Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ouija je plochá, dřevěná deska, na které jsou písmena od A do Z, číslice od 0 do 9 a symboly slunce a měsíce. K “domnělým” odpovědím na otázky hráčů slouží posuvný indikátor, ukazovátko nebo také “planchette”. Popkultura (všechen ten povyk ve dvacátých letech) považuje tyto desky za “duchovní bránu” používanou ke kontaktování mrtvých; jediná svědectví ovšem pochází od samotných uživatelů desky a zatím neexistuje žádný vědecký důkaz. Rozhodnout se tedy musíte sami. Zkusíte to?

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Připravte atmosféru

Stáhnout PDF
 1. 1
  Přiveďte několik kamarádů. Oujia se dá vlastně hrát i v jedné osobě, ale je lepší, když vás bude víc. Obzvláště za temné, bouřlivé noci.
  • Dvě osoby jsou ideální. Čím více lidí hraje, tím hektičtější celá hra je (hluk, rozptylování, apod.) a můžete tak zmást duchy. Může vás být tedy více, ale musíte zajistit, aby byli všichni v klidu a respektovali hru.
 2. 2
  Navoďte správnou náladu. Předtím, než se rozhodnete kontaktovat “druhou stranu”, navoďte vhodnou atmosféru ztlumením světel, zapálením svíček, vonných tyčinek a šalvěje.
  • Ouija může být celá jen o správném načasování. Deska je někdy velmi komunikativní, někdy se naopak zdá být úplně tichá. Nejlepší dobou pro hru je noc nebo velmi brzké ranní hodiny.
  • Odstraňte všechno, co by vás mohlo rozptylovat. Žádná hlasitá hudba, hluk z televize nebo pobíhající děti. Pokud máte zájem o úspěšnou seanci, je potřeba desce věnovat absolutní pozornost.
  • Vypněte všechny telefony! Vyzvánění telefonu uprostřed konverzace překazí veškerý progres, kterého jste do té doby dosáhli, a zničí atmosféru.
 3. 3
  Posaďte se. V originálním návodu k použití se uvádí, že by se deska měla položit na vzájemně se dotýkající kolena dvou sedících osob. Návod také říká “nejlépe žena a muž”. Tak si z toho vezměte, co uznáte za vhodné.
  • V pořádku je ale také rozložení desky na čistém stole nebo na podlaze. Prostě tak, aby všichni zúčastnění na desku viděli a bez problémů dosáhli svými prsty na “planchettu” nebo jiné ukazovátko.
  • Účastníci by měli sedět po stranách desky nebo jen před její základnou. Ukazovátko se někdy posouvá velice rychle a vy musíte ukazovaná písmena a čísla rychle zpracovat a zaznamenat. Sledování desky vzhůru nohama může pochopení sdělované zprávy značně ztížit.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Nalaďte svou mysl na správnou notu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Buďte trpěliví. Někdy se musí deska nejprve na minutku “zahřát”. Možná nedostanete své odpovědi hned po položení otázky. Nezvdávejte to.
  • Pokud se vám bude zdát deska trochu zamlklá, pohybujte ukazovátkem v krouživých trajektoriích a zopakujte svou otázku.
  • Ukazovátko se někdy pohybuje velmi rychle, někdy naopak velmi pomalu. Čekání na odpověď můžeme přirovnat k vytáčení čísla na telefonu, buďte trpěliví a nevztekejte se. Vyčkejte nebo desku sbalte a pokračujte až po uplynutí nějaké doby.
 2. 2
  Buďte zdvořilí. Pokud hovoříte s vysoce komunikativním duchem, využijte toho! Buďte zdvořilí. Duch pak bude ochotnější k navázání kooperace s vámi a vaší skupinou.
  • Může se stát, že nedostanete odpovědi, které očekáváte. To ale není chyba ducha nebo desky. Vaším vztekem nebo násilným chováním byste zničili celou atmosféru hry.
 3. 3
  Začněte pomalu. Nejlepší bude, když duchy nebudete hned bombardovat otázkami typu jak náročný bude váš zítřejší test z dějepisu a jaké v něm budou otázky. Začněte pomalu, stejně jako při běžné konverzaci.
  • Na vaše první otázky by měla existovat jednoduchá, krátká odpověď.
   • Kolik duchů je přítomno v místnosti?
   • Jsi dobrý duch?
   • Jaké je tvé jméno?
 4. 4
  Buďte opatrní na to, co si přejete. To poslední co potřebujete je zůstat vzhůru celou noc a rozjímat nad nevyhnutelností své smrti. Pokud nechcete znát odpověď na některé otázky, neptejte se na ně.
  • Neptejte se na hloupé nebo pošetilé otázky. “Co o mě řekl tenhle kamarád své sestře?” asi není zrovna typ otázky, se kterou byste měli duchy obtěžovat. Nehledě na to, jak dlouho by trvalo zaznamenat odpověď po jednotlivých písmenkách!
  • Nežádejte o fyzické projevy. Říkáte si tím akorát o malér. Duše by s vámi navíc nemusely chtít tímto způsobem komunikovat a pokračovat ve hře. Lepší bude zůstat čistě u používání samotné desky Ouija.
  • Nevěřte všemu, co vám deska říká. Pokud zjistíte, že máte v příštích deseti minutách zemřít, nechoďte rozhodně běhat někam na dálnici mezi autobusy. Tím byste svou vlastní vůlí naplnili proroctví, namísto aby se proroctví naplnilo samo.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Hrajte hru

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vyberte medium. Určete jednu osobu v místnosti, která bude pokládat otázky. Udržíte tím všechno pěkně jednoduché a komunikujícího ducha tak zbytečně nezmatete.
  • Všichni hráči by ovšem měli mluvit v otázkách. Střídejte se ve vymýšlení otázek, ale vždy je desce pokládejte prostřednictvím zvoleného media.
 2. 2
  Položte prsty na ukazovátko. Začněte umístěním ukazovátka na písmeno “G”.
  • Vyzvěte všechny hráče, aby jemně přiložili své ukazováčky a prostředníčky. Pomalu posunujte ukazovátko v krouživých pohybech a nechte desku zahřát. Koncentrujte se na své otázky. Prsty nechte na ukazovátku pevně, ale netlačte příliš. Při velkém tlaku by se s ním nedalo jednoduše manipulovat.
 3. 3
  Vytvořte si zahajovací rituál. Může to být cokoli-modlitba, přivítání nebo rozmístění nějakých cetek v okolí desky.
  • Pozdravte duchy nějakým mírným způsobem a ujistěte je, že přivítáte jen ty s pozitivní energií.
  • Vyložte na desku šperky nebo nějaké cetky či jiné relikty. Pokud se snažíte navázat spojení se zemřelým příbuzným, mějte při sobě nějaké památky, které vám po nich zůstaly.
 4. 4
  Položte otázku. Měli byste začít pomalu a jednoduše a postupně se získáváním jistoty zvyšovat své nároky.
  • Pokud se duch projevuje jako špatný, bude nejlepší desku zavřít a pokusit se navázat spojení později.
  • Na vulgární a drzé odpovědi nereagujte stejným způsobem. Nepoužívejte vulgarismy a nekřičte, a to ani v případě, že jste vystrašení. Prostě se rozlučte a zavřete desku.
 5. 5
  Koncentrujte se. Pro efektivní dosažení nejlepších výsledků je potřeba, aby všichni účastníci seance koncentrovali svou mysl na každou z pokládaných otázek.
  • Všichni hráči musí jednat seriózně a s respektem. Pokud se některý z kamarádů směje nebo pokládá schválně směšné otázky, vyhoďte ho z místnosti.
  • Můžete určit jednu osobu, která bude zapisovat písmena, na které ukazovátko ukáže. Odpovědi můžou být někdy zdlouhavé a bude je potřeba řádně zpracovat a rozluštit.
 6. 6
  Sledujte pohyb. Ukazovátko se někdy pohne jen velmi pomalu, někdy zase velmi rychle; také se ale nemusí pohnout vůbec. Pokud se však všichni plně soustředí na věc a jsou pozorní, ukazovátko by se mělo dát pomalu do pohybu.
  • Ujistěte se, že nikdo z přítomných nepohybuje ukazovátkem záměrně. Pokud zjistíte, že se někdo snaží hru ovlivňovat, neměli byste ho mezi sebou trpět. Každý z hráčů by měl na ukazovátko působit zhruba stejnou silou.
 7. 7
  Zavřete desku. Pokud ukazovátko tvoří svým pohybem “osmičky”, přesunuje se postupně od Z do A nebo odpočítává od 9 do 0, měli byste se rychle rozloučit a desku zavřít. Pozorujete-li některý z těchto jevů, znamená to, že se duch snaží opustit konverzaci (desku). Velmi důležité je rozloučení. Také by se vám přece nelíbilo, kdyby se někdo jen tak bez rozloučení sebral a opustil vás.
  • Proneste nějaké obyčejné prohlášení, že je čas ukončit seanci a přesuňte ukazovátko na symbol “nashledanou” nebo “goodbye”.
   • V případě, že jste byli konverzací potěšeni, pozdravte ducha samozřejmě zcela zřetelně (Nashledanou!) a přesuňte ukazovátko na příslušný symbol.
  • Předtím, než svou desku uskladníte v krabici, setřete ji měkkým, suchým hadříkem. Uchráníte ji tak před prachem a navlhnutím.
  Reklama

Tipy

 • Kdykoli se vyděsíte nebo se vám začne seance vymykat z rukou, přesuňte ukazovátko na symbol “nashledanou” a řekněte “Odcházíme. Odpočívej v pokoji”.
 • Tím, že položíte na desku stříbrnou minci, zabráníte spojení se zlým duchem. Žádný zlý démon nebo duch vás pak nebude obtěžovat.
 • Symboly slunce a měsíce ukazují, jestli vás kontaktuje dobrý nebo zlý duch. Pokud se ukazovátko přesune na symbol slunce, duch je dobrý, pokud na symbol měsíce, je zlý. Pokud se spojíte se zlým duchem, rozlučte se s ním a poděkujte za čas, který s vámi strávil. Pokud se pak ukazovátko přesune na symbol rozloučení, znamená to, že duch odešel.
 • Před započetím seance se usaďte v kruhu, chytněte se za ruce a proneste “Nechť tu s námi není žádná zlá síla nebo démon.”
 • Fungovat to může jen tehdy, jste-li na to skutečně duševně připraveni a celé věci věříte; nečekejte úspěch, pokud jste negativističtí a uzavření podobným věcem.
 • Zapalte jednu bílou svíci. V čarodějnictví se bílá barva používá k zajištění ochrany a čistoty; černá se i přes své energetické účinky užívá převážně pro temné a zlé rituály černé magie.
 • Pokud se ukazovátko opakovaně točí ve tvaru osmičky, duch je rozčilený. Osmička se považuje za nešťastné číslo od doby, kdy “Divoký Bill” Hickok zemřel, zatímco v ruce držel esa a osmičky. Někdy se tato pověra promítá i do lidové tradice používání desky Ouija. Nemáte se ale čeho obávat, pokud tedy nejste pistolník z Deadwoodu v Jižní Dakotě.[1] .
 • Může se stát, že vás někdo bude odrazovat od koupě desky Ouija, když si můžete levně vyrobit svou vlastní. Při takové domácí výrobě na desku musíte napsat: ano; ne; čísla od 0 do 9; písmena od A do Z a nápis “Nashledanou”. Na stranu desky můžete připsat i slova jako “možná” nebo “někdy”. Desky připravené k tisku najdete i online.
 • Někteří duchové nekomunikovali s lidmi po mnoho let. Buďte trpěliví a za každých okolností zdvořilí. To vy se přece snažíte spojit s nimi, ne naopak.
 • Žádný duch vám neublíží, pokud ho nenecháte. Jste živí, máte tělo i duši. To vás dělá, řekněme, silnějšími než duchy samotné. Pokud vám duch oznámí, že vám chce ublížit, řekněte mu, že jste narozdíl od něj živí, a že vám ublížit nemůže.
 • Nic takového přece nemůže vzejít z papírové/kartonové/dřevěné desky.
Reklama

Varování

 • Nekonzumujte před ani při používání desky Ouija žádný alkohol ani drogy. Byli byste pak mnohem náchylnější k návštěvám zlých entit.
 • Před tím, než desku použijete, vyhledejte nějaké příběhy ostatních lidí a ujistěte sami sebe, že chcete druhou stranu skutečně kontaktovat.
 • Existence duchů, démonů a nadpřirozených bytostí je sporná. Neberte proto nic na lehkou váhu.
 • Nikdy ducha nežádejte o projevení jeho existence; mohli byste tak zapříčinit usazení zlých sil ve vašem domě.
 • Nikdy se neptejte na smrt-ani svou, ani nikoho jiného.
 • Důležitá poznámka: Deska Ouija má reputaci dvousečných portálů do jiných sfér. Při jejím užívání byste měli být velmi opatrní, abyste nenechali někoho z “druhé strany” vstoupit do svého “reálného” světa.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Desku Ouija a ukazovátko (planchette)
 • Jednoho nebo dva kamarády (nikdy nepoužívejte desku sami)
 • Bílou svíčku nebo příšeří
 • Zapálenou šalvěj nebo kadidlo (volitelně)

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 26 335 krát
Stránka byla zobrazena 26 335 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama