Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ústní voda vám pomůže osvěžit dech, vyhnout se zubním kazům a zbavit se gingivitidy. Nejdůležitějším krokem je vybrat si správnou ústní vodu. Používejte ji jednou denně před čištěním nebo po čištění zubů, nebo i častěji, pokud vám to váš zubař doporučí. V tomto článku se dozvíte, jak používat ústní vodu pro zlepšení ústní hygieny.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Vyberte si vhodnou ústní vodu

  1. 1
    Pokud chcete zamaskovat zápach z úst, vyberte si kosmetickou ústní vodu. Pokud je vaším cílem pouze zbavit se zapáchajícího dechu, existuje spousta produktů, které vám mohou pomoci. Tyto produkty vám v ústech zanechají příjemnou chuť a dočasně vám osvěží dech. Kosmetická ústní voda se hodí pro proplachování úst po konzumaci kořeněných jídel, jako je česneková omáčka na špagety. Tyto ústní vody fungují stejně jako mentolové bonbony, ale obsahují méně kalorií.
    • Pokud trpíte chronickým zápachem z úst, kosmetická ústí voda vám nepomůže vyřešit příčinu vašeho problému. Zamaskuje sice zápach, ale nezabije bakterie, které ho způsobují. Jediným účelem těchto ústních vod je zlepšit pachuť v ústech a zmírnit zápach.
    • Můžete si vyrobit vlastní ústní vodu z 15 kapek peprmintového oleje, nebo mátového esenciálního oleje a šálku vody.
  2. 2
    Pokud se chcete zbavit bakterií, používejte antibakteriální ústní vodu. Pokud hledáte ústní vodu, která vám skutečně vyčistí ústa, kupte si ústní vodu s antibakteriálními účinky, která vás zbaví zubního plaku a pomůže vám zbavit se gingivitidy, protože zabije škodlivé bakterie. Kupte si volně prodejnou ústní vodu s antibakteriálními účinky.
    • Antibakteriální ústní voda vám pomůže zbavit se příčiny zapáchajícího dechu, což jsou většinou přemnožené bakterie.
    • Můžete zkusit také antiseptickou ústní vodu. Zabijete s ní bakterie plísně, prvoky i viry. Bohužel tyto ústní vody většinou obsahují spoustu alkoholu a mohou vám podráždit ústa. [1]
  3. 3
    Používejte fluoridovou ústní vodu, která vás zbaví zubních kazů. Pokud se chcete vyhnout zubním kazům a mít zdravé zub, měli byste si koupit ústní vodu s obsahem fluoridu. Pomůže vám to zbavit se lézí, které způsobují vznik zubních kazů. Fluorid je obsažen ve většině zubních past a přidává se také do vody v mnoha městech, ale pokud jste náchylní k zubním kazům, měli byste fluorid používat také v ústní vodě. [2]
    • Fluorid vám pomůže vyhnout se zubním kazům, ale někteří vědci tvrdí, že je toxický pro lidské tělo a životní prostředí. [3] Zjistěte si informace o výhodách a nevýhodách fluoridu a rozhodněte se, zda ho chcete používat každý den.
  4. 4
    Pro lékařské účely používejte lékařskou ústní vodu. Pokud máte infekci, nebo jiný zdravotní problém, váš lékař nebo zubař vám může předepsat speciální ústní vodu, která vám pomůže vaše onemocnění vyléčit. Používejte tuto ústní vodu tak, jak vám to stanoví zubař. Přečtěte si také příbalový leták, abyste věděli, na jaké vedlejší účinky byste si měli dávat pozor.
  5. 5
    Pokud se chcete vyhnout barvivům a chemikáliím, používejte bylinné ústní vody. Pokud chcete začít používat ústní vodu, ale chcete přesně vědět, co obsahuje, vyberte si ústní vodu z bylin, které podporují zdraví ústní dutiny (nebo si ji vyrobte sami). Hřebíček, máta a rozmarýn patří mezi byliny, které se tradičně používají pro léčbu ústních onemocnění a zubů, protože mají antibakteriální, antiseptické a chladivé účinky.[4]
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Používejte ústní vodu správně

  1. 1
    Nalejte si do víčka 20 ml ústní vody. Toto množství se standardně používá na jednu dávku ústní vody. Většinou lze použít víčko ústní vody, do kterého si můžete odměřit správné množství. Pokud nemáte lahvičku s víčkem, nalejte si ústní vodu do malého šálku, který budete používat jen k tomuto účelu. Některých fluoridových ústních vod stačí použít pouze 10 ml. Vždy si přečtěte informace uvedené na obalu.
    • Pokud nemáte ústní vodu na předpis, nemusíte si dělat starosti s přesným množstvím. Použijte tolik ústní vody, kolik pro vás bude pohodné.
  2. 2
    Nalejte si ústní vodu do úst. Nalejte si ústní vodu do úst z víčka. Zavřete ústa, aby vám ústní voda nevytekla a začněte si s ní proplachovat ústa. Nikdy ústní vodu nepolykejte. Může obsahovat silné chemikálie, které se nemají polykat.
  3. 3
    Proplachujte si ústní vodou ústa alespoň 30-60 vteřin. Dodržujte dobu uvedenou na obalu lahvičky a proplachujte si ústa tak dlouho, jak byste měli. Důkladně si ústa vypláchněte vepředu i vzadu a nezapomeňte ani na jazyk a patro úst.
  4. 4
    Vyplivněte ústní vodu do umyvadla. Až si propláchnete ústa, vyplivněte ústní vodu do umyvadla. Potom umyvadlo opláchněte.
    • Záleží na tom, jakou ústní vodu používáte, ale někdy je nutné počkat alespoň půl hodiny před tím, než budete jíst nebo pít, aby ústní voda fungovala účinně. Přečtěte si pokyny uvedené na obalu ústní vody.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak se ústní voda používá

  1. 1
    Můžete ji používat před čištěním zubů i po čištění zubů. Podle American Dental Association, nezáleží na tom, kdy budete ústní vodu používat – bude vždy stejně účinná. Důležitější je vybrat si kvalitní ústní vodu. [5]
  2. 2
    Používejte ústní vodu k osvěžení dechu kdykoli. Můžete si s sebou nosit malou lahvičku ústní vody i přes den a osvěžovat si s ní dech například po jídle. Pokud trpíte zápachem z úst, může to být vhodnou alternativou mentolových bonbonů.
  3. 3
    Nesmíte ovšem ústní vodou nahrazovat čištění a používání zubní nitě. Ústní voda nemůže nahradit správnou ústní hygienu. Musíte si stále čistit zuby a používat zubní nit. Ve většině případů stačí čistit si zuby dvakrát denně a zubní nit používat jednou denně. Ústní vodu používejte při každém čištění, nebo pouze ráno či pouze večer.
  4. 4
    Zeptejte se svého zubaře na více informací. Pokud se díky ústní vodě chcete zbavit gingivitidy, chronického zápachu z úst nebo zubních kazů, měli byste se objednat k zubaři a nechat si předepsat lékařskou ústní vodu. Samotná ústní voda vás vašich problémů pravděpodobně nezbaví, takže je důležité navštívit lékaře a zahájit vhodnou léčbu.
    Reklama


Tipy

  • Nevyplachujte si ústa vodou po použití ústní vody. Čistící účinky ústní vody budou fungovat i po vyplivnutí, takže když si ústa vypláchnete vodou, naředíte zbytek ústní vody a omezíte její účinky.
  • Některé ústní vody s extrémní chutí mohou vysušovat ústa, takže byste je neměli používat příliš často.
  • Používejte ústní vodu s obsahem fluoridu, která vám zajistí zdravé zuby.
Reklama

Varování

  • Nikdy ústní vodu nepolykejte.
  • Děti by ústní vodu neměly používat, nebo by měly používat pouze ústní vodu určenou speciálně pro děti. Zeptejte se svého dětského zubaře a nechejte si poradit ohledně používání.
  • Pro některé lidi je mátová ústní voda příliš silná.
  • Vždy si čtěte příbalové letáky. V případě spolykání ústní vody zavolejte na hygienickou stanici, nebo si zavolejte záchranku.
  • Někteří lidé říkají, že byste měli ústní vodu používat několikrát denně a někteří doporučují používat ji i ve větším množství.
  • Vyhýbejte se ústním vodám s obsahem alkoholu, které mohou zvyšovat riziko rakoviny úst a dalších onemocnění.[6] .
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 30 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 221 krát
Kategorie: Zuby a Ústa
Stránka byla zobrazena 3 221 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama