Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pizza kámen peče skvělou pizzu a dokáže toho i mnohem víc! Nejenom je skvělým podkladem na vaření, celá vaše trouba díky němu bude péct rovnoměrněji. Níže máte rychlý a jednoduchý návod, s kterým zjistíte, jak získat co nejvíc od tohoto skvělého pomocníka na vaření.

Část 1
Část 1 ze 4:

Používání pizza kamene

 1. 1
  Umístěte pizza kámen do tradiční trouby. K pečení pizzy a sušenek je nejvhodnější umístit ho do vrchní části trouby doprostřed. Pro chleba, koláče a jiné potraviny je střední úroveň (opět uprostřed) vhodnější.
 2. 2
  Začněte se studenou troubou. Nikdy ho nedávejte do rozehřáté trouby, protože by se mohl roztříštit kvůli tepelnému rázu.[1]
  • Dejte si pozor, abyste nikdy pizza kámen nevystavovali náhlým změnám teplot. Pokud položíte mraženou pizzu přímo na pizza kámen, je dost možné, že se roztříští úplně stejně, jako kdybyste vložili studený kámen do rozehřáté trouby. Mraženou pizzu pečte raději přímo na roštu.
 3. 3
  Pokud musíte předehřát troubu, učiňte tak s pizza kamenem uvnitř.
 4. 4
  Umístěte potraviny na kámen pomocí pizzařské lopaty. Nemastěte ho žádným tukem ani olejem. Pokud pečete chleba, nebo krustu pizzy, k usnadnění vyjmutí ho můžete posypat mletou kukuřicí.
  • Používání pizzařské lopaty může vyžadovat trochu zručnosti, ale je to užitečný nástroj – především k přenášení syrového těsta na kámen. Existují tři různé typy lopat: dřevěné s krátkou rukojetí, dřevěné s dlouhou rukojetí a kovové. Pro domácí vaření je dřevěná s krátkou rukojetí asi tou nejlepší.
  • Pokud pod těsto nechcete dávat kukuřičnou mouku, můžete také použít obyčejnou mouku. Skvělou zárukou toho, že se vám těsto nenalepí na lopatu je rýžová mouka.[2]
 5. 5
  Pizza kámen v troubě nechejte minimálně do té doby, než budete mít dopečeno. Nemusíte ho vyndávat vůbec, vzhledem k tomu že dodává vaší troubě „efekt hliněné trouby“ a pomáhá s rovnoměrnějším udržením a rozšířením tepla. Nádoby, hrnce, pánve, plechy atd. můžete pokládat přímo na kámen.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Čištění pizza kamene

 1. 1
  K odstranění jakýchkoli zbytků jídla zachycených na kameni použijte pomůcku jako kovovou špachtli. Zbytky odstraňujte pouze, když už je kámen dostatečně vychladlý.
 2. 2
  Nikdy nepoužívejte mycí prostředek na nádobí. Pizza kámen můžete umýt a opláchnout za použití pouze vody. S pomocí čisté houbičky a obyčejné vody odstraňte jakékoliv zbytky jídla nebo špíny. Nesnažte se odstranit hromadící se olej – není to vůbec potřeba. Naopak – pokud olej na kameni necháte, vlastnosti kamene se zlepší a bude uhlazenější a jednodušší k používání.
 3. 3
  Nenechte kámen ve vodě příliš dlouho. Stačí ho jednou opláchnout. Pokud by kámen nasál ve dřezu příliš mnoho vlhkosti, mohl by při dalším rozehřátí v troubě prasknout.[3]
 4. 4
  Nebojte se, že se pizza kámen zašpiní. Fleky na kameni jsou normální a nemůžete se jim vyhnout. Navíc jsou jako symbol cti, nebo body za zkušeností – něco, čím můžete prokázat své kuchařské schopnosti.
 5. 5
  Umístěte kámen po umytí zpátky do trouby, nebo ho uchovávejte na bezpečném málo používaném místě. Pizza kámen může být v troubě, i když budete péct jiné věci. Upečte je prostě na samotném kameni. Pokud budete péct něco těžkého, jako třeba pečeni, přesuňte před pečením kámen na spodní rošt.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Vytvoření náhražky pizza kamene

 1. 1
  Pečlivě změřte vnitřek vaší trouby. Měli byste vědět, kolik máte prostoru, než si vyberete svůj kámen. Pokud pro svoji troubu koupíte příliš velký kámen, tak si to budete vyčítat.
 2. 2
  Jako náhražku pizza kamene si sežeňte neglazovaný kámen z lomu. [4] Pizza kameny z obchodu mohou být celkem drahé. Pokud jste šetřivý a jde vám pouze o chuť pizzy a ne o vzhled kamene, můžete si pořídit lomový kámen, který koupíte za cenu okolo 70 Kč. Hledejte například v obchodech s domácími potřebami.
  • Až budete shánět svůj kámen, tak hledejte především hliněné nebo břidlicové dlaždice. Terakotové dlaždice fungují velmi dobře. Dobře fungují také kameny označené přírodní hlína a břidlice.
 3. 3
  Pokud budete shánět lomový kámen, kupte neglazovaný. Glazované obsahují olovo, které je jedovaté a měli byste se mu celkově u předmětů na vaření vyhnout.[5]
 4. 4
  Rozhodněte se, zda chcete jeden velký kámen, nebo více malých. Větší kámen sice může být hezčí, ale mít více malých může být ve výsledku praktičtější. Více malých kamenů můžete umístit na různé rošty v troubě, což znamená, že ji můžete vypnout a žár nechat vyzařovat z kamenů a šetřit přitom energií. S více malými kameny se žár bude šířit rovnoměrněji.
 5. 5
  Používejte náhražkový kámen stejně, jako byste používali ten kupovaný. Užijte si s ním pizzu, bagetu, sušenky, housky a mnoho dalšího.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Pokud pizza neustále sjíždí z lopaty

 1. 1
  Vytvarujte pizzu na lopatě, tak jak ji máte rádi.
 2. 2
  Propíchněte těsto vidličkou, aby v troubě nekypělo.
 3. 3
  Nedávejte na pizzu vrchní vrstvu.
 4. 4
  Vsuňte na kámen samotné těsto. Pečte asi pět minut.
 5. 5
  Pomocí lopaty vytáhněte z trouby.
 6. 6
  Na z poloviny upečené těsto přidejte ingredience. Takto polo upečené těsto by vám mělo sjet z lopatky mnohem snadněji i přes extra váhu.
  Reklama

Tipy

 • Pokud se rozhodnete uschovávat svůj kámen mimo troubu, tak si dávejte pozor, protože je křehký. Položte kámen naležato na rovném povrchu, kde je nepravděpodobné, že spadne.
Reklama

Varování

 • Nepoužívejte nůž nebo kráječ na pizzu na kameni. Vždy přendejte na jiný povrch, než pizzu začnete krájet. Sice by se nic nestalo kameni, ale nástroje na krájení by se na něm poničily.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 19 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 17 192 krát
Kategorie: Techniky vaření
Stránka byla zobrazena 17 192 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama