Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Žínka z lufy se vyrábí z vláknitého materiálu, který se nachází v plodech tropických rostlin spadajích do čeledi tykvovitých. Její pórovitá struktura slouží skvěle při odstraňování odumřelých kožních buněk a tento peeling zanechává pokožku hladkou a jemnou. Žínka z lufy po namočení příjemně změkne, ale po uschnutí bude opět pevná a tvrdá. Jelikož už po několika týdnech používání může lufa sloužit jako útočiště bakterií, nezapomeňte ji pravidelně vyměňovat.

Část 1
Část 1 ze 2:

Používání lufy

 1. 1
  Kupte si lufu. Lufa má obvykle světle žlutou barvu a nevýraznou rostlinnou vůni. Žínky se vyrábí v nejrůznějších tvarech a velikostech, ale nejčastěji se prodávají ve tvaru válců nebo plochých oválků. Suchá žínka je na dotek drsná a pevná, ale jakmile jí namočíte do teplé vody, rázem nasaje vodu a změkne.
  • Žínky z lufy jsou k dostání ve většině obchodů prodávajících doplňky péče o tělo, včetně lékáren.
  • Lufa se liší od ostatních mycích žínek; ačkoli všechny slouží stejnému účelu, lufa je vyrobena z čistě přírodního materiálu a má výborné účinky na pokožku.
 2. 2
  Namočte lufu ve sprše nebo ve vaně. Čím teplejší vodu použijete, tím rychleji žínka nasákne vodu a změkne. Pokud chcete, aby lufa zůstala pevnější, namočte ji jen zlehka.
 3. 3
  Dejte na žínku mýdlo. Mnoho lidí používá sprchový gel, který se do žínky snadno vpije, ale pokud namydlíte povrch žínky kostkou mýdla, výsledek bude stejný. Trocha mýdla bude stačit; i malá kapka sprchového gelu napění dostatečně.
 4. 4
  Masírujte tělo lufou. Provádějte masáž pokožky jemnými krouživými pohyby. Začněte dekoltem (prostorem mezi vaším krkem a hrudníkem) a poté promasírujte celé tělo až dolů ke kotníkům. Nezapomeňte namasírovat také vaše paže a ruce.
  • Dále můžete lufu použít i na zjemnění kůže na patách a plochách chodidel. Dávejte však pozor, pokud stojíte na kluzké podlaze.
  • Krouživý pohyb při masírování lépe odstraní odumřelé kožní buňky a je jemnější k pokožce než pohyb nahoru a dolů.
 5. 5
  Opláchněte tělo chladnou vodou. Studená voda způsobí zavření pórů pokožky a celkově vás osvěží a povzbudí. Pokud se chcete spíše ukolébat k spánku, osprchujte se po masáži teplou vodou.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Péče o žínku z lufy

 1. 1
  Propláchněte lufu po každém použití. Proplachujte mycí žínku v horké, čisté vodě, dokud neodstraníte všechny mydliny. Zbytky mýdla nebo sprchového gelu v lufě mohou brzy začít nepříjemně zapáchat.
 2. 2
  Mezi použitím lufu dobře usušte. Dejte jí na dobře větrané místo, ať může zcela vyschnout. Protože se v koupelnách často drží vlhkost, zkuste najít vhodnější místo k sušení. Pokud necháte lufu vždy dobře vyschnout, bude méně náchylná k množení bakterií. [1]
 3. 3
  Jednou týdně lufu vyčistěte. Můžete jí přidat k ručníkům a vyprat v horké vodě, několik minut jí povařit v hrnci nebo jí dokonce dát do myčky; kterýkoli z těchto způsobů by měl odstranit všechny bakterie, které se mohly v žínce usadit. Ať už budete lufu vyvářet nebo prát, nezapomeňte jí vyčistit alespoň jednou týdně, aby zůstala použitelná a zdravotně nezávadná co nejdéle.
  • Dermatologové nedávno zjistili, že žínka z lufy může sloužit jako útočiště ještě většímu počtu bakterií, než se původně odhadovalo. Je proto důležité lufu často a řádně čistit. [2]
  • To samé platí pro jiné mycí houby a žínky. I když nejsou vyrobeny z přírodních materiálů, pořád se v nich mohou usazovat a množit bakterie.
 4. 4
  Vyměňte vaší lufu každé tři týdny. Po této době se začne lufa vlivem používání, vyváření a praní rozpadat. Pokud jste vaší žínku vůbec nečistili, po třech týdnech přestává být bezpečná k použití. Tak jako tak, je čas obstarat si novou.[3]
  • Poslední dobou se začínají více používat látkové žínky, které se snadněji udržují a perou a vydrží daleko déle než lufa.
  • Pokud i přesto zvolíte raději žínky z lufy, vždy je nechte dobře vyschnout a pravidelně je obměňujte.
  Reklama

Tipy

 • Po masáži použijte tělové mléko.
 • Pokud se rozhodnete i pro obličejovou masáž, obstarejte si na ní speciální žínku.
Reklama

Varování

 • Když používáte žínku z lufy, provádějte masáž jemně, ale s dostatečným tlakem. Příliš malý tlak by neodstranil žádné odumřelé buňky; naopak příliš velký tlak by mohl vyvolat vyrážku nebo způsobit loupání pokožky.
 • Po použití je nutné lufu propláchnout a následně ji nechat dobře vyschnout. NEVYNECHÁVEJTE TYTO KROKY.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 793 krát
Stránka byla zobrazena 4 793 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama