Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 3 822 krát
Pod hrubou šupinatou vrstvou kůže se nachází krásně jemná a hladká pleť. Neukáže se ale sama od sebe, takže jí budete muset pomáhat pravidelným peelingem. Existuje několik druhů peelingů, které si můžete koupit v drogerii, ale můžete si i vyrobit vlastní peeling z věcí, které najdete v lednici. Pokud máte extrémně citlivou nebo hrubou pleť, můžete navštívit dermatologa a zkusit chemický peeling, nebo mikrodermabrazi. V tomto článku se dozvíte, jak získat krásně jemnou a zářivou pleť.
Postup
Domácí peelingy
-
1Pokud máte dlouhé vlasy, stáhněte si je do gumičky, aby vám nepadaly do obličeje. Pokud máte ofinu, vezměte si čelenku, abyste měli čisté čelo.
-
2Namočte si žínku do teplé vody a přiložte si ji na obličej, aby se vám otevřely póry.
-
3Až budete mít otevřené póry, umyjte si obličej čistícím přípravkem, abyste ho měla celý čistý.
-
4Nyní si vyrobte vlastní peeling. Nasypejte si do misky trochu krystalového cukru a přidejte k němu trochu vody.
-
5Promíchejte směs prsty nebo lžičkou a vytvořte hustou pastu.
-
6Prstem si naberte trochu pasty a začněte si ji nanášet na obličej. Jemně ji vtírejte do kůže krouživými pohyby a zbavte se mrtvých kožních buně. Pokračujte tak dlouho, dokud nebudete mít celý obličej jemný.
-
7Smyjte si peeling z obličeje vlažnou vodou a potom se opláchněte studenou vodou, aby se vám póry zase zavřely. Pečlivě vymyjte všechen peeling, aby vám obličej nelepil.
-
8Až odstraníte z obličeje peeling a opláchnete se, jemně se osušte čistým ručníkem.Reklama
Různé domácí tipy
-
1Smíchejte si jedlou sodu s vodou a naneste si tuto směs na obličej. Nechejte ji působit asi 10 minut a potom se opláchněte teplou vodou a žínkou. Pokud máte citlivou pleť, nepoužívejte masky s obsahem kyselin ani žádné citrusové plody.
-
2Vyrobte si masku z avokáda, medu a cukru. Rozmixujte avokádo se dvěma lžičkami medu a jednou lžičkou cukru. Cukr vás zbaví mrtvých kožních buněk a avokádo dodá vaší pleti živiny.
- Pokud máte mastnou pleť, přidejte si ke směsi lžičku čerstvé citronové šťávy, která vám pleť stáhne a vysuší póry.
- Masku nechejte na obličeji asi 15-20 minut a potom si ji smyjte. [1]
-
3Smíchejte si cukr s nějakým zdravým olejem. Existuje několik olejů, které můžete použít pro výrobu domácího peelingu. Vyberte si olej na bázi ořechů, který obsahuje omega-3 mastné kyseliny. Smíchejte si dvě lžíce oleje s jednou lžící cukru a pomocí žínky si tuto směs nanášejte krouživými pohyby na obličej. Potom ji omyjte teplou vodou. Použijte například tyto oleje:
- Kokosový olej
- Mandlový olej
- Olivový olej
- Olej z čajovníku
- Olej ze semen hroznů
- Arganový olej
- Jojobový olej
- Olej z černého rybízu
- Heřmánkový olej
- Růžový olej [2]
-
4Zkuste si udělat peeling z ořechů nebo kukuřice. Smíchejte si několik lžic kukuřičné kaše nebo mandlové či burákové kaše s trochou vody a vytvořte si pastu. Nanášejte tuto pastu na obličej a nechejte ji působit asi 15 minut. Potom ji opláchněte teplou vodou. [3]
-
5Použijte kávový peeling. Hrubost kávových zrn a jejich obsah kofeinu způsobují, že jde o skvělý peelingový přípravek. Kyseliny obsažené v kávě mají protizánětlivé účinky a pomáhají zvyšovat produkci kolagenu v pleti. Díky tomu bude vaše pleť krásně jemná a zdravá.
- Smíchejte si lžíci mleté kávy se lžící vody nebo olivového oleje a natřete si tuto směs na obličej. Pokud máte mastnou pleť, použijte místo olivového oleje vodu. Nechejte masku působit si 15 minut a potom ji smyjte teplou vodou.
- Použijte čerstvě namletou kávu, ne instantní kávu. Instantní káva by se ve vodě ihned rozpustila.
- Můžete zkusit i tuto alternativu: Napařujte si obličej asi 20 minut, aby se vám otevřely póry. Potom si smíchejte 1 lžíci kávového prášku s mlékem nebo medem a vytvořte si hustou pastu. Tu si nanášejte na obličej krouživými pohyby. Nechejte ji působit asi 20 minut a nakonec ji smyjte studenou vodou, aby se vám póry zase uzavřely.
-
6Vyživujte pleť peelingem z ovesné kaše. Pro lidi se suchou pletí se hodí domácí peeling z ovesné kaše.
- Smíchejte si dvě lžíce nadrcených ovesných vloček s jednou lžičkou soli nebo cukru a jednou lžící olivového oleje nebo vody. Pokud máte mastnou pleť, použijte sůl a vodu. Pokud máte suchou pleť, použijte cukr a olivový olej.
- Nanášejte si tuto směs na obličej a nechejte ji působit asi 15 minut. Potom ji opláchněte teplou vodou. [4]
Reklama
Dermatologické produkty a služby
-
1Použijte peeling z drogerie. Zjistěte, zda máte mastnou pleť, normální pleť, nebo suchou pleť. Podle toho si vyberte produkt, který vašemu typu pleti bude vyhovovat.
- Pokud máte mastnou nebo normální pleť, kupte si produkt s obsahem benzoyl peroxidu, nebo kyseliny salicylové, který vám pomůže předcházet pupínkům. Můžete také používat produkty s obsahem alfa-hydroxy kyselin. Tyto kyseliny pomáhají odstraňovat mrtvé kožní buňky. Používejte krém s retinolem, který vám dodá stejnou barvu pleti a omezí vrásky. Lidé se suchou pletí by se těmto chemikáliím měli vyhýbat, aby neměli pleť ještě sušší a podrážděnější.
- Pokud máte suchou pleť, nepoužívejte peelingy s obsahem kyseliny glykolové. Tato kyselina je pro lidi se suchou pletí příliš dráždivá. Obecně se vyhýbejte všem chemickým produktům a používejte raději domácí peelingy.
- Kupte si produkt s peelingovými částečkami. Pokud máte citlivou pleť, kupte si produkt s jemnými syntetickými částečkami. Pokud máte mastnou pleť, vyberte si peeling s většími částečkami.
- Vždy si produkt vtírejte do obličeje pomocí vlhké a teplé žínky. Jemně si ho vpracujte do pleti krouživými pohyby, abyste si nepoškodili pleť.
-
2Kupte si elektrický peelingový kartáček. Například značka Clarisonic nabízí přístroje, kterými si můžete odstranit horní suchou vrstvu kůže. Tyto kartáče používají sonické vibrace, kterými vám důkladně očistí pleť od nečistot a zároveň ji nepodráždí. Nejsou tak účinné, jako mikrodermabraze, ale jsou levnější. Nejsou tak účinné proto, že nemají sací prvek, který se při mikrodermabrazi používá.
-
3Zajděte si na profesionální mikrodermabrazi. Jde o tzv. mechanický peeling. Tato metoda využívá sací trubičku s peelingovým kartáčkem na konci a dokáže vás zbavit mrtvých kožních buněk. Je extrémně účinná pro čištění pórů a omlazování pleti, ale je nutné tento postup opakovat každých několik týdnů.
- Je to sice drahé, ale nejde o invazivní metodu a je možné se na ni objednat k dermatologovi.
- Většinou se léčba musí opakovat každé 2-3 týdny a pro dosažení dlouhodobých výsledků je potřeba podstoupit asi 10 sezení. [5]
-
4Zkuste chemický peeling. Pokud nemáte suchou nebo citlivou pleť, můžete vyzkoušet chemický peeling. Dermatolog vám na pleť nanese roztok s vysokým obsahem kyseliny salicylové a retinolové, který zrychlí regeneraci buněk. Pleť se vám bude po peelingu loupat a potom se začne léčit a zůstane jemná a hladká. Musíte se ale připravit na to, že vás to bude stát několik tisíc korun za každé sezení. [6]Reklama
Tipy
- Pro peelingu použijte jemný hydratační krém, abyste pleti dodali vlhkost a vyhnuli se pupínkům.
- Pokud jdete po peelingu na slunce, použijte opalovací krém. Budete mít mírně podrážděnou pleť a staré kožní buňky ji nebudou chránit, takže byste se mohli snadno spálit.
- Po použití peelingu si obličej jemně otřete čistým ručníkem.
Varování
- Nedřete si obličej příliš silně, jinak byste si mohli pleť podráždit.
- Nepoužívejte peeling každý den. Bohatě stačí ho používat 2x týdně.
- Při používání oleje z čajovníku si dávejte pozor. Kdyby se vám dostal do očí, pálilo by vás to.
Reference
- ↑ http://socialitedreams.com/blog-posts/how-to-exfoliate-your-face-at-home.html
- ↑ http://www.today.com/id/47270264/ns/today-today_style/t/oils-thatll-change-your-skin/#.UdIJUj6gW5c
- ↑ http://www.sassybella.com/2008/11/recession-proof-beauty-10-homemade-facial-scrubs/
- ↑ http://www.sheknows.com/living/articles/956905/how-to-make-your-own-exfoliating-scrub
- ↑ http://www.sonyadakarskinclinic.com/diamond-peel-vs-microdermabrasion-treatments-acne
- ↑ http://www.womenshealthmag.com/beauty/exfoliation-face