Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Konvička Neti Pot se používá na nosní výplach, což znamená vyplachování nosní dutiny fyziologickým roztokem. Je to domácí lék, který je relativně méně známý v západních zemích, ale je běžný v některých částech Indie a Jižní Asie. Mezi výhody patří zlepšení příznaků při rýmě a snížení použití léků na rýmu,[1] nejprve se ale budete muset naučit, jak používat konvičku Neti Pot správně.

Postup

 1. 1
  Vyčistěte konvičku Neti Pot. Pokud konvičku nebudete chvíli používat, je pravděpodobné, že se stane domovem pro některé místní bakterie. Bakteriím znemožníte vstup do konvičky tím, že ji budete důkladně čistit mýdlem a teplou vodou. Nechte konvičku zcela vyschnout na vzduchu před dalším použitím.
 2. 2
  Připravte solný roztok z hygienicky nezávadné vody. Smíchejte 1/4 lžičky jemně mleté nejodizované soli nebo 1/2 čajové lžičky hrubě mleté soli (košer sůl) v konvičce Neti Pot s 225 ml teplé destilované, převařené nebo filtrované vody, dokud se sůl zcela nerozpustí.
  • Nepoužívejte neupravenou vodu z vodovodu, protože může obsahovat améby, po kterých vám bude špatně. Je důležité používat filtrovanou nebo destilovanou vodu.[2]
  • Nepoužívejte normální stolní sůl. Doplňkové látky v ní mohou dráždit nos. Místo toho použijte speciální komerční soli pro konvičky Neti Pot.[3]
 3. 3
  Připravte se do pozice. Ohněte se nad dřez a otočte hlavu na stranu, takže ucho směřuje k umyvadlu. Držte čelo ve stejné výšce jako bradu, nebo mírně výše. Nakonec natočte hlavu mírně tak, aby solný roztok proudil ven z druhé nosní dírky.
 4. 4
  Dýchejte ústy. Abyste zavřeli hrdlo a ústa před vodou z výplachu, dýchejte ústy. Vyhněte se mluvení ani se nesmějte, aby se hrdlo neotevřelo a voda nevnikla dovnitř.
 5. 5
  Vložte hubičku do horní nosní dírky. Držte konvičku tak, aby těsnila v nosní dírce a nevytékala stejnou nosní dírkou ven. Zvedněte konvičku tak, aby solný roztok proudil do horní nosní dírky a ven vytékal z nižší nosní dírky. Pokud roztok vytéká z úst, snižte čelo k bradě. Vyprázdněte ½ konvičky do každé nosní dírky.
 6. 6
  Opakujte proces na druhé straně. Otočte hlavu v opačném směru a opakujte výše uvedené pokyny. Použijte druhou polovinu fyziologického roztoku, abyste vypláchli opačnou nosní dírku.
 7. 7
  Odstraňte přebytečnou vodu. Když je celá konvička Neti Pot vyprázdněná, podržte hlavu nad umyvadlem a jemně se vysmrkejte a (bez použití prstů) odstraňte přebytečnou vodu. Pokračujte, dokud většina roztoku nevyteče a vy budete moci opět dýchat relativně snadno.
 8. 8
  Vysmrkejte se jemně do kapesníku. Odstraňte zbytek vody a zcela vyčistěte nos smrkáním do kapesníku. Neuzavírejte nosní dírky při smrkání.
 9. 9
  Umyjte konvičku Neti Pot. Aby se zabránilo rychlému růstu bakterií v a na konvičce Neti Pot, řádně ji umyjte, než ji uklidíte. Použijte teplou vodu a mýdlo, a nechte konvičku uschnout na vzduchu.[4]
  Reklama

Tipy

 • Ideální množství soli je .9% v plné konvičce Neti Pot. Jedna čajová lžička soli na 500 ml vody, je přibližně toto množství.
 • Cvičení, která možná budete chtít potom udělat:

  • Výdechy. Vydechněte silně přes obě nosní dírky, zatímco držíte hlavu nad umyvadlem. Rychle vtáhněte břicho směrem k páteři, s každým výdechem budou vaše výdechy důraznější. Pokud vydechujete do kapesníku, dávejte pozor, abyste neuzavírali nozdry při vydechování.
  • Ohýbání vpřed. Předklánějte se v pase dostatečně daleko tak, že horní části hlavy směřuje směrem k podlaze. Držte tuto pozici po dobu několika sekund, pak se vraťte do stoje. Provázejte toto cvičení několika intenzivními výdechy.
  • Střídání předklonů k palcům u nohou. Dejte nohy 30-60 cm od sebe. Zvedněte paže do strany ve výšce ramen. Pomalu se ohněte v pase a dejte levou ruku na pravé koleno, holeň, nebo chodidlo (podle toho, čeho se můžete dotknout bez námahy). Natáhněte pravou ruku ke stropu; otočte jemně hlavu a podívejte se směrem za zdviženou rukou. Držte tuto pozici po dobu několika sekund. Vraťte se do stoje a opakujte pohyb doleva. Vydechujte silně přes nos.
 • Nosní výplachy s konvičkou Neti Pot můžete provádět tak často, jak často si čistíte zuby.[5]
 • Ujistěte se, že voda je příjemné teploty, tělesné teploty nebo o něco teplejší.
Reklama

Varování

 • Zdravotní Ústav v Luisianě vydal varování na používání pouze destilované nebo filtrované vody v konvičkách Neti Pot po 2 úmrtích v roce 2011 na vzácné mozkové améby zanesené neošetřenou vodou z vodovodu do konvičky Neti Pot. Vždy používejte destilovanou nebo filtrovanou vodu. Kromě toho, udržujte konvičku Neti Pot čistou. [6]
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Konvičku Neti-pot
 • Nejodizovanou sůl, která nehrudkuje a dobře se rozpouští, nebo komerčně dostupná sůl do konviček Neti Pot
 • Příjemně teplou čistou vodu

Možná budete uvažovat o zakoupení [sadu netipot], která obsahuje vše potřebné pro příjemný zážitek.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 117 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 117 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama