Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pemza vzniká ztuhnutím vroucí lávy smíšené s vodou, díky čemuž se jedná o pórovitou hmotu, vhodnou na odloupání suché kůže. Pemza má drsný povrch, který zjemňuje kůži, aniž by ji poškrábal. Až budete mít příště suché, popraskané lokty nebo paty, zkuste je exfoliovat pemzou, která jim dodá zpět měkkost a zdravý vzhled.

Část 1
Část 1 ze 3:

Exfoliace pemzou

 1. 1
  Odmočte ztvrdlou kůži v teplé vodě. Nejčastěji se exfoliace pemzou provádí na patách. Na patách se ráda tvoří tvrdá, zrohovatělá kůže, která může popraskat, nebo se začít loupat. Lokty jsou další z částí těla, které může exfoliace prospět. Namočte zrohovatělou kůži do teplé vody a nechte ji zhruba pět minut odmočit, aby změkla.[1]
  • Pokud se snažíte odmočit nohy, můžete teplou vodu nalít do mísy a odmočit nohy v misce.
  • Na ostatní části těla je nejjednodušší pemzu použít během sprchy.
 2. 2
  Počkejte, dokud vám kůže nezměkne. Měkká, pružnější kůže se snadněji odstraňuje. Po několika minutách zkontrolujte dotykem. Pokud je na omak stále tvrdá, dejte jí ještě několik minut (pokud bude třeba, vodu trochu přihřejte). Pokud je na dotek měkká, můžete na ni pemzu použít.
 3. 3
  Namočte pemzu. Namočený kámen bude po kůži snáze klouzat bez zachycení. Vložte pemzu pod teplou tekoucí vodu nebo ji nachvíli vnořte do vody použité na odmáčení a důkladně ho namočte.[2]
  RADA ODBORNÍKA
  Diana Yerkes

  Diana Yerkes

  Hlavní estetička, Rescue Spa NYC
  Diana Yerkes je vedoucí estetička v Rescue Spa NYC. Absolvovala estetickou výchovu na Aveda Institute a International Dermal Institute. Diana je členkou komunity ASCP a je držitelkou certifikátů v programech Wellness for Cancer a Look Good Feel Better.
  Diana Yerkes
  Diana Yerkes
  Hlavní estetička, Rescue Spa NYC

  Profesionální Tip: Mozoly z pat odstraňujte především během léta, kdy nosíte sandály.

 4. 4
  Jemně s ním přejíždějte po zrohovatělé kůži. Krouživými pohyby začněte pemzou odlupovat mrtvou kůži. Pokud je kůže pěkně změklá, bude se loupat úplně snadno. Pokračujte, dokud se zcela nezbavíte mrtvé kůže a neodhalíte měkkou, pružnou kůži pod jejím povrchem.
  • Netlačte příliš. Stačí jen jemný tlak; povrch kamene se postará o zbytek.
  • Pokud se věnujete nohám, soustřeďte se především na paty, strany prstů u nohou a ostatní oblasti, kde kůže rohovatí.
 5. 5
  Opláchněte a opakujte. Spláchněte z těla mrtvou kůži a podívejte se, zda budete muset ještě pokračovat. Pokud stále vidíte kousky mrtvé kůže, přejeďte danou oblast znovu pemzou. Pokračujte, dokud nebudete s výsledkem úplně spokojeni.
  • Vzhledem k tomu, že pemza se při použití také trochu opotřebovává, ji budete muset možná po chvíli pootočit a použít na exfoliaci druhou stranu.
  • Pemzu často oplachujte, ať má čistý, efektivní povrch.
 6. 6
  Osušte a hydratujte kůži. Po skončení na kůži na osušení opatrně přiložte ručník. Namažte danou oblast olejem nebo krémem, aby znovu rychle neoschla. Kůži, která byla dříve suchá a zrohovatělá, teď budete mít krásně měkkou, hebkou a lesklou.
  • Kokosový a mandlový olej nebo pleťové mléko jsou výbornými přípravky na ošetření kůže po použití pemzy.
  • Opakujte tak často, jak budete potřebovat pro udržení kůže v dobrém stavu.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Péče o pemzu

 1. 1
  Po použití pemzu vydrhněte. Během použití se póry kamene zanesou šupinkami mrtvé kůže, proto byste ji měli následně vyčistit. Můžete použít kartáček, kterým ji vydrhnete pod tekoucí vodou. Pro důkladné vyčištění použijte mýdlo. Díky tomu bude pemza čistá a připravená na příští použití.
 2. 2
  Nechte ji úplně vyschnout. Uložte pemzu na suché místo, ať mezi použitím nevlhne. Některé pemzy jsou opatřené poutkem, za které ji můžete pověsit, aby lépe uschla. Pokud ji necháte mokrou, mohou se v pórech množit bakterie, což je pro další použití nebezpečné.
 3. 3
  Pokud je třeba, vyvařte ji. Jednou za čas byste měli pemzu pro jistotu důkladně vyčistit, aby se v ní nehromadily bakterie. V malém hrnci přiveďte vodu k varu, vložte do ní pemzu a vařte pět minut. Pomocí kleštiček kámen z vody vylovte a před uklizením ho nechte pořádně proschnout.
  • Pokud pemzu používáte často, vyvařte ji jednou za dva týdny, ať zůstane čistá.
  • Pokud jste ji použili na špinavou kůži, můžete do vody pro jistotu přidat trochu sava, aby nepřežila ani jedna bakterie.
 4. 4
  Opotřebovanou pemzu nahraďte novou. Pemza je měkký kámen a pokud ho používáte delší dobu, postupem času se opotřebuje. Ve chvíli, kdy bude tak malá, že už se bude špatně používat, nebo natolik uhlazená, že přestane být funkční, si pořiďte novou. Pemza je laciná a dostanete ji takřka v každé drogerii.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Objevte další využití

 1. 1
  Použijte pemzu na odstranění chloupků. Staří Řekové používali pemzu na odchlupení a někteří ji tak používají dodnes. Pemza je jemný přírodní depilátor. Odmočte kůži ve vaně nebo sprše, dokud se nezahřeje a nezměkne. Namočte pemzu a pak jí jemnými, krouživými pohyby třete kůži. Během zhruba 30 vteřin vám na ní nezůstane ani chloupek.
  • Pemza má podobný efekt jako holení. Chloupky jsou odstraněny těsně nad kůží, aniž by z ní byly vytaženy.[3]
  • Použití pemzy by nemělo bolet. Pokud cítíte bolest, dejte pozor, ať moc netlačíte.
 2. 2
  Použijte pemzu na odstranění žmolků z oblečení. Měkký, pórovitý povrch pemzy dokonale odstraní žmolky z vašeho oblečení. Pokud chcete vyčistit svetr, položte ho před sebe na rovnou plochu. Krouživými pohyby přejeďte pemzou po žmolcích. Moc na ni netlačte, ať se vám neponičí vlákna oblečení; stačí jemný tlak a žmolky budou pryč.
 3. 3
  Použijte pemzu na vyčištění záchoda. Pemzou můžete odstranit i kroužek usazenin v záchodě. Než začnete, natáhněte si na ruce gumové rukavice. Potom pemzou začněte drhnout kroužek usazenin. Pokračujte, dokud úplně nezmizí. [4]
  • Na hůře odstranitelné skvrny můžete s pemzou použít přípravek na mytí záchoda.
  • Rozhodně pro mytí záchoda a pro osobní potřebu používejte dva různé kameny. Nepoužívejte ten samý na obojí!
  Reklama

Tipy

 • Po uhlazení nohou a jejich namazání krémem na ně natáhněte ponožky, ať krém dobře působí. Budete pak mít daleko hebčí nohy..
 • Pokud hodně stojíte nebo chodíte, nebo pokud nosíte boty, které vás tlačí, používejte pemzu alespoň jednou do měsíce, aby se vám zrohovatělá kůže nevracela.
Reklama

Varování

 • Netlačte pemzou na kůži příliš, jinak v ní vytvoří trhlinky, které by se mohly zanítit.
Reklama

O tomto wikiHow

Diana Yerkes
Spoluautorem článku je :
Hlavní estetička, Rescue Spa NYC
Tento článek spoluautorem článku je Diana Yerkes. Diana Yerkes je vedoucí estetička v Rescue Spa NYC. Absolvovala estetickou výchovu na Aveda Institute a International Dermal Institute. Diana je členkou komunity ASCP a je držitelkou certifikátů v programech Wellness for Cancer a Look Good Feel Better. Tento článek byl zobrazen 20 554 krát
Kategorie: Osobní hygiena
Stránka byla zobrazena 20 554 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama