Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Torrenty jsou nejoblíbenější formou sdílení souborů na internetu. Pokud s nimi nemáte žádné zkušenosti, může to pro vás být trochu matoucí. Jakmile se s nimi ale naučíte pracovat, budete si moci stáhnout jakékoli soubory budete chtít. Používání torrentových klientů není nelegální, musíte mít pouze práva stahovat a sdílet soubory. Vždy se ujistěte, že máte právo využívat soubory, které stahujete. V tomto článku se dozvíte, jak používat klienta BitTorrent.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Instalace BitTorrentu

 1. 1
  Otevřete si stránku BitTorrent. Z této stránky si můžete klienta zdarma stáhnout. Odkaz najdete uprostřed hlavní stránky. Pokud budete potřebovat instalační soubor pro jiný operační systém, klikněte na „Other Platforms + Betas“ pod tlačítkem „Get BitTorrent“.
 2. 2
  Stáhněte si klienta a nainstalujte si ho. Budete si moci vybrat mezi verzí zdarma a verzí BitTorrent Plus. Většina lidí nepotřebuje plnou verzi, protože i s verzí zdarma si můžete stahovat tolik torrentů, kolik budete chtít.
  • Stáhněte si klienta z webové stránky BitTorrent. Existuje spousta jiných klientů, ale BitTorrent byste měli stahovat přímo od jeho vývojářů.
 3. 3
  Podívejte se, zda máte správně nastavené typy souborů. Pokud chcete, aby vám torrentové soubory automaticky otvíral BitTorrent, ujistěte se, že máte program spojený se soubory s koncovkou .torrent (.tor). Při instalaci zaškrtněte všechny typy souborů, které chcete automaticky otvírat. Když to neuděláte, bude se vám z webu stahovat vždy jen malý torrentový soubor, který budete muset manuálně otvírat.
  • BitTorrent se pokusí vám nabídnout hudbu zdarma a několik spamových reklam. Než dokončíte instalaci, vypněte všechny tyto možnosti (pokud je nechcete).
 4. 4
  Pusťte BitTorrent do firewall. Když zapnete BitTorrent poprvé, pravděpodobně budete dotázáni, zda chcete umožnit přístup programu. Pokud chcete stahovat torrenty, BitTorrent musí mít přístup do firewallu. Pokud se vám tato zpráva nezobrazí automaticky, udělejte to manuálně.
 5. 5
  Nastavte si preference. Po nainstalování BitTorrentu budete moci nastavit preference. V hlavním okně klikněte na Options → Preferences. Budete moci nastavit několik preferencí:
  • Klikněte na možnost Directions. Na této stránce si budete moci nastavit, kam chcete soubory stahovat. Po dokončení stahování budete moci soubory přesouvat i do jiných složek.
  • Klikněte na možnost Bandwidth. Budete si moci nastavit maximální limity rychlosti pro upload a download, což se hodí v případě, že máte omezené množství dat. Když nastavíte limity na 0, budete stahovat maximální rychlostí, kterou vám umožní vaše připojení.
  • Klikněte na možnost Queuing. Můžete si nastavit počet torrentů, které můžete stahovat zároveň. Toto nastavení vám umožní stahovat jeden nebo více souborů najednou. Budete si moci nastavit také seedování, což je doba po kterou budete soubory sdílet s ostatními lidmi.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Stahování torrentů

 1. 1
  Najděte si trackerovou stránku. Existuje spousta stránek, které zveřejňují seznamy torrentů. Některé z nich jsou spolehlivější než jiné, ale obecně existují dva typy: veřejné a soukromé trackery.
  • Veřejné trackery jsou dostupné pro všechny. Když budete hledat torrenty v Googlu, vyjedou vám právě tyto stránky. Protože jsou veřejné, jsou často sledované majiteli autorských práv. Když budete stahovat nelegální obsah, mohli byste čelit obvinění, nebo vypovězení smlouvy od vašeho internetového poskytovatele.
  • Soukromé trackery vyžadují pozvánky. Tyto stránky nejsou přístupné veřejnosti a často mají přísné požadavky, jako jsou platby za využívání, udržování požadovaného poměru stahování/odesílání souborů atd. Využívání soukromých trackerů je také rizikovější co se týče postižitelnosti úřady.
 2. 2
  Najděte si soubor, který hledáte. Většina veřejných trackerů nabízí jak nové soubory, tak oblíbené starší soubory.
  • Můžete hledat pomocí oblíbených zkratek. Pokud například hledáte 3. epizodu seriálu Law and Order z 5. série, zadejte: „law and order s05e03“.
 3. 3
  Stáhněte si torrent, který má co nejvíce seederů. Rychlost stahování souboru závisí na několika faktorech. Torrent, který má největší počet seederů a nejmenší počet leecherů se bude stahovat rychleji. Mezi další faktory patří rychlost internetového připojení a rychlost připojení seederů.
  • Většina trackerů vám umožní seřadit si výsledky podle počtu seederů. Vždy se snažte najít soubor, který má nejvíce seederů. Bude se vám stahovat rychleji a kromě toho budete mít téměř jistotu, že nejde o falešný nebo zavirovaný soubor.
  • Počet leecherů také ovlivní rychlost stahování. Leecher je uživatel, který stahuje daný soubor, ale neseeduje. Když soubor dostahuje, začne ho seedovat. Pokud má nějaký soubor o hodně více leecherů, než seederů, rychlost stahování bude nižší.
 4. 4
  Najděte si dostatečně kvalitní soubor. Platí to zejména pro stahování videí. Spoustu souborů najdete v trackerech v mnoha různých velikostech. Rozdíly ve velikosti jsou způsobené kódováním videa a audia. Obecně platí, že čím větší soubor, tím vyšší kvalita. Některé stránky poskytují detailní informace ohledně kvality souborů, takže si dobře pročtěte všechny uvedené parametry.
  • Velké soubory se ovšem budou stahovat déle (podle toho, jak rychlý internet máte).
  • Přečtěte si co nejvíce komentářů k souborům a rozhodněte se, zda je vhodné stáhnout si soubor, který jste si vybrali. Některé trackery mají hodnotící systém, ve kterém mohou uživatelé hodnotit torrenty podle jejich kvality.
 5. 5
  Stáhněte si magnetový odkaz. Magnetové odkazy nejsou skutečné soubory, ale pouze textové fragmenty. Tyto fragmenty umožní torrentu stáhnout si správné soubory. Díky těmto odkazům se vám s torrenty bude zacházet snáze a nebudete riskovat, že stáhnete poškozený soubor. [1]
 6. 6
  Otevřete si torrent v BitTorrentu. Pokud máte nastavené automatické otvírání souborů .torrent, měl by se vám BitTorrent automaticky spustit po stažení torrentového souboru. Stahování začne, jakmile se připojíte k prvnímu seederovi.
  • Někdy nějakou dobu trvá, než stahování začne, hlavně v případě, že máte pomalé připojení, nebo stahujete slabý torrent.
  • Stahování můžete sledovat v hlavní okně BitTorrentu. Každý soubor má vedle sebe ukazatel stahování.
 7. 7
  Stáhněte si kvalitní přehrávač videí. Torrenty můžete používat ke stahování mnoha různých souborů, ale nejčastěji se používají ke stahování filmů. Tyto video soubory jsou často ve formátech, které nejsou podporovány Windows Media Player nebo QuickTime. Budete si muset stáhnout přehrávač, který podporuje různé formáty a kodeky.
  • VLC Player je zdarma a dokáže přehrát téměř jakýkoli druh souboru. Pokud si chcete stahovat videa, doporučujeme stáhnout si i tento přehrávač.
  • ISO soubory jsou obrazy disků, které musíte buď vypálit, nebo otevřít pomocí virtuální vypalovačky. Mohou to být přímé kopie disků, nebo balíčky souborů.
  • Pokud chcete soubor přehrát na jiném zařízení, budete si ho muset zkonvertovat do správného formátu.
 8. 8
  Dávejte si pozor na viry. Protože jsou torrenty pouze zřídka legální, nikdo nedohlíží na to, jaké soubory obsahují. Znamená to, že hackeři mohou k souborům připojit viry, které se tak dostanou mezi uživatele. Viry jsou často obsaženy ve složkách s populárními soubory, které si stahuje velké množství uživatelů.
  • Všechny soubory si důkladně prohlédněte a ujistěte se, že neobsahují viry.
  • Snažte se stahovat soubory, které byly zveřejněny důvěryhodnými zdroji.
  • Vždy si čtěte komentáře a hodnocení souborů a ujistěte se, že nikdo se souborem omylem nestáhl vir.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Seedování

 1. 1
  Po dokončení stahování soubory seedujte. Až se vám soubory stáhnou, začnou se automaticky seedovat. Znamená to, že budete odesílat data ostatním uživatelům.
  • Díky seedování torrenty fungují. Bez seederů by si nikoho nemohl soubory stahovat.
 2. 2
  Udržujte dobrý poměr stažení/odesílání. Pokud používáte soukromý tracker, budete pravděpodobně muset dodržovat přísná pravidla ohledně stahování a odesílání souborů. Budete muset seedovat minimálně takový objem dat, jaký budete stahovat.
 3. 3
  Nechejte torrentového klienta běžet v pozadí. Většina internetových balíčků má pomalejší rychlost nahrávání, než rychlost stahování. To znamená, že pokud chcete odesílat stejné množství dat, jako stahovat, budete muset nechat klienta běžet delší dobu i po stažení všech souborů. Nechejte program zapnutý a věnujte se každodenním činnostem.
  • Spuštění programu na pozadí by nemělo mít velký vliv na rychlost prohlížení webu a další úkony. Pokud si ovšem chcete pouštět videa přes internet, nebo hrát hry, měli byste torrentového klienta raději vypnout.
 4. 4
  Nastavte si poměrový limit. BitTorrent umožňuje sdílet torrent tak dlouho, dokud nedosáhnete přednastaveného poměru. V sekci Queuing v záložce Preference si můžete nastavit, jaký poměr chcete mít. Pokud používáte soukromý tracker, měli byste poměr nastavit alespoň na 200%. Pokud si tedy stáhnete soubor o velikosti 300 MB, budete uploadovat tak dlouho, dokud neodešlete 600 MB dat.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Otvírání souborů stažených pomocí BitTorrentu

 1. 1
  Mnoho souborů, které si stáhnete, budou v komprimovaném formátu, nebo ve formátu, který není možné ihned přehrát. Budete potřebovat program, který je přehraje, nebo je upraví. Aplikace a další typy souborů jsou často stahovány v archivech .zip nebo .rar a mnoho filmů a videí se stahuje ve formátech s koncovkami .mkz, .qt atd., které vyžadují instalaci speciálních kodeků. Naštěstí kodeky snadno stáhnete z internetu. Program WinRAR vám otevře soubory s koncovkami .zip, .rar, .001, .002, atd.
 2. 2
  Vytvořte si novou složku a přesuňte do ní stažený soubor. Když složku vytvoříte na části disku, která neobsahuje žádná důležitá data, omezíte škody, které mohou na počítači napáchat omylem stažené viry. Spusťte program určený k otevření souboru a zkontrolujte všechny soubory. Pokud máte pocit, že některé z nich obsahují virus, neotevírejte je a smažte je.
 3. 3
  Zkontrolujte si složku antivirovým programem. Tento krok nevynechávejte! Musíte si být jistí tím, že neotvíráte žádný virus.
 4. 4
  Spusťte stažený soubor. Až budete mít nachystaný soubor s obsahem torrentu ve správném formátu (.avi, .mp3, .mkz, .exe, .com atd.), otevřete ho v příslušném programu, nebo ho nainstalujte.
  Reklama

Tipy

 • Viry se nedokážou šířit z jednoho disku na druhý. Pokud virus zkopírujete, pravděpodobně si nakazíte oba disky. Proto je dobré mít část disku oddělenou a pouze na ní testovat stažené soubory. Když budete mít stažené soubory pouze na této části disku, potenciální viry vám nenaruší ostatní části disku. Když omylem stáhnete vir, budete moci tuto část disku jednoduše smazat a naformátovat a nepřijdete o operační systém ani důležité soubory. Když stáhnete bezpečný soubor, budete si ho moci překopírovat na jinou část disku a smazat ho z testovací části disku.
 • Naistalujte si ochranný program. Doporučujeme PeerBlock nebo Peer Guardian. Tyto programy jsou jako firewall, ale mají lepší ochranu pro používání p2p programů.
 • Torrent bez seederů s vysokým počtem leecherů může znamenat, že se vám podaří soubor stáhnout, ale pokud není žádný seeder, může se stát, že kompletní soubor ke stažení již neexistuje.
 • Alternativní program uTorrent můžete používat, ale když si nebudete dávat pozor, tento program vám může stáhnout spoustu virů.


Reklama

Varování

 • Do potíží se dostanete většinou za sdílení souborů chráněných autorským právem. Vlastnictví takových souborů většinou nezpůsobuje žádné problémy. Pokud se rozhodnete sdílet takový soubor přes torrent, mohli byste za to jít do vězení. BitTorrent neumožňuje stáhnout si soubor, aniž byste ho zároveň nesdíleli. Když si nastavíte upload na 0, stahování se zastaví. Proto byste si měli uvědomit, že kdykoli soubory stahujete, sdílíte je s ostatními lidmi.
 • Můžete si torrenty stahovat anonymně pomocí služby VPN. Přečtěte si recenze a zjistěte si, zda VPN umožňuje používání BitTorrentu a zda má omezení rychlosti. Například na stránce Incognitonline najdete spoustu testů a recenzí.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 52 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 297 krát
Kategorie: Stahování
Stránka byla zobrazena 3 297 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama