Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nejrůznější sociální sítě mají svá specifické využití, silné stránky a výhody. Twitter[1] se dá nazvat „sociální sítí v reálném čase“, tedy místem, kde se okamžitě sdílí informace ještě v průběhu nějaké události a místem, kde se mezi sebou mohou okamžitě spojit ostatní a dokonce vytvořit dlouhotrvající přátelství a kontakty.

Pro začátečníky může být trošku odstrašující učit se, jak správně používat tento zábavný a užitečný nástroj, ale nenechte se odradit – s trochou úsilí a intuice se velmi rychle naučíte Twitter ovládat a dokonce se můžete stát „digitálně“ slavní!

Část 1
Část 1 ze 4:
Jak tweetovat and získat více sledujících

  1. 1
    Naučte se Twitter slang a správně jej používejte.[3]
    • Tweet – Jedná se o příspěvek o 140 či méně znacích, který může zahrnovat @Zmínky, odkazující na jiné uživatele, hashtagy, vnější odkazy nebo normální jednoduchý text.
    • Retweet nebo "RT" – Jedná se o publikování tweetu někoho jiného na vlastním profilu, který ale automaticky odkazuje na původní zdroj, takže všichni vaši sledující uvidí daný tweet i s jeho zdrojem. Původně retweety byly publikovány v následujícím formátu: 'RT @(uživatelské jméno osoby, která původně tweet publikovala): (obsah tweetu)'. Aktuálně se však používá tento formát, který přímo odkazuje na původní zdroj daného tweetu: 'retweeted from @uživatelské_jméno' (retweetované od…).
    • TweetUps - Používání Twitteru na setkávání se s ostatními lidmi z Twitteru.
    • Trendy –"Trendy" témata, která jsou hodně diskutovaná mezi uživateli Twitteru. Když Twitter poprvé uvedl „Trendy“, tak se jednalo o témata, která byla nejpopulárnější za uplynulý týden. Momentálně, díky pokročilejším algoritmům, které dokáží rychle odhalit nejnovější trendy a tak se jedná o aktuálně nejdiskutovanější témata. V dnešní době Trendy obsahují věci, o kterých se baví tisíce lidí po celém Twitteru v daný moment. Když si kliknete na nějaký trend, tak se vám otevře řada nejrůznějších tweetů, které zmiňují dané téma. U každého tématu navíc budou zvýrazněny tři „Top Tweety“, tedy tweety, které byly retweetované více než 150krát. Seznam s trendy tématy z vašeho okolí si můžete otevřít v pravém rohu na vaší domovské stránce.
    • Seznamy – Uživatelé si mohou přetřídit lidi, které sledují, do seznamů podle společností či osobností, s kterými jsou daní lidé nějakým způsobem spojení. Například, můžete si dát pro lepší přehlednost do jedné skupiny všechny neziskovky a charity.
    • Sponzorované tweety – Jedná se o „trend“, který si nějaká společnost nebo organizace zaplatila pro získání více pozornosti od uživatelé Twitteru po celém světě.
  2. 2
    Tweetujte. Pokud chcete dát svým sledujícím vědět o tom, co právě děláte, tak to napište do okénka s otázkou „Co se právě děje?“ a pak klikněte na tlačítko Tweet. Nezapomeňte, že tweety jsou omezené pouze na 140 či méně znaků; jinak počet znaků půjde do mínusu.
    • Zatímco píšete, tak se vám zároveň zobrazuje počet zbývajících znaků. Povolený počet zbývajících znaků je v šedé barvě, zbývajících deset znaků je v červené a po překročení 0 se vám zobrazí počet znaků v červené a v mínusu.
  3. 3
    Používejte hashtagy. Použití '# ' před nějakým slovem z něj vytvoří hashtag. Hashtag umožnuje dané slovo lépe vyhledat.
    • Některé trendy témata budou zahrnovat hashtagy, takže je pro uživatele lehčí zapojit se do diskuze na dané téma.
    • Příkladem hashtagu je například, #ceskyslavik, který umožní propojit všechny tweety, které se zabývají touto anketou.
  4. 4
    Získejte sledující. Váš Twitter účet může být tak moc privátní, jak si přejete. Pokud je však vašim cílem získat co nejvíce sledujících, tak se snažte mít své příspěvky zajímavé a relevantní. Neměli byste podceňovat sílu sledujících – často se stává, že osoba, kterou jste se rozhodli sledovat, vás bude sledovat nazpátek. A nakonec nezapomeňte čas od času podpořit vaše oblíbené sledující. Může to být přes příspěvek na Twitteru, na blogu nebo jednoduše pomocí schématu # FF (#FollowFriday). To znamená, že uděláte krátký tweet se seznamem vašich oblíbených followerů a hashtagem #FF, čímž je doporučíte ostatním uživatelům. Obvykle se to dělá na konci týdne, takže proto se tomu říká #FollowFriday. Takto se zvýší viditelnost vašeho jména. #FollowFriday však přestává být módní a spousta lidí jej považuje za spam. Proto může být mnohem efektivnější pro získání více sledujících použít jednoduchý retweet. Retweety vyjadřují okamžitou podporu nějakému prohlášení či příspěvku a jsou často odměněny zpětným sledováním vašeho účtu.
  5. 5
    Zkontrolujte si odpovědi od vašich sledujících, které jsou mířeny přímo na vás. Klikněte na '@Zmínky' pro zobrazení všech reakcí na vaše tweety. Pokud tweetujete a používáte @, který je následován nějakým uživatelským jménem (bez mezer), tak díky tomu dokážete přímo zmínit vybraného uživatele. Například, zmíníte-li nějaké '@uživatelské_jméno', tak se celý tweet zobrazí v jeho sekci '@Zmínky'.
  6. 6
    Rozhodněte se, jaký je váš styl a čas pro tweetovaní. Twitter, stejně jako ostatní sociální sítě, je návykový a zabírá spoustu času. Hned zpočátku se rozhodněte, jak moc času se mu chcete věnovat a kolik sledujících chcete mít. Vyhněte se strachování o získání obrovského množství sledujících; akorát vás to vyčerpá. Místo toho se zaměřte na kvalitu vztahů s vašimi sledujícími a na sdílení relevantních informací. Nebuďte naštvaní, pokud si vás někdo odstraní ze sledování. Stává se to a nezměníte to. Pokud máte pocit, že vás Twitter příliš pohlcuje, tak si dejte pauzu a vraťte se k němu později, plní sil a energie.
    • Antropologické a sociologické studie tvrdí, že reálně lze být součástí „kmene“ o 150 až 200 lidech. [4] Jakékoliv vyšší číslo znamená, že budete pouze zmatení a ztratíte blízký vztah k ostatním. Berte to na vědomí, když přemýšlíte nad získáním obrovského množství sledujících!
    • Je-li to nutné, tak si vyhledejte informace o tom, jak se vyhnout závislosti na Twitteru nebo jak ji překonat!
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 4:
Jak najít a zorganizovat své sledující

  1. 1
    Popřemýšlejte nad tím, koho chcete sledovat. Pravděpodobně zjistíte, že na Twitteru znáte nějaké lidi. Pomocí menu na vaší stránce klikněte na 'Koho sledovat' a udělejte jednu z následujících věcí:
    • Použijte odkaz 'Najít přátele' pro nalezení osob, které znáte přes Gmail, AOL, MSN, Hotmail nebo Yahoo!
    • Použijte odkaz 'Zobrazit vše', který vám na základě vašich zájmů doporučí osoby, které si můžete nebo nemusíte chtít přidat. (Twitter se snaží co nejvíce personalizovat seznamy doporučených osob, tak to čas od času sledujte.)
  2. 2
    Vyhledejte lidi z organizací, v kterých jste nebo jejichž zájmy sdílíte. Na Twitteru existuje mnoho organizací, společností, celebrit a neziskovek, od Stephena Frye (@stephenfry) po Greenpeace (@greenpeace).
  3. 3
    Vytvořte si seznamy. Pokud sledujete hodně lidí, tak může být obtížné si procházet všechny jejich tweety. Pro zjednodušení si můžete uživatele, které sledujete, zorganizovat do seznamů. Pokud si chcete někoho přidat k nějakému seznamu, běžte na jeho profil. Pak klikněte na ikonku dané osoby a vyberte "Přidat na seznam". Zobrazí se vám menu s vašimi seznamy; můžete se rozhodnout se vytvořit nový seznam nebo danou osobu jednoduše přidat na již existující seznam.
    Reklama

Část 3
Část 3 ze 4:
Jak si nastavit profil

  1. 1
    Nahrajte svoji profilovou fotku. Fotka bude zobrazena vedle vašeho jména na Twitteru. Musí to být soubor ve formátu JPG, GIF nebo PNG a měl by být menší než 700 KB. Klikněte tedy na Nastavení v rozbalovacím menu pod vašim uživatelským jménem. Pak klikněte na " Vybrat soubor" a vyberte soubor z vašeho počítače.
  2. 2
    Přidejte své jméno, polohu a odkaz na vaši webovou stránku. Pod vaší profilovou fotkou budete mít možnost uvést své celé jméno. Přidání celého jména udělá váš profil profesionálnější; nehledě na to, jaké je vaše uživatelské jméno. Také můžete uvést svoji polohu, takže lidé budou vědět, kde se nacházíte. Můžete také uvést odkaz na vaši webovou stránku nebo blog.
  3. 3
    Zapracujte na svém „bio“. Udělejte své „bio“, neboli krátký shrnutí vaší osoby (mini životopis), co nejvíce zajímavé. Dobré „bio“ vám může pomoci získat více sledujících. Lidé, kteří přemýšlejí nad tím, zda vás sledovat či ne, si totiž „bio“ většinou přečtou, aby se ujistili, že jim za to stojíte. Berte však na vědomí, že vaše „bio“ může mít maximálně 160 znaků, takže musí být stručné a výstižné. Nezabývejte se příliš vypisováním vašeho reálného jména a URL vaší stránky – to se dá vložit na Twitter jinde (jak již bylo ukázáno v předchozím kroku).
  4. 4
    Rozhodněte se, zda chcete, aby se vaše tweety zobrazovaly i na Facebooku. To vám může pomoci získat více shlédnutí vašeho tweetu. Pokud si to tedy přejete, propojte svůj účet s Facebookem.
  5. 5
    Změňte jazyk a časovou zónu. Pod sekcí „Účet“ v Nastavení je možnost změnit si jazyk a jazykovou zónu vašeho Twitteru. Zvolte si vybraný jazyk a časovou zónu z rozbalovacího menu. Také zde můžete změnit své uživatelské jméno a e-mailovou adresu.
  6. 6
    Zaškrtněte políčko pod časovou zónou, které vám umožní automaticky přidat polohu ke všem vašim dalším tweetům. Jedná se o polohu, která se liší od polohy uvedené na vašem profilu – na základě vaší aktuální polohy může být poloha u každého tweetu jiná. I poté, co toto políčko zaškrtnete, budete stále mít možnost funkci u jednotlivých tweetů vypnout.
  7. 7
    Projděte si nastavení Obsahu (jedná se o média na Twitteru v sekci Účet) a na Zabezpečení a soukromí. Zaškrtněte vybraná políčka a uložte.
  8. 8
    Pravidelně si měňte heslo. Chraňte svůj účet pravidelnou změnou hesla. Udělat to můžete v Nastavení v sekci „Heslo“. Vepište do vybraného políčka vaše staré heslo a pak do dalších dvou polí vepište své nové heslo. Pak klikněte na „Uložit změny“.
  9. 9
    Rozhodněte se, kdy chcete přijímat emaily od Twitteru. Podle sekcí „E-mailová oznámení“ je na výběr seznam aktivit. Zaškrtněte ty políčka, jejichž aktivity vám vyhovují a rádi byste dostávali relevantní emaily.
  10. 10
    Upravte si vzhled profilu. Každý profil začíná se základním pozadím a barevným schématem. Profil si však můžete upravit podle svých přání. Klikněte na „Vzhled“ v Nastavení. Tam si můžete vybrat z předdefinovaných motivů nebo nahrát svůj vlastní kliknutím na tlačítko „Změnit pozadí“. Pak klikněte na „Vybrat soubor“ a nahrajte vlastní soubor. Následně si můžete hrát s barevným schématem kliknutím na „Barva motivu“.
    Reklama

Část 4
Část 4 ze 4:
Jak používat ostatní prvky

  1. 1
    Zkuste soukromé zprávy. Soukromé zprávy jsou specificky určené pro vámi vybranou osobu. Sekce Zprávy používá schránku, kde se ukládají přijaté a odeslané zprávy. Zprávy jsou však stále omezené na 140 znaků a také je můžete posílat pouze lidem, které sledujete. Zprávy neuvidí nikdo jiný kromě vás a vámi vybraného příjemce a tudíž jsou osobnější. Chcete-li poslat soukromou zprávu, běžte na stránku dané osoby a klikněte na tlačítko na poslání soukromé zprávy.
    • Berte v potaz, že někteří lidé na Twitteru nesnáší soukromé zprávy, protože jediný důvod, proč Twitter používají, je ten, že mají rádi otevřenou a rychlou konverzaci a ne schovávání se za soukromé zprávy. Soukromé zprávy jsou také nepříjemné v případě, že se jedná o marketing nebo reklamu.
  2. 2
    Používejte aplikace třetí strany pro jednoduší používání a sdílení. Aplikace, jako jsou TweetDeck a Twitter for iPhone (iPhone/iPod Touch/iPad) nebo Twidroid (Android), vám umožní lépe spravovat váš účet. Pokud máte hodně sledujících a sami sledujete hodně lidí, tak se může stávat, že je pro vás obtížné mít o všem na Twitteru přehled. Proto se vám může hodit vyzkoušet i nějakou pokročilejší aplikaci, jako je Hootsuite.
    Reklama

Tipy

  • Pokud máte strach o své soukromí, tak Twitter nabízí možnost, jak udělat své tweety viditelné pouze pro své sledující (můžete to nastavit v Nastavení > Zabezpečení a soukromí > Tweety a soukromí).
  • Spousta hashtagů dokáže na váš účet přivést spoustu uživatelů. Vložte do svých tweetů tolik hashtagů, kolik chcete (s rozumem). Hashtagy by však měly být relevantní vůči danému tweetu a zároveň se od sebe lišit. Takto se váš tweet dostane k co nejvíce uživatelům.
  • URL zkracovače („shortners“) jsou stránky, které začnete po používání Twitteru milovat. Zkracují dlouhá URL, takže se vám pak URL odkazy vlezou do limitu 140 znaků.
  • Najděte si Twitter účty stránek, které často navštěvujete. Rychleji si tak začnete budovat okruh lidí, kteří mají názory a zájmy, které vás opravdu zajímají.
  • Pokud toužíte po obrovském množství sledujících, tak zaměřte svůj účet na nějakou velmi specifickou oblast. Tweetujte o politice, módě nebo o čemkoliv jiném, co vás zajímá.
  • Využívejte trendy k tomu, aby si více lidí všimlo vašich tweetů.
  • Pravidelně si měňte své heslo pro lepší ochranu účtu.
  • Snažte se používat pouze jeden tweet na vyjádření svého názoru. Pokud si myslíte, že budete muset pokračovat v dalším tweetu, zkraťte to.
  • Čas od času tweetujte i soubory, jako jsou obrázky či videa, pro pobavení vašich sledujících.
  • Pokud máte smartphone, stáhněte si Twitter, abyste k němu měli všude přístup.
Reklama

Varování

  • Stejně jako u jakékoliv jiné sociálně sítě, buďte si vědomi toho, jaké informace sdílíte s ostatními. Nesdílejte příliš osobní informace.
  • Nepřipojujte svůj účet k jakékoliv stránce, která může být spam. Váš účet tak může být někdy zablokován.
  • Přehnané tweetování (více než 100 tweetů za hodinu nebo 1000 tweetů za den) vás může dočasně na několik hodin poslat do „Twitter věznice“. Budete sice mít přístup na svůj účet, ale nebudete moct tweetovat.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Účet na Twitteru, přístup k Internetu
  • Aplikace třetí strany (volitelné, ale nápomocné)
  • Zajímavé tweety

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 85 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 247 krát
Kategorie: Twitter
Stránka byla zobrazena 7 247 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama