Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Tlakové hrnce jsou kuchařské kouzlo - jsou totiž tolik rychlé! Tlakový hrnec neboli papiňák je skvělá pomůcka, díky které bude jídlo uvařené rychle a přitom si zachová vitamíny a minerály, které se jinými způsoby vaření ztrácí. Jeho použití může být trochu komplikované, takže pokud používáte tlakový hrnec poprvé, je důležité vědět, jak to udělat bezpečně. Když se naučíte základní mechanismus fungování tlakového hrnce, a jak rozpoznat, kdy není bezpečný, dokážete z jeho předností vytěžit maximum.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Jak tlakový hrnec funguje

  1. 1
    Pochopte princip tlakového hrnce. Když je zapnutý, teplo vytvoří páru, která zvýší bod varu a tím jídlo uvaří rychleji. Existují dva typy tlakových hrnců. první je starší, klasický typ s pojistkou nebo ventilem, který je umístěný na poklici. Druhý, novější typ používá pružinové ventily a uzavřený systém.[1]
  2. 2
    Než začnete tlakový hrnec používat, zkontrolujte, že nemá žádné díry nebo praskliny. Měl by být také dokonale čistý, bez zbytků starého jídla. Hrnce, které jsou děravé nebo dobře netěsní, mohou být nebezpečné a popálit vás horkou párou.
  3. 3
    Naučte se, jak tlakový hrnec správně naplnit. Než v něm začnete cokoliv vařit, musíte ho naplnit nějakou tekutinou. Ve většině receptů se používá voda. Hrnec by navíc nikdy neměl být plný z více než 2/3, aby v něm byl dostatek místa na vytvořenou páru.
    • U prvního typu tlakového hrnce: Vždy v něm musí být alespoň jeden šálek vody. Toto množství vystačí na asi 20 minut vaření.
    • Novější typ tlakového hrnce: Minimální množství tekutiny, používané v tomto typu hrnce je alespoň 1/2 šálku.
  4. 4
    Seznamte se s pařáčkem a stojánkem. V tlakovém hrnci často najdete košík pařáčku, ve kterém se upravuje zelenina, ryby a ovoce. Stojánek položte na dno hrnce a pařáček nahoru na něj.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Připravte jídlo pro vaření v tlakovém hrnci

  1. 1
    Připravte si jídlo, které chcete v papiňáku vařit. Přečtěte si návod v příbalovém letáku k hrnci, měl by obsahovat způsob přípravy různých typů potravin.
  2. 2
    Určete si, kolik vody bude pro vaření potřeba. Přečtěte si manuál k vašemu hrnci, který by měl být na krabici nebo v příbalovém letáku. Mnoho receptů najdete také na internetu. Každý druh jídla potřebuje pro správnou přípravu určité množství vody nebo jiné tekutiny.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Jak používat tlakový hrnec

  1. 1
    Dejte připravované jídlo do tlakového hrnce. Přidejte správné množství vody, vhodné pro ten který druh potraviny.
  2. 2
    Sundejte bezpečnostní ventil nebo regulátor a hrnec přikryjte pokličkou. Pokličku dobře uzavřete. Dejte hrnec na velký hořák na sporáku. Nastavte ho na vysokou teplotu. Tlakový hrnec začne proměňovat tekutinu v páru.
  3. 3
    Počkejte, až v hrnci stoupne tlak. Pára způsobí, že v hrnci bude narůstat tlak. Až dosáhne žádoucí, bezpečné teploty, jídlo se v hrnci začne dusit.[4]
    • Ve starých typech papiňáků to poznáte tak, že ventilem na poklici začne unikat pára a bezpečnostní uzávěr se začne pohybovat. Dejte bezpečnostní uzávěr na ventil, jakmile uvidíte, že začíná unikat pára.
    • Novější typy papiňáků mají na ventilu značky, které ukazují, jaký je v hrnci tlak. jeho zvyšování na nich dobře uvidíte.
  4. 4
    Zredukujte teplotu na nižší hodnotu, aby se v hrnci jídlo dále dusilo a papiňák už nevypouštěl páru. Pokud tlak nesnížíte, dále poroste a bezpečnostní ventil se díky tomu otevře a páru vypustí. Bezpečnostní ventil slouží k tomu, aby díky vysokému tlaku papiňák nepraskl.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Vytáhněte jídlo z tlakového hrnce

  1. 1
    Vypněte sporák, jakmile se jídlo uvaří. Řiďte se předepsanou dobou vaření pro každý druh potraviny. Pokud ji budete vařit déle, budete z něj pravděpodobně mít dětskou kašičku, a to jistě nechcete.
  2. 2
    Snižte tlak uvnitř hrnce. Nepokoušejte se nadzdvihnout poklici. V receptech se dočtete, jak přesně uvolnit tlak v hrnci. Jsou tři způsoby, jak to udělat.[5]
  3. 3
    Zkontrolujte, že byl veškerý tlak uvolněný. U starších typů odmontujte bezpečnostní uzávěr z ventilu. Pokud neslyšíte žádný zvuk unikající páry, znamená to, že tlak už je uvolněný. U novějších typů uvolněte pružinový ventil. Pokud neuniká žádná pára, tlak je pryč.[6]
  4. 4
    Opatrně sundejte pokličku. Vyndejte z hrnce hotové jídlo.
    Reklama

Varování

  • Nikdy se nepokoušejte poklici sundat, pokud je hrnec pod tlakem. Můžete se popálit horkou párou.
  • I když už tlak v hrnci poklesl, sundávejte pokličku opatrně, nenaklánějte nad hrnec svůj obličej, protože obsah papiňáku bude horký.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 19 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 22 660 krát
Stránka byla zobrazena 22 660 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama