Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když dojde na sex a věci související, je vždycky na místě pravidlo "bezpečnost především." Pokud se sexem začínáte, nebo se po rozpadu mnohaletého vztahu vydáváte znovu na lov, kondom by měl být nezbytná součást vaší výbavy. Při správném použití je to nejlepší ochrana před sexuálně přenosnými chorobami, včetně AIDS. A přitom má stále poměrně vysokou úspěšnost ve svém původním úkolu - zabránit nechtěnému početí. Tady je návod na správné používání mužského prezervativu.

Postup

 1. 1
  Otevřete balení kondomu s pomocí vodicích nástřihů na obalu. Ty se zpravidla nacházejí na zubatém okraji, a jsou určeny k hladkému a rychlému otevření.
  • Nenechte se unést vášní, obal netrhejte, nepoužívejte nůžky, nože nebo jiné ostré předměty, ani se jej nesnažte otevřít zuby. Mohli byste kondom nechtěně protrhnout!
  • Pokud je to váš poslední kondom, a vy ho protrhnete, je po zábavě.
 2. 2
  Zjistěte si, na kterou stranu je kondom srolován. Může to být trochu náročné, obzvlášť potmě. Místo abyste se to pokoušeli “uvidět”, je lepší se ujistit hmatem:
 3. 3
  Pozor na špičku! Zkontrolujte, že rezervoár na špičce kondomu je natočen správným směrem. Měl by už předem být otočen na vnější stranu, ale někdy se během balení obrátí dovnitř. Dbejte na to, aby byl rezervoár natočen tak, že se prezervativ roluje směrem od něj.
 4. 4
  Lubrikujte. U neobřezaného penisu zvažte kápnutí trochy lubrikantu na vodní bázi do rezervoáru – díky tomu bude snazší kondom přetáhnout přes předkožku.[1] Pozor, musí to být jen malá kapička, aby sperma nezápasilo v rezervoáru s lubrikantem o prostor.
 5. 5
  Prezervativ nasazujte jen na plně ztopořený penis. Kondom by měl sedět akorát, neměl by být ani příliš těsný, ani volný. Pokud jej nasadíte na neztopořený penis, bude plandat, a bude větší pravděpodobnost, že při sexu sklouzne, nebo se protrhne.
 6. 6
  Stiskněte celý rezervoár mezi prsty. Zabráníte tak vytvoření vzduchové kapsy až bude kondom nasazený, a snížíte riziko protržení v důsledku toho, že sperma nemá v kondomu dostatek místa.
 7. 7
  Nasaďte kondom. Prezervativ by se měl dát hladce rozbalit po celé délce penisu. Pokud se ukáže, že se snažíte kondom nasadit obráceně, vyhoďte ho, a začněte znovu. Ztopořený penis vylučuje preejakulační tekutinu, která může obsahovat sperma. Pokud s ní kondom přišel do styku a vy jej obrátíte a znovu nasadíte, může dojít k otěhotnění nebo přenosu pohlavní nemoci. Přesný postup nasazování kondomu závisí na tom, zda je penis obřezaný, či nikoliv.
  • Obřezaný penis: Jednou rukou stiskněte rezervoár a položte kondom na špičku ztopořeného penisu. Druhou rukou odhrňte pubické ochlupení, je-li toho zapotřebí, a pak jednoduše kondom rolujte směrem dolů, po celé délce penisu a vyhlazujte případné vzduchové bubliny.
  • Neobřezaný penis: Jednou rukou stiskněte rezervoár, a položte kondom na špičku ztopořeného penisu. Druhou rukou odhrňte pubické ochlupení, je-li toho zapotřebí, kondom lehce přetáhněte přes špičku údu, a pak opatrně stáhněte předkožku dozadu.Ruku, která drží rezervoár uvolněte, a začněte kondom rolovat dolů, až ke kořeni penisu. Pak přidržte gumový kroužek, který zpevňuje bázi kondomu, a druhou rukou předkožku narovnejte do přirozené polohy uvnitř kondomu.[1] Vyhlaďte případné vzduchové bubliny.
 8. 8
  Pokud potřebujete, natřete kondom lubrikantem na vodní bázi. Dostatečná lubrikace nejen snižuje riziko prodření kondomu, ale také riziko podráždění u sexuálních partnerů. Některé lubrikanty rovněž obsahují spermicidy, které dále snižují riziko nechtěného početí. Pokud kondom není předem lubrikován, naneste lubrikační gel. Dvojnásob to platí, pokud se chystáte na anální sex.
  • S lubrikantem to nepřežeňte, tření je nezbytné pro stimulaci.
  • Nikdy na latexový kondom nepoužívejte lubrikanty na bázi oleje nebo vazelíny, protože mohou kondom poškodit.[2] Vhodné jsou přípravky na vodní nebo silikonové bázi, přičemž ty na vodní se lépe smývají a neušpiní vám prostěradlo.[3]
 9. 9
  Kondom pravidelně kontrolujte. Pokud při sexu praskne, nebo sklouzne, ihned použijte nový, a zvažte rovněž pilulku typu Postinor. Ta zabrání těhotenství díky zablokování oplodnění, případně uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze – nevyvolává potrat.[4]
 10. 10
  Pokud střídáte různé druhy sexu, kondom vždy vyměňte. Například pokud přecházíte z vaginálního sexu na anální, použijte nový kondom, abyste snížili riziko infekce (střevní bakterie E. Coli například způsobuje zánět močového měchýře).[5] )
 11. 11
  Ihned po ejakulaci penis vytáhněte a kondom sundejte. Chyťte jej u kořene penisu za gumový kroužek a opatrně stáhněte, aby se obsah kondomu nerozlil. Nenechte penis uvnitř kondomu ochabnout – prezervativ tak může sklouznout a zůstat v partnerce.
 12. 12
  Kondomu se diskrétně zbavte. Zavažte jej na uzel a zabalte do toaletního papíru nebo papírového kapesníku a vyhoďte do běžného odpadu.

Tipy

 • Vždycky před použitím zkontrolujte na balíčku kondomů datum spotřeby.
 • Máte-li vy, či vaše partnerka alergii na latex, pořiďte si kondomy z polyuretanu.
 • Centra pro plánované rodičovství a některá zdravotní střediska rozdávají kondomy zdarma, pro podporu bezpečného sexu. Kondomy jsou ke koupi také ve většině supermarketů a drogerií, případně i v automatech na veřejných toaletách.
 • Pokud si nejste jistí, že lubrikant, který chcete použít, je na vodní bázi, pak se řiďte jednoduchým pravidlem. Naprostá většina produktů, které běžně používáte k osobní hygieně (vazelína, tělové mléko, pleťový krém atd.) je na bázi oleje.
 • Můžete si vybrat mezi mužským a ženským kondomem, záleží jen na vás a na tom, co vám vyhovuje.

Varování

 • Nesnažte se bezpečnost zvýšit použitím dvou a více kondomů. Zvyšuje to tření a kondomy tak snáze prasknou.
 • Nepoužívejte kondom, jehož obal byl natržený nebo prasklý.
 • Nikdy kondom nepoužívejte víckrát, než jednou. Pokud jej sundáte, nikdy ho nenasazujte zpět na penis, i když to nevypadá, že je v něm tekutina.
 • Nikdy kondom nesplachujte do záchodu, můžete jej ucpat. Muset volat instalatéra, aby lovil z potrubí použitý kondom je mnohem víc zahanbující, než prezervativ zabalit a nepozorovaně zahodit.
 • Nikdy nenoste kondom v peněžence "pro každý případ". Tělesné teplo a tření zvyšuje šance, že při použití praskne.
 • Kondomy, vyráběné ze zvířecí blány, chrání méně, než ty klasické. Držte se latexu nebo polyuretanu, případně se o jiných vhodných alternativách poraďte s lékařem.
 • Vtipné kondomy (například ty, co ve tmě svítí), většinou před otěhotněním a sexuálně přenosnými chorobami nechrání, ale běžné kondomy s vůní či ovocnou chutí ano. Přečtěte si vždy instrukce na obalu.
 • Při nesprávném použití poskytuje kondom jen malou ochranu. I při správném použití je riziko otěhotnění a přenosu chorob nenulové.
 • Nikdy kondom nenavlékejte na svůj nebo partnerčin jazyk, coby ochranu při orálním sexu. Může to vyústit v udušení a smrt. Mužský kondom patří jen a pouze na ztopořený penis.
 • Pamatujte, že nesmíte používat kondom spolu s lubrikanty na olejové bázi! Jakákoliv olejovitá substance (nemusí jít jen o zakoupený lubrikant) okamžitě latex poškodí, a kondom může prasknout. Platí to i pro krémy na ruce, vazelínu, dětský olej a balzám na rty.
 • Vzájemnou masturbací se přenášejí pohlavní nemoci jen tehdy, když se tělesné tekutiny dostanou na vaše ruce. Při použití kondomu je to nepravděpodobné, ale ne nemožné.

Věci, které budete potřebovat

 • Kondom(y)
 • Lubrikant na vodní bázi, nejlépe se spermicidním účinkem (nepovinné)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 132 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 22 791 krát
Kategorie: Sexualita
Stránka byla zobrazena 22 791 krát.

Pomohl vám tento článek?