Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte vyladěnou novou webovou stránku svého rozjetého podnikání, takže teď už stačí jen koupit hrábě na peníze, je to tak? Než se však začnete přehrabovat v bankovkách, budete muset zajistit, že se webu dostává potřebné návštěvnosti. A to je moment, kdy potřebujete Google Analytics. Po vložení kódu Analytics do webové stránky či aplikace bude moci sledovat veškerý provoz a návštěvnost. A díky tomu pak dokážete zajistit svým návštěvníkům perfektní zážitek.

Část 1
Část 1 ze 6:
Vytvoření účtu

  1. 1
    Navštivte webovou stránku Google Analytics. V prohlížeči si otevřete google.com/analytics/. Klikněte na tlačítko “Zpřístupnit Analytics” v pravém horním rohu stránky. Dostanete se na novou stránku, kde uvidíte krátkou ukázku funkce Analytics. Klikněte na tlačítko “Vytvořit účet” a vytvořte si ve službě Analytics uživatelský účet.
    • Pokud dosud nejste přihlášení ke svému Google účtu, budete to muset udělat nyní.
    • Pro sledování dat z Analytics si můžete vytvořit zvláštní účet, chcete-li tuto službu oddělit od osobního účtu Google.
  2. 2
    Zvolte si, zda chcete využít sledování "Webu" či "Mobilní aplikace". Pro přesun mezi sledováním webu a mobilní aplikace využijte tlačítka na vršku stránky.
  3. 3
    Zadejte informace o svém účtu. Pro vytvoření účktu v Analytics budete muset předat Googlu pár základních informací. Tím bude určen způsob, jak budou data z Analytics interpretována a předávána.
    • Zadejte název účtu. Tento účet bude spravovat řadu vlastností, které chcete sledovat. V jednom účtu můžete sledovat až 25 vlastností a na jeden Google účet můžete vytvořit 100 účtů Analytics.
    • Zadejte název a URL webu, nebo název aplikace do sekce “Nastavování služby ”.
    • Vyberte Odvětví, které nejlépe odpovídá vašemu webu, a vyberte časové pásmu, v němž chcete přehledy sledovat.
  4. 4
    Nastavte si sdílení údajů. Zde najdete 4 možnosti sdílení dat, které můžete zapnout či vypnout. Umožní vám sdílet data z Analytics s dalšími programy Google, jako jsou AdSense, anonymně ze statistických důvodů s Googlem, a se specialisty účtu, kteří vám pomohou řešit problémy a optimalizaci účtu v Analytics.
  5. 5
    Vytvořte účet. Budete přesunuti na stránku Správce, kde najdete číslo pro měření vašeho webu či mobilní aplikace.
  6. 6
    Navštivte stránku Google Tag Manager. Jde o nový Google nástroj, s jehož pomocí můžete mnohem v Analytics snáze implementovat a měnit značky napříč všemi svými stránkami a aplikacemi. Tag Manager je zdarma a můžete se k němu přihlásit svým Google účtem na adrese google.com/tagmanager/.
  7. 7
    Vytvořte si účet a přidejte kontejner. Tento kontejner bude obsahovat všechny značky, které na stránce chcete, tedy včetně Analytics, AdWords a značek třetích stran. Názvem kontejneru by měla být URL webu, respektive název aplikace.
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 6:
Vložení značek do webových stránek

  1. 1
    Zkopírujte si značku zobrazenou při vytváření kontejneru. Tuto značku musíte vložit do každé stránky, kterou máte v úmyslu sledovat.
  2. 2
    Otevřete zdrojový kód každé z webových stránek. Pokud nemáte ke kódu stránky přístup, spojte se s tvůrcem vašich stránek. Pro vložení značky musíte mít možnost měnit kód.
  3. 3
    Vložte zkopírovaný kód přímo pod otevírací tag <body>. Aktualizovaný soubor nahrajte zpět na web a postup zopakujte pro každou stránku. Tím umožníte službě Tag Manager vkládat požadované značky do každé z webových stránek.
  4. 4
    Na stránce nastavení kontejneru klikněte na odkaz "Přidat novou značku". Na tuto stránku se dostanete po zavření okna s útržkem kódu Google Tags.
  5. 5
    Ze seznamu produktů vyberte "Google Analytics". Pak vyberte "Universal Analytics" a klikněte na "Pokračovat".
  6. 6
    ID měření si zkopírujte ze stránky Správce Google Analytics a vložte sem. Z výsuvného menu vyberte typ měření, který chcete sledovat.
    • Nejběžnějším způsobem je Zobrazení stránky, které jednoduše zaznamená, že na stránku někdo přišel. Můžete si však vybrat z široké škály dalších typů měření, včetně události, transakce, kliku na sociálních sítích atd.
  7. 7
    Vyberte si, při čem se má značka spustit. Pro značku typu Zobrazení stránky zvolte "Všechny stránky". Pokud nechcete sledovat některé specifické stránky, vyberte "Některé stránky". Můžete si vybrat také některou z dalších, specifičtějších spouští.
  8. 8
    Značku si uložte. Zkontrolujte její nastavení a klikněte na tlačítko "Uložit značku". Pak ji najdete v seznamu značek.
  9. 9
    Publikujte nové značky. Klikněte na tlačítko "Publikovat" a pak zkontrolujte zobrazené informace. Pro zaslání značky na webové stránky a její aktivaci klikněte na "Publikovat nyní".
  10. 10
    Začněte sledovat výsledky. Po zhruba 24 hodinách byste měli začít dostávat výstupy z Analytics. Pro podrobnosti o čtení reportů klikněte sem.
    Reklama

Část 3
Část 3 ze 6:
Vložení značek do mobilních aplikací

  1. 1
    Nainstalujte si vývojářské nástroje. Abyste mohli Google Tag Manager zapnout ve své aplikaci pro Android, budete jej muset přidat do zdrojového kódu aplikace. Pokud nemáte ke kódu aplikace přístup, proberte to s vývojářem. Pro přidání kódu do aplikace potřebujete následující nástroje:
  2. 2
    Do souboru AndroidManifest.xml přidejte povolení. Otevřete soubor a do oblasti povolení přidejte následující kód:
    <!-- For TagManager SDK -->
    <uses-permission android:name="android.permission.INTERNET" />
    <uses-permission android:name="android.permission.ACCESS_NETWORK_STATE" />
    
  3. 3
    Vraťte se na stránky Google Tab Manager. Na stránce nastavení kontejneru klikněte na odkaz "Přidat novou značku".
  4. 4
    Ze seznamu produktů vyberte "Google Analytics". Dále zvolte "Universal Analytics" a klikněte na "Pokračovat".
  5. 5
    ID měření si zkopírujte ze stránky Správce Google Analytics a vložte sem. Z výsuvného menu vyberte typ měření, který chcete sledovat.
    • Nejzákladnější možností je Zobrazení aplikace, která vám dá vědět o každém spuštění aplikace.
  6. 6
    Značku si uložte a publikujte ji. Tím získáte možnost stáhnout kód kontejneru, který přidáte do své aplikace.
  7. 7
    Klikněte na záložku Verze na vršku stránky Tag Manager. Zde uvidíte seznam verzí značky.
  8. 8
    Klikněte na tlačítko "Akce" vedle první verze a stiskněte "Stáhnout". Tím stáhnete do počítače malý soubor.
  9. 9
    Vytvořte ve svém projektu složku pro zdroje raw. Cesta k ní by měla být <kořenová-složka>/res/raw. Přejmenujte stažený soubor tak, aby neobsahovat velká písmena, a zkopírujte jej do složky /raw/.
  10. 10
    Vytvořte novou veřejnou třídu pro rozšíření objektu. Do ní budete implementovat kód nástroje Google Tab Manager.
  11. 11
    Vložte kód z nástroje Google Tab Manager. Pro implementaci záložky vložte následující kód. containerId nahraďte ID svého kontejneru a container_file jménem souboru se zdrojovým kódem kontejneru:
    TagManager tagManager = TagManager.getInstance(this);
    PendingResult<ContainerHolder> pending =
            tagManager.loadContainerPreferNonDefault(containerId,
            R.raw.container_file);
    		
    pending.setResultCallback(new ResultCallback<ContainerHolder>() {
        @Override
        public void onResult(ContainerHolder containerHolder) {
            ContainerHolderSingleton.setContainerHolder(containerHolder);
            Container container = containerHolder.getContainer();
            if (!containerHolder.getStatus().isSuccess()) {
                Log.e("AppName", "failure loading container");
                displayErrorToUser(R.string.load_error);
                return;
            }
            ContainerHolderSingleton.setContainerHolder(containerHolder);
            ContainerLoadedCallback.registerCallbacksForContainer(container);
            containerHolder.setContainerAvailableListener(new ContainerLoadedCallback());
            startMainActivity();
        }
    }, 2, TimeUnit.SECONDS);
    
  12. 12
    Aktualizovanou aplikaci zveřejněte. Výše uvedené změny zajistí reportování každé nastavené události. Jelikož je vaše první značka nastavena na spuštění při jakékoliv události, nebudete muset pro aktivaci značky vládat žádný jiný kód. Pokud chcete značky spouštět jen při určité události, budete muset do aplikace přidat ještě další kód.
  13. 13
    Začněte sledovat výsledky. Po zhruba 24 hodinách byste měli začít dostávat výstupy z Analytics. Pro podrobnosti o čtení reportů si přečtěte další část návodu.
    Reklama

Část 4
Část 4 ze 6:
Sledování přehledů

  1. 1
    Na stránkách Google Analytics otevřete sekci Přehledy. Tím otevřete stránku "Přehled" sekce Chování, která zobrazuje základní informace o počtu zobrazení, které proběhla. Najdete zde, jak dlouho zůstávají návštěvníci na stránce a procentuelní podíl vracejících se, respektive odcházejících návštěvníků.
  2. 2
    Otevřete si Informační panel. Své informační panely pro každou ze sledovaných stránek si můžete zobrazit pomocí nabídky Panely vlevo na stránce. Na informačních panelech uvidíte podrobné informace o návštěvnosti stránky.
  3. 3
    Přizpůsobte si své informační panely. Každý informační panel nabízí přednastavené základní widgety. Ty si můžete přizpůsobit tak, aby lépe odpovídali potřebám vaší stránky a vašeho podnikání. Pro přidání nového widgetu do informačního panelu klikněte na tlačítko “+přidat widget” v nabídce informačních panelů. Můžete zde také odstranit aktivní widgety.
  4. 4
    Vytvořte si další informační panely. Můžete si vytvořit až dvacet nových informačních panelů pro sledování konkrétních aspektů stránky. Pro vytvoření nového informačního panelu klikněte na menu Panely, a pak na “+Nový panel”.
    • Panel pro začátečníky obsahuje všechny základní widgety.
    • Prázdné plátno neobsahuje žádné widgety.
  5. 5
    Pro omezení zobrazené návštěvnosti použijte Filtry. Pokud vám hodně návštěvnosti generují zaměstnanci, můžete ji skrýt pomocí filtrů. Můžete také využít filtry pro zobrazení návštěvnosti pouze konkrétní podsložky, nebo naopak tuto návštěvnost vyfiltrovat.
    Reklama

Část 5
Část 5 ze 6:
Nastavení cílů

  1. 1
    Vraťte se na stránkách do sekce "Správce". Vyberte účet, pro který chcete cíle nastavit. Cíle najdete pod záložkou "Výběr dat". Když ke svému účtu přidáte více webů, uvidíte zde seznam názvů účtů.
  2. 2
    Klikněte na tlačítko Cíle v levém menu. Zvolte “Nový cíl” a začněte nastavovat cíl zobrazení. Pak cíl pojmenujte.
    • Nezapomeňte zaškrtnout políčko “Aktivní”, aby se cíl začal okamžitě sledovat.
  3. 3
    Zvolte typ cíle, který chcete vytvořit. Na základě odvětví zvoleného při vytváření kódu pro sledování zde najdete různé šablony cílů.
    • Vyberte za cíl "Cíl", pokud chcete dosáhnout jistého počtu návštěv konkrétní URL.
    • Vyberte "Počet stránek nebo obrazovek za návštěvu", kdy budete moci nastavit konkrétní počet stránek, které by měli uživatelé během pobytu na webu navštívit. Nastavte "Podmínku" a počet navštívených stránek. Tito uživatelé jsou někdy nazýváni "Čtenáři."
    • Pro vypracování určité doby návštěvy vyberte cíl "Doba trvání". Vyplňte zde čas v minutách či sekundách. Poté zadejte hodnotu cíle. Tyto návštěvníky můžete označovat jako "Zaujaté uživatele."
    • Cíl "Událost" si vyberte pro "Výzvu k akci," například nákup lístku, nebo zanechání výzvy k odpovědi. Jakmile aktivujete funkci Analytics Goal Tracking, budete se sem muset vrátit a cíl vyplnit.
    • Pro sledování počtu nakupujících a zakoupených věcí vyberte “Prodeje” či jiný cíl z pole e-commerce.
  4. 4
    Nový cíl si uložte. Po nastavení všech podrobností cíle klikněte na "Uložit". Na jedno zobrazení si můžete vytvořit až 20 cílů.
  5. 5
    Přečtěte si přehledy Toku k cíli. Tento přehled vám dá informace o tom, jak uživatelé plní vaše cíle. Najdete jej pod Standardní přehledy > Konverze/Výsledky > Cíle.
    • Můžete zde sledovat, kde návštěvníci vstupují do trychtýře vašich cílů, kde jej opouští, zda jej opouští příliš brzy, kde se návštěvnost vrací zpět atd. [1]
    Reklama

Část 6
Část 6 ze 6:
Aktivace dodatečných funkcí Analytics

  1. 1
    Sledujte přes Google Analytics emailové, sociální a další marketingové kampaně. Vytvořte si vlastní URL, která bude sledovat návštěvnost každé nové kampaně.
    • Přejděte na Nástroj pro tvorbu adres URL, kde si vytvoříte vlastní URL s webovou stránkou, zdrojem, médiem, trváním, názvem a obsahem. Tuto URL použijte ve všech online odkazech. Google bude sledovat informace o uživatelích.
    • Přejděte na záložku "Kampaně". Zvolte "Zdroje návštěvnosti" a pokračujte na "Zdroje", kde můžete analyzovat úspěšnost konkrétních kampaní.
  2. 2
    Nastavte si propojení účtů s Google AdWords. Pokud používáte účet na Pay Per Click (PPC – platba za kliknutí), propojte jej s Analytics, abyste mohli sledovat konverze a vytvářet přehledy z každé PPC reklamy.
  3. 3
    Využijte Sledování událostí. Podobně jako vlastní URL pro kampaně, i odkazy na události můžete upravit pro sledování zdroje a konverze při nákupu lístků.
    • Zadejte konkrétní podrobnosti o své události do druhé poloviny URL v následujícím pořadí: událost, kategorie, akce, štítek. Vyhledejte si pojem "Event Tracking Guide", kde najdete podobnosti a této mírně technické práci s URL. Své události pak můžete sledovat v sekci "Přehledy".
    Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 540 krát
Stránka byla zobrazena 2 540 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama