Tento článek spoluautorem článku je Rebecca Levy-Gantt, MPT, DO. Dr. Rebecca LevyGantt je porodník a gynekolog s atestací, která provozuje soukromou praxi se v kalifornské Napě. Dr. LevyGantt se specializuje na menopauzu, peri-menopauzu a hormonální léčbu, včetně léčby biologickou identitou a kombinovanou hormonální léčbou a alternativní léčby. Je také národní certifikační menopauze a je na celostátním seznamu lékařů, kteří se specializují na léčbu menopauzy. Získala magisterský titul z fyzikální terapie na Bostonské univerzitě a titul lékařky osteopatického lékařství (DO) na New York College of Osteopathic Medicine.
Tento článek byl zobrazen 50 915 krát
Možná nemáš, s kým si o menstruaci promluvit, nebo je ti nepříjemné o tomto tématu mluvit s rodiči. Ať je to jakkoli, bez pomoci přijít sama na to, jak správně zavést tampon, může být těžké. Žádný strach, pomoc je tady! Tento článek tě naučí, jak bezbolestně používat menstruační tampony.
Postup
Mýty versus fakta
O používání tamponů koluje řada mýtů a legend - možná jsi i ty sama už nějaké zavádějící informace slyšela. Pravdivá fakta tě zbaví strachu, a předejdou nedorozuměním.
-
1Buď v klidu - nikdy se nemůže stát, že by v tobě tampon nadobro uvízl, nebo se ztratil. Ono totiž není kam. Vždycky ho můžeš vytáhnout za šňůrku, nebo, pokud se šňůrka přetrhne, nahmatat a vytáhnout jednoduše prsty.
-
2Tampon ti nebrání v použití WC.
-
3Neboj se, že bys byla na tampony příliš mladá. Můžeš je začít používat v jakémkoliv věku, nemusí ti být 18 let.
-
4Používání tamponů v žádném případě neohrozí tvé panenství. Navzdory populárnímu, hloupému mýtu, používání tamponů tě nepřipraví o panenství. Tampon může roztáhnout panenskou blánu (tenká blána, k jejímuž protržení zpravidla dojde při prvním pohlavním styku). Ale i pokud se to náhodou stane (může se to totiž stát i při jiných aktivitách, třeba při jízdě na kole nebo na koni), neznamená to, že už nejsi panna.
-
5Dbej na to, abys měla pořád dostatek tamponů v zásobě. Ať už jsi ve škole, na brigádě, nebo sportuješ venku, vždycky měj u sebe v tašce jeden extra tampon. Obzvlášť, pokud ti menstruace teprve začala, je dobré s sebou v kosmetické taštičce nosit tampony, minivložky, vlhčené ubrousky a extra pár kalhotek.
-
6Spíš-li víc, než 8 hodin, používej na noc raději vložku. Nebudeš tak muset myslet na to, ihned po probuzení běžet do koupelny, vyměnit tampon.
Před zavedením tamponu
-
1Kup si tampony. Jak sis už jistě všimla v drogerii, vyrábí se jich mnoho typů, značek a velikostí. Tyto rady ti pomohou do začátku:
- Vyber si tampony s aplikátorem. Existují dva nejběžnější typy menstruačních tamponů - jednoduché, a s aplikátorem, nebo plastovou trubičkou, která ti pomůže zavést tampon do pochvy. Pomoc aplikátoru při začátcích s tampony určitě oceníš, takže sáhni právě po nich (v ČR je nejrozšířenějším výrobcem tamponů s aplikátory firma Tampax, najdeš je ale i u jiných značek).
- Zvol správnou sílu absorpce. Absorpce jednoduše značí, kolik absorpční bavlny je v tamponu, a může být ve škále od velmi lehké, po extra. Většina žen používá tampony s vysokou absorpcí první až druhý den menstruace, kdy je krvácení nejsilnější, a postupně na síle absorpce ubírá, jak krvácení slábne. Pokud se bojíš bolesti, sáhni nejprve po tamponech s absorpcí "light". Budeš je muset vyměňovat častěji, ale jsou úzké a pohodlné.
-
2Umyj si ruce. Možná ti bude připadat zvláštní, mýt si ruce před tím, než jdeš na WC, ale je to nezbytné. Aplikátory tamponů jsou sterilní, a čisté ruce zabrání tomu, aby se na ně dostaly bakterie a plísně, které mohou způsobovat infekce.
- Pokud ti tampon upadne na zem, vyhoď ho. Ušetřit pár korun, a riskovat bolestivou a zdlouhavou vaginální infekci, za to nestojí.
Zavedení tamponu
-
1Posaď se na záchodovou mísu. Roztáhni od sebe kolena, na větří šířku, než normálně, takže máš co nejlepší přístup, a dobře si mezi nohy vidíš.
- Tampon je možné zavést i ve stoje, když jednu nohu zvedneš výše na podložku, třeba záchodové prkénko. vyzkoušej, která pozice je ti příjemnější. Většina žen dává přednost sezení na toaletě, které zabrání náhodnému ušpinění oblečení menstruační krví.
-
2Najdi svůj poševní vchod. U tamponových začátečnic to bývá nejčastější, a nejvíc frustrující moment. Jakmile na to ale přijdeš, už nikdy to nezapomeneš. Tady je pár tipů, jak proces usnadnit:
- Měj přehled o své anatomii. Mezi nohama jsou tři otvory: močová trubice (kudy odchází z těla moč), pak uprostřed pochva, a naposledy vzadu konečník. Pokud víš, kde je ústí močové trubice, hledej cca 2,5 cm od něj, směrem ke konečníku.
- Nech se vést krví. Zní to možná morbidně, ale pomůže ti to, pokud tápeš. Namočeným ubrouskem nebo kouskem toaletního papíru otři veškerou menstruační krev, směrem zepředu dozadu (nebo skoč do sprchy, a intimní oblast řádně umyj. Až bude všechno čisté, přilož mezi nohy čtvereček suchého toaletního papíru, abys viděla, odkud přesně krev vytéká.
- Požádej o pomoc. Pokud si opravdu nevíš rady, neboj se, a požádej zkušenější příbuznou - třeba maminku, starší sestru, babičku, tetu, nebo sestřenici - záleží na tom, komu nejvíce důvěřuješ - aby ti napoprvé pomohla. Snaž se nestydět, mysli na to, že každá žena kdysi byla na tvém místě. O pomoc můžeš požádat i doktora nebo zdravotní sestřičku.
-
3Správným způsobem tampon uchop. Vezmi aplikátor mezi palec a prostředník v místě, kde se menší trubička stýká s větší. Ukazovák polož na konec trubičky, ze kterého čouhá šňůrka.
-
4Horní, širší konec aplikátoru, začni zvolna zasouvat do pochvy. Miř směrem k zádům, a zasuň aplikátor několik centimetrů hluboko, až se prsty dotkneš své pokožky. Neboj se, že se ušpiníš, menstruační krev je totiž poměrně čistá, pokud se jedná o bakterie, a navíc si vždycky můžeš umýt ruce.
-
5Zatlač ukazovákem tenčí trubičku do větší. Měla bys cítit, jak se tampon ve tvém těle posunul hlouběji. Přestaň ve chvíli, kdy ukazovákem narazíš na okraj silnější části aplikátoru.
-
6Vytáhni aplikátor. Jemně a opatrně ho vysuň z pochvy. Neměj obavy, pokud jsi vše udělala správně, tampon spolu s aplikátorem ven nevytáhneš. Zabal prázdný aplikátor do jeho obalu nebo do kousku toaletního papíru, a vyhoď ho do koše.
- Nikdy aplikátor nesplachuj do záchodu! — může vážně poškodit potrubí.
-
7Neměla bys cítit žádné nepohodlí, tampon bys neměla v těle vnímat vůbec. Jestliže při chůzi nebo při sedání pociťuješ bolest, něco není v pořádku - většinou tampon není zaveden dost hluboko v pochvě. Vytáhni ho, a použij nový.
Vytahování tamponu
-
1Menstruační tampon vyměňuj každých 6 - 8 hodin. Nemusíš odpočítávat minuty přesně do 6 hodin, ale snaž se nepřesáhnout 8.
- Ponechání tamponu v těle příliš dlouho může vyústit v extrémně vzácné onemocnění, nazývané "syndrom toxického šoku" (Toxic Shock Syndrome), který může vést až ke smrti. Pokud jsi nedopatřením nechala tampon v pochvě déle, než 8 hodin a dostaneš horečku, vyrážku, nebo se dostaví pocity na zvracení, okamžitě tampon vytáhni, a vyhledej lékařskou pomoc.[1]
-
2Uklidni se. Vytažení tamponu zní bolestivě, ale není. Několikrát se zhluboka nadechni, uvolni se. Možná to bude trochu nepohodlné, ale rozhodně to nebude bolet.
-
3Pomalu táhni za šňůrku tamponu. Můžeš cítit lehké tření od bavlněných vláken, jak tampon klouže ven, ale rozhodně by to nemělo bolet.
- Pokud se štítíš, vzít šňůrku od tamponu do holých prstů, pomoz si čtverečkem toaletního papíru.
- Pokud cítíš velké tření a rezistenci, když tampon vytahuješ ven, je to pravděpodobně proto, že je suchý. Přejdi na nižší absorpci. Pokud je suchý opravdu příliš, pokus se ho prsty navlhčit trochou vody.
-
4Použitý tampon zahoď do odpadkového koše. Některé tampony jsou sice navrženy tak, aby se daly spláchnout, ale většina z nich nikoliv. Obzvlášť u toalet s malým tlakem vody, nebo u těch, o kterých víš, že se často ucpávají, je bezpečnější, použitý tampon zabalit do toaletního papíru a hodit do koše.
Tipy
- Možná pro tebe bude pohodlnější, střídat tampony a vložky.
- Pokud se obáváš prosáknutí, například ve škole, klidně nos kromě tamponu i klasickou vložku.
- Pokud se neštítíš vložek, zvaž jejich nošení, když jsi doma. Je dobré, si od tamponů trochu odpočinout, a někomu jsou vložky mnohem pohodlnější.
- Vždycky s sebou nos extra vložky nebo tampony, pro případ, že je budeš nenadále potřebovat.
- Pokud zavedený tampon cítíš při chůzi nebo sezení, běž na WC a zkus ho zatlačit hlouběji. Pokud to nepomůže, něco není v pořádku. Tampon raději vytáhni ven, a zahoď.
- Pokud tě napoprvé zavádění tamponu bolí, uklidni se, několikrát se zhluboka nadechni, a zkus ho znovu zavést. Pomalu.
- První zavedení tamponu může být trochu bolestivé. Uvolni se, dýchej pomalu. To ti povolí sevření svalů.
- Použití minivložky pro případ, že tampon trochu proteče, nebo při velmi slabém krvácení, jako ochrana postačí, bez obvyklé boule, kterou vytvoří klasická vložka.
- Jsi-li mladá, začni s tenkými tampony s absorpcí "light". Až získáš v zavádění cvik, můžeš přejít na silnější.
- Tampon se v těle nikdy nemůže ztratit.
- Pokud s tampony začínáš, abys zabránila prosakování, vol nejprve kombinaci vložky a tamponu.
- Používej tu nejnižší absorpci, jakou potřebuješ.
- Pokud jsi doma, a zavedení tamponu se ti zdá zkrátka příliš složité, krátce se posaď na toaletu a zepředu dozadu utři. Pak si lehni na postel a nohama se opři o zeď. Zkus zavést tampon v této pozici, miř směrem k zádům. Je to mnohem snazší, a tampon tak navíc zavedeš hlouběji do pochvy.
- Pokud je ti tampon jakkoliv nepohodlný, nejčastěji to bývá proto, že není zaveden dostatečně hluboko.
- Je-li to tvá první menstruace, nestyď se o pomoc požádat maminku - také si tím prošla!
- Šňůrka tamponu se jen tak snadno nepřetrhne. Pokud k tomu náhodu dojde, vytáhni tampon prsty.
- Pokud tampon při chůzi cítíš, jdi na WC a pokus se jej prsty zasunout hlouběji do pochvy.
- Když tampon zasouváš v pozici vsedě, roztáhni nohy co nejvíc to jde, ať máš dobrý výhled a co největší prostor.
- Pokud je to tvé "poprvé", pusť si nějakou uklidňující hudbu.
- Jestli ti to připadá uklidňující, vezmi s sebou na své poprvé kamarádku, které důvěřuješ.
- Zeptej se starší příbuzné na tipy a rady. V případě, že se nemůžeš zeptat přímo maminky, tu pořád jsou starší sestry, sestřenice, tety, nebo kamarádky, na které se můžeš obrátit.
- Neměj strach, mluvit o menstruaci se svými rodiči.
- Zkus při prvním použití tamponu potřít aplikátor lubrikantem. Pomůže to k tomu, aby zajel hladce do pochvy.
Varování
- Nikdy tampony nepoužívej, pokud nemáš menstruaci. Může to vést k bolestivým infekcím.
- Jestliže spíš víc, než 8 hodin denně, raději přes noc používej vložky, abys minimalizovala riziko syndromu toxického šoku. Spíš-li kratší dobu, nebo pokud ti nevadí v noci vstát a tampon vyměnit, můžeš je klidně používat i na noc.
- Pokud ti tampon náhodou upadne na zem, nepoužívej ho. Od bakterií na podlaze bys mohla snadno chytit infekci.
- Pozor na vaginální infekce a syndrom toxického šoku.
- Před sexem vždy tampon z pochvy vytáhni. Sex jej může zasunout hlouběji, a jeho vyjmutí prsty pak bude obtížnější.
Reference
- ↑ http://seattletimes.com/html/health/2002160362_healthtoxicshock26.html
- http://www.plannedparenthood.org/info-for-teens/our-bodies/girls-first-period-33814.htm — Planned Parenthood information on your first period