Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když budete používat sprchový gel, budete mít voňavou, čistou a svěží pokožku celého těla. Je to skvělý způsob, jak se snadno a zábavně umýt. Tento článek vás naučí, jak používat sprchový gel, ale také jak si vybrat vhodný gel pro váš typ pleti a čím ho na tělo nanášet.

Část 1
Část 1 ze 3:

Vyberte si sprchový gel

 1. 1
  Vyberte si vhodný sprchový gel. Existuje spousta druhů sprchových gelů, které mají různé vlastností, vůně, výhody a nevýhody. Některé z nich jsou vhodnější pro určité typy pleti. V této sekci se dozvíte, jak si vybrat vhodný sprchový gel právě pro vás.
 2. 2
  Vyberte si vůni, která se vám líbí. Sprcha může být skvělým místem pro uvolnění a relaxaci, s čímž vám může pomoci sprchový gel. To, jak sprchový gel voní, může značně ovlivnit váš zážitek. Zde je několik věcí, nad kterými byste se měli zamyslet:
  • Máte rádi chladivé a osvěžující vůně? Kupte si sprchový gel s vůní citronu, pomeranče, nebo jiných citrusových plodů. Můžete si najít také okurkový, nebo mátový sprchový gel.
  • Máte rádi uvolňující vůně? Zkuste sprchový gel s heřmánkem, levandulí, nebo růží.
  • Máte rádi sladké, dezertové vůně? Pokud ano, kupte si sprchový gel s kakaovým máslem nebo vanilkou. Existují také sprchové gely s ovocnými vůněmi, jako je jahoda nebo meruňka, které voní sladce jako dezerty.
 3. 3
  Berte v úvahu typ vaší pleti. Každý typ pleti má jiné potřeby, takže byste si měli koupit sprchový gel určený pro váš typ pleti. Můžete si také koupit tělové mléko na sprchování, které má řidší konzistenci než běžný sprchový gel. Oba tyto produkty se používají stejným způsobem.
  • Pokud máte suchou pleť, kupte si hydratační tělové mléko do sprchy. [1] Najděte si sprchový gel s přidanými hydratačními látkami a nekupujte si gely s parfémy. [2] Většina sprchových gelů a tělových mlék má na obalu uvedeno, pro jaký typ pleti jsou určené.
  • Pokud máte normální pleť, máte štěstí a můžete používat téměř jakýkoli sprchový gel. Musíte si ale uvědomit, že sprchové gely určené pro suchou pleť budou silně hydratovat, zatímco sprchové gely pro mastnou pleť vám pleť pravděpodobně vysuší. Můžete také používat tělové mléko do sprchy. [3]
  • Pokud máte mastnou pleť, můžete používat většinu sprchových gelů, ale měli byste si vybrat nějaký s obsahem čistících látek, nebo nějaký určený speciálně pro mastnou pleť.
 4. 4
  Zaměřte se na své alergie a případnou citlivost pleti. To, že máte citlivou pleť a snadno se vám tvoří vyrážky po použití některých chemikálií nemusí znamenat, že nesmíte používat sprchové gely. Existuje spousta věcí, které mohou vyvolávat alergické reakce (zejména barviva, chemikálie a parfémy). Při výběru sprchového gelu se snažte hledat gely, které neobsahují parfémy, barviva a jsou vyrobeny z přírodních a organických látek.
  • Sodium laurel sulfate je látka, která způsobuje u většiny sprchových gelů pěnu, ale mnoho lidí na ni má alergii. Pokud je to i váš případ, najděte si sprchový gel, který sulfáty neobsahuje. [4]
 5. 5
  Kupte si peelingový sprchový gel. Některé sprchové gely obsahují malé částečky, které odstraňují mrtvé kožní buňky a zanechávají pleť krásně jemnou a hladkou. Peelingový sprchový gel může obsahovat různé abrazivní látky, například drcené skořápky z ořechů, ovocná semena, ovesné vločky, mořskou sůl, nebo cukr. [5] Může ovšem obsahovat i neorganické abrazivní látky, jako jsou plastové mikro částečky.
  • Studie potvrdily, že tyto plastové mikro částečky jsou škodlivé pro životní prostředí a ekosystém, protože není možné je odfiltrovat běžnými odpadními systémy. [6]
 6. 6
  Kupte si sprchový gel pro více použití. Někdy jsou sprchové gely určeny pro více použití – můžete si s nimi například umýt jak tělo, tak vlasy. Pokud chcete ušetřit peníze a čas, můžete si koupit takový sprchový gel 2 v 1, nebo 3 v 1. Většinou je na nich jasně uvedeno, k čemu je můžete použít – například jako šampon, mýdlo a pěnu do koupele. Zde je několik dalších tipů:
  • Je sice možné používat sprchový gel i na holení, ale nedoporučuje se to, protože sprchový gel nezjemní chloupky tak dobře, jako kvalitní holící pěna.
  • Nedoporučuje se používat sprchový gel na mytí vlasů, pokud není na obalu jasně uvedeno, že jde o gel 2 v 1. Přísady ve většině sprchových gelů jsou pro vlasy příliš vysušující.
  • Je možné sprchový gel používat jako pěnu do koupele, ale pravděpodobně nedosáhnete stejných výsledků, jako se skutečnou pěnou. Pokud chcete mít více bublinek, smíchejte si sprchový gel s vaječným bílkem, nebo s glycerínem a potom ho přidejte do koupele. Nalejte ho přímo pod proud tekoucí vody a důkladně ho ve vodě rukou rozmíchejte.
 7. 7
  Vyrobte si vlastní sprchový gel. Když si vyrobíte svůj vlastní sprchový gel, budete se moci rozhodnout, co do něj dáte. Můžete použít různá tělová másla, esenciální oleje, parfémy a další druhy olejů, které vám budou vyhovovat.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak si vybrat houbu

 1. 1
  Najděte si něco, čím budete sprchový gel nanášet na tělo. Na rozdíl od mýdla jsou sprchové gely tekuté, což znamená, že je nemůžete jednoduše nanést na tělo. V této sekci se dozvíte, jakými pomůckami můžete sprchový gel nanášet a jaké jsou výhody a nevýhody každé z nich.
 2. 2
  Použijte houbu. Protože jsou houby porézní, snadno vytvoří hustou pěnu. Jsou také velmi jemné k pleti. Existují dva typy hub: syntetické plastové houby a přírodní mořské houby.
  • Syntetické houby jsou vyrobeny z plastu a prodávají se v mnoha velikostech a tvarech. Jsou většinou jemnější, než přírodní houby.
  • Mořské houby jsou přírodním produktem. Jsou většinou hnědé nebo tmavě žluté. Na rozdíl od jiných typů hub a luf, jak organických, tak syntetických, přírodní houby obsahují přírodní enzymy, které brání růstu bakterií a plísní. Jsou také hypoalergenní. [7]
 3. 3
  Použijte lufu. Můžete si koupit lufu nebo mycí rukavici ze síťovaného plastu, nebo ve formě přírodní trubicové houby. Obě tyto pomůcky vám skvěle odstraní mrtvé kožní buňky, ale lufa je pro pleť často příliš agresivní.
  • Jemné houby do koupele se prodávají v různých barvách. Většinou se vyrábějí z plastu, ale je možné je sehnat i v přírodních verzích, například z bambusu. Jsou jemné a měkké a také vytváří velmi hustou pěnu. They are soft and gentle on the skin. They are also great at producing lots of lather.
  • Přírodní lufy jsou trubicovité houby, které se vyrábějí z rostliny lufa. Jsou vláknité a mají hrubou texturu, takže se s nimi velmi snadno zbavíte mrtvých kožních buněk.
 4. 4
  Používejte žínky nebo mycí rukavice. Můžete při sprchování používat i běžné žínky a mycí rukavice. Nezískáte s nimi tak hustou pěnu jako s jinými typy hub, ale bariéra mezi vaší rukou a pokožkou bude nejtenčí, takže si budete při sprchování moci snadno promasírovat pokožku.
  • Žínky jsou malé ručníčky. Pokud nemáte žínku, můžete použít i malý ručník na ruce. Nedosáhnete s ním sice příliš husté pěny, ale snadno ho vyčistíte – jednoduše ho hoďte do pračky k ostatnímu prádlu.
  • Mycí rukavice jsou čtvercové žínky, které se nasadí na ruku. Z jedné strany jsou látkové a z druhé strany mají lufu (stejný materiál, jaký se používá při výrobě přírodních luf).
 5. 5
  Starejte se o své houby. Bez ohledu na to, jaké houby používáte, je musíte pravidelně čistit a sušit, jinak se na nich začnou množit bakterie, které mohou způsobovat kožní infekce. Zde jsou tipy na čištění hub:[8]
  • Nechávejte houby uschnout na vzduchu. Po použití houbu vypláchněte a pověste ji mimo sprchu a mimo vlhký vzduch. Než ji znovu použijete, nechejte ji úplně vyschnout.
  • Přírodní houby můžete dávat do mikrovlnky, abyste zabili bakterie. Houba musí být ovšem vlhká. Dejte ji na 20 vteřin do mikrovlnky. S plastovými houbami to ovšem nezkoušejte – raději je položte na slunce, aby důkladně vyschly.
  • Vybělte houby. Namočte houbu do bělidla naředěného vodou. Měli byste vytvořit zhruba pětiprocentní roztok bělidla.
  • Žínky perte jako běžné prádlo. Pokud používáte malý ručník nebo žínku, můžete je prát jako běžné prádlo v pračce. Neměli byste je ovšem dávat do sušičky.
  • Často houby měňte. Lufy a houby byste měli měnit každé tři týdny a plastové houby byste měli vyhazovat každých 6-8 týdnů. [9]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Jak používat sprchový gel

 1. 1
  Vlezte do sprchy a zapněte vodu. Můžete si nastavit teplotu podle sebe, ale měli byste myslet na to, že příliš horká voda vám může poškodit pleť. Pokud máte suchou pleť, měli byste se sprchovat raději vlažnou vodou. [10] Až si nastavíte vhodnou teplotu, vstupte do sprchového koutu.
 2. 2
  Nalejte si trochu sprchového gelu na houbu nebo žínku. Bude vám stačit zhruba půl lžíce sprchového gelu. Nalejte ho přímo na houbu nebo na žínku. Detailní informace o houbách a žínkách najdete v předchozí sekci tohoto článku.
 3. 3
  Vytvořte pěnu. Promasírujte houbu nebo žínku v rukou, aby se ze sprchového gelu začala tvořit pěna. Bude vám na to stačit několik vteřin. Uvědomte si, že některé přírodní sprchové gely nevytvoří tolik pěny, jako sprchové gely s obsahem chemických látek.
 4. 4
  Jemně si umyjte celé tělo. Nedrhněte se příliš silně, zejména pokud máte sprchový gel s peelingovými částečkami, nebo lufu – mohli byste si zbytečně podráždit pleť. Raději si pleť jemně promasírujte houbou nebo žínkou, stejně jako kdybyste používali kostku mýdla.
 5. 5
  Důkladně se opláchněte. Až budete namydlení, budete si moci pěnu z těla smýt. Trocha pěny se vám smyje sama od sebe, což je v pořádku. Jednoduše se ve sprše otáčejte tak dlouho, dokud nebudete čistí. Můžete zvedat ruce a nohy a pomocí rukou si pěnu z těla odstranit.
 6. 6
  Vylezte ze sprchy a osušte se. Nedřete si ručníkem pokožku, ale pouze se jemně osušte tak, abyste si pleť nepodráždili. Pokud máte suchou pleť, měli byste si ji nechat vlhkou a počkat, až uschnete sami. [11] Nezapomeňte včas vypnout sprchu, abyste neplýtvali vodou.
 7. 7
  Použijte hydratační tělové mléko. Po sprchování a osušení si natřete pokožku tělovým mlékem. [12] Pomůže vám to udržet pleť zdravou, jemnou a hladkou.
  Reklama

Tipy

 • Experimentujte s různými vůněmi a značkami a vyberte si sprchový gel, který vám bude vyhovovat.
 • V letních měsících používejte osvěžující ovocné a chladivé vůně a v zimě používejte sprchové gely se sladkými a těžšími vůněmi.
 • Houby a lufy jsou na peeling lepší, než běžné žínky. Také s nimi dosáhnete hustější pěny.
 • Žínky jsou jemnější a měkčí, než houby a lufy. Neudělají vám sice tak hustou pěnu, ale snáze je vyperete.
Reklama

Varování

 • Při sprchování si dávejte pozor, abyste neuklouzli. Vany jsou kluzké a když nebudete opatrní, mohli byste se zranit.
 • S peelingovým sprchovým gelem zacházejte opatrně, protože když ho zkombinujete s lufou nebo houbou, mohli byste si podráždit pleť.
 • Pokud se chcete vyhnout množení bakterií, musíte své houby, lufy a žínky pravidelně čistit. V předchozí sekci tohoto článku se dozvíte, jak na to.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Sprcha
 • Sprchový gel
 • Lufa, houba, nebo žínka

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 25 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 974 krát
Kategorie: Osobní hygiena
Stránka byla zobrazena 4 974 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama