Tento článek spoluautorem článku je Shannon O'Brien, MA, EdM. Shannon O'Brien je zakladatelem a hlavním poradcem společnosti Whole U. (poradenství v oblasti kariéry a životní strategie se sídlem v Bostonu, MA). Prostřednictvím poradenství, seminářů a e-learningu Whole U. umožňuje lidem, aby pokračovali ve své životní práci a žili vyváženým a účelným životem. Shannon byla recenzenty Yelpu oceněna jako #1 Career Coach a #1 Life Coach v Bostonu. Byla uvedena na stránkách Boston.com, Boldfacers a UR Business Network. Na Harvardské univerzitě obdržela magisterský titul v oboru technologie, inovace a vzdělávání.
Tento článek byl zobrazen 4 540 krát
LinkedIn je největší a nejdominantnější profesní sociální síť. Jedná se o síť, která je naprosto odlišná od Facebooku, jelikož se používá k prezentování a budování vlastní profesní značky a kariéry. LinkedIn se také dá používat na vyhledávání práce, vytváření sítě kontaktů, získávání nových zaměstnanců, zlepšování prodeje firmy či zveřejňování obchodních zpráv a aktualizací.
Postup
Jak se přihlásit
-
1Přihlaste se na LinkedIn přes jejich stránku. Klikněte na odkaz, přidejte relevantní osobní informace a klikněte na "Join LinkedIn."
-
2Vytvořte si vlastní profil. Váš profil v podstatě shrnuje váš profesní život. Skvělý, detailní profil představuje někoho, kdo je úspěšný, svědomitý a dobře propojený. Špatný nebo zastaralý profil představuje někoho, kdo nemá zájem na budování vlastního profilu a osobní značky. Snažte se, aby váš profil vás ukazoval světu přesně tak, jak si přejete.
- Zpočátku vás LinkedIn provede jednotlivými kroky budování vlastního profilu – např. jak na profil vložit vaši oblast, průmysl, společnost nebo vaši aktuální pozici.
- Také budete dotázáni, zda jste zaměstnanci, vlastníci společnosti nebo zda hledáte práci, pracujete nezávisle nebo jste student.
- Tyto informace postačí na základní profil.
-
3Po přihlášení na LinkedIn potvrďte svůj emailový účet přes poskytnutý odkaz. Budete tak moct dokončit další důležitý krok, jímž je budování sítě kontaktů.
-
4Přidejte si kontakty. „Connections“ jsou profesní kontakty na lidi, které znáte nebo byste rádi poznali. Kontakty, které si přidáte na LinkedIn se stanou součástí vaší sítě kontaktů.
- LinkedIn vám bude doporučovat kontakty na základě prohledání vašeho emailu, ke kterému má LinkedIn přístup. Dokáže tak ve vašem emailu najít kontakty na lidi, kteří už mají LinkedIn a požádat je o přidání mezi vaše kontakty.
- Tento krok vynechte, pokud si přejete přidat si kontakty individuálně.
-
5Pokračujte v budování vlastního profilu. Vložte na profil předchozí pracovní zkušenosti a informace o vašem vzdělání. Následně vložte krátké shrnutí a/nebo nějaký titulek. Krátké shrnutí nebo titulek v několika větách informuje o tom, kým z profesního hlediska jste. Titulek by měl vyjádřit vaše nejlepší schopnosti a dovednosti.
-
6Nahrajte profilovou fotografii. Na rozdíl od jiných sociálních sítích tato fotografie by vás měla zachycovat jako profesionála. Nenahrávejte fotky z party, s holkami kolem ramen nebo s kouřem za vašimi zády. Je jedno, jestli si myslíte, že je to „opravdu“ dobrá fotka. Vyberte si fotku, která vás zachycuje jako profesionála. Může to být tradiční pasová fotka nebo fotka z práce nebo logo vaší firmy.
- Použijte fotku ve formátu portrétu (vertikální obdélník).
-
7Přidejte k vašemu profilu vaše specializace. Zahrnutí specifických dovedností nebo specializací, jako je koňské zubařství nebo komunikační kampaně, umožňuje ostatním lidem vás rychleji najít.
-
8Přidejte odkaz na vaši webovou stránku nebo na stránku vaší společnosti a přidejte odkaz na váš Twitter či blog. Čím jednodušší vás bude najít a čím jednodušší bude přístup k vašim informacím, tím hodnotnější váš profil na LinkedIn bude.
-
9Přidejte si do kontaktů lidi, které vám LinkedIn navrhl na základě vašich pracovních zkušeností a vzdělání.Reklama
Jak začít
-
1Požádejte o doporučení. LinkedIn umožnuje požádat vaše kontakty o doporučení, které mohou napsat na váš profil. Doporučení budete moct nejprve schválit. Tento prvek posilňuje hodnotu informací na vašem profilu. Jak vaše kontakty, tak i potenciální zaměstnavatelé a klienti, kteří si prochází LinkedIn, budou moct vidět doporučení na vašem profilu.
- Doporučení na Linkedin jsou známé tím, že jsou velmi pozitivní a tudíž ne příliš zajímavá. Požádejte tedy o doporučení od lidí, kteří mají nejlepší kompetence k tomu, aby mohli mluvit o vašich schopnostech a dovednostech (např. bývalí šéfové a zákazníci).
-
2Požádejte o představení. Požádejte někoho z vašich kontaktů o vaše představení nějaké osobě, kterou byste rádi lépe poznali. Jedná se o rychlou a přátelskou cestu, jak budovat vlastní síť kontaktů. Na účtu zdarma máte k dispozici 5 volných požadavků na představení.
- Pokud si procházíte síť kontaktů někoho z vašich kontaktů, tak můžete někoho z jejich sítě požádat o připojení se i k vaší síti kontaktů. Udělejte to však pouze v případě, že danou osobu opravdu znáte. Také můžete požádat někoho z vašich kontaktů o představení pomocí poslání krátké zprávy a vašeho profilu někomu z jejich kontaktů.
-
3Zapojte se do skupin na LinkedIn. Zahájením nebo zapojením se do diskuzí můžete zvětšit vaši síť kontaktů a zvýšit svoji viditelnost. Lokální skupiny vám dají informace o nejrůznějších networking aktivitách a akcích.
-
4Pravidelně aktualizujte svůj profil. Jedná se totiž o váš nejviditelnější profesní profil a obvykle se zobrazí mezi prvními výsledky po vyhledávání vašeho jména v internetových vyhledávačích.
- Všechny informace na vašem profilu by měly být aktuální a pravidelně byste je měli aktualizovat.
- Členové vaší sítě kontaktů budou vždy notifikováni o jakékoliv aktualizaci vašeho profilu či o vašem novém kontaktu.
-
5Pokračujte v budování vaší sítě kontaktů a přidávejte si nové kontakty, které znáte. Nejlepší je přidat si pouze ty kontakty, o kterých si myslíte, že by vám mohly dát dobré doporučení. Pořádně si promyslete přidání někoho, kdo vás nebo vaši společnost nemá příliš v lásce.
-
6Zůstaňte v kontaktu s vašimi kontakty. Reagujte na jejich aktualizace o nové pozici nebo úspěchu zasláním pogratulování. Nejdůležitější kontakty, na kterých musíte pracovat, jsou ty, které máte z předchozí práce nebo ty, s kterými jste již dlouhé roky nemluvili.Reklama
Jak si najít práci
-
1Nezapomeňte, že LinkedIn vám může pomoci najít práci. LinkedIn je nejlepší pomocník při hledání práce, pokud víte, jak jej používat a dokážete na něm najít a kontaktovat ty správné lidi.
-
2Ujistěte se, že váš profil je přesný, aktuální a ukazuje vás v tom nejlepším světle. Soustřeďte se na to, aby váš profil měl jasný seznam všech vašich úspěchů a ukazoval všechny vaše schopnosti a dovednosti, kvalifikace, publikace, atd. Pokud jste byli citováni v médiích, máte patent na nějaký produkt nebo nějaké jinou zajímavost v životopise, tak ji uveďte na vašem profilu.
- Nikdy není dobrý nápad lhát na CV a o to horší je lhaní na LinkedIn. Potenciální zaměstnavatelé totiž mohou použít vaše kontakty na překontrolování vašeho životopisu.
- Nemějte příliš velké obavy z vyplňování vašich doporučení a dovedností na vašem profilu. Zaměstnavatelé často neberou doporučení a schopnosti zobrazené na vašem profilu v potaz. Schopnosti jsou pouze dobré jako klíčová slova na vyhledávání.
-
3Nezapomeňte, že aktualizovaný profil vám může přinést práci. Díky budování profilu s těmi správnými schopnosti vám LinkedIn může doporučit práci, která je vhodná právě pro vás.
- Je nepravděpodobné, že z ničeho nic získáte práci – ale není to nemožné. Obvykle se to stává u lidí, kteří mají specifické schopnosti, které daný zaměstnavatel hledá.
-
4Najděte si práci z volných pozic, které jsou vyvěšené na LinkedIn. Jednoduše můžete jít do oddělení Jobs na LinkedInu kde můžete najít práci, která vyhovuje vašim preferencím.
- Pozice vyvěšené na LinkedIn jsou velmi dobré a měli byste si je pečlivě projít. Oproti klasických inzerátům, pozice vyvěšené na LinkedIn jsou obvykle lepší a kvalitnější a je nepravděpodobné, že tam bude inzerované nějaká falešná či nebezpečná pozice.
- Hledání práce na LinkedIn je nejlepší, pokud máte nějaké specifické schopnosti a dovednosti, které nějaký zaměstnavatel hledá. Můžete tak najít zaměstnavatele, který hledá někoho přesně jako vás.
-
5Můžete si založit účet „Job Seeker premium“ (premium účet pro osoby hledající práci). „Job seeker premium“ je nejlepší na pomoc s hledáním specifických osob a/nebo společností. Stojí to přibližně 20 – 50 USD měsíčně.
- “Job seeker premium“ vám povolí zobrazit lidi a společnosti, které by vás mohly zajímat. Navíc vám to povolí je přímo kontaktovat přes LinkedIn (přes tzv. InMail).
- LinkedIn vám však povolí pouze několik premium zpráv měsíčně, takže je dobré přesně vědět, koho a co hledáte.
- Ostatní výhody účtu „Job Seeker premium“ nejsou až tak užitečné. Získání nálepky jako „Featured Applicant“ (Doporučený uchazeč o práci) může být dokonce kontraproduktivní, jelikož vás zaměstnavatelé mohou považovat za zoufalé. Takže je lepší, když přesně víte, jakou pozici hledáte.
-
6Na pozice, které jsou méně specifické, používejte LinkedIn jiným způsobem. Pokud hledáte práci, na kterou existuje mnoho vhodných lidí s podobnými schopnostmi (například: sales, office manager, CPA), tak LinkedIn může být méně efektivní v jejím získání.
- Při používání LinkedIn na vyhledávání takovéto méně specifické pozice je důležité cílit specifické společnosti, pro které byste rádi pracovali nebo kontaktovat specifické osoby z vaší sítě kontaktů.
Reklama
Jak nabrat nové zaměstnance
-
1Uvědomte si, jaké typy kandidátů je nejlepší hledat přes LinkedIn. LinkedIn je skvělý na:
- Hledání kandidátů s velmi specifickými dovednostmi a schopnostmi
- Cílení lidí ze specifických společností
- Kontaktování lidí, kteří aktuálně nehledají práci (pasivní uchazeči o práci)
- Kontaktovat lidi ze sítě vašich kontaktů. LinkedIn je dobrý na vyhledávání přátel vašich aktuálních zaměstnanců.
-
2Uvědomte si, jaké typy kandidátů není dobré hledat přes LinkedIn. LinkedIn vám nepomůže s hledáním:
- Lidí s velmi obecnými dovednostmi
- Čerstvých vysokoškoláků
- Méně kvalifikovaných zaměstnanců
-
3Ujistěte se, že profil vaší společnosti je dobře nastavený a dobře vypadá. Když někoho kontaktujete přes LinkedIn, tak je normální, že se nejprve podívá na společnost, pro kterou pracujete. Takže je ve vašem zájmu, aby dané informace byly užitečné a ukazovaly vaši společnost v tom nejlepším světle.
- Podívejte se na profil vaší společnosti na LinkedIn. Například, profil wikiHow je na: http://www.linkedin.com/company/wikihow. Především se dívejte na sekci "Careers".
- Pokud se vám profil vaší společnosti nelíbí, požádejte pověřenou osobu, aby jej upravil či aktualizoval. Lidé z marketingu mohou mít specifické záměry, co se týče obsahu profilu, tak je dobré se s nimi o tom pobavit.
- Pokud vaše společnost nemá profil na LinkedIn, založte jej přes Companies>Add a Company. Pak postupujte podle instrukcí na ověření vaší identity a vyplňte jednotlivé sekce jako jsou Overview (Přehled), Careers (Kariéra), Product Pages (Stránky s produkty), Employees (Zaměstnanci) a Statistics (Statistiky). Vy se samozřejmě především zaměříte na sekci Careers.
-
4Publikujte na LinkedIn pracovní pozici. Nemusíte mít žádný účet na nábor nových zaměstnanců, stačí jednoduše zaplatit a publikovat otevřenou pracovní pozici. Není to sice levné, ale můžete si být jisti, že získáte spoustu uchazečů. Kvalita uchazečů o práci bude lepší než z obyčejných inzertních stránek.
- Podobně jako na jiných inzertních stránkách, pracovní nabídka nebude efektivní na nábor vysoce poptávaných lidí.
- Bude to však efektivní, pokud uvedete sadu velmi specifických požadavků, které se dají používat jako klíčová slova pro vyhledávání. Například, bude jednoduché vaši nabídku najít a přihlásit se na ni, pokud inzerujete, že chcete nabrat copywritera v Praze. Musíte si uvědomit, jestli dostane příliš mnoho odpovědí (obchodník v Praze) nebo naopak žádné odpovědi (účetní ve Velké Lhotě).
-
5Založte si „Recruiter Account“ (Účet na nábor zaměstnanců). „Recruiter Account“ je velmi účinný, pokud se snažíte nabrat specifické osoby. Nehodí se však, pokud se snažíte najít lidi, kteří momentálně nehledají práci.
- “Recruiter Account“ je drahý. Ta nejlepší verze stojí skoro 10 000 dolarů ročně.
- Tu správnou osobu navíc stačí jednoduše najít a kontaktovat ji přes „InMail“. InMail zprávy jsou dostupné po celou dobu a mnohem častěji využívané, než normální emailové účty. Někteří lidé si však nekontrolují svůj InMail, takže je dobré jim napsat i normální email nebo zavolat.
- Při hledání vysoce kvalifikovaných osob je velmi účinné kontaktovat lidi, kteří momentálně nehledají práci. Bude to sice trvat delší dobu, ale je pravděpodobné, že najdete kvalitnější lidi.
- Také budete moct vidět, kdo si prohlížel váš profil, takže tak můžete zjistit, jací kandidáti mají zájem o práci ve vaší společnosti a případně je kontaktovat.
- Ušetřit se dá tak, že si na LinkedIn vyhlédnete nějakou osobu a pak ji kontaktujete mimo LinkedIn. LinkedIn to však ztěžuje skrýváním příjmení osob, které hledáte. Pokud však máte „Recruiter Account“, tak budete moct vidět příjmení dané osoby a kontaktovat ji přímo přes InMail.
-
6Nezapomeňte, že LInkedIn je velmi účinný na kontrolu životopisu. Byli byste překvapeni, jak rychle dokážeme zjistit co nejvíce informací o jednotlivých kandidátech.
- Zkontrolujte si reference, které vám vaši kandidáti poskytli a zkontrolujte, zda se opravdu jedná o danou osobu.
- Vyhledejte si své vlastní reference. Najdete si na LinkedIn lidi, kteří měli podobné pozici v dané společnosti jako váš kandidát a kontaktujte je a požádejte o pravdivé informace o vašem kandidátovi.
- Ignorujte doporučení vašeho kandidáta na LinkedIn. Jsou k ničemu. Ve skutečnosti znamenají pouze to, že váš kandidát se snažil získat skvělá doporučení.
- Schopnosti a specializace také nejsou příliš hodnotné. Mohou být nepřesné a vám dají pouhou představu o tom, zda váš kandidát zdůrazňuje schopnosti, které ve skutečnosti nemá.
Reklama
Jak zlepšit prodej
-
1Nezapomeňte, že LinkedIn je velmi účinný na zvýšení prodeje. Můžete vám pomoci pokud:
- Pracujete pro méně známou společnost
- Nikdy nemůžete najít tu správnou osobu ve velké společnosti, které váš produkt prodat
- Hledáte významné příležitosti k prodeji
- Prodáváte společnostem, kde už nikdo nebere telefon
-
2Uvědomte si, v jakých situacích vám LinkedIn nepomůže:
- Prodej přes LinkedIn je poněkud limitovaný, pokud se jedná o prodej jednotlivcům
- LinkedIn je skvělý na vyhledávání prodejních příležitostí. Pokud však již máte kontakt na tu správnou osobu v dané společnosti, tak vám už k ničemu nebude.
-
3Popřemýšlejte nad založením premium prodejního účtu. Takovýto účet vám pomůže najít ty správné kupce a kontaktovat je.
- Když prohledáváte LinkedIn s vašim premium účtem, tak si budete moct ve vyhledávači přečíst celá jména osob.
- Lidé, kteří mají premium účty, také mohou poslat omezené množství zpráv přes „InMail“ a přímo reagovat na prodejní nabídky, které najdou na LinkedIn. Navíc vám bude garantováno otevření, což znamená, že neotevře-li daná osoba vaši zprávu během 7 dnů, tak vám LinkedIn vrátí peníze, které jste za zprávu utratili. Můžete tak zkusit své štěstí jinde.
- Prodejní účty stoji od několika stovek dolarů až do 1 000 dolarů ročně.
-
4Propřemýšlejte nad pracovními pozicemi vašich potenciálních prodejců a dejte si je vyhledat. Vyhledávání na LinkedIn je uživatelsky příjemné, ale přesto vyžaduje trochu cviku.
- Pravděpodobně už víte, kdo jsou kupci vašeho produktu, ale je možné, že neznáte jejich pracovní pozice.
- Například, pokud chcete uspořádat meeting pro lidi z potravinářského průmyslu s titulem „material manager“, tak jednoduše nastavte filtr na vyhledání manažerů s tímto titulem v rámci potravinářského průmyslu.
- Je možné, že budete muset přidat další klíčová slova na vyhledání přesnějšího seznamu lidí.
-
5Kontaktujte dané osoby přes „InMail“. InMail umožňuje posílat zprávy přes LinkedIn všem možným kontaktům.
- Zvažte napsaní osobnější zprávy. LinkedIn vám umožnuje poslat pouze omezené množství zpoplatněných zpráv, takže je dobré každou obchodní zprávu pečlivě zvážit.
- Nezapomeňte, že nějaká osobnější poznámka, která zmiňuje nějaký kontakt či jinou spojitost s daným potenciálním kupcem, dokáže dramaticky zvýšit vaši šanci na úspěch.
-
6Neplýtvejte svými zprávami přes InMail. Jelikož máte pouze omezené množství volných zpráv, tak je dobré je využít pouze na kontaktování osob, které nemůžete najít mimo LinkedIn. Můžete zkusit:
- Hádání jejich emailové adresy
- Použití databáze prospektů
- Zavolat
- Napsat zprávu na Facebooku. Facebook sice také zpoplatňuje premium zprávy, ale často je to velmi levné.
-
7Použijte LinkedIn na prodej přes reference. LinkedIn umožnuje vidět kontakty vašich kontaktů a některé z nich by mohli být vaši potenciální kupci.
- Udělejte si seznam všech spokojených zákazníků, kteří by vás mohli doporučit svým přátelům.
- Přidejte si tyto zákazníky jako kontakty přes LinkedIn.
- Projděte si kontakty vašich zákazníků. Najdete kontakty, které by mohly být vhodné pro váš prodej.
- Tyto nové kontakty můžete kontaktovat několika způsoby. Můžete jim napsat zprávu přes InMail, požádat o LinkedIn představení (které se nepočítá do InMail kvóty), kontaktovat je mimo LinkedIn nebo požádat svého zákazníka o představení.
- Nezapomeňte, že přidávání svých zákazníků jako kontaktů je riskantní. Chytrá konkurence tak totiž také uvidí vaši sít kontaktů – pokud si nepřenastavíte soukromí. Můžete tomu však zamezit skrytím svých kontaktů.
Reklama
Jak budovat vlastní značku
-
1Buďte viditelní na Googlu a ostatních vyhledávačích. LinkedIn ukazuje, jak často se váš profil zobrazí ve vyhledávání a co přesně lidé hledají, když na váš profil narazí.
- Přidáte-li více detailů o tom, co děláte, tak můžete přímo pozorovat, o kolik lidí více vás najde.
-
2Nepřidávejte si lidi, které neznáte, ale pokračujte v budování vlastních kontaktů. Čím více kontaktů máte, tím více lidí uvidí vaše aktualizace.
-
3Zveřejňujte aktualizace na LinkedIn pravidelně. Aktualizace obvykle nejsou komentovány jako na Facebooku, ale hodně lidí je čte. Používejte při publikování nějakého příspěvku stejné postupy jako na jakékoliv jiné sociální síti.
-
4Zapojte se do těch správných skupin na LinkedIn. Nejdůležitější příspěvky, kterými můžete zviditelnit vaši osobní značku, jsou ty, které zveřejníte ve skupinách, které se skládají z lidí jako jste vy sami. Je pravděpodobnější, že takové lidi bude váš příspěvek zajímat a budou na jeho základě nějak konat (chcete-li, aby nějak konali).
-
5Uvědomte si, že nejvíce viditelnosti získáte, pokud vás LinkedIn označí jako „Influencer“, nebo-li za vlivnou osobu. Takoví to lidé mívají sledující a jejich příspěvky mohou být zveřejněny na LinkedIn Today.
- “Influenceři“ také mohou psát mini blog, v jehož příspěvcích mohou zahrnovat fotky, které podstatně zvětšují okruh čtenářů.
-
6Kritéria LinkedIn pro to, aby jste se stali „Influencerem“ se nedávno měnila a momentálně jsou uzavřena. [1] .
- Vždy však existují způsoby jak LinkedIn ukázat, že máte vliv. Můžete provázat váš osobní blog s LinkedIn, takže LinkedIn uvidí, že vaše čtenářstvo se přes něj dostává na LinkedIn.
- Pokud se chcete stát „Influencerem“, tak můžete napsat email na influencers@linkedin.com. Dalším dobrým způsobem je kontaktovat někoho, kdo pro LinkedIn pracuje.
Reklama
Tipy
- LinkedIn uvádí, že uživatelé s kompletními profily (fotky, resumé, specializace a doporučení) mají 40krát větší pravděpodobnost nabídky práce přes svou síť kontaktů.
- Základní profil na LinkedIn je zdarma. Dodatečné prvky, jako zlepšení profilu, jsou dostupné za příplatek.
- Napište si na LinkedIn úvod, v kterém popíšete vaše předchozí zaměstnaní a specializace pomocí klíčových slov, která vaši potenciální zaměstnavatelé či klienti budou pravděpodobně používat při vyhledávání.
Varování
- Vyberte si kontakty, na kterých vám záleží. Vaše kontakty totiž uvidí, kdo je ve vaší síti kontaktů a budou tak vaši síť považovat za odraz vaší osoby. Pokud si tedy budete přidávat všechny možné lidi mezi vaše kontakty jen pro zvětšení vaší sítě, tak si ji zbytečně rozmělníte.
- Všechny informace na vašem profilu by měly být profesionální. Používejte jiné sociální sítě na ukazování svých koníčků, publikování rodinných novinek, vedení politické diskuze a jiné osobní věci.
- Vyhněte se spamování svých kontaktů neustálými aktualizacemi, které nejsou nijak užitečné nebo relevantní. Akorát tak budete otravní a nebudete žádným přínosem pro vaše kontakty.
- Existují lidé, co se nazývají „LIONs“, nebo-li „Lvi“ LinkedIn. „Lvy“ baví shromažďování desítek tisíc kontaktů. Je to otravné, protože zjevně neznají lidi, s kterými se spojují.