Jak použít tlakový hrnec

V tomto článku:Jak tlakový hrnec fungujePřipravte jídlo pro vaření v tlakovém hrnciJak používat tlakový hrnecVytáhněte jídlo z tlakového hrnce6 Reference

Tlakové hrnce jsou kuchařské kouzlo - jsou totiž tolik rychlé! Tlakový hrnec neboli papiňák je skvělá pomůcka, díky které bude jídlo uvařené rychle a přitom si zachová vitamíny a minerály, které se jinými způsoby vaření ztrácí. Jeho použití může být trochu komplikované, takže pokud používáte tlakový hrnec poprvé, je důležité vědět, jak to udělat bezpečně. Když se naučíte základní mechanismus fungování tlakového hrnce, a jak rozpoznat, kdy není bezpečný, dokážete z jeho předností vytěžit maximum.

1
Jak tlakový hrnec funguje

 1. 1
  Pochopte princip tlakového hrnce. Když je zapnutý, teplo vytvoří páru, která zvýší bod varu a tím jídlo uvaří rychleji. Existují dva typy tlakových hrnců. první je starší, klasický typ s pojistkou nebo ventilem, který je umístěný na poklici. Druhý, novější typ používá pružinové ventily a uzavřený systém.[1]
 2. 2
  Než začnete tlakový hrnec používat, zkontrolujte, že nemá žádné díry nebo praskliny. Měl by být také dokonale čistý, bez zbytků starého jídla. Hrnce, které jsou děravé nebo dobře netěsní, mohou být nebezpečné a popálit vás horkou párou.
 3. 3
  Naučte se, jak tlakový hrnec správně naplnit. Než v něm začnete cokoliv vařit, musíte ho naplnit nějakou tekutinou. Ve většině receptů se používá voda. Hrnec by navíc nikdy neměl být plný z více než 2/3, aby v něm byl dostatek místa na vytvořenou páru.
  • U prvního typu tlakového hrnce: Vždy v něm musí být alespoň jeden šálek vody. Toto množství vystačí na asi 20 minut vaření.
  • Novější typ tlakového hrnce: Minimální množství tekutiny, používané v tomto typu hrnce je alespoň 1/2 šálku.
 4. 4
  Seznamte se s pařáčkem a stojánkem. V tlakovém hrnci často najdete košík pařáčku, ve kterém se upravuje zelenina, ryby a ovoce. Stojánek položte na dno hrnce a pařáček nahoru na něj.

2
Připravte jídlo pro vaření v tlakovém hrnci

 1. 1
  Připravte si jídlo, které chcete v papiňáku vařit. Přečtěte si návod v příbalovém letáku k hrnci, měl by obsahovat způsob přípravy různých typů potravin.
  • Příprava drůbeže: Maso můžete před vařením okořenit. Pro maximální chuť ho můžete předtím orestovat. Rozehřejte trochu oleje, například řepkového, na dně papiňáku na středně vysokou teplotu. Zatím hrnec nepřiklápějte pokličkou. dejte do hrnce maso a orestujte ho.[2] Chcete-li, můžete maso osmažit i na pánvi, než ho vložíte do tlakového hrnce.
  • Ryby a mořské plody: Omyjte ryby nebo mořské plody. Dejte je do pařáčku, podepřeného stojánkem a podlijte alespoň 175 ml tekutiny. Pařáček vždycky potřete trochou oleje, aby se k němu rybí maso při vaření nelepilo.
  • Příprava suchých luštěnin: Na šest hodin namočte luštěniny do vody. nepřidávejte do ní sůl. Slijte luštěniny a dejte je do tlakového hrnce. Přidejte do vody jednu nebo dvě lžíce (15 - 30 ml) rostlinného oleje, pokud používáte starý typ tlakového hrnce.
  • Příprava rýže a jiných obilovin: Kroupy a celozrnné obiloviny nechte na 4 hodiny namočené ve vlažné vodě. Rýži a ovesné vločky namáčet nemusíte.
  • Příprava zeleniny (čerstvé i mražené): Zmraženou zeleninu rozmrazte. Čerstvou omyjte. dejte ji do košíčku pařáčku. Většině zeleniny postačí vaření v 1/2 šálku vody (125 ml) na dně tlakového hrnce, pokud je k vaření zapotřebí pouze 5-10 minut. Pro 10-20 minut použijte 2 šálky (500 ml) vody.[3]
  • Příprava ovoce: Všechno ovoce umyjte, než ho dáte do pařáčku. Čerstvému postačí 1 šálek (125 ml) vody, sušené potřebuje 1 šálek (250 ml).
 2. 2
  Určete si, kolik vody bude pro vaření potřeba. Přečtěte si manuál k vašemu hrnci, který by měl být na krabici nebo v příbalovém letáku. Mnoho receptů najdete také na internetu. Každý druh jídla potřebuje pro správnou přípravu určité množství vody nebo jiné tekutiny.

3
Jak používat tlakový hrnec

 1. 1
  Dejte připravované jídlo do tlakového hrnce. Přidejte správné množství vody, vhodné pro ten který druh potraviny.
 2. 2
  Sundejte bezpečnostní ventil nebo regulátor a hrnec přikryjte pokličkou. Pokličku dobře uzavřete. Dejte hrnec na velký hořák na sporáku. Nastavte ho na vysokou teplotu. Tlakový hrnec začne proměňovat tekutinu v páru.
 3. 3
  Počkejte, až v hrnci stoupne tlak. Pára způsobí, že v hrnci bude narůstat tlak. Až dosáhne žádoucí, bezpečné teploty, jídlo se v hrnci začne dusit.[4]
  • Ve starých typech papiňáků to poznáte tak, že ventilem na poklici začne unikat pára a bezpečnostní uzávěr se začne pohybovat. Dejte bezpečnostní uzávěr na ventil, jakmile uvidíte, že začíná unikat pára.
  • Novější typy papiňáků mají na ventilu značky, které ukazují, jaký je v hrnci tlak. jeho zvyšování na nich dobře uvidíte.
 4. 4
  Zredukujte teplotu na nižší hodnotu, aby se v hrnci jídlo dále dusilo a papiňák už nevypouštěl páru. Pokud tlak nesnížíte, dále poroste a bezpečnostní ventil se díky tomu otevře a páru vypustí. Bezpečnostní ventil slouží k tomu, aby díky vysokému tlaku papiňák nepraskl.

4
Vytáhněte jídlo z tlakového hrnce

 1. 1
  Vypněte sporák, jakmile se jídlo uvaří. Řiďte se předepsanou dobou vaření pro každý druh potraviny. Pokud ji budete vařit déle, budete z něj pravděpodobně mít dětskou kašičku, a to jistě nechcete.
 2. 2
  Snižte tlak uvnitř hrnce. Nepokoušejte se nadzdvihnout poklici. V receptech se dočtete, jak přesně uvolnit tlak v hrnci. Jsou tři způsoby, jak to udělat.[5]
  • Přirozené snížení tlaku: Tento způsob se využívá pro jídla, která se vaří dlouho, jako jsou různá ragú nebo omáčky, které se mají vařit i poté, co tlak snížíte. Trvá to nejdéle ze všech možností, počítejte s 10-20 minutami.
  • Rychlé snížení tlaku: Většina starých papiňáků a všechny nové papiňáky mají tlačítko pro rychlé uvolnění tlaku. Po jeho stisknutí se tlak zevnitř hrnce postupně sníží.
  • Snížení tlaku s pomocí studené vody: To je nejrychlejší způsob, jak tlak snížit. nepoužívejte ji, pokud máte elektrický tlakový hrnec. Vezměte celý papiňák a dejte ho do dřezu pod kohoutek. Pusťte na pokličku studenou vodu a počkejte, dokud tlak neklesne. Nepouštějte studenou vodu přímo na regulační ventil nebo uzávěr. Je to nejrychlejší způsob, jak tlak uvolnit.
 3. 3
  Zkontrolujte, že byl veškerý tlak uvolněný. U starších typů odmontujte bezpečnostní uzávěr z ventilu. Pokud neslyšíte žádný zvuk unikající páry, znamená to, že tlak už je uvolněný. U novějších typů uvolněte pružinový ventil. Pokud neuniká žádná pára, tlak je pryč.[6]
 4. 4
  Opatrně sundejte pokličku. Vyndejte z hrnce hotové jídlo.

Varování

 • Nikdy se nepokoušejte poklici sundat, pokud je hrnec pod tlakem. Můžete se popálit horkou párou.
 • I když už tlak v hrnci poklesl, sundávejte pokličku opatrně, nenaklánějte nad hrnec svůj obličej, protože obsah papiňáku bude horký.

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Gastronomie & nádobí

V jiných jazycích:

Español: usar una olla de presión, Deutsch: Einen Dampfkochtopf verwenden, Português: Usar uma Panela de Pressão, Italiano: Usare una Pentola a Pressione, Français: utiliser un autocuiseur, 中文: 使用高压锅, Русский: пользоваться скороваркой, Bahasa Indonesia: Menggunakan Panci Tekan, Nederlands: Een snelkookpan gebruiken, हिन्दी: प्रेशर कुकर का इस्तेमाल करें, العربية: استخدام حلة الضغط, 日本語: 圧力鍋を使う

Stránka byla zobrazena 13 802 krát.
Byl tento článek přesný?