Jak používat slepou kopii v emailu

Slepá kopie (Bcc - blind carbon copy) se používá tehdy, pokud si přejete skrýt skutečnost, že napsaný email odesíláte i jiným příjemcům. Díky slepé kopii můžete do konverzace diskrétně zahrnout další osobu, aniž by o tom ostatní věděli, či odeslat email několika příjemcům, aniž by se navzájem dozvěděli své emailové adresy. Slepou kopii využijete i v jakékoliv jiné situaci, kde je potřeba zachovat soukromí ostatních. Ukážeme vám, jak se to dělá.

Metoda 1 ze 6:
Outlook na PC

 1. 1
  Zobrazte si pole Slepá kopie (Bcc). To je totiž ve výchozím nastavení skryté. Aktivovat ho ale není nic těžkého:
  • V Outlooku 2007 a 2010 vytvořte novou zprávu (Ctrl+N). Zvolte kartu Možnosti a na pásu karet stiskněte tlačítko Skrytá.
  • V Outlooku 2003 vytvořte novou zprávu. Na panelu nástrojů zmáčkněte na tlačítku Možnosti šipku dolů a vyberte Slepá.
  • V Outlooku Express klikněte na tlačítko Napsat email, v novém panelu pak klikněte na Zobrazit a poté na Všechny hlavičky.
 2. 2
  Napište adresu. Napište emailovou adresu osoby, které chcete poslat slepou kopii.
  Reklama

Metoda 6 ze 6:
Jak slepou kopii používat

 1. 1
  Používejte slepou kopii správně. Skrytá kopie se v emailové komunikaci používá k zachování soukromí. Pokud emailové adresy vkládáte do pole Komu nebo Kopie, všichni účastníci konverzace vidí emailové adresy všech ostatních příjemců. V rámci malého kolektivu to může být dobrá věc. Když se ale konverzace účastní lidé, kteří se vůbec neznají, může to způsobovat problémy.
  • Nejen že všichni uvidí soukromé adresy těch ostatních, ale často se také stává, že se osobám, které mají s celou konverzací pramálo společného, zaplaví emailová schránka zprávami, které je vůbec nezajímají, nemluvě o tom, že to jsou otevřené dveře pro případné spammery.
  • Pokud například posíláte email v rámci pracovního kolektivu a chcete, aby i ostatní byli o průběhu konverzace informováni, ale zároveň chcete dát vědět o vaší komunikaci i vyššímu managementu, napíšete adresy všech členů vaší pracovní skupiny do pole Komu, další kolegy, které by mohla komunikace zajímat, ale nemusí se jí nutně účastnit, napíšete do pole Kopie a do pole Slepá kopie napíšete adresy všech kolegů, kterým chcete poslat kopii emailu, aniž by o tom ostatní účastníci konverzace věděli. Do pole Slepá kopie můžete dokonce napsat i svou vlastní adresu, abyste měli kopii emailu ve své Doručené poště.
  • Do pole Slepá kopie můžete napsat všechny příjemce. V takovém případě neuvidí žádný účastník konverzace žádné adresy, na které byl email odeslán. Tento způsob se používá zejména tehdy, pokud posíláte hromadný email třeba několika desítkám příjemců a chcete zachovat jejich soukromí v tom smyslu, že neprozradíte ostatním účastníkům konverzace emailové adresy nikoho jiného.
 2. 2
  Odešlete zprávu.
 3. 3
  Buďte opatrní. Slepá kopie je užitečná věc, ale pokud se snažíte zachovat soukromí ostatních členů konverzace, není to úplně dokonalé řešení. Způsob, jak by měl emailový klient (program) zacházet se Slepou kopií, je sice definován obecnými standardy, není to ale podmínka. Emailový klient totiž může odesílat seznam příjemců v poli Slepá kopie jako součást informací v hlavičce emailu. Než začnete nějakého emailového klienta používat, zjistěte si o něm informace na internetu a ujistěte se, že bude odesílat skutečně slepé kopie.
  Reklama

Tipy

 • Když posíláte newsletter, je vhodné psát vaši emailovou adresu do pole Komu. Případné odpovědi pak totiž budete dostávat přímo do Doručené pošty.
 • Pokud naopak nechcete, aby zákazníci na váš email odpovídali, vytvořte emailovou adresu, ve které se budou všechny zprávy automaticky přesunovat do koše, například noreply@vaše_firma.com
 • Pole Komu: se používá pro osoby, které posíláte email přímo.
 • V případě Outlooku Express existuje ještě jedno řešení jak vkládat adresy do některého ze zmíněných polí (Komu:, Kopie: nebo Slepá kopie:). Klikněte na ikonku Adresáře, kterou najdete nalevo od každého zmíněného pole. Až se adresář otevře, dvojklikem přidáte konkrétního příjemce do příslušného pole, u kterého jste otevřeli Adresář.
 • Pole Kopie: se používá pro osobu, kterou chcete do konverzace zahrnout, ale nečekáte, že se do ní bude zapojovat.

Reklama

Varování

 • Všechny emailové adresy v poli Komu: budou viditelné pro všechny účastníky konverzace.
 • Všechny emailové adresy v poli Kopie: budou také viditelné pro všechny účastníky konverzace.
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama