Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Používání zubní nitě je důležitou součástí orální hygieny. Zubní nit pomáhá předcházet paradentóze tím, že z mezizubních prostor odstraňuje zubní plak a podporuje zdravé zuby a dásně. Když budete mít v ústech zubní plak, bakterie vám začnou rozkládat zubní sklovinu, budete trpět zápachem z úst, budou se vám kazit zuby a v nejhorším případě vám i vypadají. [1] Používat zubní nit je snadným způsobem, jak se zbavit zubního plaku z mezizubních prostor. Měli byste ji používat alespoň jednou denně. Pokud nevíte, jak na to, v tomto článku se to dozvíte.

Postup

 1. 1
  Používejte ty nejúčinnější zubní nitě. Existuje několik různých typů zubních nití, takže si můžete vybrat ten, který vám bude nejlépe vyhovovat. Seženete povoskované i nevoskované zubní nitě, nitě s příchutí i bez příchutě. Vyberte si podle následujících kritérií: [2]
  • Povoskované nitě se mezi zuby dostanou snáze.
  • Pokud máte mezery mezi zuby, nejlepší pro vás bude pásková zubní nit.
  • Zubní nitě se vyrábějí z nylonu (multivláknové) nebo z PTFE (jednovláknové). Jednovláknové nitě jsou dražší, ale snáze se dostanou mezi zuby a nedrolí se. Krabička zubní nitě vám vydrží dlouhou dobu, takže se nebojte investovat do kvalitnější nitě.
 2. 2
  Vytáhněte si asi 45 cm dlouhý kus nitě a omotejte si ho kolem ukazováčků tak pevně, aby neklouzala. Když to uděláte správně, vyčistíte si všechny mezizubní prostory tímto kusem nitě. Můžete si nit omotat i kolem prostředníčků, ale s ukazováčky budete moci nit lépe ovládat.
  • Většina lidí si mezizubní prostory čistí po čištění zubů. Nejprve si tedy vyčistěte zuby a zbavte se největších nečistot a potom použijte zubní nit. Když si budete čistit zuby až po použití zubní nitě, fluorid se vám dostane do dásní, což není žádoucí. [3]
 3. 3
  Držte nit mezi palci a ukazováčky. Měli byste mít před sebou asi 9 cm dlouhý kus nitě. Tímto kusem si budete čistit mezizubní prostory. Až si nit omotáte kolem ukazováčků, můžete si ji přidržovat. Palce se vám budou hodit při čištění horních zubů, ukazováčky zase při čištění spodních zubů.
 4. 4
  Jemně protáhněte zubní nit mezi zuby. Nezáleží na tom, kde začnete – důležité je pouze vyčistit všechny mezizubní prostory. Většina lidí začíná u horních jedniček. Až i vyberete vhodné místo, vsuňte nit mezi zub a dásně. Postupujte opatrně, abyste si dásně nepodráždili.
  • Neměli byste na nit tlačit. Snažte se ji dostat mezi zuby co nejjemněji.
 5. 5
  Jemně s nití pohybujte ve tvaru písmene C a vyčistěte si tak mezizubní prostory. Až nit vsunete mezi zuby, trochu ji zatočte a nechejte ji zapadnout mezi dásně a zuby (asi 2 mm). Až ji budete mít na místě, začněte s ní pohybovat a opatrně si mezizubní prostor vyčistěte.
  • Můžete nití pohybovat také dopředu a dozadu, abyste uvolnili zbývající nečistoty. Až budete hotovi, vytáhněte nit stejnou cestou ven.
 6. 6
  Stejný postup zopakujte u všech zubů. Vždy čistěte jen jeden zub – neomotávejte nit kolem více zubů najednou. Když budete zuby čistit postupně, vyčistíte si je mnohem lépe a nepoškodíte si dásně. Až budete potřebovat čistý kus nitě, odmotejte si trochu z prstu. Na každý zub použijte čistý kousek nitě. Pokud vám nit omotaná kolem ruky dojde, vytáhněte si z krabičky čistou.
  • Je možné, že vám dásně budou ze začátku krvácet. Znamená to, že byste si je měli čistit častěji. Krvácení z dásní lidi často odrazuje od používání zubní nitě, protože se chtějí vyhnout bolesti, ale musíte si uvědomit, že jakmile si na zubní nit zvyknete, bolest i otok zmizí.
 7. 7
  Nezapomínejte ani na stoličky. Nemoci dásní a zubů se často vyskytují u zadních zubů. Není snadné se tam s nití dostat, ale přesto byste tuto oblast neměli zanedbávat. Jemně vsuňte nit za stoličky a opatrně si vyčistěte mezizubní prostory.
 8. 8
  Vypláchněte si ústa ústní vodou. Po použití zubní niti si vypláchněte ústa ústní vodou, abyste se zbavili všech uvolněných nečistot, které se vám dostaly do úst při čištění mezizubních prostor.
 9. 9
  Zubní nit používejte minimálně jednou denně. Americká asociace zubařů doporučuje čistit si mezizubní prostory 2-3 minuty, ale i když to budete dělat jen minutu, budete mít brzy zdravější dásně. Většina lidí zubní nit používá večer před spaním. Pokud víte, že jste jedli něco, co se vám mohlo přichytit mezi zuby (například kukuřice), můžete zubní nit použít hned po jídle. Neměli byste to s ní ovšem přehánět, jinak si poškodíte dásně. Používejte ji jednou denně, to bohatě stačí.
  • Nevymlouvejte se! Každý si může najít 2-3 minuty na vyčištění zubů!
  • Snažte se při čištění zubů postupovat stále stejně. Když si budete čistit zuby vždy stejně, například začínáte uprostřed a postupujete vždy stejným směrem, nestane se vám, že některé zuby omylem vynecháte. Až si zvyknete na takové čištění zubů, používání zubní nitě pro vás nebude představovat žádný problém – možná vás to dokonce začne bavit.
  • Pokud máte problémy se zuby, které vám neumožňují používat běžnou zubní nit, kupte si navlékač na zubní nit, který zajistí, že se nit během čištění nebude hýbat.
 10. 10
  Kromě běžné zubní nitě byste měli používat také zubní sprchu. Zubní sprcha neboli irigátor je zařízení, které vám na zuby pustí silný proud vody. Zbaví vás nečistot a zbytků jídla a zmírňuje riziko nemocí dásní a krvácení. Neměli byste sprchu ovšem používat jako náhradu zubní nitě – měli byste je používat obě. [4]
  Reklama

Tipy

 • Jezte zdravě a pravidelně choďte k zubaři, abyste měli zdravé zuby a dásně.
 • Existují i jiné pomůcky, které slouží ke stejnému účelu, jako zubní nit. Zkuste si koupit třeba mezizubní kartáček.
 • Když budete pečovat o své zuby, vyhnete se srdečním onemocněním.
 • Nejprve si zuby vyčistěte kartáčkem, aby se vám do dásní nedostal fluorid ze zubní pasty.
 • Pokud si zapomínáte čistit zuby, stáhněte si aplikaci, která vám to připomene.
Reklama

Varování

 • Nepoužívejte jeden kus zubní nitě na více zubů. Nit se třepí a množí se na ní bakterie.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Zubní nit nebo párátko, případně zubní nit uchycenou na tyčince.

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 405 krát
Kategorie: Čištění zubů
Stránka byla zobrazena 5 405 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama