Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pračky jsou neuvěřitelně pohodlné domácí přístroje a velice jednoduše se používají, ale může chvíli trvat, než si zvyknete. Pokud jste právě dostali svou první, nebo přecházíte k tomu, že si budete poprvé prát sami, ničeho se nebojte. Můžete se jednoduše naučit jak s pračkou pracovat, který prací prostředek a aviváž jsou vhodné pro různé typy oděvů a ochránit barevné oblečení před vyblednutím a bílé před poničením.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Rozdělení oděvů

Stáhnout PDF
  1. 1
    Zkontrolujte cedulky kvůli speciálnímu návodu pro praní. Většina oblečení lze prát v pračce, ale vždy zkontrolujte cedulku pro další pokyny. Některé věci se mohou při použití teplé nebo horké vody srazit. Na některé můžete použít bělidlo, na jiné ne. A některé oděvy se nemohou prát v pračce, jako nějaké z hedvábí či jiného jemného materiálu. Vždy pozorně zkontrolujte cedulku.
    • Dejte stranou oblečení se značkou "jen ruční praní" nebo "prát jen v čistírně".
    • Většina triček má cedulku na vnitřní levé straně nebo zevnitř za krkem.
    • Většina kalhot má cedulku umístěnou na vnitřní straně zezadu.
  2. 2
    Oddělte prádlo dle "barvy". Barviva v oblečení, obzvláště v tom novém, pouští během praní barvu. Ta pak může obarvit jiné oblečení a zničit tak celou várku. Když třídíte prádlo dle "barvy", obvykle to znamená rozlišit ho dle odstínu. Nejjednodušší způsob jak prádlo roztřídit je oddělit tmavé od světlého a prát je odděleně. Můžete jej také rozdělit i pečlivěji dle barev.
    • Tmavé zahrnuje barvy jako je černá, šedá, tmavě modrá, tmavě červená a tmavě fialová.
    • Světlé zahrnuje pastelové barvy jako je bílá, růžová, žlutá, světle modrá, světle zelená a levandulová.
    • Džíny a tmavé kalhoty obzvláště pouští barvu a měly by se prát odděleně ve vlastní dávce.
  3. 3
    Rozdělte prádlo dle materiálu. Kromě toho nebo namísto předchozího můžete ochránit oblečení před opotřebením v pračce tím, že oddělíte jemné prádlo od toho tvrdšího. Většina praček točí a míchá prádlo dokola a zatížení navíc, které představují tvrdé tkaniny, může ty jemné poničit. Stejně tak budete prát jemné prádlo na jiné nastavení a teplotu než to z drsnějších materiálů.
    • Jemné prádlo jako je to spodní, punčochové kalhoty nebo pratelné hedvábí by se mělo prát odděleně.[1]
    • Tvrdší materiály zahrnují kalhoty z husté bavlny, ručníky, bundy nebo mikiny.
    • Pokud si vyberete rozdělování prádla jen dle materiálů, můžete ušetřit mnoho energie a peněz tím, že nebudete prát několik barevných praček.
  4. 4
    Vložte jemné prádlo do pracího sáčku. Namísto toho, abyste prali jemné prádlo odděleně, můžete jej umístit do pracího sáčku pro ochranu před drsnějším zacházením. Prací pytlíčky jsou k dostání v různých velikostech, ale obecně se používají na ochranu několika kousků oděvů. Mohou se prát dohromady s normální dávkou.
    • Prací sáčky neochrání prádlo před obarvením, takže se ujistěte, že ho perete v podobně barevné várce. Ve většině případů nebude jemné prádlo barvit a můžete jej bezpečně prát ve várce světlého prádla.
  5. 5
    Oddělte prádlo se skvrnami. Některé skvrny vyžadují speciální péči před tím, než oblečení můžete vložit do pračky. Nejčastější skvrny, které vyžadují předpírku, jsou ty mastné a olejové.
    • Vyhněte se praní nebo sušení prádla se skvrnami v pračce. Některé skvrny se při zahřátí na prádle usadí a poté je těžké je odstranit.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Nastavení pračky

Stáhnout PDF
  1. 1
    Vyberte správný prací program. Prací cykly se skládají ze dvou podstatných rychlostí: rychlost, při které se prádlo míchá a převaluje s vodou a rychlost která ždímá z prádla vodu.[2] V závislosti na tom co perete, byste měli vybrat takový program, který vyhovuje typu tkaniny kterou perete, tak abyste maximalizovali prací účinek a zároveň oblečení ochránili.
    • Normální cyklus: Tento cyklus funguje na principu rychle/rychle – pere rychle a ždímá rychle. To pomůže vyčistit velmi zašpiněné a zpocené prádlo a budete ho s největší pravděpodobností využívat pravidelně. Pevné látky jako je bavlna, len, džínovina, ručníky nebo povlečení zvládne normální cyklus celkem dobře.
    • Cyklus pro nezmačkané prádlo: Tento cyklus funguje na principu rychle/ pomalu. Tyto látky vyžadují rychlé praní, aby se vypralo, ale pomalé ždímaní, aby se předešlo zmačkání. Použijte tento cyklus na syntetické tkaniny jako je umělé hedvábí, úplety, polyestery a acetáty. O syntetických tkaninách se ví že žmolkovatí, nebo tvoří malé kuličky tkaniny a cyklus pomalého ždímaní prádlo před žmolky ochrání.
    • Jemný cyklus: Tento cyklus funguje na principu pomalu/ pomalu, zpomaluje praní a ochraňuje před opotřebením. Tento cyklus je nejlepší použít na specifické nebo speciální oděvy, jako je spodní prádlo, oblečení s flitry, šněrovací nebo volné vlněné materiály nebo věci vyrobené z průsvitných látek jako jsou punčochové kalhoty.
    • Speciální cykly: Novější modely praček mývají speciální cykly, které dělají věci jako dezinfikování, napařování nebo programy pro ochranu bílé a odstranění skvrn. Pro další vysvětlení, co umí speciální programy, si přečtěte manuál.
  2. 2
    Nastavte teplotu vody. Teoreticky platí čím teplejší voda, tím čistější prádlo. Horká voda dezinfikuje prádlo a zabíjí lépe bakterie, rozpouští prací prostředek efektivněji a odstraňuje vzniklé nečistoty, takže prádlo vypadá jasněji a více čisté. Nicméně se kvůli horké vodě může v některých případech oblečení srazit, vyblednout, uzamknout některé skvrny a také se vám může praní prodražit.[3] Takže vyberte teplotu, kterou vaše oblečení zvládne, ale také kterou si pro dosažení nejlepšího výsledku můžete dovolit.
    • Použijte studenou vodu při použití cyklu na jemné prádlo, při praní věcí, které mohou pustit barvu nebo na oblečení, které není příliš zašpiněné.
    • Použijte teplou vodu při cyklu pro nezmačkané prádlo, při praní tmavých barev a středně zašpiněného prádla.
    • Použijte horkou vodu pro ručníky a utěrky, povlečení, pevné materiály nebo jakékoliv extrémně zašpiněné prádlo.
    • Studená voda je nejúspornější způsob jak prát prádlo. 90 procent energie použité při cyklech s horkou vodou je využita na ohřev vody.[4] Je to také nejšetrnější způsob jak prát oděvy.
    • U některých praček je teplota předem nastavená v závislosti na programu, který vyberete. Například normální cyklus s největší pravděpodobností použije horkou vodu, která bude mít 30 °C nebo 40 °C.
  3. 3
    Přidejte prací prostředek a jiné pomocníky jako je aviváž. Je důležité přečíst si manuál pračky a zjistit jaký prostředek zvládne a také kam ho máte dát. Většina dnešních praček zvládne tekuté i sypké prostředky a stejně tak i jiné čisticí prostředky jako jsou bělidla.
    • Předem plněné pračky mají obvykle zásobník pro naplnění pracím prostředkem a ten má oddělené přihrádky pro aviváž a bělidlo. Pračka pro vás prostředek rozpustí v tu pravou chvíli.
    • Vrchem plněné pračky vyžadují, abyste prostředek nalili přímo do bubnu před tím, než spustíte cyklus. Nejlepší je prostředek přidat před tím než pračku naplníte prádlem, takže vysoká koncentrace pracího prostředku nezpůsobí skvrny nebo poškození na vašem oblečení. A v některých případech je nejlepší zapnout vodu, aby se prostředek rozpustil před tím, než přidáte prádlo.
    • Množství prostředku se liší dle značky a typu pračky, proto zkontrolujte zadní stranu krabice s prostředkem a také se podívejte po značce na pračce, abyste zjistili kolik prášku použít.
  4. 4
    Naplňte pračku prádlem. Je to celkem jednoduché – jen své oblečení vložte dovnitř, a dejte pozor, abyste pračku nepřeplnili. Prádlo potřebuje prostor, aby se mohlo pohybovat a vyprat se. Některé pračky mají dokonce ukazatel, který ukáže, zda je várka malá, střední nebo těžká.
    • Malá dávka naplní zhruba třetinu (1/3) pračky.
    • Střední dávka naplní polovinu (1/2) pračky.
    • Veliká dávka naplní tři čtvrtiny (3/4) pračky.
  5. 5
    Zapněte pračku. Oo sladký úspěch, teď už jen stačí stlačit tlačítko a jste připraveni! Ale pamatujte, že musíte zavřít dvířka!
    Reklama

Tipy

  • Můžete si během pracího cyklu zvolit přidání aviváže.
  • Některé pračky budou potřebovat, abyste nastavili, jak dlouho bude cyklu trvat. Mnoho praček to udělá automaticky, ale vy to možná budete muset udělat ručně. Měli byste nastavit zhruba hodinu až hodinu a půl, v závislosti na tom jak je prádlo zašpiněné.
Reklama

Varování

  • Než prádlo vložíte do pračky, zkontrolujte kapsy kalhot a kraťasů, mohly by tam být zápalky, baterie a jiné věci, které by mohly způsobit požár.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 23 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 14 427 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 14 427 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama