do nejrůznějších tvarů (origami, trojúhelník, atd.), které zjednoduší vsunutí kalíšku – kalíšek bude tenčí a užší. Zkoušejte vsouvání po chvilkách a pokud je to pro vás bolestivé, přestaňte a uvolněte se. Vždy to můžete zkusit později ještě jednou. Během vyndávání kalíšku buďte trpěliví a uvolnění. Dělejte to jemně, aby nedošlo k protrhnutí panenské blány.
 • Menstruační kalíšky jsou velmi pohodlné k nošení a dělání sportovních aktivit, jako je plavání nebo jóga. Ujistěte se však, že je kalíšek pevně zasunut. Je také dobrý nápad si kalíšek před sportem vyprázdnit. Po plavání se může v kalíšku objevit troška vody, ale to ničemu nevadí.
 • Některé ženy používají před vsouváním kalíšku lubrikant na jednodušší nasouvání. Nejlepší je si jej namazat na sebe, ne na kalíšek nebo vám bude kalíšek klouzat. Používejte však pouze lubrikanty, které jsou na bázi vody.
 • Kalíšky jsou obvykle dostupné ve dvou velikostech. Menší jsou většinou doporučovány pro ženy pod 30 let a větší pro ženy nad 30 let nebo pro ženy, které již rodily. Nezapomeňte však, že velikosti se mohou u každé značky lišit. Je však důležitější brát v potaz intenzitu vaší menstruace a specifičnost vašeho tělo.
 • Veřejné záchody s privátními umyvadly jsou skvělým místem na vyprazdňování menstruačního kalíšku. V případě, že takový záchod nemůžete najít, tak si přichystejte ženské intimní ubrousky a malou láhev vody na vypláchnutí kalíšku. Nebo použijte toaletní papír. Také stačí namočit kalíšek do záchodu a znovu jej vsunout.
 • Pokud se vám zdá, že je stopka kalíšku nepohodlná, tak ji celou nebo část ustřihněte. Ustřihněte ji tak, aby konec stopky zůstal skrytý uvnitř pochvy a nikde vás netlačila. Nezapomeňte, že teď budete muset pracovat pouze se spodkem kalíšku.
 • Pokud nechcete používat tampóny ani kalíšky, ale hledáte něco opakovatelně použitelného, vyzkoušejte látkové vložky. Můžete si je koupit na internetu nebo si je samy vyrobit.
 • Pokud používáte antikoncepční membránu, tak ji můžete použít jako menstruační kalíšek. Antikoncepční membrány jsou velmi podobné menstruačním kalíškům. Pokud však chcete, aby vám membrána déle vydržela, tak to dělejte pouze v případě, že ji máte ze silikonu, ne z gumy.
 • Menstruační krev si můžete uchovat ve sklenici a zalít s ní rostliny. Menstruační krev je bohatá na živiny a po naředění se dá použít jako dobré hnojivo pro rostliny.
 • Nedávná studia ukázala, že menstruační kalíšky propouštějí krev o polovinu méně než tampóny. Nenechte se odradit od vyzkoušení menstruačního kalíšku. [4] Pokud váš kalíšek propouští krev, tak vyzkoušejte jednu z následujících věcí:
  • Kalíšek je přeplněný. Jedná se o nejjednodušší problém na vyřešení. Pokud kalíšek pouští krev a po vyjmutí je téměř plný, tak je prostě čas na výměnu. Příště měňte kalíšek častěji. Případně si pořiďte kalíšek s větším objemem, pokud máte pocit, že jej musíte vyměňovat příliš často.
  • Kalíšek se nechce celý rozvinout. Pokud se váš kalíšek nechce rozvinout, tak pravděpodobně budete mít velké problémy s propouštěním krve. Zkontrolujte tedy, jestli je kalíšek celý rozvinutý nebo ne. Sáhněte do pochvy a dotkněte se spodku kalíšku. Měl by být kulatý nebo minimálně oválný. Kalíšek se však nemusí rozvinout celý, kvůli tvaru vašeho těla. Pokud však kalíšek není otevřený, tak jej zkuste otevřít ručně za jeho spodek. Také udělejte několik Kegelových cviků nebo zatočte spodkem kalíšku v pochvě. Také můžete sáhnout prstem do pochvy a zmáčknout její stěnu, aby se vytvořil prostor pro kalíšek. Také je důležité vyzkoušet jiné skládání.
  • Děložní čípek zaplňuje kalíšek. Někdy se stává, že kalíšek propouští, ale po vyjmutí je jen z půlky plný. To znamená, že děložní čípek vyplňoval část kalíšku, který pak neměl prostor pro krev. Zkuste vsunout kalíšek níže. Pokud ani to nepomůže, tak kalíšek může být pro vás příliš dlouhý a budete si muset pořídit kratší kalíšek.
  • Zbytková krev. K tomuto dochází, když kalíšek propouští jen velmi málo. Na stěnách vaší pochvy však může zůstat nějaká krev i po vyměnění kalíšku a ta pak unikne z vaší pochvy do kalhotek. Po vyměnění kalíšku se pořádně vytřete ubrousky (i když to asi moc nepomůže). Jelikož se však jedná pouze o zanedbatelné množství krve, tak vám postačí tenká, jednorázová vložka.
  • Dáváte kalíšek až na děložní čípek. Pokud ucítíte nějakou bolest po vsunutí kalíšku, tak je pravděpodobné, že jste jej vložili až na čípek. Čípek je velmi jemný a pokud je na něj vyvinutý tlak kalíškem, tak to bude bolet. Můžete to vyřešit tak, že dáte kalíšek níže. Také je dobrý nápad před vsunutím kalíšku si prohmatat oblast, kam jej vsouváte. Nezapomeňte, že poloha děložního čípku se během menstruace mění, takže je možné, že to budete muset kontrolovat vícekrát.
  • Odkláníte kalíšek od děložního cípku. Na vyřešení tohoto problému budete muset zhruba vědět, kde máte děložní čípek. Pokud se tento problém objevuje opakovaně, tak pravděpodobně dáváte kalíšek směrem k stěně pochvy a ne směrem k děložnímu čípku. Buďte pozorní vůči poloze děložního čípku a úhlu kalíšku během vsouvání.
 • Při prvním použití kalíšku možná zjistíte, že potřebujete ustřihnout stopku, aby nevyčnívala z pochvy. To je v pořádku.
 • Spousta menstruačních kalíšků se prodává s váčky na uchování. Můžete však použít i něco jiného. Je však důležité kalíšek uchovávat na čistém a provzdušněném místě. Vhodná je i krabička na rovnátka, která je vyrobená na produkt s podobnými potřebami (rovnátka), v které bude kalíšek „dýchat“ a pravděpodobně ji nikdo jen tak neotevře, aby zjistil, co v ní je. Většina lidí krabičky na rovnátka zná, takže se nebudou snažit je otevřít.
 • Pokud vám vadí myšlenka opakovaného používání stejného kalíšku, tak vyzkoušejte kalíšky značky Instead. Jedná se o kroužek s plastovým váčkem, který se vsouvá jako antikoncepční membrána.
Reklama

Varování

Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 58 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 427 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 3 427 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama