Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Notebooky neboli přenosné počítače jsou díky jejich stále rostoucímu výkonu vhodnou alternativou k chytrým telefonům i stolním počítačům. Na cestách s nimi zastanete už i náročnější práci. Pokud se právě seznamujete se svým prvním notebookem, nebo si zvykáte na nový model, může se vám vše zdát zpočátku trochu matoucí. Ničeho se však nebojte – tento návod vás provede prvními kroky, kterými musíte s jakýmkoliv notebookem projít, a vy budete s novým strojem během chvíle pracovat jako profesionálové.

Část 1
Část 1 ze 4:

Nastavení nového notebooku

  1. 1
    Pracujete-li s notebookem doma, najděte si zásuvku a zapojte do ní nabíječku. Přenosné počítače jsou poháněny bateriemi, které se mohou velmi rychle vybít – zvláště pokud na notebooku intenzivně pracujete. Notebook nepřipojujte do zásuvky jen v případě, že jste mimo domov, nebo v nějakém neznámém prostředí.
  2. 2
    Položte notebook spodní stranou na stůl, u kterého budete sedět. Přenosné počítače můžete mít také položené na klíně (odtud anglický název "laptops"), ne vždy je to však vhodné. Snažte se najít pohodlný úhel sklonu rukou a zápěstí. Možná přitom budete muset notebookem posunovat ze strany na stranu, než najdete pozici, která vám bude nejpříjemnější.
    • Nepokládejte notebook na měkké, huňaté a krčící se podklady, které by mohly zablokovat jeho větráky. U většiny notebooků najdete ventilátory po stranách a na spodku, proto by tato místa měla pro správný běh notebooku zůstat nezakrytá.
  3. 3
    Nadzvednutím otevřete obrazovku do vhodného a komfortního úhlu. Na většině notebooků najdete nějaký posuvník či zástrčku, které vám umožní obrazovku vyklopit.
    • Pokud notebook nejde rozevřít, nezkoušejte to silou! Podívejte se raději po zmíněné zástrčce. Otevření obrazovky by nemělo vyžadovat použití hrubé síly.
    • Nevyklápějte víko notebooku příliš vzad. Většinu notebooků lze otevřít maximálně do úhlu 135°. Pokud budete víko příliš zaklápět, můžete poškodit či zlomit jeho panty.
  4. 4
    Najděte zapínací tlačítko a notebook zapněte. U většiny notebooků jej najdete kousek za klávesnicí. Toto tlačítko je obvykle označeno univerzálním symbolem 'zapnout/vypnout', tedy napůl přeškrtnutým kruhem.
  5. 5
    Vyčkejte, než se notebook nastartuje. Jelikož jsou notebooky navrhovány s ohledem jak na výpočetní výkon, tak i na mobilitu, mohou obsahovat různý speciální hardware, díky němuž trvá jejich start déle, než jste zvyklí u stolního počítače, nebo u chytrého telefonu.
  6. 6
    Vyzkoušejte polohovací zařízení, kterým je notebook vybaven. Na většině přenosných počítačů najdete dotek snímající plochu, která se nazývá trackpad. Díky ní můžete své prsty používat namísto myši. Když chcete pohnout kurzorem myši, jednoduše po trackpadu posunujte jedním prstem.
    • Řada trackpadů je tzv. „multidotyková – dotknete-li se jich tedy více prsty, bude se uživatelské prostředí chovat jinak než při dotyku jedním prstem. Experimentujte se svým notebookem: táhněte po trackpadu jedním, dvěma či třemi prsty, nebo zkoušejte prsty provádět různá 'gesta'.
    • Na noteboocích Lenovo můžete najít uprostřed klávesnice (mezi klávesami 'G' a 'H') malé červené tlačítko, které vypadá jako joystick. Nazývá se "trackpoint" a funguje jako velice citlivý joystick, ovládaný pouze jediným prstem.
    • Některé starší notebooky mohou být vybaveny trackballem. Převalováním kuličky trackballu ovládáte pohyb kurzoru myši.
    • Jiné notebooky nabízí ovládání skrze dotykové pero. V tom případě bude toto pero připevněno k tělu notebooku. Pro pohyb kurzorem myši posunujte perem nad displejem, pro kliknutí jím pak na displej klepněte.
    • Zdá se vám polohovací zařízení notebooku příliš mrňavé a špatně použitelné? Vždy k němu můžete připojit myš. Pokud ji chcete používat, najděte na notebooku USB port a připojte ji do něj. Notebook myš automaticky rozpozná a připraví ji k použití.
  7. 7
    Levé tlačítko trackpadu slouží jako primární tlačítko myši. Na většině trackpadů lze klikat pomocí tlačítka umístěného na jejich levé spodní straně.
    • U některých trackpadů lze kliknout i jemným klepnutím do jejich povrchu. Vyzkoušejte si to – možná zjistíte, že váš notebook nabízí nějaké funkce, o kterých jste vůbec netušili.
  8. 8
    Jako sekundární tlačítko myši používejte pravé tlačítko trackpadu. Cokoliv, co se týká „kontextových menu“ či „kliknutí pravým tlačítkem“, budete provádět jednoduše pomocí stisknutí pravého tlačítka, které najdete na pravé spodní straně trackpadu.
  9. 9
    Najděte na notebooku optickou mechaniku. Pakliže váš notebook není přímo tzv. 'netbook', bude pravděpodobně vybaven optickou mechanikou, s jejíž pomocí můžete instalovat software a přehrávat hudbu. Optickou mechaniku obvykle najdete na pravé či levé straně počítače.
    • Ve Windows a na Mac OS můžete optickou mechaniku otevřít jak stiskem malého tlačítka přímo na ní, tak kliknutím pravým tlačítkem na ikonu mechaniky v operačním systému, kde následně kliknete na "Vysunout".
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Instalace softwaru

  1. 1
    Pravidelně aktualizujte software vašeho notebooku. Váš notebook je pravděpodobně z výroby vybaven nějakým základním doplňkovým softwarem: jednoduchým textovým editorem, kalkulačkou, a možná i základním programem pro sdílení fotek. K notebookům se také dodává speciální software pro ovládání výkonu a grafiky, který často vyžaduje spoustu aktualizací ovladačů, než jej lze vůbec začít používat. S trochou znalostí můžete nainstalovat další software, kterým zásadním způsobem rozšíříte možnosti svého notebooku – a to často zcela zdarma.
    • Pokud máte notebook vybavený systémem Windows, budete tento systém muset aktualizovat. Notebook běžící na systému Windows může k aktualizacím používat službu Windows Update, nebo zvláštní software přímo od výrobce.
    • Používáte-li notebook se systémem Mac, použijte zabudovanou funkci aktualizací. V systému Mac ji lze obvykle najít velmi snadno.
  2. 2
    Nainstalujte si kancelářský software. K jednoduché práci a psaní poznámek vám nejspíše postačí vestavěné softwarové příslušenství, náročnější školní či pracovní úkoly však budou vyžadovat plnou sadu kancelářských programů.
    • OpenOffice zvládá prací s textem, tabulkovými dokumenty i prezentacemi podobně jako software od společnosti Microsoft (například Word), je však navíc zdarma.
    • Jako online dostupnou alternativu ke kancelářským balíkům můžete použít Google Docs. Jde o kancelářský software „běžící v cloudu“, který nabídne velkou část funkcí obdobných k balíkům OpenOffice a Microsoft Office. Jedná se o zdarma dostupný a velmi výkonný nástroj, zvláště pokud potřebujete své dokumenty sdílet s dalšími uživateli.
    • Pokud musíte nutně používat Microsoft Office a jste student, možná se vám jej podaří sehnat zdarma či se slevou. Prozkoumejte tuto možnost předtím, než si vyrazíte koupit obyčejnou kopii Office.
  3. 3
    Nainstalujte si program pro úpravu fotografií, abyste mohli organizovat, vylepšovat a sdílet své fotky. Ve svém notebooku možná najdete přeinstalovaný nějaký základní software pro práci s fotografiemi, který můžete rychle a jednoduše (v některých případech dokonce zdarma) upgradovat.
    • Pro správu a sdílení fotografií můžete používat například Photo Stream. Pokud vlastníte iPhone nebo notebook Mac, můžete se podívat na jednoduchý návod, jak Photo Stream snadno zprovoznit a začít sdílet fotografie.
    • Ke správě a sdílení fotografií poslouží také Picasa. Program Picasa, vyvinutý společností Google, nabídne kompletní řadu základních nástrojů, které budete potřebovat pro běžnou práci s fotografiemi – například ořez, retušování, nebo dokonce dobarvování a výrobu panoramatických záběrů.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Připojení notebooku k internetu

  1. 1
    Pokud doma nemáte zřízené připojení k internetu, bude to první věc, kterou byste měli udělat. Váš notebook je sice sám o sobě velmi všestranným přenosným zařízením, abyste však plně využili jeho potenciálu, budete jej muset připojit k internetu. V notebooku pak možná najdete i vestavěný software, který vám tento proces zjednoduší.
  2. 2
    Na boku či zadní straně většiny notebooků najdete zdířku, do které lze zasunout Ethernetový kabel. Zapojte do ní Ethernetový kabel z vašeho modemu či routeru, notebook by pak již měl připojení automaticky rozpoznat.
  3. 3
    Používáte-li notebook Mac, připojte jej přímo pomocí nástrojů Mac OS. Podívejte se na krátký návod, který vám ukáže, jak připojit Mac k internetu přes Ethernetový kabel, nebo přes bezdrátové připojení.
  4. 4
    Na notebooku s Windows využijte připojení k internetu pomocí nástrojů systému Windows. Pokud k notebooku připojujete nový či dříve nepoužívaný bezdrátový adaptér, bude lepší namísto vestavěného bezdrátového nástroje Windows použít spíše software, který jste dostali přímo k adaptéru.
  5. 5
    Na cestách i při pohybu mimo domov můžete často využívat zdarma dostupný bezdrátový internet. Zdarma nabízí Wi-Fi obvykle školy, knihovny či kavárny, občas však můžete najít připojení i na místech, kde byste ho nečekali (třeba v supermarketech, bankách, nebo ve venkovních prostorách).
    Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Život a práce s notebookem

  1. 1
    Doplňte si notebook o bezdrátovou myš. Externí myš vám může práci na notebooku usnadnit. Nebudete si muset lámat zápěstí do takového úhlu, jako když ovládáte touchpad či mouse pad.
  2. 2
    Využívejte notebook v kombinaci s dalším monitorem, abyste získali vysoce efektivní pracoviště se dvěma obrazovkami. Notebook a druhý monitor můžete uspořádat do formátu jedné velké pracovní plochy. Druhý monitor můžete také využít k zrcadlení obrazovky notebooku, což se hodí, pokud předvádíte prezentaci.
  3. 3
    Využívejte notebook pro promítání filmů a fotek na TV. Některé notebooky jsou vybaveny HDMI či DVI porty, a také DVD či Blu-Ray přehrávači, které vám zajistí video ve vysokém rozlišení (HD). A to je přesně to, co potřebujete, abyste si mohli přehrávat filmy či nahrané seriály, třeba na televizi u kamaráda.
  4. 4
    Připojte notebook k reproduktorům a proměníte ho v podstatě na přerostlý, vysoce výkonný a vysokokapacitní MP3 přehrávač. Váš notebook může být vybaven dokonce digitálním zvukovým výstupem, SPDIF či 5.1 prostorovým zvukem. Z těchto konektorů dostanete výstup v hi-fi kvalitě.
    • Je možné, že lze váš notebook připojit i ke zvukové aparatuře v autě. Podívejte se na článek o možnostech propojení autorádia, buďte však opatrní – řítit se po ulici a zároveň zkoušet kliknout na mrňavé tlačítko notebooku pro přepínání písničky, to je velmi dobrý způsob, jak se připlést k dopravní nehodě.
  5. 5
    Notebooky lze používat stejně jako stolní počítače. Chcete-li svůj notebook využívat stejně jako stolní PC, stačí k němu jen přes VGA zdířku připojit monitor, zapojit klávesnici s myší, a v případě potřeby ještě napojit reproduktory.
    Reklama

Tipy

  • Dbejte na ergonomické rozmístění pracovní plochy, i správné umístění notebooku. . Notebooky mohou být po stránce ergonomie horší než stolní počítače, jelikož mají obvykle menší klávesnice, což vás nutí pro dosáhnutí na všechny klávesy vyvracet zápěstí. Jejich schopnost fungovat na jakémkoliv místě navíc může svádět k jejich špatnému umístění.
  • Pro přenášení notebooku budete potřebovat tašku. Notebooky jsou křehké a pokud je budete cpát do nevypolstrovaných tašek, nebo s nimi bouchat o věci kolem vás, snadno je poškodíte. Zvažte proto, zda neinvestovat do kvalitně polstrované přepravní tašky na notebook – nebo, pokud jste zruční, si takovou tašku vyrobte sami.
Reklama

Varování

  • Notebook pravidelně zálohujte. Pokud na notebooku děláte spoustu věcí a jedinou kopii svých dat máte právě v něm, říkáte si o katastrofální průšvih. Dodržujte pravidelný zálohovací plán, zvláště pokud na notebooku pracujete.
  • Nespouštějte notebook z očí. Notebook je cenný, přenosný a snadno prodejný, což jej činí velmi atraktivních v očích zlodějů. Na cestách dodržujte základní opatření a nespouštějte z notebooku oči, nenechávejte jej na sedadle auta, a samozřejmě také sledujte své okolí.
  • Na notebook nic nevylívejte! Na notebooku je řada nekrytých ventilačních otvorů, a také otevřená klávesnice, která je přímo nad hromadou horkých, natěsnaných obvodů. To je perfektní kombinace pro jednu rozlitou kávu, která by měla katastrofální důsledky. Záruka vám navíc takovéto nehody pravděpodobně nepokryje. Proto se opravdu zaměřte na to, abyste, když budete při práci pít, své nápoje vždy položili co nejdál od notebooku – na opačnou stranu stolu, nebo rovnou na jiný stolek, pokud můžete.
  • Notebookem nebouchejte, ani na něj nepokládejte věci, když je zapnutý. Většina notebooků je vybavena pevnými disky, které lze snadno poškodit náhlými otřesy. Dostatečně silný náraz může způsobit havárii hlavičky, což znamená srážku velmi rychle se otáčejícího disku a jeho čtecí hlavy. Následkem toho se z vašeho notebooku stane velmi drahá krájecí podložka. Buďte proto opatrní a zacházejte s notebookem jemně.
  • Notebooky se zahřívají. Řada notebooku, zvláště ty výkonné, se při delším používání na spodní straně hodně zahřejí. Pokud pracujete s notebookem na klíně, může to pro vás být nepříjemné, a také vám mohou vyrazit potničky.
    • Herní notebooky s výkonnými grafickými kartami a procesory jsou k přehřívání obzvláště náchylné. Zacházejte s nimi proto ještě opatrněji.
    • Snažte se vyhnout používání notebooku na přímém slunci či na horkých místech. Nejen že se vám slije obraz displeje, který tak bude hůře čitelný, ale notebook se také v takových případech mnohem rychleji zahřeje.
    • Pokud se váš notebook opravdu hodně zahřívá, zvažte pořízení chladící podložky. Tyto podložky jsou vybaveny větrákem, který na spodní stranu notebooku fouká studený vzduch, čímž se snižuje zahřívání stroje.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 12 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 505 krát
Stránka byla zobrazena 5 505 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama