Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Přestože se přidávání bělidla do krémů proti vráskám aktuálně zkoumá (a prozatím se zjistilo, že může mít pozitivní vliv), lékaři důrazně varují před používáním domácího bělidla na pleť. Lidé, kteří tomuto nebezpečnému trendu propadli tvrdí, že bělidlo má léčivé a regenerační účinky a že zanechá pleť zářivě jemnou. Je ovšem nutné si uvědomit, že bělidlo je žíravina, která vám může pleť vážně poškodit.

V tomto článku najdete užitečné informace o tom, kde se vzal trend bělení obličeje a proč byste ho neměli zkoušet doma. Najdete zde také bezpečnější alternativy bělidla, včetně domácích produktů a volně prodejných přípravků.

Část 1
Část 1 ze 3:

Nebezpečí používání bělidla

 1. 1
  Zjistěte si potřebné informace. Nedávno vzniklý trend používání domácího bělidla na obličej začal u studie provedené na Standfordské univerzitě v USA. Tato studie zjistila, že ředěné bělidlo pomáhá hojit a obnovovat pleť myší, které trpí dermatitidou.
  • Účelem této studie bylo najít lék na radiační dermatitidu, což je nepříjemná kožní porucha, která postihuje pacienty po chemoterapii a radiační terapii. Vědci ovšem věří, že by se bělidlo mohlo v budoucnu stát také důležitou ingrediencí v krémech určených pro léčbu pleti poškozené sluncem nebo stárnutím.
  • Přestože tato studie naznačuje, že by bělidlo mohlo být řešením mnoha kožních poruch, je nutné si uvědomit, že testovanými subjekty byly myši – ne lidé. Testy na lidech zatím nebyly provedeny.
  • Kromě toho různé aplikace bělidla jakožto ingredience v produktech pro péči o pleť vyžadují rozsáhlejší výzkum. [1]
 2. 2
  Uvědomte si, že je velmi těžké dosáhnout správné úrovně naředění bělidla. Další věcí, kterou si musíte uvědomit je fakt, že vědci na Stanfordské univerzitě bělidlo ředili naprosto přesným způsobem, konkrétně na 0.0005%.
  • Většina domácích bělidel má koncentraci mezi 5 a 8%, což znamená, že jsou značně silnější, než bělidlo, které se při studii používalo jako bezpečné pro pleť.
  • I kdybyste se pokusili si bělidlo před použitím sami naředit, bylo by velmi obtížné dosáhnout koncentrace 0.0005% bez znalosti správných metod ředění, nebo bez potřebného vybavení.
  • Účinky použití bělidla o vyšší koncentraci než 0.0005% nebyly studovány a mohly by být pro pleť vysoce nepříznivé. [2]
 3. 3
  Uvědomte si, že lékaři nedoporučují používat bělidlo na obličej. Přestože vědci nyní studují použití bělidla v krémech proti stárnutí a vráskám, používání domácího bělidla na pleť lékaři v žádném případě nedoporučují.
  • Mnoho lékařů od toho své pacienty důrazně odrazují. Dr. Mona Gohara, profesorka dermatologie na univerzitě v Yale říká: „Bělidlo je příliš dráždivé a v žádném případě byste jej neměli používat k mytí obličeje... Kdybyste ho použili nesprávně, způsobilo by vám extrémní záněty a vysušilo by vám pleť.“ [3]
  • Dr. Daniel Shapiro, renomovaný plastický chirurg z Phoenixu tvrdí: „Nedoporučuji dávat si na obličej domácí bělidlo... Věřím, že by mohlo mít potenciálně slibné účinky v boji proti stárnutí pleti, ale je nutné provést mnoho dalších výzkumů.“[2]
 4. 4
  Uvědomte si, že vám bělidlo může spálit a podráždit pleť. Bělidlo je korozivní látkou. V dostatečně vysoké koncentraci dokáže propálit díru i do nereze. [4] I v nižších koncentracích může popálit pleť a zanechat ji suchou, podrážděnou a zarudlou. Přestože je cílem používání bělidla na pleti její vyčištění a prozáření, mohli byste dosáhnout přesně opačného účinku.
 5. 5
  Pokud chcete bělidlo na obličej použít, musíte dodržovat bezpečnostní pravidla. Nejprve se ujistěte, že je bělidlo dokonale naředěné. Ředění, které použili vědci na Stanfordské univerzitě, bylo méně koncentrované, než chlorovaná voda v bazénu. [5]
  • Protože je velmi těžké pracovat s malým množstvím bělidla, je jednodušší a bezpečnější pracovat s velkým množstvím vody. Měli byste si roztok připravit tak, že přidáte ¼ lžičky bělidla do 3.2 litrů teplé vody.
  • Až budete mít roztok připraven, zřetelně si nádobu označte a nalepte na ni samolepku se znakem lebky se zkříženými hnáty. Potom ji uložte na bezpečné místo. Nikdy nedávejte lahev s bělidlem do lednice, nebo na jiné místo, kde by si ji někdo mohl splést s nápojem.
  • Než začnete roztok používat na pleti, proveďte test na malém kousku kůže, abyste měli jistotu, že netrpíte alergií. Naneste si roztok vatovým tamponkem na kůži těsně pod čelist. Počkejte 24 hodin a pokud nezaznamenáte zarudnutí, podráždění, nebo vysychání, pokračujte v aplikaci.
  • Pokud nezaznamenáte žádné podráždění a rozhodnete se bělidlo použít na celý obličej, naneste si na něj jen velmi tenkou vrstvu roztoku (a vyhněte se očím, ústům a nosním dírkám) a nechejte ho působit maximálně deset minut.
  • Důkladně si bělidlo z obličeje umyjte mýdlem na obličej a vodou a ihned se natřete hydratačním krémem. Pokud zaznamenáte podráždění pleti, ihned přestaňte bělidlo používat. [6]
  • Doporučujeme použití bělidla probrat s vaším lékařem nebo dermatologem. Existuje mnoho bezpečnějších a efektivnějších metod léčby různých problémů pleti, ať už jde o zarudlé skvrnky, akné, nebo projevy stárnutí.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Alternativní metody zesvětlení pleti

 1. 1
  Zkuste bělící krémy na obličej. Mnohem bezpečnější než domácí bělidlo jsou speciální zesvětlující krémy na obličej. Tyto produkty seženete v lékárně bez předpisu. Obsahují ingredience, jako je peroxid vodíku, který má zesvětlující účinky.
  • Obličejové krémy jsou určeny k rozzáření pleti a skrytí ochlupení na obličeji. Měli byste je používat v souladu s pokyny uvedenými na jejich obale.
  • Pokud zaznamenáte jakékoli podráždění pleti, přestaňte tyto produkty používat.
 2. 2
  Kupte si hydrochinon. Hydrochinon je účinný zesvětlující krém na obličej, který místo bělidla obsahuje retinoidy (kyseliny vitamínu A).
  • Tento krém se používá zejména při léčbě tmavých skvrnek na obličeji, protože snižuje množství melaninu v kůži. Používá se pouze večer, protože způsobuje zvýšenou citlivost pleti na UV světlo.
  • Přestože v USA seženete bez lékařského předpisu krémy s 2% hydrochinonu (s předpisem i 4%), měli byste vědět, že produkty s obsahem hydrochinonu jsou v Evropě a v Asii zakázané kvůli svým potenciálním karcinogenním účinkům.
  • Než začnete tyto produkty používat, poraďte se raději se svým dermatologem. [7]
 3. 3
  Používejte „rozjasňující“ krémy. Pokud chcete pouze mírně rozjasnit svoji pleť a dosáhnout mladistvějšího vzhledu, můžete používat rozjasňující krémy.
  • Tyto krémy seženete v lékárně, ale i v drogerii bez předpisu. Obsahují většinou přírodní látky, jako je kyselina kojová, kyselina glykolová, alfa-hydroxy kyseliny, vitamín C, nebo arbutin.
  • Tyto ingredience také snižují množství melaninu v kůži a zmírňují pigmentaci pleti, ale jsou bezpečnější, než hydrochinon.
 4. 4
  Každý den používejte krém na opalování. Slunce je hlavním viníkem poškození pleti, tmavých skvrnek a obecných projevů stárnutí.
  • Je tedy nutné si chránit obličej před škodlivými UV paprsky tím, že budete každý den používat opalovací krém.
  • Opalovacím krémem si ochráníte pleť před tmavnutím a vyhnete se mnoha problémům spojených s vystavením slunci, včetně rakoviny kůže.
  • Měli byste používat krém s UV faktorem 30 a více a měli byste také nosit klobouk, abyste nepřišli do styku s přímým slunečním světlem. Používejte opalovací krém i v zimě – škodlivé UV paprsky mohou proniknout i mraky a poškozují pleť i když není horko. [8]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Domácí metody

 1. 1
  Použijte citron. Kyselina citronová, která se nachází v čerstvé šťávě z citronu, je účinným přírodním bělidlem a můžete ji použít k prozáření pleti a zmírnění tmavých skvrn a teček.
  • Vymačkejte si šťávu z půlky citronu a nařeďte ji stejným dílem vody. Namočte si do tohoto roztoku vatový tamponek a nanášejte si šťávu na obličej. Zaměřte se zejména na místa, která chcete zesvětlit.
  • Nechejte citronovou šťávu působit 10-15 minut a potom si ji opláchněte studenou vodou a použijte vyživující hydratační krém (protože citronová šťáva pleť vysušuje). Tento postup opakujte několikrát týdně.
  • Varování: Nikdy nechoďte s citronovou šťávou na pleti na slunce. Kyselina citronová zvyšuje citlivost pleti na UV paprsky, takže byste se velmi rychle spálili. [9]
 2. 2
  Zkuste jogurt a kurkumu. Kurkuma se v Indii používá při péči o pleť již po staletí, protože dokáže pleť vyhladit, zesvětlit a má protizánětlivé účinky a zároveň bojuje proti projevům stárnutí.
  • Masku, která vám neudělá na pleti skvrny, připravíte tak, že smícháte 1 lžičku kurkumy se 2 lžícemi rýžové mouky a 3 lžícemi bílého jogurtu (nebo mléka či smetany).
  • Naneste si masku na obličej a nechejte ji působit 10-15 minut, dokud neuschne. Potom ji opláchněte teplou vodou a smyjte ji z obličeje krouživými pohyby. [10]
 3. 3
  Použijte aloe vera. Aloe vera je jemná hydratační látka, která zklidní zarudlou a podrážděnou pokožku a pomáhá bojovat proti tmavým skvrnám na pleti.
  • Uřízněte si list z rostliny aloe vera a vymačkejte z něj gel. Naneste si tento gel na obličej a nechejte ho působit tak dlouho, jak budete chtít.
  • Aloe vera je velmi jemná a bezpečná látka, takže ji můžete používat tak často, jak budete sami chtít. [11]
 4. 4
  Zkuste syrovou bramboru. Protože brambory obsahují vysoké množství vitamínu C, jejich šťáva vám může pomoci zesvětlit pleť. Vitamín C se přidává do mnoha produktů pro zesvětlení pleti.
  • Přepulte si omytou bramboru napůl a potírejte si s ní pleť v místech, která chcete zesvětlit. Nechejte šťávu působit 10-15 minut a potom ji smyjte. [12]
  • Okurky a rajčata mají podobné zesvětlující účinky jako brambory, protože také obsahují velké množství vitamínu C.
  Reklama

Tipy

 • Bělidlo efektivně léčí ekzémy a psoriázu, protože dokáže zabít bakterie, které jsou na pleti. Koupel s bělidlem si připravíte tak, že jednoduše přidáte jedno víčko plné bělidla (ani o trochu více) do vany plné teplé vody. Nejprve byste se ovšem měli poradit se svým lékařem nebo dermatologem. [13]
Reklama

Varování

 • Kdykoli budete používat bělící produkt, si ho nejprve vyzkoušejte na malém kousku kůže na zápěstí a počkejte 24 hodin, abyste měli jistotu, že se u vás neprojeví alergická reakce.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 807 krát
Stránka byla zobrazena 3 807 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama