Spoluautorem tohoto článku je Michelle Golden, PhD, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný.
Tento článek byl zobrazen 6 332 krát
Situaci kolem správného použití dvou anglických zájmen „who“ („kdo“, „který“) a „whom“ („koho“, „komu“, „kterého“) bychom mohli přirovnat k předem prohrané bitvě, kterou už v dnešní době vedou pouze puntičkářští učitelé angličtiny. V moderní angličtině se totiž v naprosté většině případů dává přednost zájmenu „who“, zatímco na výraz „whom“ narazíte v běžné mluvené řeči jen málokdy. I přesto je „whom“ stále právoplatným výrazem, který bývá používán ve formálních situacích a textech – je známkou kultivovanosti daného autora či mluvčího. V tomto článku vám ukážeme, jak správně rozlišit použití těchto dvou tázacích zájmen.
Postup
-
1Uvědomte si rozdíl mezi „who“ a „whom“. Oba tyto výrazy označujeme jako tzv. vztažná a tázací zájmena. Používají se jednak k tvorbě vztažných vět a dále k tvorbě otázek. V obou případech se vztahují k životným podstatným jménům (osobám).[1] Zájmeno „who“ představuje podmět věty, který zjišťuje nebo označuje osobu vykonávající danou činnost (např. „on“ nebo „ona“).[2] Zájmeno „whom“ bývá předmětem slovesa nebo stojí za předložkou, jedná se tedy o zájmeno „předmětové“, někdy nazývané „pádové“. Použijeme ho na takovém místě, kde bychom v češtině použili zájmeno v jiném než prvním pádu.
- Při rozhodování které ze dvou zájmen použít je důležité správně určit, kdo vykonává daný slovesný děj a kdo je tímto dějem zasažen nebo koho se týká – je potřeba určit, zda je daná osoba podmětem nebo předmětem věty. Rozhodování nám může usnadnit i fakt, že zájmenu „whom“ často předchází předložka, např. at (u, v, na), by (u), for (pro), in (v, do), with (s), atd. Mějte však na paměti, že toto pravidlo opět neplatí stoprocentně.
-
2Zájmeno who (kdo, který) použijte v případě, kdy se chcete zeptat na podmět věty, tedy osobu, která daný děj vykonává.[3]
- Who brought the paper inside? (Kdo přinesl ten papír dovnitř?)
- Who talked to you today? (Kdo s tebou dnes mluvil?)
- Who went to dinner? (Kdo šel na večeři?)
- Who ate the cake? (Kdo snědl ten dort?)
- Our job is to determine who qualifies. (Naší povinností je určit, kdo splňuje podmínky.)
-
3Zájmeno whom (koho, komu, kterého) použijte v případě, kdy se chcete zeptat na předmět věty, tedy osobu, které se slovesný děj týká. Stejným zájmenem se ptejte i na předmět předložky.
- To whom did you talk today? (S kým jsi dnes mluvil?)
- Whom does Sarah love? (Koho Sarah miluje?)
- To whom it may concern: („Příslušné odpovědné osobě“ nebo také „k rukám člověka, kterého se to týká“ – formální písemné oslovení, používané v případě, že pisatel nezná jméno adresáta)
-
4Zkuste si pomoci vhodnou pomůckou. Pokud váháte, zda v otázce použít „who“ nebo „whom“, zkuste si otázku zodpovědět. Pokud bude odpovědí na otázku zájmeno v 1. pádu (tzn. já, ty, on, ona, my, vy, oni, nebo ony), otázka si žádá zájmeno „who“ („kdo“). Pokud na otázku odpovíte pomocí osobního zájmena v jiném než 1. pádu (tzn. v případě zájmena „on“ např. jeho, jemu, něho, o něm, s ním), pak si otázka žádá zájmeno „whom“ („koho, komu, kterého“). Je zajímavé, že v angličtině pádová zájmena „him“ a „them“ končí na písmeno „m“ stejně jako pádové „whom“.
- Příklad: Zkuste vybrat správnou variantu v následující větě: „To [who or whom] did the prize go?“ („Komu byla udělena ta cena?“). Odpověď na tuto otázku zní: „It went to him/her.“ („Byla udělena jemu/jí.“). Správnou odpovědí je tedy zájmeno whom (komu). Zájmeno je v jiném než 1. pádu a následuje po předložce.
- Příklad: Zkuste vybrat správnou variantu v následující větě: „[Who or Whom] went to the store?” („Kdo šel do obchodu?“). Odpověď na tuto otázku zní: „He/She went to the store.“ („On šel/ona šla do obchodu.“). Správnou odpovědí je tedy zájmeno who (kdo). Zájmeno je v 1. pádu a žádná předložka nám zde nekomplikuje život.
-
5Při rozhodování mezi „who“ a „whom“ si větu zjednodušte. Pokud se snažíte vytvořit dlouhou, komplikovanou konstrukci, velké množství jejích členů vás může zmást. Zjednodušte si celou větu na několik základních členů, tedy podmět (osobu), přísudek (slovesný děj) a případný předmět. To vše si v hlavě srovnejte a vyberte správný výraz. Můžete postupovat podobně jako v následujícím příkladu:
- “Marie Antoinette and her ladies-in-waiting only invited people to their party [who or whom] they considered to love parties as much as they did.” („Marie Antoinetta a její dvorní dámy zvaly na plesy pouze takové hosty, které považovaly za stejné nadšence této zábavy, jakými byly ony samy.“) Zjednodušená verze této konstrukce zní: „whom they considered” neboli „které považovaly“. Správnou odpovědí je zde whom.
- “Marie Antoinette prevented her mother from knowing [who or whom] she invited to the Petit Trianon.” („Marie Antoinetta zatajila své matce, koho pozvala do zámku Malý Trianon.“) Zjednodušená verze této konstrukce zní: „[who or whom] she invited” neboli „[kdo nebo koho] pozvala“. Správnou odpovědí je tedy opět whom.
-
6Jak jsme již zmínili, v moderní mluvené angličtině se na rozlišování zájmen „who“ a „whom“ dbá daleko méně, než v psaných textech. Je možné, že v budoucnu použití výrazu „whom“ zcela vymizí. Do té doby je však v psaném projevu zapotřebí respektovat pravidla jeho používání.Reklama
Tipy
- Zeptejte se na otázky: „Kdo?“ / „Co dělá?“ / „Komu?“ Určíte si tím podmět, přísudek a předmět věty.
- Problematika použití „who“ a „whom“ vám může pomoci i při studiu gramatiky jiných jazyků. Pokud chcete mluvit a psát správnou angličtinou, jedná se o znalosti, které byste zkrátka měli umět použít.
- Pokud si opravdu nejste jisti, které zájmeno zvolit, i z této situace můžete vybruslit opisem: namísto věty „To whom did the prize go?“ můžete zkrátka říci „To which person did the prize go?“. Pamatujte však, že to není zrovna elegantní větná konstrukce.
- Užitečnou mnemotechnickou pomůckou pro určení podmětu, přísudku a předmětu je věta „I love you“ („Miluji tě“). Zapamatujte si jí a používejte jí jako vzor pro určení větných členů: zájmeno „I“ („já“) je podmětem věty; sloveso „love“ („milovat“) je přísudek; „you“ („tě, tebe“) je zájmenem v jiném než 1. pádu a představuje předmět. Případná otázka by zněla „Whom do I love?“ tedy „Koho miluji?“
- Studium jiného jazyka vám může velmi pomoci problematiku pochopit. Ve většině cizích jazyků může chybné použití výrazů „who“ a „whom“ vést ke změně významu a nepochopení věty rodilým mluvčím. Dobrým příkladem je němčina nebo španělština.
- Rada CCAE (Canadian Council for the Advancement of Education) doporučuje použití zájmena „who“ vždy na začátku věty.[4]
- Použití výrazů „who“ a „whom“ vždy záleží na tom, zda odkazují na podmět nebo předmět dané věty. Pokud vytváříte složitější konstrukci, vždy se soustřeďte na funkci těchto větných členů v rámci jednotlivých vět, nikoli celého souvětí.
Varování
- V rámci této problematiky narazíte na množství zavádějících informací a spoustu špatných příkladů. Pokud správné používání slova „whom“ poukazuje na kultivovanost mluvčího, jeho nesprávné použití může svědčit o určité nabubřelosti. Nikdy nepoužívejte zájmeno „whom“ namísto podmětu. Pokud chcete „whom“ používat v hovoru, naučte se správná pravidla jeho používání. Rodilí mluvčí by v opačném případě mohli váš projev vnímat jako strojený.
- Příklad: “Who are you?” („Kdo jsi?“) - v této frázi nemůžeme použít zájmeno „whom“.
- Příklad: “John is the man who I expect will be awarded the prize.” („John je člověk, který dle mého názoru získá tu cenu.“) – zde opět nemůžeme použít zájmeno „whom“, jelikož zájmeno je zde v 1. pádě.
Reference
- ↑ https://owl.english.purdue.edu/owl/resource/645/01/
- ↑ http://dictionary.cambridge.org/grammar/british-grammar/who-whom
- ↑ http://dictionary.cambridge.org/grammar/british-grammar/who-whom
- ↑ http://www.uregina.ca/external/communications/style-guide/grammatical.html
- Patricia T. O'Connor, Woe is I: The Grammarphobe's Guide to Better English in Plain English, pp. 6-8, (1996), ISBN 1-57322-625-4 – research source