Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Torrenty jsou nejoblíbenější formou sdílení souborů na internetu a zabírají více než 50% veškeré aktivity na internetu. Jsou sice velmi známé a rozšířené, ale pokud s nimi nemáte zkušenosti, pravděpodobně si ze začátku nebudete vědět rady. Naštěstí je snadné se s nimi naučit pracovat, můžete začít sdílet soubory již za několik minut. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Nainstalujte si klienta

 1. 1
  Naučte se základy torrentů. Torrentové soubory vám umožní stáhnout si jakýkoli typ souboru od všech lidí, kteří o sdílejí. Torrenty dělí soubory na malé kousky, které si lidé stahují od těch, kteří je již mají ve svém počítači. Jakmile budete mít stažené všechny kousky, soubor se sestaví a budete ho moci používat. [1]
  • Při stahování obsahu jste „leecher“, při jeho sdílení jste „seeder“. Tyto termíny budeme používat i dále.
  • Zjistěte si něco o zákonu na ochranu duševního vlastnictví. Spousta souborů sdílených přes torrenty je zveřejněna nelegálně. Nebuďte jedním z těchto lidí. Sdílejte a stahujte pouze soubory, ke kterým máte práva.
 2. 2
  Stáhněte si klienta pro torrenty. BitTorrent vám umožní spravovat stahování a seedovat soubory. Pokud chcete stahovat torrenty, budete ho potřebovat. Stáhněte si klienta z kvalitního zdroje. Najdete jich spoustu, ale mezi ty nejoblíbenější patří BitTorrent, uTorrent a Vuze.
 3. 3
  Nainstalujte si klienta. Při instalaci programu si dávejte pozor. Mnoho klientů obsahuje reklamy a skryté viry, které budete muset při instalaci manuálně odstranit.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Stahování torrentů

 1. 1
  Najděte si stránku s trackery. Trackery jsou seznamy torrentových souborů. Trackery na svých serverech většinou neukládají žádný obsah, ale slouží pouze jako velké seznamy torrentových souborů. Existují veřejné a soukromé trackery.
  • Veřejné trackery může použít kdokoli a snadno je vyhledáte v Googlu. Nevyžadují žádnou registraci a nemají žádné požadavky na sdílení. Tyto trackery jsou často plné reklam a protože jsou veřejné, obsahují mnoho nelegálních souborů.
  • Soukromé trackery jsou většinou pouze na pozvánky a nenajdete je v Googlu. Budete se muset přihlásit a budete muset seedovat stahované soubory alespoň tak dlouho, jak dlouho budete stahovat.
 2. 2
  Najděte si soubory, které chcete stáhnout. Použijte vyhledávací panel v trackeru a najděte si soubor, který chcete stáhnout. Tracker vám vyjede seznam výsledků. Budete si pravděpodobně moci vybrat z několika možností.
  • Používejte zkratky. Pokud například hledáte 4. díl 5. série svého oblíbeného seriálu, napište: „název seriálu s05e04“.
  • Mnoho veřejných trackerů na horním konci vyhledávání zobrazuje reklamy, které vypadají jako výsledky vyhledávání.
 3. 3
  Rozhodněte se, který soubor si chcete stáhnout. Když vám vyjede více výsledků, budete se muset rozhodnout, který z nich si vyberete. Vybírejte si na základě několika faktorů:
  • Kvalita – pokud si chcete stáhnout video soubor, vyberte si kvalitu, kterou chcete. Větší soubory jsou vždy kvalitnější, než menší soubory. Také se podívejte do komentářů k danému souboru a ujistěte se, že s ním byli ostatní uživatelé spokojeni. Mnoho trackerů umožňuje hodnotit torrenty, což vám může pomoci při rozhodování.
  • Počet seederů – čím více seederů soubor má, tím rychleji se vám stáhne, protože bude připojeno více lidí, od kterých si budete moci stáhnout kousky daného souboru. Pokud má nějaký soubor mnohem více leecherů, než seederů, budete pravděpodobně na stahování muset nějakou dobu čekat. Většina trackerů uvádí počet leecherů vedle počtu seederů a umožňuje seřadit si výsledky vyhledávání podle počtu seederů.
 4. 4
  Ujistěte se, že budete moci obsah spustit. Je to důležité zejména u video souborů, protože tyto soubory jsou často kódovány do formátů, které nejsou podporovány Windows Media Playerem nebo QuickTime přehrávačem. Pokud chcete mít jistotu, že daný soubor spustíte, nainstalujte si specializovaný přehrávač, například VLC Player.
  • Torrenty jsou často ve formátu ISO. Jde o obrazy disku, které budete muset vypálit, nebo spustit ve virtuální mechanice.
 5. 5
  Při výběru souboru si dávejte pozor. Torrenty často obsahují viry a další infikované soubory. Pokud má nějaký torrent hodně seederů, pravděpodobně je bezpečný. Vždy si čtěte komentáře u souborů.
 6. 6
  Stáhněte si torrent. Až najdete torrent, který chcete, stáhněte si ho do počítače. Tento soubor je velmi malý a neměl by se stahovat déle, než několik vteřin. Neobsahuje žádný obsah, ale slouží pouze k navázání spojení s ostatními lidmi, kteří daný soubor sdílí.
 7. 7
  Otevřete si torrent. Většina souborů je nakonfigurovaná tak, aby se otevřely automaticky v torrentovém klientu. Pokud se to nestane, otevřete si klienta a spusťte torrent.
  • Pokud nemáte určené umístění pro stahování hotových souborů, budete to muset nastavit nyní.
  • Když nebudete mít na disku dost volného místa pro hotový soubor, nebudete moci začít stahovat.
 8. 8
  Počkejte, až se soubor začne stahovat. Po chvíli se torrentový klient začne připojovat k seederům. Rychlost stahování poroste a na panelu zobrazujícím stahování se začnou načítat procenta. [2]
  • Můžete stahovat více torrentů najednou, ale vaše maximální rychlost stahování se rozdělí mezi všechny aktivní přenosy.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Seedování torrentů

 1. 1
  Po dokončení stahování i nadále seedujte soubory. Torrenty fungují jen díky tomu, že lidé soubory sdílejí i po dokončení stahování. Když je lidé přestanou stahovat, soubory zaniknou. Každý uživatel torrentů by měl po dokončení stahování nějakou dobu seedovat torrenty.
  • Rychlost uploadu je většinou pomalejší, než rychlost stahování. To znamená, že pokud chcete udržet poměr stahování a nahrávání 1:1, budete muset nechat klienta spuštěného i po dokončení stahování vašeho souboru. Je dobré nechat program delší dobu spuštěný na pozadí.
  • Poznámka: Pokud soubory přesunete nebo smažete, nebudete je moci seedovat.
 2. 2
  Nastavte si limit pro upload. Mnoho klientů vám umožní nastavit limit, do kterého budete soubory seedovat. Tuto možnost najdete většinou v záložce Preference.
  • Nastavte si minimální poměr. Toto číslo bude minimum seedu u každého souboru po dokončení stahování. Nastavte ho minimálně na 100%. Pokud si stáhnete soubor o velikosti 300 MB, budete seedovat tak dlouho, dokud neodešlete 300 MB.
  • Pokud chcete po splnění poměru přestat seedovat, nastavte limit na 0.
 3. 3
  Seedování u soukromých trackerů. Soukromé trackery mají většinou přísné požadavky ohledně seedování. Většinou vyžadují seeding alespoň do 100% staženého souboru, ale i více. Pokud tento poměr neudržíte, bude vám smazán účet a přijdete o přístup k trackeru. [3]
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Jak vytvořit torrent

 1. 1
  Otevřete si torrentového klenta. Kromě stahování souborů je můžete také vytvářet. Torrenty jsou skvělým způsobem, jak sdílet soubory s přáteli, rodinou a ostatními lidmi. Dávejte si pozor při sdílení materiálu chráněného autorským právem, protože autoři torrentů jsou postihováni mnohem častěji, než lidé, kteří torrenty pouze stahují.
 2. 2
  Vytvořte torrentový soubor. Postup se liší podle toho, jakého klienta používáte, ale většinou stačí kliknout na Soubor a vybrat možnost Vytvořit nový torrent. Potom se vám otevře nástroj pro tvorbu torrentů.
 3. 3
  Přidejte soubory. Torrenty mohou obsahovat jeden nebo více souborů. Použijte tlačítko Přidat soubor nebo Přidat složku a procházejte si v počítači soubory, které chcete přidat. Díky torrentu můžete sdílet téměř jakékoli typy souborů.
 4. 4
  Přidejte trackery. V sekci Vlastnosti najdete pole Trackery. Zadejte adresy trackerů, na kterých chcete sdílet svůj torrent. Většina klientů automaticky zahrnuje nejoblíbenější trackery, ale pokud používáte soukromý tracker, budete ho muset zadat manuálně.
 5. 5
  Začněte seedovat. Klikněte na tlačítko Vytvořit a začněte seedovat torrent. Seedujte tak dlouho, dokud se k souboru nepřipojí dostatek seederů. Když přestanete seedovat dříve, než si někdo soubor stáhne, váš torrent zanikne.
  Reklama

Tipy

 • Nezapomeňte mít v počítači aktivní antivirový program.
 • Stahujte pouze bezpečné soubory a dávejte si pozor na viry.
 • Nainstalujte si nějaký ochranný program, jako PeerBlock nebo Peer Guardian.
Reklama

Varování

 • Když budete stahováním torrentů porušovat autorská práva, mohla by vás začít stíhat policie.
 • Někteří internetoví poskytovatelé se snaží proti torrentům bojovat tím, že zpomalují nebo dokonce zastavují stahování souborů.
 • Když nebudete seedovat a budete mít nízkou rychlost uploadu, smažou vám účet na soukromém trackeru.
Reklama

O tomto wikiHow

Yaffet Meshesha
Spoluautorem článku je :
Počítačový specialista
Spoluautorem tohoto článku je Yaffet Meshesha, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 7 783 krát
Stránka byla zobrazena 7 783 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama