Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vazelína je gel na bázi ropy, který se využívá při domácí léčbě mnoha zdravotních problémů, lze ho využít i jako kosmetický produkt a má spoustu využití také v domácnosti. Mnoho lidí vůbec neví, co je to vazelína a kdy je vhodné ji používat. Je důležité zjistit si všechny výhody i nevýhody tohoto produktu. V tomto článku se dozvíte, jak vazelínu používat při péči o tělo, jak si díky ní usnadnit domácí práce a kdy je lepší se vazelíně raději vyhnout a najít si jiný produkt.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Vazelína jako kosmetický produkt

 1. 1
  Vazelínou si můžete zjemnit ztvrdlou kůži. Není sice vhodné vazelínu používat jako hydratační krém, ale můžete díky ní zjemnit svoji pleť a uzamknout v ní vlhkost. Vazelínu můžete používat na různé pupínky a suchá místa na pleti, zejména v zimě, kdy vaši pleť ochrání před nepříznivým počasím.
  • Natírejte si vazelínou kolena nebo lokty, abyste měli pleť jemnou a zbavili se hrubé a zrohovatělé kůže.
  • Pokud máte puchýře a zrohovatělou kůži na chodidlech, naneste si na ně večer tenkou vrstvu vazelíny a oblečte si čisté ponožky. Do rána byste měli mít chodidla jemná.
  • Naneste si malé množství vazelíny na hrubá místa na těle před tím, než se budete natírat samoopalovacím krémem. Pomůže vám to vyhnout se skvrnám a nerovnoměrnému opálení. [1]
  • Vazelínu můžete použít také po holení. Zjemníte s ní čerstvě oholenou pleť.
 2. 2
  Použijte vazelínu ke zvýraznění oblasti okolo očí. Vazelínu můžete použít také při líčení. Lze ji využít jako levný rozjasňovač očního okolí, který zvýrazní jas vašich očí. Vazelína je při tomto použití naprosto bezpečná, ale musíte si dát pozor, aby se vám nedostala do očí.
  • Smíchejte si trochu vazelíny s očními stíny nebo pigmentem a vytvořte si nové barvy. Můžete ji také použít k fixaci očních stínů, což vám umožní zajistit, že se vám stíny nerozmažou po celém obličeji. Někteří lidé si dávají vazelínu také pod oční stíny, aby dosáhli lesklejšího efektu.
  • Vazelínu můžete použít také k úpravě obočí. Stačí si jí trochu nanést přímo na obočí. Můžete s ní také upravit řasy a dodat jim lesk a voděodolný vzhled. [2]
  • Naneste si na řasy tenkou vrstvu vazelíny před spaním. Není to sice prokázáno, ale mnoho lidí věří, že vazelína pomáhá prodlužovat a zhušťovat řasy.
 3. 3
  Natírejte si vazelínou nehty. Několikrát denně si vazelínou natírejte nehty a nehtovou kůžičku, abyste je měli stále jemné a hladké. Vazelína se používá na nehtové kůžičky, aby je zjemnila a umožnila vám je snaze zatlačovat směrem od nehtů. Vazelína je skvělým produktem pro péči o prsty a nehty.
  • Když si na týden starý lak na nehty nanesete trochu vazelíny, obnovíte jeho lesk a zářivost a bude vypadat opět jako nový.
 4. 4
  Používejte vazelínu na rty. V suchém počasí stačí na popraskané rty nanést tenkou vrstvu vazelíny a zbavíte se suché kůže a zabráníte vysychání rtů. Někteří lidé nanášejí vazelínu na rty před peelingem prováděným zubním kartáčkem, aby měli rty krásně jemné a hladké.
 5. 5
  Používejte vazelínu na zuby. Zní to sice trochu zvláštně, ale vazelínu si na zuby často dávají tanečníci a další umělci, aby se mohli více usmívat. Vazelína zajistí, že se vám rty nepřilepí k zubům a že se vám na zuby nedostane rtěnka. Když ji budete používat správně, vyhnete se skvrnám od rtěnky na zubech.
  • Postupujte opatrně a naneste si na zuby pouze malé množství vazelíny. Jistě nechcete mít plná ústa vazelíny.
 6. 6
  Používejte vazelínu na vlasy. Malé množství vazelíny vám pomůže vlasy upravit, zachovat jejich vlhkost a zbavit se problémů se suchou pokožkou hlavy. Nesmíte to s vazelínou ovšem přehánět, protože ji z vlasů nedostanete snadno. V některých případech vám ale může značně pomoci.
  • Díky vazelíně se můžete zbavit šupinaté a svědivé kůže spojené s lupy. Před použitím šamponu si ve sprše jemně vmasírujte vazelínu do pokožky hlavy.
  • Vazelínu můžete používat také při barvení vlasů, abyste si neobarvili kůži na čele a na uších. Ochrání vaši pleť před škodlivými chemikáliemi z barvení, trvalení a chemického narovávání vlasů.
  • V krajním případě můžete vazelínu používat také jako stylingový gel nebo tužidlo. Rozetřete si trochu vazelíny po rukou a vetřete si ji do vlasů, abyste je zafixovali.
 7. 7
  Vazelínu můžete použít také na vyrážku způsobenou odřeninami. Jedním z nejlepších využití vazelíny je léčba vyrážek a podráždění pleti způsobených odřeninami od oblečení. Běžci a cyklisté si často natírají stehna vazelínou, aby se při dlouhém závodu vyhnuli odřeninám. Někteří lidé si vazelínu dávají na bradavky, protože se chtějí vyhnout odřeninám. Pokud máte problém s podrážděnou pokožkou, použijte vazelínu, abyste se vyhnuli odřeninám.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Využití vazelíny při kašli

 1. 1
  Sundejte si košili a naneste si na holou hruď vazelínu. Ujistěte se, že aplikujete dostatečné množství na pokrytí celého hrudníku.
 2. 2
  Než si obléknete košili, počkejte až vazelína zcela zaschne.
 3. 3
  To by vám mělo pomoci vyčistit hrudník a lépe dýchat.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Využití vazelíny v domácnosti

 1. 1
  Vazelína vám pomůže sundat zaseknuté prsteny. Vazelína je skvělý lubrikant, takže s ní snadno sundáte zaseknuté snubní prsteny a další šperky. Naneste malé množství vazelíny na okraj prstenu a zkuste s ním otáčet. Brzy se uvolní a snadno ho sundáte. [3]
  • Někteří lidé si vazelínou pravidelně natírají ušní lalůčky, aby se jim do uší snadno a bezbolestně dávaly náušnice.
 2. 2
  Vazelínou můžete leštit boty a kabelky. Naneste si velmi malé množství vazelíny na lesklé boty, kabelky a další povrchy, abyste jim opět dodali lesk a texturu. Jde o snadný a levný způsob leštění těchto věcí.
 3. 3
  Vazelínu můžete použít při výrobě organických projektů. Vydlabané dýně, razítka z brambor a další přírodní výrobky vám déle vydrží, když si na jejich okraje nanesete trochu vazelíny. Až si vydlabete dýni na Halloween, natřete si okraje vazelínou, aby vám dýně neshnila a nevyschla. Nakonec vám pochopitelně stejně vyschne, ale vazelína vám tento proces pomůže značně zpomalit.
  • Na dřevo ovšem vazelínu nedávejte – dřevo by mělo postupně vysychat.
 4. 4
  Vazelínu můžete použít na pohyblivé součástky různých strojů a zařízení. Můžete s ní natírat panty dveří, zaseknuté zipy a pohyblivé části mechanických hraček. Olejové lubrikanty, jako je vazelína, sice přitahují špínu a prach, ale přesto se vám v domácnosti budou hodit. Mějte krabičku vazelíny v dílně nebo v kufru s nářadím, abyste mohli snadno spravit vrzající branky, nebo třeba panty dveří.
  • Natřete si vazelínou okraj lahvičky s laky na nehty, aby se vám nepřilepovaly k víčkům. Vazelína vytvoří bariéru mezi lakem a lahvičkou a zabrání tvorbě zaschlé vrstvy laku, která by víčko přilepila ke spodní části lahvičky.
 5. 5
  Využijte vazelínu při péči o svá domácí zvířata. Vazelínou lze léčit spoustu běžných zdravotních problémů u psů a koček. V případě vážnějších potíží se ovšem vždy nejprve poraďte s veterinářem a zeptejte se ho, zda je v daném případě vhodné použít malé množství vazelíny.
  • Vazelína může pomoci kočkám zmírnit příznaky polykání chlupů. Když dáte kočce do jídla velmi malé množství vazelíny, pomůže jí to snáze vykašlávat spolykané chlupy. Vazelína se v tomto případě používá velmi často.
  • Natírejte vazelínou psům popraskané tlapky, abyste jim zjemnili kůži. V zimě mají psi často vysušené a popraskané polštářky na tlapkách, zejména pokud je často venčíte na betonu. Pro psa je to potom velmi bolestivé. Můžete jim do tlapek jemně vetřít trochu vazelíny. Dejte pozor, aby si ji neolízali.
 6. 6
  Vazelínu můžete použít také k tomu, abyste zabránili korozi baterií. Mnoho různých baterií, jako jsou baterie do auta, nebo baterie do různých spotřebičů, jsou náchylné ke korozi, což může být nebezpečné a také to omezuje životnost baterií. Když terminál pro baterie natřete malým množstvím vazelíny při každé výměně baterií, vyhnete se korozi. Po vyčištění koroze z terminálu na autobaterii terminál natřete trochou vazelíny a teprve potom do něj baterii vraťte.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Jak nepoužívat vazelínu

 1. 1
  Nepoužívejte vazelínu na popáleniny. Lidé si často myslí, že je možné vazelínu používat jako analgetikum nebo antiseptikum, ale ve skutečnosti vazelína není vhodným přípravkem na spáleniny. Bariéra, kterou vazelína vytvoří, není pro čerstvé spáleniny, řezné rány a další zranění vhodná. [4]
  • Na spáleniny je mnohem vhodnější použít různé speciální krémy a masti určené k léčbě čerstvých zranění.[5] Nejvhodnější je použít speciální krémy, jako je Lubiderm.
 2. 2
  Pokud chcete vazelínu používat jako lubrikační gel, postupujte opatrně. Není vhodné používat vazelínu společně s kondomem, protože ropa rozpouští latex a zvyšuje riziko protržení kondomu. S kondomy používejte vždy raději lubrikační gely na bázi vody.
  • Vazelína se často používá jako lubrikační gel při sexu a ve své podstatě není škodlivá. Někteří lidé mají rádi texturu vazelíny. Bohužel ovšem není snadné vazelínu umýt, takže ji někteří lidé nevyhledávají a používají raději jiné lubrikanty na bázi vody, nebo přírodní oleje, jako je kokosový olej.
 3. 3
  Nepoužívejte vazelínu na čerstvá tetování. Mnoho lidí si myslí, že je vhodné natírat si čerstvá tetování vazelínou, ale ve skutečnosti to není dobré. Vazelína z čerstvých tetování vytahuje inkoust, ucpává póry, zvyšuje riziko podráždění pleti a pupínků, které mohou nová tetování poškodit a v žádném případě neurychlí hojení nového tetování. Použijte raději masti A&D, Bacitracin, nebo TattooGoo, které vám čerstvé tetování zvlhčí a podpoří hojení. O vhodných produktech se vždy poraďte se svým tatérem.
 4. 4
  Nepoužívejte vazelínu na akné nebo růžovku. Vazelína není rozpustná ve vodě, takže není vhodná jako léčba akné a dalších kožních nemocí, které jsou důsledkem mastné pleti. Vazelína pleť ve skutečnosti uzavírá a vysušuje a zdrží uvnitř mastnotu, přestože budí dojem zvlhčování a zmírňování odřenin.
 5. 5
  Nepoužívejte vazelínu jako hydratační krém. Pokud vám dermatolog doporučil používat hydratační krém, nepoužívejte místo něj vazelínu. Pokud máte pleť dokonale čistou, můžete vazelínu použít jako bariéru před chladem nebo větrem, ale v žádném případě s ní pleť nezvlhčíte. Vazelína vytvoří bariéru, která zabrání kůži dýchat, což může vaše kožní potíže ještě zhoršit.
 6. 6
  Nepoužívejte vazelínu jako krém proti plísním. Vazelína uzamyká vlhkost, takže se nehodí pro léčbu plísňových infekcí. Kupte si raději krém proti plísním, nebo používejte například kokosový olej. ngus. Instead, use something that has actual anti-fungal properties, like coconut oil.
  Reklama

Tipy

 • S vazelínou není nutné to přehánět, použijte vždy jen trochu.
 • Krabička vazelíny by vám měla vydržet velmi dlouho, takže pokud vám brzy dojde, znamená to, že jí používáte zbytečně příliš mnoho.
 • Pro nejlepší výsledky vazelínu používejte několikrát denně.
 • Vazelínu můžete používat také místo odličovače.
 • Pomocí vazelíny snadno odstraníte lepidlo z umělých řas.
Reklama

Varování

 • Některé z těchto metod nefungují u tmavší pleti.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vazelína

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 37 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 449 krát
Kategorie: Osobní hygiena
Stránka byla zobrazena 12 449 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama