Tento článek spoluautorem článku je Julie Brow-Polanco. Julie Brow-Polanco je hlavní bylinkářka a certifikovaná aromaterapeutka s více než 11 lety zkušeností. Je expertkou na přírodní léčiva a specializuje se na jejich použití k podpoře zdraví celého těla, zejména imunitního, trávicího, nervového a reprodukčního zdraví. Julie získala bakalářský titul v oboru psychologie na Dominikánské univerzitě, certifikaci Master Herbalist od The School of Natural Healing a certifikát aromaterapie z Pacific Institute of Aromatherapy. Julie je členkou American Herbalist Guild a certifikovanou aromaterapeutkou prostřednictvím National Association of Holistic Aromatherapy.
V tomto článku je 26 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 11 912 krát
Esenciální oleje jsou zkapalněné extrakty z dužin, slupek, větviček, listů nebo květů různých rostlin a bylin. Používají se v aromaterapii pro psychické i fyzické uvolnění. Za použití nosiče, většinou ve formě vody nebo některého základního oleje, je můžeme aplikovat přímo na kůži, inhalovat s pomocí difuzéru nebo je kombinovat s ostatními ingrediencemi a vyrábět spreje. Tento článek vám jejich používání blíže představí.
Postup
Výběr esenciálních olejů
-
1Dávejte přednost kvalitě. Oleje budete používat ve svém okolí nebo dokonce aplikovat přímo na vlastní tělo, takže je ve vašem zájmu, abyste pořídili esenciální oleje nejvyšší kvality. Neexistuje žádné oficiální hodnocení ani značka kvality, proto se budete muset v obchodě zaměřit na několik věcí.
- Slyšeli jste už někdy o značce produktu, který zamýšlíte koupit? Kupujte jenom od renomovaných značek.
- Je cena srovnatelná s ostatními produkty ve své kategorii nebo je výrazně nižší? Opatrně s levnými oleji, nemuseli by mít 100% koncentraci.
- Je na etiketě uvedený latinský název užité byliny a země původu? Tyto detaily ukazují, že se firma zaměřuje na náročné, vzdělané zákazníky a potvrzuje tak kvalitu produktu.
- Je na obale uvedena záruka čistoty? Hledejte jen 100% oleje a vyhněte se všem s nižší nebo neuvedenou koncentrací.
- Jak olej voní? Pokud necítíte očekávanou vůni, může to být známka nekvalitního produktu.
- Je na obale zmínka o organickém pěstování suroviny nebo jejím ručním sběru v přírodě? V jiném případě je možné, že rostliny byly masově produkovány a ošetřovány pesticidy. Raději se jim vyhněte.[1]
-
2Zvolte před koupí správný chemotyp oleje. Někteří výrobci nabízí několik typů každého oleje. Každý z nich má lehce odlišné aroma a to z důvodu rozdílného klimatu a půdy, ve kterém byla základní květina sbírána. Můžete si tak své oleje namíchat zcela podle svých představ.
- Např. bazalka má dva základní chemotypy: sladký typ a typ Reunion (dřevitější tón).[2]
-
3Zvolte typ balení. Esenciální oleje se rychleji znehodnocují, pokud jsou vystaveny světlu a horku. Produkt, který kupujete, by tedy měl být v tmavé (obvykle hnědé), dobře zapečetěné lahvičce. Nikdy nekupujte oleje, které už někdy byly otevřené nebo nemají obal správné barvy.[3] .Reklama
Ředění olejů k přímému použití na tělo
-
1Esenciální oleje nikdy nekonzumujte. Některé z nich by vám způsobily silnou nevolnost a některé mohou být i smrtelně jedovaté. Bezpečné je jejich užívání na pokožku, většinou je ale třeba nejprve provést ředění.[4]
-
2Rozhodněte se pro správnou metodu ředění podle toho, kam a jak hodláte oleje aplikovat. Ředit se můžou s nosnými oleji pro použití přímo na pokožku, s vodou na výrobu sprejů nebo s dalšími činidly jako např. solí do koupele.
-
3Zřeďte s nosným olejem nebo vodou pro přímé užití na kůži. Sladký mandlový olej, olej z meruňkových nebo hroznových jader, jojobový olej nebo avokádový olej vám při ředění dobře poslouží. Tyto oleje nemají sami o sobě silné aroma, takže nepřebijí vůni esenciálních olejů.
- Pro aplikaci esenciálních olejů na konkrétní místo dospělého těla připravte 3%-5% roztok. Přidejte 3-5 kapek esenciálního oleje na každou lžíci použitého nosného oleje nebo vody. Takové ředění se hodí zejména pro aplikaci malého množství roztoku na spánky nebo zápěstí.
- Pro aplikaci na velké plochy kůže připravte 1% roztok, tedy jednu kapku esenciálního oleje na lžíci oleje nosného. Takový roztok se dá použít jako masážní olej nebo tělový sprej.
- Na dětskou pokožku by se měl aplikovat roztok s mnohem menší koncentrací, asi 0.25% (1 kapka esenciálního oleje na 4 lžíce oleje nosného).[5]
- Do koupele použijte společně se solí asi 3-5 kapek. Smíchání es. olejů s nosným olejem před přidáním do koupele pomůže ochránit pokožku před přímým kontaktem s esenciálním oleji, které by tak mohli způsobit podráždění.
-
4Aplikace nezředěných olejů. Někdy se jí také říká „čistá“ aplikace. Některé zdroje nedoporučují nanášet na kůži nezředěné oleje z důvodu možného podráždění a zvýšení senzitivity.[6] Na druhou stranu existují studie, které prokázaly v některých případech pozitivní účinky čisté aplikace. Např. je prokázán účinek tea tree oleje proti houbovým infekcím na nehtech při nanášení 2x denně.[7] V každém případě byste měli konzultovat použití „čisté“ aplikace s lékařem.Reklama
Užití esenciálních olejů jako přírodního léčiva
-
1
-
2Léčba akné tea tree olejem. Esenciální oleje mohou být v léčbě akné stejně účinné jako běžně používané agresivní chemikálie na předpis. Jedna studie odhalila stejné účinky gelu s 5% tea tree oleje a benzoyl peroxidu, obsaženého ve většině konvenčních medikamentů proti akné.[10]
- Pro výrobu takového gelu přidejte 5 kapek tea tree oleje do lžíce aloe vera gelu. Dobře smíchejte a vatovou tyčinkou nebo prsty vmasírujte do pokožky. Gel skladujte v neprodyšném obalu v lednici maximálně jeden týden.
-
3Léčba nespavosti levandulí, heřmánkem a šalvějí. Esenciální oleje ve skutečnosti insomnii ani její příznaky nevyléčí. Pouze velmi silně uklidňují a pomohou vám večer usnout a spát nerušeně až do rána. Nejlepšími oleji pro tyto účely jsou levandulový-uvolňuje a relaxuje, heřmánkový-přírodní sedativum, a šalvějový-obsahuje narkotické látky.[11] [12] [13]
- Přidejte před spaním několik kapek těchto olejů do vaporizéru.
- Přidejte je i do své večerní koupele nebo vmasírujte do nohou.
- Vyhněte se před spaním olejům, které povzbuzují a přidávají energii, jako jsou rozmarýn, cypřiš, grep, citron nebo peprmint.
-
4Zbavte se stresu. Asi nejrozšířenějším účelem esenciálních olejů je navození psychické pohody a emocionálního klidu. Esenciální oleje pozitivně ovlivňují naše emoce, protože naše čichové receptory jsou přímo spojené s limbickým systémem v mozku-oblast zodpovědná za naše emoce, paměť a sexuální vzrušení.[14] Hlavních 5 olejů, které mají účinky pro snížení stresu:
- Levandule-uklidňující, zemitá a sladce květinová vůně, obdivovaná pro své účinky při navozování fyzického i psychického klidu.
- Kadidlo-teplé, exotické aroma, silné uklidňující účinky.
- Růže-populární olej pro úlevu od stresu. Pomáhá také při depresích a smutku.
- Rmenec sličný (někdy nesprávně zvaný Heřmánek římský)-snižuje stres způsobený úzkostí a pomáhá při paranoie.
- Vanilka-známá pro své terapeutické kvality. Mnoho lidí ji považuje za vysoce uklidňující. Někteří odborníci na aromaterapii tvrdí, že je to kvůli její aromatické podobě s mateřským mlékem. Vanilka také stimuluje jasnou mysl.
-
5
-
6Odežeňte hmyz citronem a eukalyptem. Většina komerčních repelentů je plná agresivních chemických látek, které nepříjemně zapáchají a mohou vám poškodit pokožku. Silný roztok citronového a eukalyptového oleje je tak vynikající, účinnou (a skvěle vonící) alternativou, jak udržet hmyz v bezpečné vzdálenosti.[17] Olej můžete aplikovat přímo na kůži nebo použít difuzér.
- Vlastní repelent vyrobíte smícháním 2 lžic vodky, 50 kapek esenciálních olejů z citronu a eukalyptu, 10 kapek levandulového oleje, 10 kapek oleje z cedrového dřeva a 10 kapek rozmarýnového oleje.[18]
-
7Zbavte se bolesti ucha. Aplikace esenciálních olejů může přirozeným způsobem pomoci vyléčit infekce v uchu a bolesti, které je provází. Olej byste neměli lít přímo do ucha, ale spíš roztírat za ním a na krku.
- Jedním z nejúčnnějších olejů na tyto potíže je opět tea tree v 3%-5% roztoku.[19]
-
8Závratí se zbavíte peprmintovým olejem. Esenciální oleje jsou použitelné i při závratích způsobené vertigem. Peprmintový olej se běžně používal při léčbě nausey a vertiga pro svůj obsah mentholu, methylesterů a menthonu, tedy látek zodpovědných za chladivé a povzbuzující účinky peprmintu. Přepadne-li vás závrať, nakapejte několik kapek na vatový tampon nebo kapesník a inhalujte.[20] Další oleje ulevující od závratí:
- Cypřiš
- Bazalka
- Šalvěj
- Myrta
- Levandule
- Zázvor
- Růže
- Rozmarýn
- Mandarinka
-
9Spáleniny od sluníčka. Určité esenciální oleje se na léčbu popálenin používají už tisíce let pro jejich protizánětlivé a úlevu přinášející účinky. Nejvhodnější pro léčbu popálenin je levandulový olej, olej ze smilu italského a růžový olej. Nejlepší metodou aplikace je smísení olejů s trochou aloe vera gelu (1 kapka na 1 lžičku gelu) a potření přímo přes postižené místo.[21]
- Vlastní sprej na popáleniny vyrobíte, zkombinujete-li:
- 1 šálek + 1 lžíci šťávy z aloe vera
- 1/4 šálku kokosového oleje
- 1 lžičku vitaminu E
- 8 kapek levandulového oleje
- 8 kapek tea tree oleje
- 8 kapek heřmánkového oleje
- Všechny ingredience dobře promíchejte v rozprašovací lahvi.
- Vlastní sprej na popáleniny vyrobíte, zkombinujete-li:
-
10Ošetřování drobných ran. Na drobné řezné rány, popáleniny, kousnutí od hmyzu a další můte použít esenciální oleje a nechat působit jejich antibiotické účinky. Před jejich užitím vždy ránu dobře vyčistěte a ujistěte se, že nekrvácí. Potom aplikujte malé množství 2%-3% roztoku.[22]
- Nanášejte 2-5x denně, dokud se rána nezahojí. Po nanesení můžete ránu překrýt studeným kompresním zábalem.
-
11Pro uklidnění podrážděného žaludku použijte peprmintový olej. Možná jste už slyšeli o účincích peprmintového čaje. Stejně tak působí peprmintový olej, kterým můžete zmírnit nevolnost a zažívací potíže. Jednoduše vetřete do kůže na břichu slabší 2%-3% roztok a nechte působit.[23]
- Po vetření oleje do břišní oblasti přiložte teplý zábal. Pomůže rychleji ulevit od bolesti.
- Mezi další, podobně účinné oleje, patří zázvor, muškátový oříšek a máta.
- Mnohé výzkumy prokázaly efektivitu orálně podávaného peprmintového oleje na syndrom dráždivého střeva.[24]
-
12Zahlenění uvolníte eukalyptovým olejem. Eukalyptový olej pomáhá zprůchodnit dýchací cesty a ulevit nosní dutině při alergiích nebo běžném nachlazení.[25]
- Pro užití eukalyptového oleje jako dekongestiva připravte 3%-5% roztok a vetřete ho malé množství pod nos a do kůže na hrudníku.
- Trpíte-li na silná zahlenění, přidávejte několik kapek eukalyptu i do svého difuzéru.
Reklama
Použití esenciálních olejů jako osvěžovačů vzduchu
-
1Několik kapek esenciálních olejů v difuzéru dokáže provonět celý prostor. Nalijte do misky difuzéru vodu, zapalte pod ní svíčku a nakonec do vody nakapejte několik kapek esenciálního oleje. Aroma se začne jemně linout místností.
- Použít můžete také difuzéry ve formě ratanových tyčinek.[26]
-
2Přidejte trochu oleje do vosku na svíčce. Tu potom zapalte a počkejte minutku, dvě, než se začne vůně uvolňovat postupně s odtáváním vosku. Potom svíčku uhaste a do roztaveného vosku doplňte další trošku oleje. Vždy před přidáváním nejprve svíčku uhaste, esenciální oleje jsou vysoce hořlavé.
-
3Odměřte několik kapek do horké vody. Pokud nemáte difuzér, stačí naplnit malou misku nebo podšálek vroucí vodou a přidat několik kapek esenciálního oleje. Pára roznese aroma po okolí. Misku položte někam z dosahu dětí a domácích mazlíčků.
-
4Vyrobte si vlastní osvěžovač ve spreji. Naplňte malou rozprašovací lahev 50 ml destilované vody a stejného množství vodky. Potom přidejte 30-40 kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje nebo jejich směsi a dobře protřepejte. Potom rozprašte směs do vzduchu, na nábytek nebo potahy. Dejte pozor na citlivé povrchy.[27]
-
5Trochu oleje rozprašte po přikrývkách a polštářích. Pokud nechcete riskovat poškození látky, pokapte kousek vatového tamponu a vložte ho do povlaku polštáře.
-
6Vyrobte čistící sprej. Silné antibakteriální účinky dělají z esenciálních olejů univerzální čistící prostředek. Použít ho pak můžete na veškeré netkané povrchy jako jsou dlaždice, sklo nebo plast. V rozprašovací lahvi smíchejte a protřepejte následující ingredience:[28]
- 1/2 šálku bílého octa
- 1/2 šálku vody
- 15-20 kapek libovolného esenciálního oleje (např. tea tree, levandule, citron, peprmint)
- několik kapek mycího přípravku na nádobí (libovolně)
-
7Vyrobte si vlastní ubrousky do sušičky. Nastříhejte staré bavlněné tričko na čtverce o hraně cca 13 cm a pokapte je esenciálním olejem. Pokaždé, když sušíte dávku prádla, vhoďte do sušičky i své připravené ubrousky. Po několika použitích ubrousky vyperte.[29]
-
8Hledejte další způsoby, jak si oleji zpříjemnit bydlení. Esenciální oleje se dají použít mnoha způsoby. Tady je několik z nich:
- Vonné tyčinky. Pokapte tyčinky olejem a zapalte.
- Ovoňte nearomatizované produkty. Přidejte několik kapek esenciálního oleje do různých mýdel, pěn do koupele a dalších přípravků, dodáte jim tak krásné aroma.
- Přidejte několik kapek do sáčku vysavače. Při vysávání se bude uvolňovat příjemná vůně.
Reklama
Tipy
- Existují kurzy, kde vás v případě zájmu o aromaterapii naučí více.
Varování
- Difuzéry, svíčky, sirky a zapalovače používejte opatrně.
- Nezapomeňte, že některé oleje se nesmí aplikovat orálně.
- Pozor si také dejte při užívání olejů v blízkosti ohně. Jsou vysoce hořlavé.
- Před použitím esenciálních olejů byste se měli poradit s lékárníkem nebo zkušeným aromaterapeutem.
Reference
- ↑ http://www.takingcharge.csh.umn.edu/explore-healing-practices/aromatherapy/how-do-i-determine-quality-essential-oils
- ↑ https://www.auracacia.com/auracacia/aclearn/art_chemotypes.html
- ↑ http://www.takingcharge.csh.umn.edu/explore-healing-practices/aromatherapy/how-do-i-determine-quality-essential-oils
- ↑ http://www.webmd.com/balance/stress-management/tc/aromatherapy-essential-oils-therapy-topic-overview
- ↑ http://www.takingcharge.csh.umn.edu/explore-healing-practices/aromatherapy/how-do-i-choose-and-use-essential-oils
- ↑ http://www.aromaweb.com/articles/dilutingessentialoils.asp
- ↑ http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-113-tea%20tree%20oil.aspx?activeingredientid=113&activeingredientname=tea%20tree%20oil
- ↑ http://www.webmd.com/a-to-z-guides/peppermint-oil-uses-benefits-effects
- ↑ http://www.webmd.com/migraines-headaches/nontraditional-headache-treatments?page=3#3
- ↑ http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-113-tea%20tree%20oil.aspx?activeingredientid=113&activeingredientname=tea%20tree%20oil
- ↑ http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-838-lavender.aspx?activeingredientid=838&activeingredientname=lavender
- ↑ http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-752-roman%20chamomile.aspx?activeingredientid=752&activeingredientname=roman%20chamomile
- ↑ https://www.organicfacts.net/health-benefits/essential-oils/health-benefits-of-clary-sage-essential-oil.html
- ↑ http://www.takingcharge.csh.umn.edu/explore-healing-practices/aromatherapy/how-do-essential-oils-work
- ↑ http://www.rapidhomeremedies.com/remedies-for-snoring.html
- ↑ http://www.family-essential-oils.com/essential-oil-use-chart.html
- ↑ http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/alternative-mosquito-repellents
- ↑ http://www.diynatural.com/homemade-insect-mosquito-repellent/
- ↑ http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-113-tea%20tree%20oil.aspx?activeingredientid=113&activeingredientname=tea%20tree%20oil
- ↑ http://www.family-essential-oils.com/dizzy-spells.html
- ↑ http://www.rapidhomeremedies.com/remedies-for-sunburn.html
- ↑ http://www.experience-essential-oils.com/natural-wound-healing.html
- ↑ http://www.mindbodygreen.com/0-8108/13-common-ailments-you-can-treat-with-peppermint-oil.html
- ↑ http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-705-peppermint.aspx?activeingredientid=705&activeingredientname=peppermint
- ↑ http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-700-eucalyptus.aspx?activeingredientid=700&activeingredientname=eucalyptus
- ↑ http://www.aromaweb.com/recipes/aromatherapy-essential-oils-reed-diffuser-recipes.asp
- ↑ http://www.aromaweb.com/recipes/rafresh.asp
- ↑ http://handmademood.com/a-refreshing-kitchen-cleaner-using-essential-oils/
- ↑ http://www.diynatural.com/homemade-fabric-softener-dryer-sheets/