Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud si chcete opravdu užít hraní stříleček, online RPG či jakýchkoliv jiných kooperativních her pro více hráčů, je použití aplikace pro hlasovou komunikaci prakticky nutností. Možnost udržovat permanentní kontakt s týmem, aniž byste museli pokyny a instrukce sáhodlouze vypisovat, vám poskytuje v zápolení velkou výhodu. Pokud chcete zjistit, jak se připojit na existující TeamSpeak server, nebo jak si vytvořit server vlastní, postupujte dle prvního kroku níže.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Stažení a instalace TeamSpeaku

  1. 1
    Přejděte na webové stránky TeamSpeaku. Z úvodní stránky si můžete zdarma stáhnout poslední verzi TeamSpeaku. Klikněte tam na zelené tlačítko "Free Download" a stáhněte si nejnovější 32bitovou verzi pro systém Windows, nebo klikněte na odkaz "More Downloads", pod kterým najdete odkazy pro stažení verzí pro ostatní operační systémy.
    • Používáte-li 64bitovou verzi Windows, stáhněte si 64bitového klienta, který vám poskytne nejlepší výkon.
    • Klienta si musíte stáhnout i tehdy, když zakládáte server TeamSpeaku.
  2. 2
    Přijměte licenční ujednání. Před započetím stahování musíte přijmout licenční ujednání. Určitě si jej celé přečtěte, abyste zjistili, k čemu jste při užívání programu oprávněni, a poté zaškrtněte pole označené "I agree".
  3. 3
    Nainstalujte si klienta. Jakmile je stahování dokončeno, spusťte instalační soubor a začněte s instalací. Instalační proces je stejný jako u většiny softwaru. Většina uživatelů nemusí při instalaci měnit žádná nastavení.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Nastavení TeamSpeaku

  1. 1
    Spusťte klienta TeamSpeaku. Zapněte TeamSpeak, jakmile jej máte nainstalovaný. Než se připojíte k serveru, budete muset TeamSpeak nastavit pro zajištění optimální kvality zvuku ze sluchátek a reproduktorů.
  2. 2
    Spusťte průvodce nastavením (Setup Wizard). Pokud zapínáte TeamSpeak poprvé, Setup Wizard se spustí automaticky. Pokud už jste TeamSpeak dříve používali, můžete spustit Setup Wizard kliknutím na Settings → Setup Wizard.
  3. 3
    Vytvořte si přezdívku (nickname). Ta se zobrazí ostatním hráčům, a také administrátorům TeamSpeak serveru, ke kterému se připojíte. Vaše nickname není vaším uživatelským jménem, nemá tedy vliv na váš uživatelský účet, ani na jeho zabezpečení. Jde prostě jen o jméno, které se zobrazí ostatním. Zadejte jej a pokračujte kliknutím na Next >.
    • Nickname by mělo odpovídat vašemu uživatelskému jménu ve hře, nebo by mělo být alespoň podobné. Vaši spoluhráči vás díky tomu snadno rozeznají, což všem v týmu ulehčí vzájemnou komunikaci.
  4. 4
    Zvolte nastavení aktivace mikrofonu. Existují dva způsoby, jak zapnout mikrofon, abyste mohli komunikovat: aktivace pomocí hlasu („Voice Activation Detection“, neboli VAD), nebo aktivace pomocí stisknutí klávesy („Push-to-Talk“, neboli PTT). VAD automaticky aktivuje mikrofon, pokud zachytí nějaký zvuk. PTT vyžaduje nastavení klávesové zkratky. Mikrofon je pak aktivován po dobu, kdy dané klávesy držíte stisknuté.
    • Na většině TeamSpeak serverů je upřednostňováno použití PTT, čímž se zabrání náhodnému vysílání ruchů z pozadí. PTT zaručí lepší herní zážitek jak pro vás, tak pro vaše spoluhráče. Je však třeba pamatovat na stisknutí nastavené klávesy.
  5. 5
    Nastavte si klávesovou zkratku (hotkey). Pokud si vyberete PTT, klikněte do políčka "No Hotkey Assigned". Tlačítko či klávesa, kterou následně stisknete, se nastaví jako spouštěcí zkratka pro PTT. Můžete použít libovolnou klávesu z klávesnice, nebo jakékoliv tlačítko na myši. Jen zkontrolujte, že toto tlačítko či klávesu nepoužíváte ve hře k něčemu jinému.
  6. 6
    Nastavte citlivost mikrofonu. Pokud zvolíte aktivaci VAD, budete muset nastavit citlivost mikrofonu. Tím zvolíte hranici hlasitosti, kterou je třeba překročit, aby mikrofon začal přenášet vaši řeč do hry. Kalibraci zahájíte kliknutím na tlačítko Begin Test. Mluvte do mikrofonu a pohybujte posuvníkem, čímž nastavíte úroveň hlasitosti, při které se mikrofon aktivuje.
  7. 7
    Vytvořte si klávesové zkratky pro vypnutí mikrofonu (Microphone Mute) a reproduktorů (Speaker Mute). Díky těmto klávesám budete moci vypnout mikrofon či reproduktory. Vypnutí mikrofonu se hodí, zvláště když používáte VAD. Pokud je ve vašem pokoji příliš velký hluk, můžete totiž mikrofon jednoduše deaktivovat.
    • Klikněte na každé z tlačítek a poté stiskněte kombinaci kláves, které chcete dané funkci přiřadit. Když jste s nastavením spokojení, klikněte na Next >.
  8. 8
    Vyberte si zvukový balíček. TeamSpeak vám oznámí, že se nějací hráči přidali, nebo že opustili váš kanál, nebo také že vás někdo „šťouchnul“. Můžete si vybrat mezi oznámeními v mužském a ženském hlase. Stisknutím tlačítka Přehrát si můžete poslechnout ukázku každého z upozornění.
  9. 9
    Zvolte, zda chcete zapnout funkce překrytí a ovládání hlasitosti. Na této stránce máte možnost přidat do TeamSpeaku další funkce. Překrytí (Overlay) vám umožní umístit rozhraní TeamSpeaku na vršek aktuálně spuštěného programu. Díky tomu uvidíte, kdo právě mluví. To se velmi hodí ve velkých skupinách uživatelů. Kontrola hlasitosti (Volume Control) automaticky ztlumí zvuky hry ve chvíli, kdy mluví některý z vašich spoluhráčů. To se hodí, pokud si zvuky hry či hudební přehrávač pouštíte hodně nahlas.
    • Funkce Overlay poněkud zatěžuje počítač, pokud tedy kvůli nedostatku výkonu sotva spustíte samotnou hru, není její instalace příliš dobrý nápad.
  10. 10
    Dokončete nastavení. Na poslední obrazovce průvodce nastavení máte možnost otevřít seznam veřejných serverů či správce záložek, nebo si také pronajmout vlastní server. V tuto chvíli je nastavení kompletní a vy jste připraveni na připojení k serveru TeamSpeaku. V další sekci článku najdete návod na připojení k serveru vašeho týmu, v poslední sekci pak návod na zprovoznění vlastního serveru.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Připojení k serveru

  1. 1
    Otevřete okno Connect (Připojit). Zobrazíte ho kliknutím na ConnectionsConnect. Můžete jej také otevřít rychleji stisknutím klávesové zkratky Ctrl+S. V tomto okně se dostanete k informacím o serveru.
    • Další variantou je kliknout na odkaz TeamSpeaku na webových stránkách serveru. Tím se TeamSpeak klient automaticky spustí a připojí k danému serveru.
  2. 2
    Zadejte požadované informace. Musíte zadat adresu kanálu, kterou může být jméno, nebo také IP adresa. Nezapomeňte uvést i port serveru, který je označený dvojtečkou ":", za níž následuje samotné číslo portu. Pokud server vyžaduje heslo, musíte jej zadat do pole "Server Password". Dále si můžete vybrat různé profily pro klávesové zkratky i zachycení mikrofonu, to však teď nejspíše není třeba řešit.
    • Zobrazí se vám to nickname, které jste požadovali. Pokud už však je toto jméno na serveru zabráno, mírně se pozmění.
    • Informace o TeamSpeak serveru obvykle najdete na webu či fóru vaší skupiny. Pokud je nemůžete najít, zeptejte se někoho z týmu.
  3. 3
    Klikněte na tlačítko Connect. TeamSpeak se pokusí o připojení k serveru a hlavní okno se začne plnit různými informacemi. Stav připojení můžete zkontrolovat ve stavovém rámečku na spodku okna.
  4. 4
    Zorientujte se na serveru. Na levé straně okna najdete seznam kanálů, které jsou na serveru dostupné. Tyto kanály mohou být chráněny heslem a pro přístup k nim budete potřebovat povolení administrátora. Pod seznamem je zobrazen seznam uživatelů.
    • Většina větších herních klanů má server rozdělen na několik kanálů pro jednotlivé hry, které se v klanu hrají. U zvláště velkých klanů pak najdete zároveň sekci vyhrazenou pro zkušené hráče. Nastavení serveru se u jednotlivých klanů výrazně liší.
    • Pro připojení ke kanálu na něj dvakrát klikněte. Mluvit budete moci jen s uživateli, kteří jsou na stejném kanálu jako vy.
  5. 5
    Pište si s ostatními uživateli na chatu. Krom hlasové komunikace máte k na každém kanálu k dispozici také základní textový chat. Dostanete se k němu kliknutím na záložku na spodní straně okna. Do tohoto chatu nepište důležité, časově omezené informace či rozkazy – spousta hráčů je při hraní vůbec neuvidí.
  6. 6
    Často využívané servery si přidejte do záložek. Pokud se k danému serveru hodláte připojovat častěji, můžete si to výrazně usnadnit tím, že si jej uložíte do záložek. Díky tomu se k serveru v budoucnu připojíte jedním kliknutím. Když jste k serveru připojeni, klikněte na BookmarksAdd to Bookmarks. Tím si aktuální server přidáte do seznamu záložek.
    • Pokud chcete do záložek uložit server, ke kterému zrovna nejste připojeni, klikněte na BookmarksManage Bookmarks a přidejte jej ručně.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Provozování TeamSpeak serveru

  1. 1
    Stáhněte si serverový software. TeamSpeak je pro jakékoliv nekomerční použití (do kterého spadají i herní skupiny) zdarma. Na vlastním stroji či hostovaném serveru můžete provozovat serverový software TeamSpeak až pro 32 uživatelů, na zvláštním (dedikovaném) hostovaném serveru pak až pro 512 uživatelů. Pokud potřebujete server pro více uživatelů, musíte si jej pronajmout přímo od TeamSpeaku.
    • Serverový software najdete v sekci Downloads na webu TeamSpeaku. Zkontrolujte, že stahujete správnou verzi pro operační systém, na který chcete server instalovat. Soubory se vám stáhnou jako archiv.
    • Než se dostanete ke stahování, musíte odsouhlasit licenční ujednání.
  2. 2
    Rozbalte archiv. Soubor, který jste stáhli, je archiv obsahující několik souborů. Rozbalte (extrahujte) ho někam, kde jej snadno najdete (třeba na Plochu), abyste mohli soubory v něm zabalené použít.
  3. 3
    Spusťte server. Spusťte aplikaci z extrahované složky. Uvidíte, jak se vytvoří několik složek a souborů, a poté se vám zobrazí okno s důležitými informacemi. Najdete v něm své uživatelské jméno, heslo a výsadní klíč do administrace serveru.
    • Zkopírujte si všechny tyto údaje do prázdného dokumentu Poznámkového bloku. Kliknutím na každý z údajů jej zkopírujete do schránky.
    • Server už v tuto chvíli běží. Abyste jej mohli nastavit, musíte se k němu připojit.
  4. 4
    Připojte se k serveru. Otevřete klienta TeamSpeaku. Otevřete nabídku Connect a do adresového řádku zadejte localhost. Změňte své nickname na cokoliv chcete a zkontrolujte, že políčko pro heslo zůstalo prázdné. Klikněte na tlačítko Connect.
  5. 5
    Vyžádejte si k serveru administrátorská práva. Když se k serveru poprvé připojíte, budete vyzváni k zadání výsadního klíče, který jste si zkopírovali do Poznámkového bloku. Díky tomu budete moci měnit nastavení serveru a udělovat ostatním uživatelům povolení k připojení. Po zadání klíče se zobrazí vedle vašeho jména v seznamu uživatelů administrátorská ikona.
  6. 6
    Nastavte server. Klikněte pravým tlačítkem na jméno serveru na vršku seznamu kanálů. Z nabídky, která se zobrazí, vyberte "Edit Virtual Server". Otevře se vám okno, ve kterém můžete upravit nastavení svého serveru. Najdete zde řadu možností, jak si server „zútulnit“.
    • Do pole Server Name zadejte jméno svého serveru. To většinou vychází ze jména herního klanu.
    • V poli Password si nastavte heslo k serveru. Tím zabezpečíte, že k serveru budou mít přístup jen lidé s vaším povolením. K rozeslání hesla mezi uživatele, které chcete připojit, využijte své fórum, nebo soukromé zprávy.
    • Do pole Welcome Message můžete napsat krátkou zprávu, která se zobrazí uživatelům pokaždé, když se k serveru připojí. Využijte to ke sdělování novinek či informací o důležitých vláknech na fóru.
  7. 7
    Přizpůsobte si server. Klikněte na tlačítko &# 9660; More, které najdete na spodku okna "Manage Virtual Server". Zobrazí se vám řada možností pro podrobnou konfiguraci serveru. S pomocí nich můžete přesně vyladit běh vašeho serveru. Nejdůležitější možnosti najdete na záložce Hosts.
    • Na záložce Host můžete nastavit obrázek („prapor“ ) serveru, který uvidí všichni uživatelé. Také zde můžete vytvořit tlačítko Host, které se zobrazí v pravém horním rohu. Řada serverů využívá toto tlačítko pro přesměrování uživatelů na webové stránky týmu.
  8. 8
    Založte kanály. Pokud má váš klan více zájmů, můžete si vytvořit několik kanálů. Uživatelé se tak budou moci v diskuzi snáze držet tématu dané hry. Pokud například vaše skupina hraje primárně dvě hry, můžete vytvořit kanál pro každou z nich, a navíc ještě jednu „místnost“ pro řešení obecných záležitostí. Uživatelé, kteří právě hrají, se přepnou se do patřičného kanálu. Při odpočinku mezi hrami si pak mohou popovídat v této místnosti, aniž by obtěžovali ostatní, kteří právě hrají.
    • Pro vytvoření kanálů klikněte pravým tlačítkem na jméno serveru ve větvi kanálů, a poté klikněte na "Create Channel". Můžete nastavit jméno, popis a heslo kanálu, a také to, zda bude kanál permanentní, a kam bude zařazen.
    • V jednotlivých kanálech můžete vytvořit „podkanály“. Ty se hodí zvláště ve velkých klanech.
    • Na záložce Permissions můžete nastavit, jakou úroveň oprávnění musí lidé mít k provádění různých akcí.
  9. 9
    Otevřete porty. Ačkoliv by se k vašemu serveru měla připojit většina klientů, otevřením několika portů zaručíte bezproblémové připojení téměř všem uživatelům. Přejděte do nastavení vašeho routeru a otevřete v něm následující porty: UDP 9987 & TCP 30033. UDP 9987 zajistí povolení příchozích připojení, zatímco TCP 30033 zajistí jednodušší přenos mezi uživateli.
  10. 10
    Nastavte dynamický DNS. Svým spoluhráčům můžete dát pro připojení IP adresu vašeho serveru, ta se však pravděpodobně časem změní. Špatně se navíc pamatuje. Můžete proto využít služeb typu DynDNS, které k vaší IP adrese přiřadí jméno. To uživatele automaticky přesměruje i v případě, že se vám změní IP adresa. [1]
    Reklama

Tipy

  • Použitím headsetu s vestavěným mikrofonem zmírníte téměř všechny problémy se zvukem, jako jsou zkreslení, zpětná vazba a ozvěna. Pokud jste rozhodnutí používat vestavěné nebo externí reproduktory počítače a samostatný mikrofon, rozhodně použijte aktivaci mikrofonu "Push-to-talk". V opačném případě by hlas z vašich reproduktorů vytvářel smyčku ozvěn.
Reklama

Varování

  • Zavřením Teamspeak klienta tento program ukončíte. Dávejte si proto pozor, abyste jej namísto zavření jen minimalizovali do postranního panelu.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 682 krát
Stránka byla zobrazena 3 682 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama