Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Dostali jste láhev drahého vína a nevíte, jak ji otevřít? Vývrtka patří většinou k základnímu vybavení domácnosti a je s ní možné otevřít jak korkový, tak umělý špunt. Naučte se, jak vývrtku použít a udělejte na návštěvu dojem elegantním otevřením láhve.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Křidélková vývrtka

 1. 1
  Prořízněte obal, který kryje hrdlo lahve. Použijte k tomu ostrý nůž a rozřízněte obal kolem celého obvodu hrdla. Můžete to udělat i špičkou vývrtky, pokud nemáte po ruce nůž.
 2. 2
  Odstraňte obal a odloupněte jej i z korkové zátky. Odstranění obalu z hrdla jako takového je nepovinné, ale doporučuje se, obzvlášť pokud plánujete vrátit korkovou zátku zpátky a lahev uskladnit. Pokud máte s odloupnutím fólie potíže, udělejte nožem diagonální řez po hrdle směrem dolů.
 3. 3
  Zdvihněte rukojeti vývrtky. Křidélková vývrtka má dvě páky, aby šla vytáhnout bez větší námahy. Nadzdvihněte je tak, aby kovová část vývrtky trčela dolů.
 4. 4
  Namiřte vývrtku do středu korku. Jemně zapíchněte špičku vývrtky do zátky. Dávejte pozor, aby vývrtka byla rovně.
 5. 5
  Zašroubujte vývrtku. Mírným, ale stálým tlakem zašroubujte vývrtku do korku. Otáčejte ji pomocí rukojeti na konci. Kovová část by měla pomalu zajet do špuntu. Většina vývrtek se šroubuje po směru hodinových ručiček.
  • Snažte se, abyste vývrtku zašroubovali rovně. Pokud se začne naklánět, budete možná muset začít znovu, jinak by korek mohl prasknout.
 6. 6
  Otáčejte, dokud nebude vývrtka úplně celá v korku. Během toho rukojeti vývrtky vystoupají do horní pozice. Nešroubujte příliš hluboko, aby korek nepraskl. Přestaňte ve chvíli, kdy do špuntu zajede poslední závit.
 7. 7
  Zatlačte rukojeti směrem dolů. Postavte lahev na pevný, rovný povrch a oběma rukama stlačte rukojeti jako páku. Korek by měl z hrdla lahve hladce vyklouznout.
 8. 8
  Vytáhněte korek. Kývejte zátkou sem a tam a zároveň ji silou lehce vytahujte nahoru. Zátka by měla z lahve vyjít s lehkým a příjemným lupnutím.
 9. 9
  Vyšroubujte korek z vývrtky. Zvedněte rukojeti zpátky nahoru a vývrtku pevně chytněte do ruky. Druhou rukou chytněte špunt a vyšroubujte ho proti směru hodinových ručiček. Nechte víno chvíli tzv. nadechnout. Na zdraví!
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Dvoukroková vývrtka

 1. 1
  Použijte čepel vývrtky k odstranění ochranného obalu na hrdle lahve. Narozdíl od křidélkové vývrtky se dvoukroková dá složit podobně jako kapesní nůž a většinou má i malou čepel. Rozevřete vývrtku a prořízněte obal po celém obvodu hrdla. Odstraňte jej a až budete hotovi, vývrtku opět složte.
 2. 2
  Vytáhněte samotnou spirálu vývrtky. Lehkým tlakem ji zašroubujte do zátky po směru hodinových ručiček, dokud nebude téměř celá uvnitř. Dávejte pozor, aby byla zašroubovaná rovně - nemáte vodicí rámeček jako u křidélkové vývrtky.
 3. 3
  Použijte rukojeť a páku, abyste zátku vytáhli z lahve. Místo dvou rukojetí křidélkové vývrtky používá dvoukroková systém páky, která se zapře o hrdlo. Položte "zoubek" páky na okraj hrdla lahve a přidržte jednou rukou. Druhou rukou zmáčkněte páku rukojeti. Korková zátka by měla částečně vyklouznout z hrdla. Pokud má vaše vývrtka dva "zoubky", přiložte teď k hrdlu ten druhý a proces opakujte. Korek by měl být téměř úplně venku.
 4. 4
  Vytáhněte zátku z lahve a odšroubujte z vývrtky. Kývejte zátkou sem a tam, dokud nevypadne ven. Pak ji proti směru hodinových ručiček odšroubujte.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jednoduchá vývrtka

 1. 1
  Odstraňte z hrdla lahve obal. Můžete použít nůž neb špičku vývrtky.
 2. 2
  Zašroubujte spirálu vývrtky do zátky. Chytněte rukojeť jednou rukou tak, aby spirála procházela mezi vaším prostředníkem a prsteníkem. Špičku lehce vtlačte do korku. Pevně sevřete lahev a zašroubujte vývrtku téměř celou do zátky.
 3. 3
  Držte lahev. Chytněte ji za hrdlo a přidržte v ohnuté paži proti svému tělu. Dávejte pozor, abyste lahev neupustili, a také abyste někoho neuhodili rukou, která vytáhne korek. Nestůjte ani nikde, kde by hrozilo, že nechtěně vylité víno něco poškodí.
 4. 4
  Vytáhněte korek rovně ven z lahve. Držte rukojeť vývrtky pevně v ruce a táhněte, aniž byste jí otáčeli. Vyvíjejte stálý tlak, rukojetí neškubejte. Bez systému pák bývá vytažení zátky leckdy velmi těžké, ne-li nemožné, pokud v lahvi drží pevně. Vyžaduje to určitou fyzickou sílu. Buďte připraveni na to, že korek může z lahve doslova vyletět - dávejte pozor, abyste víno nevylili, nebo korkem někoho nezranili.
  • Pokud je korek v lahvi opravdu pevně zaklesnutý, můžete hrdlo zkusit na 30 vteřin dát pod proud horké vody. Teplo trochu roztáhne sklo a korek půjde ven snadněji.
  Reklama

Tipy

 • Pokud je zátka nepoddajná, nechte hrdlo 30 vteřin pod tekoucí horkou vodou.
 • většina švýcarských kapesních nožů má i vývrtku. Pořiďte si ho a budete si moci dopřát víno kdykoliv.
 • Při šroubování do zátky držte vývrtku pokud možno rovně.
Reklama

Varování

 • Buďte připraveni na to, že korek může z lahve doslova rychle vyletět - dávejte pozor, ať někoho nechtěně nezraníte.
 • Nešroubujte vývrtku příliš hluboko, jinak hrozí, že kousky korku napadají do vína.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 124 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 3 124 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama