Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Facebook má více než miliardu uživatelů, takže je pravděpodobné, že ho používá i většina vašich známých. Můžete si na něm psát s kamarády a sdílet vaše názory, vytvářet události a seznamovat se s lidmi. V dnešní době je Facebook jednou z nejdůležitějších součástí společenského života. V tomto článku se naučíte založit si profil a zorientovat se ve světě Facebooku.

Část 1 ze 9:
Založení profilu

 1. 1
  Vyplňte přihlašovací formulář. Budete muset zadat své jméno a příjmení, emailovou adresu, datum narození a pohlaví. Také si budete muset vymyslet heslo. Účet na Facebooku je zdarma.
  • K Facebooku se budete přihlašovat svým emailem a heslem.
 2. 2
  Klikněte na tlačítko Přihlásit. Budete muset opsat kontrolní frázi z rámečku. Potom klikněte znovu na Přihlásit a můžete si začít tvořit profil.
 3. 3
  Přidejte si několik přátel. Ještě než si začnete budovat profil, Facebook vám nabídne lidi, které si můžete přidat do přátel. Pokud nikoho z nich neznáte, můžete přeskočit k dalšímu kroku. Nyní si budete moci přidat do přátel lidi, které máte v emailovém adresáři. I tento krok můžete prozatím přeskočit.
 4. 4
  Zadejte své vzdělání a zaměstnání. Tento krok je volitelný, ale pomůže ostatním lidem najít vás.
 5. 5
  Nahrajte svoji fotku. Můžete fotku nahrát z počítače, nebo si ji vyfotit pomocí webkamery.
 6. 6
  Ověřte svůj účet. Až dokončíte proces tvorby účtu, otevře se vám zeď s novinkami. Nahoře uvidíte zprávu o tom, že vám byl na email odeslán aktivační email. [1]
  • Otevřete si email a klikněte na ověřovací odkaz. Budete muset zadat kód, který vám přijde v emailu.
  • Až potvrdíte svůj email, budete moci začít používat Facebook.
 7. 7
  Vyplňte si zbytek profilu. Klikněte na „Upravit profil“ pod svým profilovým obrázkem a zadejte informace, které chcete s lidmi sdílet. Můžete vyplnit spoustu kategorií, například:
  • Vztah
  • Místo narození
  • Bydliště
  • Oblíbené citáty
  • Náboženské vyznání
  • Politické názory
 8. 8
  U každé informace si můžete nastavit soukromí. Když přidáte informace na profil, klikněte na tlačítko Soukromí na pravé straně. Budete si moci vybrat, s kým tyto informace budete sdílet. Můžete zvolit Přátele, Veřejnost, nebo konkrétní seznam (skupinu) přátel.
  Reklama

Část 2 ze 9:
Nastavte si soukromí profilu

 1. 1
  Klikněte na ikonku ozubeného kolečka v pravém horním rohu stránky. Vyberte možnost Nastavení soukromí.
 2. 2
  Prohlédněte si možnosti. Toto menu vám umožní nastavit si základní soukromí, které bude platit pro celý váš účet. Protože je Facebook sociální sítí, lidé na něm sdílí spoustu osobních informací. Když si nastavíte soukromí profilu, budete moci tyto osobní informace zachovat v tajnosti, nebo je sdílet jen s vybranými lidmi. Všechny možnosti si důkladně prostudujte, abyste se mohli dobře rozhodnout.
  • Můžete si nastavit výchozí soukromí pro všechny budoucí příspěvky (později budete moci soukromí měnit pro každý příspěvek zvlášť).
  • Můžete si nastavit i to, kdo vám může poslat požadavek o přátelství. Výchozí nastavení je Každý, ale můžete si to změnit na Přátelé přátel, což znamená, že vám požadavek smí poslat pouze někdo, kdo se přátelí s některým z vašich přátel.
  • Můžete nastavit i to, kdo vás může vyhledávat pomocí telefonního čísla a emailové adresy.
  • Můžete také nastavit soukromí pro vyhledávače. Díky tomu se váš profil nebude zobrazovat ve webových vyhledávačích.
 3. 3
  Nastavte si soukromí Timeline a označování. V levém menu pod možností Soukromí klikněte na Timeline a označování. Toto menu vám umožní nastavit si, kdo vám smí přidávat příspěvky na profil, kdo uvidí vaše příspěvky a jak chcete spravovat označování v příspěvcích.
  • Označování je uvádění lidí v příspěvcích a fotografiích.
  Reklama

Část 3 ze 9:
Přidejte si přátele a rodinu

 1. 1
  Najděte si lidi, které si budete chtít přidat. Facebook je o přátelství a spojeních. Ať už chcete udržovat kontakt s někým, kdo se přestěhoval do jiné země, nebo si chcete popovídat se spolužáky ze základní školy, Facebook vám pomůže.
  • Zadejte do vyhledávacího panelu jméno člověka, emailovou adresu, nebo telefonní číslo. Vyjede vám seznam výsledků. Klikněte na člověka, kterého si chcete přidat a potom klikněte na Přidat do přátel. Danému člověku se pošle zpráva s potvrzením vašeho požadavku. Můžete připojit i soukromou zprávu.
  • Když někdo přijme váš požadavek o přátelství, budete ho mít v přátelích a budete mít přístup k jeho profilu.
 2. 2
  Využívejte nástroj Lidé, které možná znáte. Když kliknete na vyhledávací panel, zobrazí se vám možnost Lidé, které možná znáte. Klikněte na tuto možnost a vyberte si lidi, které byste mohli znát. Nejlépe tento nástroj funguje až ve chvíli, kdy máte na již několik přátel přidaných.
 3. 3
  Upravte si seznam přátel do skupin. Můžete si vytvořit vlastní skupiny, které vám pomohou orientovat se v seznamu přátel. V levém horním menu najeďte kurzorem na nadpis Přátelé a klikněte na Další. Otevře se vám možnost Seznamy přátel.
 4. 4
  Reagujte na požadavky o přátelství. Až si začnete na Facebooku přidávat přátele, budou vám chodit požadavky od ostatních lidí. Když kliknete na ikonu Přátelé na horní straně obrazovky, zobrazí se vám nevyřízené požadavky.
 5. 5
  Pokud se s někým již nechcete přátelit, odstraňte si ho z přátel. Pokud si někoho chcete odstranit, můžete to udělat tak, že si otevřete jeho profil, kliknete na tlačítko Přátelé a vyberete možnost Odebrat z přátel.
  Reklama

Část 4 ze 9:
Sdílení příspěvků

 1. 1
  Sdílejte statusy. Pokud chcete sdílet nějaký příspěvek, klikněte do pole v horní části vašeho profilu. Můžete začít psát cokoli, co máte na srdci. Až budete připraveni příspěvek sdílet, klikněte na Sdílet.
 2. 2
  Komentujte příspěvky svých přátel. Na hlavní stránce Facebooku uvidíte seznam příspěvků svých přátel. Pod každým příspěvkem bude rámeček s textem „Napište komentář“. Klikněte na toto pole a začněte psát svůj komentář. Můžete v komentáři označit přátele stejným způsobem, jako v příspěvku.
  • Když se vám nějaký příspěvek bude líbit, klikněte na To se mi líbí. Příspěvky, které mají více těchto označení, se zobrazují více lidem a mají větší dosah.
 3. 3
  Sdílejte odkazy na jiné stránky. Na Facebooku můžete pomocí statusů sdílet odkazy na různé stránky. Jednoduše vložte URL stránky do pole pro status a odkaz se vám zobrazí pod textovým polem. Můžete odkaz smazat a náhled stránky vám v příspěvku zůstane.
  • Můžete sdílet cokoli – videa na YouTube, blogové články, obrázky atd.
 4. 4
  Přidávejte si stránky na Facebooku. Můžete si vyhledat své oblíbené umělce, hudebníky, společnosti, organizace atd. pomocí vyhledávacího panelu. Klikněte na To se mi líbí u těchto stránek, abyste jejich příspěvky viděli na svém Facebooku. Když se stanete fanouškem svých oblíbených hudebníků, často budete mít přístup k nezveřejněným nahrávkám a zajímavým nabídkám.
  Reklama

Část 5 ze 9:
Nahrávejte fotky a videa

 1. 1
  Klikněte na tlačítko Přidat fotku/video na horní straně hlavní stránky. Budete mít dvě možnosti: Nahrát fotku/Video a Vytvořit album. Když kliknete na jednu z těchto možností, otevře se vám prohlížeč souborů z počítače, ve kterém si budete moci najít to, co chcete na Facebook vložit.
  • Po nahrání první fotky budete mít možnost nahrát další.
  • Můžete ve fotkách označit přátele a komentovat je.
  • S použitím této metody se fotky zobrazí jako příspěvky na profilu.
 2. 2
  Vytvořte album fotografií. Když budete chtít vytvořit album, budete moci nahrát více fotek najednou. Otevře se vám editor alb, ve kterém budete moci zadat název alba a jeho popis.
 3. 3
  Nahrané fotky můžete z Facebooku smazat. Pokud chcete odstranit fotku, kterou jste nahráli, můžete to udělat přímo ve správě fotografií. Klikněte v levém menu na tlačítko Fotografie a otevřou se vám všechny nahrané fotky a alba.
  • Najděte si fotku, kterou chcete smazat.
  • Klikněte na ikonu tužky v pravém horním rohu fotografie. Otevře se vám menu, ve kterém si vyberte možnost Odstranit fotografii.
  Reklama

Část 6 ze 9:
Vytvářejte události

 1. 1
  Vytvořte událost. Facebook vám umožní vytvářet události a posílat lidem pozvánky. Klikněte v levém menu na tlačítko Události. V pravém horním rohu najděte tlačítko Vytvořit událost.
  • Zadejte název události.
  • Vyplňte požadované údaje o události.
  • Nastavte datum události. Můžete použít tlačítko kalendáře a snadno si tak vybrat datum. Můžete také uvést čas zahájení a čas ukončení události.
 2. 2
  Nastavte si soukromí události. Než událost vytvoříte, nastavte soukromí, které vám bude nejvíce vyhovovat. Pokud pro někoho pořádáte narozeninový večírek, pravděpodobně byste měli nastavit Jen pro pozvané, ale pokud pořádáte velký koncert, událost by měla být veřejná.
  • Pokud nastavíte Jen pro pozvané, můžete hostům umožnit pozvat další lidi.
 3. 3
  Pošlete pozvánky. Pokud je vaše událost jen pro zvané, musíte lidem poslat pozvánky. Klikněte na tlačítko Pozvat přátele a otevře se vám okno se všemi vašimi Facebookovými přáteli. Klikněte na každého, komu chcete poslat pozvánku.
  • Můžete zvát lidi i po vytvoření události.
 4. 4
  Spravujte své události. Až vytvoříte událost, můžete si ji otevřít v záložce Události. Můžete na její zeď sdílet příspěvky pro zvané lidi, měnit data a časy, zvát další lidi atd.
 5. 5
  Odpovídejte na pozvánky k událostem. Když vám někdo pošle pozvánku k událost, zobrazí se vám upozornění. Budete mít několik možností, jak na pozvánku reagovat. Můžete ji přijmout, odmítnout, nebo kliknout na „možná“.
  Reklama

Část 7 ze 9:
Chatujte s přáteli

 1. 1
  V pravém menu přátel klikněte na jméno přítele, kterému chcete napsat. Otevře se vám malé chatovací okno na spodní straně obrazovky. Můžete lidem posílat zprávy i když nejsou zrovna online.
 2. 2
  Přidejte do konverzace další lidi. Pokud si chcete psát s více lidmi najednou, klikněte v chatovacím okně na + a přidejte si všechny další lidi, se kterými chcete komunikovat.
 3. 3
  Posílejte lidem pomocí zpráv soubory. Klikněte na ikonku ozubeného kolečka ve zprávě a vyberte možnost Přidat soubor. Otevře se vám prohlížeč souborů, ze kterého budete moci vybrat soubory k odeslání. Maximální velikost souboru je 15 MB.
 4. 4
  Prohlížejte si staré zprávy. Klikněte na ikonu Zprávy v horním levém menu obrazovky a klikněte na Zobrazit vše. Otevře se vám seznam vašich zpráv. V levém panelu si můžete vybrat zprávu, kterou si chcete přečíst.
  Reklama

Část 8 ze 9:
Chovejte se na Facebooku bezpečně

 1. 1
  Chovejte se k lidem slušně a chraňte si soukromí. Nesdílejte osobní informace s cizími lidmi a ke všem lidem na síti se chovejte s úctou.
 2. 2
  Zbavte se závislosti na Facebooku. Pokud máte pocit, že na Facebooku trávíte příliš mnoho času, pokuste se tuto závislost porazit.
 3. 3
  Nemarněte čas. Facebook vás dokáže připravit o spoustu času a snížit vaši produktivitu. Naučte se nepodléhat tomuto pokušení. Pokud to nedokážete, zablokujte si v počítači Facebookovou stránku, abyste se mohli věnovat pouze práci.
 4. 4
  Zbavte se závislosti na Facebookových hrách. Hrajete příliš často Farmville? Najděte si články, které vám pomohou se této závislosti zbavit.
 5. 5
  Smažte si svůj účet na Facebooku. Pokud se rozhodnete odejít z Facebooku, můžete si svůj účet permanentně odstranit.
  Reklama

Část 9 ze 9:
Využijte Facebook k obchodním účelům

 1. 1
  Získejte více fanoušků pro svoji stránku. Pokud máte stránku své společnosti, organizace, nebo něčeho jiného, můžete získat více fanoušků. Díky tomu vaši práci uvidí více lidí.
 2. 2
  Inzerujte na Facebooku. Facebook je skvělým inzertním nástrojem, protože na něm najdete miliony potenciálních zákazníků.
 3. 3
  Přidejte si tlačítko Facebooku na svůj blog. Pokud máte blog, můžete si na něho přidat tlačítko Facebooku, které po kliknutí lidi přesměruje na vaši stránku.
  Reklama

Související články

Jak zjistit, zda si vás někdo zablokoval na FacebookuJak zjistit, zda si vás někdo zablokoval na Facebooku
Jak zjistit, kdo si zobrazuje váš profil na FacebookuJak zjistit, kdo si zobrazuje váš profil na Facebooku
Jak zjistit, s kým jste na Facebooku nejvíce propojeníJak zjistit, s kým jste na Facebooku nejvíce propojení
Jak sdílet na FacebookuJak sdílet na Facebooku
Jak odstranit fotky z FacebookuJak odstranit fotky z Facebooku
Jak vytvořit nový účet na FacebookuJak vytvořit nový účet na Facebooku
Jak odhalit falešný facebookový účetJak odhalit falešný facebookový účet
Jak si změnit jméno na FacebookuJak si změnit jméno na Facebooku
Jak najít přátele na FacebookuJak najít přátele na Facebooku
Jak někoho odblokovat na FacebookuJak někoho odblokovat na Facebooku
Jak si změnit rodinný stav na FacebookuJak si změnit rodinný stav na Facebooku
Jak si změnit heslo na FacebookuJak si změnit heslo na Facebooku
Jak skrýt přátele na FacebookuJak skrýt přátele na Facebooku
si přidat přátele na Facebookusi přidat přátele na Facebooku
Reklama

O tomto wikiHow

JL
Spoluautor od:
Technologický spisovatel & Editor
Tento článek spoluautor od Jack Lloyd. Jack Lloyd je technologický spisovatel a editor pro wikiHow. Má více než dva roky zkušeností s tvorbou a editací článků souvisejících s technologiemi. Je technologickým nadšencem a učitelem angličtiny. Tento článek byl zobrazen 3 499 krát
Kategorie: Facebook
Stránka byla zobrazena 3 499 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama