Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Od vyklápěcích telefonů přes telefony s fotoaparáty až po současné telefony s hudbou a aplikacemi – po celou tu dobu nám mobilní telefony pomáhají v komunikaci a spojení s okolním světem. Dnes jsou nutností pro náctileté i dospělé, a někdy také pro vykonávání zaměstnání, studium a socializaci.

Část 1
Část 1 ze 3:

Nalezení nejlepšího tarifu

 1. 1
  Projděte si nabídku operátorů v místě, kde žijete. Podle toho, kde se nacházíte, najdete rozdílné nabídky od celé spousty telefonních společností. Podívejte se na jejich webové stránky, navštivte jejich prodejny a poptejte se na služby, které poskytují. Nebo si přečtěte hodnocení jednotlivých společností a poptejte se lidí ve svém okolí na zkušenosti s jejich operátorem.
  • Dobrým ukazatelem toho, který z operátorů je v daném místě nejvhodnější, je počet jeho zákazníků.
 2. 2
  Hledejte operátora s nejlepším pokrytím. Kvalitní společnost by vám měla nabídnout rozsáhlé území se spolehlivým pokrytím signálem. Obvykle to znamená, že tato společnost vlastní největší počet vysílačů, což jí umožňuje pokrýt největší území. Vy díky tomu získáte záruku toho, že vám nebudou hovory vypadávat při přesunu z místa na místo, a že se dovoláte i z řídce osídlených lokalit, nebo z podzemních prostor.
  • Ve většině zemí je možné během chvíle najít na internetu mapu rozmístění signálních vysílačů, z níž zjistíte, který vysílač patří konkrétnímu operátorovi. Správným operátorem je pro vás ten, který má v místě vašeho bydliště a tam, kde se často nacházíte, nejvíce vysílačů.
  • Každá společnost může inzerovat skvělé tarify za neuvěřitelné ceny, nutně to však neznamená, že nabízí také spolehlivé pokrytí. A levný tarif je vám k něčemu jen tehdy, pokud máte zaručené rozsáhlé pokrytí pro hovory a další služby.
  • Pokud často cestujete, zvažte, zda nevyužít služeb operátora nabízejícího mezinárodní pokrytí.
 3. 3
  Zhodnoťte rychlosti datových sítí jednotlivých operátorů. Stejně jako kvalita telefonního pokrytí, i rychlost datového připojení se odvíjí od zvoleného operátora a vaší polohy. Datové pokrytí je třeba, pokud chcete na telefonu využívat internet, nebo pokud vlastníte smartphone.
  • Porovnejte rychlost datových přenosů jednotlivých operátorů. Tyto informace můžete získat na webu, nebo od obchodních zástupců společností. Čím vyšší je hodnota rychlosti v kbps (kilobity za sekundu), tím rychleji budete moci přes internet stahovat a nahrávat data.
  • Technologie jde stále kupředu. Nejnovější "G", tedy generace mobilní datové technologie, bude také nejrychlejší. Avšak pozor – ne všechny telefony podporují využití nejnovějšího a nejrychlejšího datového připojení. [1]
 4. 4
  Rozhodněte se, jaký tarif potřebujete. Zvolený tarif určí to, jaký telefon si můžete pořídit, co s ním můžete dělat, jak dlouho budete s operátorem vázáni smlouvou, a také kolik budete každý měsíc platit. Vyberte si proto tarif, který váš rozpočet utáhne, a který vám zároveň umožní využívat funkce, které na telefonu využívat chcete. Nejběžnějšími parametry tarifů jsou:
  • Volné minuty: Kolik minut volání na měsíc dostanete? Kolik vás bude stát, když je přesáhnete? Převedou se vám nevyužité minuty do dalšího měsíce? Někteří operátoři mají nastaveny určité období během dne či dní v týdnu, kdy můžete volat a přijímat hovory v neomezené délce. Někteří nabízí i zcela neomezené volání.
  • Volné SMS: Psaní textových zpráv je dnes asi nejdůležitější funkcí mobilních telefonů. Většina operátorů vám tudíž nabídne neomezené množství SMS na určité telefonní číslo, nebo zcela neomezené SMS. Avšak pozor, u některých operátorů zaplatíte i za to, že textovou zprávu jen otevřete.
  • Volná data: Operátoři nabízejí různý objem dat, která můžete každý měsíc využít pro stahování a nahrávání na internet. Tyto objemy se pohybují od 500 MB do 6 GB, nebo až po neomezené využití dat.
  • Hlasová schránka: Tato funkce je obvykle zpoplatněna zvlášť. Přitom se velmi hodí, pokud nejste schopni být stále na telefonu. Volání na hlasovou schránku se vám však může započítávat do volných minut.
  • Identifikace volajícího: Dnes jde o zcela základní funkci, kterou můžete očekávat a požadovat u naprosté většiny tarifů.
  • Smluvní závazek: Většina tarifů vyžaduje podpis jedno- až tříleté smlouvy s operátorem. Většinou přitom dostanete slevu na pořízení mobilního telefonu, nebo si sjednáte jeho splácení v průběhu trvání smlouvy. Po dobu trvání kontraktu nicméně stále budete platit jak paušální cenu tarifu, tak všechny nadstandardní služby a poplatky.
  • Rodinné tarify: Pokud vlastní a používá telefon více členů vaší rodiny, můžete dosáhnout na rodinný tarif. V něm se měsíční objem volných minut, dat a SMS sdílí mezi všechny členy rodiny.
 5. 5
  Pořiďte si předplacenou telefonní kartu. Pokud na tom nejste finančně nejlépe, chcete ušetřit peníze, nebo prostě chcete používat telefon bez dlouhodobého závazku, může pro vás být ideální předplacená telefonní karta, u níž zaplatíte jen to, co provoláte. Toto řešení má však i několik nevýhod:
  • Mobilní telefon získáte za plnou cenu a musíte jej zaplatit najednou. Stále však můžete poměrně levně sehnat některý ze starších modelů telefonů.
  • Na žebříčku priorit operátora při zajišťování služeb jste níže. Můžete si vybrat operátora s nejlepším pokrytím, přesto však při využívání sítě dostanou přednost zákazníci s podepsanou smlouvou. [2]
  • Je možné, že nebudete mít k dispozici uživatelskou podporu.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Výběr správného telefonu

 1. 1
  Pokud nepotřebujete pokročilé funkce, vyberte si klasický telefon. Třeba pokud chcete jen volat a psát SMS přátelům a rodině. Klasické telefony jsou navrženy pro jednoduché použití a můžete si je vybrat v řadě designů, od výklopných modelů až po telefony s výsuvnou klávesnicí. [3]
  • Cena klasických telefonů je mnohem nižší, s některými smlouvami je získáte dokonce za 0 Kč.
  • Klasické mobilní telefony mají dobrou výdrž. To je velká výhoda, pokud se vám může stát, že telefon upustíte, nebo jej budete používat ve vrtkavých situacích. Nemusíte se bát, že se rozbijí stejně snadno jako smartphony.
  • Jste-li starší a chcete-li jednoduchý bezdrátový telefon, bude pro vás nejlepší právě klasický mobil. Některé z nich nabízí pro usnadnění vytáčení zvětšené klávesnice.
 2. 2
  Investujte do smartphonu. Chytré telefony jsou něco jako minipočítače a mezi uživateli jsou nejpopulárnější volbou. Mají dotykové obrazovky, připojí se k WiFi, nabídnou HD kamery a dají vám vybrat z několika operačních systémů (OS). Nejpopulárnějšími OS jsou:
  • Apple iOS: Tento operační systém nabídne nejširší výběr obsahu i aplikací. Navíc proslul svým jednoduchým a vyladěným uživatelským rozhraním. Pro běžné zákazníky, kteří chtějí prostě konzumovat obsah (například sledovat videa, hrát hry a spojovat se s přáteli), nikoliv vytvářet obsah pro profesionální využití, je tento systém zcela ideální. To je současně také důvod, proč řada profesionálů preferuje jiné operační systémy.
  • Android: Android nabízí širší možnosti pro vývojáře a pro ty, kdo by si rádi přizpůsobili vzhled a funkce operačního systému. Pokud máte základní technické vzdělání, můžete si tento OS široce upravovat. Android je také dobrou volbou, pokud chcete vyvíjet aplikace.
  • Windows: Pokud podnikáte a vedete firmu, může pro vás být ideální právě tento OS. Mobilní Windows podporují řadu tradičních aplikací z počítačových Windows, například Microsoft Office, Exchange a cloudové úložiště. Nabízí také lepší možnosti pro vytváření a úpravu pokročilejších dokumentů.
 3. 3
  Vezměte v úvahu také alternativy k telefonu, jakými jsou tablety a osobní digitální asistenty (PDA). PDA už dnes ztratily na popularitě, jejich inovované verze, například od Blackberry, však perfektně poslouží, pokud potřebujete primárně prohlížet internet a nevyužijete další funkce smartphonu. Tablety nabídnou větší obrazovku, všestrannější využití a výkon téměř na úrovni počítače či notebooku, postrádají však pohodlí smartphonů.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Používání mobilního telefonu

 1. 1
  Vytvořte si seznam kontaktů z čísel posbíraných od lidí, s nimiž chcete hovořit. Ve smartphonu na to najdete aplikaci nebo ikonu s obrázkem telefonu, nebo s popisem "Telefon". Klepnutím na ni si své kontakty zobrazíte a/nebo přidáte (přidání kontaktu obvykle označuje symbol "+"). Pomocí klávesnice zadejte údaje a telefonní číslo kontaktu, a vše následně uložte. Pokud máte klasický telefon, stačí číslo zadat, jako byste jej chtěli vytočit, a stisknout tlačítko pro vytvoření kontaktu.
  • Některé telefony mají oddělené záložky pro vaše oblíbená čísla, poslední hovory, kontakty, klávesnici a hlasovou schránku.
  • Jelikož se vytváření kontaktů v jednotlivých OS mírně liší, přečtěte si návod k telefonu. Telefony se systémem Android fungují jinak než iPhony telefony s Windows.
 2. 2
  Zahajte hovor tak, že vytočíte či vyberete číslo a stisknete tlačítko "odeslat" či "volat". Toto tlačítko je obvykle označeno zeleným nápisem či symbolem. Dále již pokračujte jako při jakémkoliv jiném telefonním hovoru.
  • Ukončete hovor stiskem "ukončit", což bývá označeno červeným nápisem či symbolem. Hovor se obvykle automaticky ukončí poté, co volaná osoba zavěsí, nejlepší je však zvyknout si hovor pokládat. Obzvláště proto, že jsou některé hovory účtovány po minutě.
  • Zmeškaná volání a poslední hovory můžete zobrazit přes aplikaci ve smartphonu, nebo přes menu svého klasického telefonu. Budete mít také možnost zobrazit si detaily o tom, kdo a kdy volal, nebo uložit číslo do kontaktů a zavolat zpět.
 3. 3
  Nastavte si hlasovou schránku. Většina telefonů má tlačítko, které přímo vytočí hlasovou schránku. Pokud jej nemůžete najít, vytočíte číslo schránky podržením klávesy "1" na číselníku. Postupujte dle pokynů systému a vytvořte si heslo, nahrajte oznámení svého jména a/nebo svůj pozdrav.
  • Pokud nechcete nahrát vlastní pozdrav, systém použije svůj naprogramovaný pozdrav doplněný o vámi nahrané jméno.
  • Své heslo, jméno i pozdrav můžete kdykoliv změnit. Stačí vytočit hlasovou schránku a postupovat dle pokynů.
  • Když vám někdo zanechá hlasovou zprávu, smartphone vás upozorní, nebo zobrazí oznámení. Klepněte na číslo hlasové schránky, nebo podržte "1", abyste se dostali do schránky. Zadejte své heslo a poslechněte si zprávy. Pak postupujte podle pokynů, umožňujících zavolat tomu, kdo zprávu zanechal, nebo také zprávu smazat či uložit.
 4. 4
  Napište svým kontaktům SMS. Ve většině telefonů je schránka SMS či aplikace pro jejich vytváření označena jako "Zprávy" či "Psaní zpráv". Odtud pak můžete "Vytvořit novou zprávu". Můžete si také ze seznamu kontaktů vybrat příjemce, stisknout klávesu menu a najít volbu odeslat tomuto kontaktu zprávu.
  • Klasické telefony bez QWERTY klávesnic mohou pro psaní zpráv vyžadovat seznámení se a používání T9, neboli prediktivního textu.
  • Se smartphony dostanete na výběr z řady různých aplikací pro psaní textových zpráv, které si můžete stáhnout a používat. Některé z nich využívají pro odesílání zpráv mobilní sítě, jiné internet a data, což se započítává do vašeho objemu volných dat.
 5. 5
  Zamkněte si na smartphonu klávesnici, abyste zabránili vytáčení hovorů z kapsy, nebo krádeži telefonu. Každý telefon a OS nabízí jiný způsob zamčení klávesnice. Například Apple iOS 8 a vyšší, tedy iPhone 5 a novější, nabízí zabezpečení Touch ID, které pro odemčení telefonu naskenuje otisk vašeho prstu. Jiné chytré telefony pak vyžadují jen zadání hesla, nebo čtyřciferného čísla. Projděte si nastavení telefonu či návod a zjistěte, jak váš telefon zamknout.
  • U většiny klasických telefonů není zámek klávesnice formou zabezpečení, ale spíše opatřením před nechtěným vytočením hovoru při nošení telefonu v kapse. Pokud máte vyklápěcí telefon, nemusíte si s tím dělat hlavu. Pokud ne, většinu telefonu zamknete stiskem klávesy menu a následným stiskem klávesy hvězdičky. Odemknete je pak odemykací klávesou (na telefonu je označena klíčem) a následným stiskem klávesy hvězdičky. [4]
  • Obáváte-li se krádeže telefonu, většina smartphonů nabízí aplikaci či jiné prostředky, pomocí nichž lze ukradený telefon najít.
 6. 6
  Připojte svůj telefon k síti WiFi. Většinu klasických telefonů k WiFi připojit nelze. Váš telefon namísto toho použije pro případné připojení k internetu datové spojení. Smartphony po připojení k WiFi přestanou používat datové spojení, díky čemuž nebudete omezeni vaším tarifem a objemem volných MB.
  • iPhone: Klepněte na ikonu Nastavení, a poté stiskněte obdélníček Wi-Fi. Zapněte Wi-Fi (pokud je vypnuté) a ze seznamu dole vyberte síť. Pokud je síť zabezpečená, budete muset zadat heslo. Klepněte na "Připojit se".
  • Android: Na domovské obrazovce klepněte na ikonu Aplikace a spusťte aplikaci Nastavení. Zkontrolujte, že je zapnutý hlavní vypínač Wi-Fi (v pravém horním rohu) a vyberte si z dostupných okolních sítí. Pokud je síť zabezpečená, budete muset zadat heslo. Klepněte na "Připojit".
  • Windows: Přejeďte prstem doleva, aby se otevřel Seznam aplikací, klepněte na Nastavení, a poté na Wi-Fi. Zkontrolujte, že je Wi-Fi zapnuté, a pak vyberte jednu z dostupných okolních sítí. Pokud je síť zabezpečená, budete muset zadat heslo. Klepněte na "Hotovo".
  • Po připojení k Wi-Fi se zobrazí ve stavové liště telefonu její ikona. U většiny telefonů tato ikona nahradí symbol "G" datového připojení, což značí, že telefon aktuálně nevyužívá data operátora.
 7. 7
  Naučte se stahovat aplikace. Většina smartphonů má z výroby již staženou sadu aplikací. Jednou z těchto aplikací by měl být i „obchod s aplikacemi“ pro daný operační systém. Klepněte na jeho ikonu a procházejte či vyhledávejte aplikace, které chcete používat. Pro stahování aplikací může být nutné vytvořit účet. Telefon by vás měl vyzvat k vytvoření účtu, který obvykle vyžaduje i zadání osobních a platebních informací.
  • iPhone využívají aplikaci App Store a vyžadují vytvoření účtu Apple ID.
  • Android využívá aplikaci Obchod Google Play.
  • Windows instalují aplikace z Windows Store.
  • Některé aplikace jsou zpoplatněné. Zkontrolujte si proto, že máte v uživatelském účtu správně zadané platební informace. Buďte také opatrní, když umožníte jiným lidem využívat váš telefon či účet pro stahování aplikací. Ve většině případů je však pro vaši ochranu před nechtěnými platbami při stažení placené aplikace vyžadováno zadání hesla.
  • Některé aplikace umožňují integrované platby, nebo nabízejí možnost dokoupit další funkce pro vylepšení stažení aplikace.
  • Klasické telefony obvykle stahovat aplikace z obchodů neumožňují. Najdete v nich spíše sadu výrobcem nainstalovaných aplikací. Některé z novějších modelů klasických telefonů nabízí i hry a aplikace pro hudbu a obrázky.
 8. 8
  Telefon pravidelně nabíjejte připojením na nabíječku. Telefony mají ukazatel baterie, který vám sdělí, kolik procent či času zbývá do jejího vybití. Většina telefonů vám před blížícím se vybitím baterie zobrazí upozornění či varování.
  • Zainvestujte i do jiných typů nabíječek – dokovací nabíjecí stanice pro využití domácího zvukového systému, nabíječky do auta atd.
  Reklama

Tipy

 • Nezapomínejte, že s většinou tarifů využíváte své minuty při každém použití telefonu. To zahrnuje i kontrolu hlasové schránky, přijímání hovorů či vytočení hovorů, které vám volaný nezvedne.
 • Když telefon nepoužíváte, zamkněte si klávesnici, nebo si nastavte automatické zamykání. Zámek klávesnice jednoduše znamená to, že musíte pro použití telefonu stisknout určitou sekvenci kláves. To se nehodí je kvůli zabezpečení, ale rovněž jako prevence nechtěného vytáčení čísel při přenášení telefonu v tašce či kapse.
Reklama

Varování

 • U většiny tarifních smluv je předčasné ukončení kontraktu zpoplatněno, takže při uzavírání dlouhodobé smlouvy předem dobře počítejte a plánujte.
 • Vyvarujte se upuštění telefonu a jeho používání v blízkosti vody, jinak si jej můžete poškodit. Některé telefony nabízejí záruku, ta se však obvykle fyzické poškození nevztahuje.
 • Nepoužívejte mobilní telefon při řízení. Buďto si na volání zastavte, nebo používejte sadu hands-free. Většina aut nabízí programy, které zajistí spárování s vaším telefonem a umožní vám volat a dokonce i procházet zprávy hlasovými pokyny.


Reklama

O tomto wikiHow

Mobile Kangaroo
Spoluautorem článku je :
Technik počítačových oprav & CEO, Mobile Kangaroo
Tento článek spoluautorem článku je Mobile Kangaroo. Joseph Alexander je generálním ředitelem společnosti Mobile Kangaroo, servisu a autorizovaného poskytovatele služeb Apple se sídlem v Mountain View v Kalifornii. Mobile Kangaroo opravuje elektronická zařízení, jako jsou počítače, telefony a tablety, již více než 16 let. Jsou autorizovaným poskytovatelem služeb Apple s pobočkami ve více než 20 městech. Tento článek byl zobrazen 3 182 krát
Kategorie: Mobilní telefony
Stránka byla zobrazena 3 182 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama