Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chtěli byste vytvořit skvělou a nezapomenutelnou prezentaci? PowerPoint vám umožní vytvářet zajímavé a vizuálně poutavé prezentace. Naučit se s ním pracovat chce trochu času a energie, ale když si zaexperimentujete, budete schopni vytvořit jedinečnou a účelnou prezentaci.

Část 1
Část 1 ze 3:
Tvorba prezentace

 1. 1
  Vyberte si buď prázdný list, nebo nějakou šablonu. Když začnete vytvářet prezentaci, můžete si vybrat z volného listu, nebo nějaké PowerPointové šablony. Čisté listy si můžete upravit jak budete sami chtít, ale často to trvý dlouho. Šablony zase dodají vaší prezentaci jednotný styl, ale je možné, že nenajdete žádnou, která by vyhovovala vašim potřebám.
  • Můžete si šablonu také upravovat, takže si vyberte takovou, která vám bude vyhovovat nejvíce a potom si ji upravte tak, jak potřebujete.
  • Přidaný obsah můžete do projektu vložit až po napsání textu. Klikněte na tlačítko Design a vyberte si téma, které se potom automaticky nahraje do celé prezentace. Když se vám to nebude líbit, klikněte na zpětnou šipku a vraťte se o krok zpět.
  • Šablony si můžete prohlížet z menu Soubor. Klikněte na Nový a projděte si nabízené šablony. Když vám tyto šablony nebudou stačit, mžete si z internetu stáhnout nějaké jiné.
 2. 2
  Vytvořte si úvodní snímek. Tento snímek bude to první, co vaše obecenstvo u prezentace uvidí. Měl by obsahovat jednoduchou grafiku a nadpis prezentace. Většina přednášejících na tento snímek píše pouze název a podnázev prezentace a své jméno.
 3. 3
  Přidejte další snímky s obsahem. Stiskněte Ctrl + M a přidejte další snímek. Pod snímkem, který jste právě dokončili, se vám ukáže nový prázdný snímek. Bude obsahovat textové pole a pole pro nadpis. Můžete pracovat s těmito poli, nebo do snímku vložit obsah dle svého výběru.
  • U přidávání textového pole můžete kliknout a táhnutím ho zmenšit nebo zvětšit. Potom ho můžete upravit tím, že ho znovu budete přetahovat.
  • Můžete kliknout do kteréhokoli pole a začít psát text své prezentace. Pište stejně, jako například ve Wordu. Formátovací tlačítka máte v hlavní liště okna.
 4. 4
  Jak procházet prezentaci. Můžete použít rámeček na levé straně okna PowerPointu a hledat si snímky k úpravě v něm. Můžete také kliknout na menu Osnova a prohlédnout si strom své prezentace. Každý snímek bude označen svým vlastním názvem.
 5. 5
  Náhled prezentace. Když stisknete F5, můžete si svoji prezentaci prohlédnout tak, jak ji uvidí vaše obecenstvo. Snímky posouvejte pomocí kliknutí myši. V náhledu zjistíte, jak dlouhá vaše prezentace je a jak na sebe informace z jednotlivých snímků navazují.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Upravte svoji prezentaci

 1. 1
  Přidejte přechody mezi snímky. Až budete mít prezentaci s obsahem připravenou, můžete doplnit efekty, díky kterým bude vypadat zajímavěji. Vyberte si snímek a klikněte na menu Přechody. Objeví se vám seznam nejčastěji používaných přechodů. Můžete také kliknout na šipku na konci seznamu a zobrazit si kompletní seznam dostupných přechodů.
  • Když si vyberete přechod mezi snímky, ovlivní to jejich vzhled. Když například přidáte přechod ke snímku 2, ovlivní to způsob, jakým snímek 1 přechází ke snímku 2. V náhledu se potom budete moci podívat, jak celá prezentace s přechody vypadá.
  • Nepoužívejte velké množství šílených přechodů. Mohli byste tím obecenstvo zbytečně rozptylovat a odvádět jejich pozornost od obsahu prezentace.
 2. 2
  Přidejte pozadí. Čistě bílé pozadí je nudné. Pokud máte text na bílém pozadí, obecenstvo vám usne dříve, než se dostanete ke třetímu snímku. Použijte tedy jemně barevná pozadí a ozvláštněte jimi svoji prezentaci.
  • Klikněte pravým tlačítkem na bílé pozadí snímku a vyberte „Formátovat pozadí“, nebo klikněte na menu Design a potom na ikonu šipky vedle „Pozadí“ napravo.
  • Vyberte si barvu výplně. Můžete si vybrat jedinou barvu, postupnou výplň, pozadí z obrázku, nebo vzorované pozadí. Projděte si všechny možnosti a rozhodněte se, která vám se k vaší prezentaci bude hodit nejvíce.
  • Dejte si pozor, aby byl text prezentace dobře čitelný i na zvoleném pozadí.
 3. 3
  Přidejte obrázky. Přidejte k prezentaci obrázky, diagramy a další vizuální pomůcky, aby prezentace posluchače více bavila. Obrázky jsou skvělé pro „rozbití“ monotónního textu a pomohou vám udržet si pozornost vašeho obecenstva.
  • Klikněte na menu Vložit. Otevře se vám okno s mnoha možnostmi. Klikněte na ikonku Obrázek a vložte obrázek ze svého počítače. Můžete také kliknout na ikonu Album a vložit celé album fotek.
  • Použijte menu Tabulky a vložte do prezentace jednoduché tabulky, které posluchačům pomohou pochopit složitější informace. Až si vyberte tabulku, otevře se vám Excel, který vám umožní zadat vaše data, nebo je zkopírovat a vložit z již nachystaného excelového souboru.
  • Pomocí tlačítka Tvary si můžete do prezentace vložit tvary dle svého výběru. Můžete použít předpřipravené tvary, nebo si sami vytvořit různé šipky a další vizuální ukazatele.
  • Nezahlcujte svoji prezentaci obrázky. Když bude nepřehledná a plná obrázků, posluchači budou mít problém si zapamatovat text.
 4. 4
  Přidejte odkazy. Můžete do prezentace vložit různé odkazy, které vám umožní rychlý přístup na webové stránky nebo emailové adresy. Hodí se to hlavně pro případy, kdy svoji prezentaci budete posílat lidem, kteří si tak budou moci prohlédnout vaše stránky, nebo vám poslat email.
  • Klikněte si kurzorem do textového pole a potom klikněte na tlačítko Hypertext v menu Vložit. Můžete si vybrat soubor ze svého počítače, vložit webovou adresu, emailovou adresu, nebo další snímek.
 5. 5
  Vložte do prezentace video. Ke svým snímkům můžete vkládat i videa. Můžete toho využít pro případ, že budete chtít při prezentaci otevřít nějaké video ze svého počítače. Když na odkaz kliknete, video se přehraje ve snímku. [1]
  • Klikněte na tlačítko Video v menu Vložit. Budete si moci nahrát video soubory ze svého počítače.
  • Můžete do prezentace vkládat i odkazy na videa z YouTube.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Vytvořte nezapomenutelnou prezentaci

 1. 1
  Nepřehánějte to s počtem snímků. Příliš dlouhé prezentace posluchače znudí, i když budete prezentovat zajímavá témata. Příliš mnoho snímků s nulovým obsahem vaše posluchače také znudí. Snažte se vytvořit krátkou a zábavnou prezentaci a využijte každý snímek na maximum. [2]
 2. 2
  Zvolte správnou velikost písma. Prezentace by si lidé měli také číst, jinak by šlo o pouhé projevy. Ujistěte se, že máte dost velké písmo, aby ho všichni dokázali přečíst. Když sedíte za počítačem, písmo velikosti 10 vám bude připadat v pořádku, ale kdybyste seděli v sále několik metrů od projekčního plátna, pravděpodobně byste neměli šanci ho přečíst.
  • Kromě velikosti písma si dejte pozor i na typ písma. Zakroucené a extravagantní fonty vypadají sice dobře, ale posluchači s nimi budou mít velký problém.
 3. 3
  Udržujte si konzistentní styl. Nejlepší prezentace jsou jednoduché a mají stejný styl. Používejte jen minimum barev a stylistických akcentů a zaměřte se spíše na obsahovou stránku. Kdykoli si něčím nebudete jistí, použijte šablonu.
 4. 4
  Několikrát si zkontrolujte, zda v prezentaci nemáte pravopisné a gramatické chyby. Když napíšete v nějakém slově překlep, na počítači si toho možná nevšimnete, ale někdo z obecenstva to jistě brzy odhalí. Pravopisné a gramatické chyby vám uberou na důvěryhodnosti, takže si dejte opravdu záležet, aby se v prezentaci žádné nevyskytovaly. [3]
  • Požádejte někoho, aby vám prezentaci zkontroloval. Je vždy dobré dát ji k přečtení někomu jinému, abyste měli jistotu, že vám žádná chyba neunikla.
 5. 5
  Natrénujte si to! PowerPoint je jen jednou ze součástí vaší prezentace. Zbytek budete muset obstarat vy svým projevem. Zkuste si doma prezentaci odpřednášet nanečisto. Zapracujte na časování a ujistěte se, že každý snímek přesně shrnuje to, co chcete posluchačům sdělit. Udělejte si poznámky ohledně přednášení prezentace. Kdybyste prezentaci četli z plátna, nevypadalo by to dobře.
  Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 23 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 806 krát
Kategorie: Office
Stránka byla zobrazena 3 806 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama