Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Automatické kávovary jsou pohodlné a rychlé, ale pokud chcete, aby vaše káva chutnala skvěle a měla styl, není nic lepšího, než french press. Když se zrnka kávy smíchají s vodou, káva potom chutná silněji a pikantněji a zachová si své esenciální oleje, které by se jinak chytily do filtru kávovaru. Pokud máte doma french press, vytáhněte ho, umyjte ho a přečtěte si náš návod, jak si pomocí něj udělat skvělou kávu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Sežeňte si vše potřebné

 1. 1
  Zvolte si správnou zrnkovou kávu. V obchodech dnes seženete spoustu druhů kávy a zdá se tedy nemožné najít si tu správnou. Naštěstí existuje několik základních rad, které vám pomohou vybrat si.
  • Pokud chcete kávu s vysokým obsahem kofeinu, vyberte si nějakou jemně praženou. Není pravda, že čím tmavší zrnka kávy, tím vyšší obsah kofeinu – je to spíše naopak. Čím tmavší zrnka jsou, tím déle byla pražena a tím více přirozeného kofeinu se z nich vypálilo. Pokud tedy chcete kávu, která vás skutečně nakopne, kupte si nějakou, jejíž zrnka jsou světlejší.
  • Rozhodněte se, jakou příchuť chcete. Každý káva chutná jinak, ale tmavší zrnka mají většinou hlubší a plnější chuť. Světlejší zrnka mají hořkou chuť se sladkým koncem. Pokud nejste znalcem kávy a bojíte se „přepálené“ chuti, raději si kupte jemně pražená zrnka. Pokud se v kávě vyznáte, oceníte pravděpodobně spíše tmavší, déle pražená zrnka. [1]
  • Namelte si zrnkovou kávu správně. Na rozdíl od espressa a překapávané kávy, které vyžadují velmi jemné mletí, byste na french press měli kávu mlít hruběji. Místo práškové konzistence by se tedy výsledná káva měla podobat spíše písku.
  • Vždy si melte čerstvá zrnka sami. Nezáleží ani tak na tom, jakou metodu přípravy kávy používáte – vždy byste měli používat čerstvě namletá zrnka. Mletá káva ztrácí velmi rychle na chuti a vůni a většinou nechutná vůbec dobře. Kupujte si zrnkovou kávu tak, aby vám vydržela maximálně dva týdny a vždy si ji namelte těsně před vařením.
 2. 2
  Sežeňte si french press. Tato konvička se skládá z velkého skleněného válce s plochým filtrem připojeným k víčku/rukojeti. Namletou kávu vložíte dovnitř, zavřete víčko a přidáte horkou vodu.
  • Někteří lidé si stěžují na to, že jim při použití french pressu zůstává v kávě trocha lógru, ale tento fakt nemá žádný vliv na chuť výsledné kávy. Pokud jsou zrnka namleta moc jemně, nebo nemají stejnou velikost, dostanou se přes filtr do horké vody.
 3. 3
  Pořiďte si kvalitní mlýnek. Mlýnek je skoro tak důležitý, jako samotný french press. Kupte si kónický mlýnek a nešetřete na něm. Mlýnek rozemele zrnka kávy na dokonale jemná zrníčka a vytáhne tak z kávy její chuť.
 4. 4
  Sežeňte si ostatní vybavení. Budete potřebovat horkou vodu, kávu a hrnky – zbytek je už jen na vás! Můžete si kávu osladit cukrem, medem, karamelem nebo čokoládou a zjemnit ji mlékem nebo smetanou. Můžete si ji ale vychutnat také černou a užít si její silnou příchuť. [2]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jak vařit kávu pomocí french pressu

 1. 1
  Předehřejte si french press. Nemusíte do něho nyní přidávat vodu, ale je dobré ho propláchnout horkou vodou. Protože je skleněný, mohl by vám ve vařící vodě prasknout. Přesto by ale sklo mělo být před vařením kávy zahřáté.
 2. 2
  Namelte si kávu. Vždy byste si měli kávu mlít těsně před vařením, aby vám nezvětrala a zachovala si svoji chuť a aroma.
  • Pokud chcete uvařit jen jeden hrnek kávy, namelte si jednu lžíci kávových zrn.
  • Pokud chcete uvařit více kávy, znásobte si množství namletých kávových zrn.
  • Během mletí kávy si v kastrolku uvařte vodu. Můžete použít i varnou konvici. Ideální teplota pro vaření kávy je asi 95 stupňů Celsia. [3]
 3. 3
  Nasypejte namletou kávu do pressu. Sejměte víko s filtrem a nasypejte kávu na dno skleněné části french pressu.
 4. 4
  Přidejte vodu. Až zrnka kávy zajistíte filtrem, nalejte do french pressu vodu. Na každý hrnek kávy použijte jeden šálek vody. Zvedněte píst french pressu a promíchejte kávu s vodou.
 5. 5
  Počkejte. Nechejte french press se zvednutým pístem chvíli stát, aby se káva dobře rozpustila ve vodě. Můžete si nastavit třeba kuchyňskou minutku na 3-4 minuty.
 6. 6
  Dovařte kávu. Po uplynutí této doby zatlačte na píst a oddělte namletou kávu od vody. Tlačte na něho velmi pomalu a jemně, aby zrnka nezůstala ve vodě a press vám nevytekl. Potom kávu nalejte do svého oblíbeného hrnku. [4]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jak vařit čaj pomocí french pressu

 1. 1
  Vyberte si čaj. Můžete použít sypaný čaj s velkými lístky, které se nedostanou skrz filtr. Můžete si ale také vysypat čaj z pytlíku a nasypat ho přímo do french pressu. Na každý šálek čaje použijte jednu lžíci sypaného čaje.
  • Zelený čaj je plný antioxidantů a má i další zdravotní účinky. Pokud chcete zdravý čaj, použijte zelený čaj nebo směs s obsahem zeleného čaje.
  • Můžete si udělat i jednoduchý bílý čaj. Tento čaj je většinou sladší a jemnější. Má prospěšné účinky na pleť a zdraví kůže.
  • Černý čaj má tmavou barvu a plnou bohatou chuť. Tradiční černý čaj je earl grey, ale můžete použít i jiné varianty.
  • Můžete si udělat i bylinný čaj. Většinou neobsahuje žádný kofein a napomáhá zdravému trávení. Oblíbené jsou například mátové nebo heřmánkové čaje.
  • Pokud chcete čaj, který vám dodá energii, zkuste maté. Tento čaj obsahuje spoustu vitamínů, ale i kofein a chutná skvěle.
  • V Číně je velmi oblíbený čaj oolong. Podobá se černému čaji a seženete ho v mnoha variantách a příchutích. [5]
 2. 2
  Uvařte si vodu. Na plotně nebo ve varné konvici si uvařte šálek vody. Mezitím si french press trochu zahřejte, aby vám s vařící vodou potom neprasknul.
  • Teplota vody závisí na tom, jaký čaj chcete vařit. Obecně platí, že byste měli použít vodu o teplotě 80-90 stupňů Celsia.
 3. 3
  Na dno konvičky dejte čaj a zalejte ho vodou. Zamíchejte ho pístem, aby se čaj dobře smísil s vodou a pustil chuť.
 4. 4
  Nechejte čaj chvíli louhovat. Zvedněte píst a počkejte několik minut, než se čaj uvaří. Když budete čekat moc dlouho, budete mít čaj příliš hořký a zničíte tím jeho chuť.
 5. 5
  Dokončete čaj. Až se čaj vylouhuje, nalejte ho do klasického čajového šálku, nebo do svého oblíbeného hrníčku. Přidejte citron, med, cukr nebo mléko.
  Reklama

Tipy

 • Pokud máte rádi ledovou kávu, použijte studenou vodu a nechejte french press stát přes noc v lednici. Takto připravená ledová káva je sladší a chutná jemněji, protože esenciální oleje nenaruší vaření v horké vodě.
 • French press můžete použít také pro vaření čaje. Stačí kávu nahradit sypaným čajem a upravit si dobu louhování.
 • Po každém použití french press umyjte. Vyndejte filtr hned po použití. Podržte ho jednou rukou a druhou rukou ho odšroubujte od pístu. Zůstane vám několik částí. *Zapamatujte si, jak ho zase složit! Zápachu kávy se snadno zbavíte jedlou sodou. *Filtr by neměl zapáchat, jinak to ovlivní chuť vaší kávy. Můžete si také do konvičky dát čistící tabletu a vymýt ji zevnitř. Po vymytí konvičku důkladně vypláchněte teplou vodou.
 • Neměli byste stlačovat filtr moc rychle, ani konvičku plnit příliš vysoko, jinak vám press přeteče. Některé konvičky mají linii, která značí maximální množství vody, které můžete použít. Obecně ale platí, že byste měli mít vodu maximálně 2,5 cm pod okrajem konvičky.
Reklama

Varování

 • Když budete mačkat filtr příliš rychle, voda vystříkne a opaří vás!
 • Studie prokázaly, že nefiltrovaná káva způsobuje nárůst hladiny cholesterolu. Pokud máte zvýšený cholesterol, promluvte si s lékařem nebo používejte papírový filtr, ale připravte se na to, že to ovlivní chuť kávy, protože french press není určen pro jemné filtrování.
 • Sediment je nepřítelem french pressu! I kvalitní mlýnky vám při mletí namelou trochu malých zrnek. Pokud nebudete press pravidelně čistit, bude vaše káva brzy chutnat nepříjemně. Trocha sedimentů vám zůstane také na dně šálku, to by neměl být problém.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 36 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 669 krát
Kategorie: Nápoje
Stránka byla zobrazena 3 669 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama