Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud cestujete do Evropy, Latinské Ameriky, na Blízký Východ, do Východní Asie, nebo do Číny, pravděpodobně dříve nebo později v koupelně narazíte na bidet. Bidet využívá místo toaletního papíru proud vody. Jde v zásadě o malou vaničku, ve které si po použití toalety myjete genitálie a anální oblast. Vaše první setkání s bidetem možná bude trochu zastrašující, ale ve skutečnosti je jeho použití snadné (a také hygienické).

Část 1
Část 1 ze 3:

Jak nasednout na bidet

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nejprve použijte toaletu. Bidet slouží k tomu, abyste se v něm umyli po použití toalety. Můžete použít také toaletní papír, ale klidně můžete použít jen samotný bidet. Někteří lidé si myslí, že bidet je hygienickou náhražkou toaletního papíru, ale mnoho lidí používá oboje.
 2. 2
  Najděte si bidet. Bidet je někdy přímo vedle toalety, většinou u zdi. Vypadá jako nízké umyvadlo, nebo toaleta s kohoutkem. Mnoho moderních bidetů je ovšem zabudováno přímo do sedátka toalety, abyste nemuseli přesedat na další zařízení. [1] Toto jsou základní dva typy bidetů – oddělené bidety se používají v Evropě, zatímco bidety spojené s toaletou jsou běžné v Asii.
  • Oddělený bidet: Tyto bidety jsou oddělená zařízení, která najdete většinou těsně vedle toalety. Někdy jsou ovšem i na opačné straně místnosti, nebo v jiné místnosti. [2] Nejprve budete muset použít toaletu, potom vstát a přejít k bidetu. Tento typ bidetu je původním bidetem, který se objevil v 18. století v Evropě. [3]
  • Bidet spojený s toaletou: Mnoho koupelen v Asii a Americe nemá dostatek prostoru pro samostatný bidet, takže se novější toalety vyrábějí se zabudovaným bidetem. Díky tomu nebudete muset z toalety vstávat, abyste se mohli umýt. [4]
  • Ruční bidet: Bidet, který visí na stěně a pro použití je nutné jej ručně přesunout do požadované polohy.
 3. 3
  Nasedněte si na oddělený bidet. U většiny oddělených bidetů si můžete vybrat, zda budete sedět směrem ke kohoutku, nebo zády k němu. Většinou je jednodušší sednout si směrem ke kohoutku, abyste mohli snadno ovládat teplotu a proud vody. Díky tomu uvidíte, jak voda teče, takže se umyjete snáze. [5]
  • Pokud na sobě máte kalhoty, budete si je muset svléknout, abyste mohli nasednout na bidet. Pokud si je nechcete svlékat úplně, svlékněte si jen jednu nohu, abyste mohli na bidet nasednout obkročmo.
  • To, jak na bidet budete nasedat závisí na umístění trysek a na tom, kterou část těla si chcete umýt. Pokud si potřebujete umýt přední část těla, bude lepší sednout si čelem ke kohoutku a pokud si potřebujete umýt zadní část těla, bude lepší sednout si zády k němu.
 4. 4
  Aktivujte bidet zabudovaný v sedátku toalety. Najděte si na dálkovém ovladači toalety, který je většinou vedle na zdi tlačítko „Wash.“ Za vámi ze sedátka vyjede a tryska, která vám teplou vodou opláchne genitálie a anální oblast. [6]
  • Až budete hotovi, stiskněte tlačítko „Stop.“ Tryska se opláchne a zatáhne se zpět do sedátka toalety.
  • U mechanicky ovládaných přídavných bidetů stačí otočit pákou nebo zatáhnout za šňůrku a otočit síťový ventil.
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak se umýt

Stáhnout PDF
 1. 1
  Upravte si teplotu a nastavení trysek tak, abyste se mohli pohodlně umýt. Pokud má bidet nastavení na horkou i studenou vodu, pusťte nejprve horkou vodu. Až poteče horká, přidávejte postupně studenou, dokud nedosáhnete požadované teploty. Při pouštění vody si dávejte pozor, protože mnoho bidetů má velmi silné trysky, které není snadné ovládat. Možná budete muset ovládání držet po celou dobu.
  • V klimatech, kde je stále velké horko, například na Blízkém Východě, byste měli nejprve pustit studenou vodu. Voda se nebude muset ohřívat a kdybyste pustili jako první horkou vodu, mohli byste si opařit svá citlivá místa.
  • Podívejte se, kde přesně se nachází tryska na vodu, jinak byste mohli dostat překvapení v podobě neočekávané sprchy. Pokud máte bidet, který má trysku uvnitř mísy (kvůli předpisům je to například v Anglii velmi nepravděpodobné), dejte si nad ni ruku a buď zatlačte páku dolů, nebo mezi kohoutky.
 2. 2
  Nastavte se. Posaďte se, nebo si dřepněte k proudu vody tak, aby vám voda dopadala na místa, která si chcete umýt. Můžete nad bidetem stát, nebo se na něj posadit. Většina bidetů ovšem nemá sedátka, na která byste si mohli sednout, takže budete muset sedět na okraji. Některé bidety nemají trysky, ale pouze kohoutek, kterým si můžete naplnit mísu, jako například vanu. V tomto případě se budete muset umýt rukama. [7]
 3. 3
  Umyjte si anální oblast a/nebo genitálie. Pokud máte bidet s tryskou, můžete nechat veškerou práci v podstatě na proudu vody. Pokud máte bidet s kohoutkem, budete si muset trochu ušpinit ruce. V každém případě byste si ovšem měli rukama důkladně umýt části těla, které máte ušpiněné. Po použití bidetu si pochopitelně můžete umýt ruce.
  • Měli byste používat jak bidet, tak toaletní papír. Můžete použít nejprve bidet a potom papír, nebo papír namočit do vody a utřít se s ním.
Část 3
Část 3 ze 3:

Co udělat na konec

Stáhnout PDF
 1. 1
  Osušte si pokožku. Některé bidety mají zabudované vzduchové trysky, které můžete použít. Na ovládání byste měli najít tlačítko „Dry.“ Pokud takové tlačítko nemáte, osušte se toaletním papírem. Většina bidetů má vedle sebe toaletní papír nebo ručníky, kterými si máte utřít genitálie nebo ruce. Někdy se tyto ručníky ovšem používají k otření body, která při použití bidetu nastříkala kolem.
 2. 2
  Opláchněte bidet. Po použití bidetu pusťte trysky na nízký tlak, abyste opláchli mísu a očistili ji. Jde o základní slušnost, kterou byste měli prokázat ostatním lidem, kteří budou bidet používat.
  • Než z koupelny odejdete, měli byste vypnout trysky bidetu. Když ho necháte téct, budete plýtvat vodou.
 3. 3
  Umyjte si ruce. Umyjte si ruce mýdlem a vodou, jako po použití toalety. Pokud nemůžete najít mýdlo, použijte cokoli, co budete mít po ruce.

Tipy

 • Postup použití moderního bidetu zabudovaného do toalety je v podstatě stejný, jako postup uvedený výše, pouze s tím rozdílem, že zůstanete sedět na toaletě. Bidet se většinou ovládá elektronicky, nebo je vedle něj na zdi dálkové ovládání. Většinou obsahuje dvě trysky – jednu krátkou na mytí konečníku a jednu delší, kterou ženy používají k mytí genitálií. Jiné bidety mají zase jen jednu trysku se dvěma možnostmi nastavení.
 • Můžete si koupit bidet, který si nainstalujete na toaletu. Některé bidety vyžadují připojení k elektřině, jiné zase ne.
 • Zde jsou země, ve kterých jsou bidety běžné: Jižní Korea, Japonsko, Egypt, Řecko, Itálie, Španělsko, Francie, Portugalsko, Turecko, Argentina, Brazílie, Uruguay, Venezuela, Libanon, Indie a Pákistán.
 • Mezi další výhody používání bidetu patří:
  • Lidé, kteří mají omezenou pohyblivost, jako jsou starší lidé, nemohoucí, nebo postižení, se mohou v bidetu mýt, pokud nemohou používat vanu nebo sprchu.
  • Bidety jsou vhodné zejména pro lidi s hemeroidy, protože díky jejich použití není nutné používat příliš mnoho toaletního papíru.
  • Bidety jsou vhodné pro ženy při menstruaci a pomáhají snižovat riziko vzniku kvasinkových infekcí, brání zápachu a pomáhají zmírnit menstruační bolesti.
  • V bidetu si můžete také umýt nohy.


Varování

 • Po vyprázdnění si alespoň jednou utřete konečník toaletním papírem a teprve potom použijte bidet, protože by zbytky výkalů mohly ucpat odtok bidetu. Pro člověka, který by bidet použil po vás, by to bylo krajně nepříjemné.
 • Nedoporučujeme pít vodu z bidetu. Trysky mohou být ušpiněné a kontaminované.
 • Pokud se nacházíte v oblasti, kde nemáte jistotu o čistotě vody, nepoužívejte bidet v případě, že máte na kůži otevřenou ránu. Vaše pleť slouží jako bariéra proti infekcím.
 • Neutahujte kohoutek bidetu příliš silně, jinak byste mohli poškodit gumovou hadičku.
 • Při nastavování teploty a tlaku trysky si dávejte pozor, abyste si nepodráždili citlivou pleť.
 • Někteří lidé bidetu koupou své děti. Pokud nejde o jediný účel bidetu, neměli byste to dělat. Zeptejte se dětského lékaře, zda to smíte dělat, ale v ideálním případě byste si měli pořídit dětskou vaničku.O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 85 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 69 358 krát
Stránka byla zobrazena 69 358 krát.

Pomohl vám tento článek?