Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Velké zrcadlo dokáže opticky zvětšit a prosvětlit prostor a hodí se téměř do každé místnosti v domě. Protože jsou tato zrcadla velmi těžká, je nutné je věšet velmi opatrně. Nemusíte mít strach – v tomto článku se dozvíte, jak správně pověsit těžké zrcadlo.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Připravte si zeď

 1. 1
  Vyberte si místo, na které chcete zrcadlo pověsit. Vyberte si volnou zeď, na kterou se zrcadlo bez problémů vejde a zůstane vám i ještě trochu místa. Zrcadlo by mělo viset v takové výšce, aby se do něho mohli lidé dívat, když projdou kolem. V některých případech to ovšem neplatí (například pokud chcete dát zrcadlo nad krb).
 2. 2
  Vykliďte si prostor před zdí, na kterou budete montovat zrcadlo. Budete potřebovat spoustu prostoru, takže si dejte pozor, abyste nezakopli o nábytek nebo něco jiného. Kdybyste spadli se starožitným zrcadlem, nedopadlo by to dobře.
  • Můžete také vyčistit samotnou zeď. Prostor za těžkým zrcadlem nebude snadné uklidit, takže pokud máte zeď špinavou, otřete ji ještě než na ni zrcadlo pověsíte.
  • Mezitím si zrcadlo položte na bezpečné místo, aby se s ním nic nestalo.
 3. 3
  Označte si na zdi místa, kam budete vrtat. Při věšení těžkého zrcadla je velmi důležité najít vhodná místa. Za většinou interiérových zdí jsou podpůrné dřevěné trámy. Musíte zrcadlo pověsit tak, aby hřebíky nebo šrouby procházely přímo těmito trámy. Když budete vrtat pouze do zdi, zrcadlo se vám na ní neudrží. Kupte si senzor dřevěných trámů a najděte si je ve zdi. Označte si tužkou místa, do kterých budete vrtat.
  • Pokud nemáte senzor a nemůžete ho sehnat, je možné umístění trámů odhadnout pomocí poklepávání na zeď. Poklepejte na zeď silně dvěma prsty. Když klepnete mezi dva trámy, zvuk by měl být dutější, zatímco když se trefíte přímo do trámu, zvuk bude plochý a nebude se rozléhat. Tato metoda ale není tak přesná, jako kdybyste použili senzor.
 4. 4
  Označte si střed každého trámu. Vezměte si metr nebo pravítko a najděte si střed trámu. Tato místa si označte tužkou. Střed trámu je nejpevnější a nejstabilnější místo, na které můžete zrcadlo pověsit.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jak pověsit zrcadlo

Použijte závěsný drát

 1. 1
  Metrem si odměřte střed zrcadla. Změřte si délku a šířku zrcadla – středové body těchto délek vám určí přesný střed zrcadla. Je důležité odměřit si střed přesně, abyste mohli k rámu připojit podpěry.
  • Je také dobré si střed zrcadla vzadu označit tužkou.
 2. 2
  Přimontujte k zadní straně zrcadla skoby ve tvaru písmene D. Označte si po stranách dvě místa asi 15 cm od horní strany zrcadla a připojte k nim skoby. Těmito skobami ve tvaru písmene D bude procházet závěsný drát. Díky tomu bude zrcadlo viset rovně.
 3. 3
  Kousek od konce zrcadla přimontujte šrouby. Onačte si dvě místa u konce zrcadla, na každé straně jedno.
 4. 4
  Odmotejte si dlouhý kus pevného kovového drátu. Zdvojte ho a provlékněte ho jedním okem šroubu, nahoře skrz skobu a potom opět dole okem druhého šroubu. Nechejte kus drátu volně viset – nakonec budete zrcadlo muset pověsit na podpěru přimontovanou ke zdi.
 5. 5
  Přivažte závěsný drát kousky jiného drátu. Odstřihněte si čtyři středně dlouhé kousky drátu a omotejte je několikrát okolo závěsného drátu. Zbytky potom odštípněte kleštěmi. Celý postup zopakujte na obou místech, kde drát prochází skobami.
 6. 6
  U posledního šroubu udělejte drátem smyčku. Pevně drát omotejte a zbytek odstřihněte kleštěmi.
 7. 7
  Opatrně zrcadlo zvedněte do požadované výšky. Požádejte někoho, aby vám na zdi udělal značku uprostřed horního okraje zrcadla a potom zrcadlo položte zpět na bezpečné místo.
 8. 8
  S pomocí vodováhy si udělejte na zdi čáru. Nakreslete si čáru, která bude rovnoběžně se zemí – podle ní poznáte, zda zrcadlo visí rovně. Položte si vodováhu na značku, kterou jste si udělali a až bude bublinka přesně uprostřed, nakreslete si na tomto místě rovnou čáru.
 9. 9
  Nakreslete si dvě čáry podél středu dvou sousedících trámů. Najděte si dva trámy, které budou pod zrcadlem. Čím dále od sebe budou, tím lépe, ale nesmí přesahovat okraje zrcadla. Od středu těchto trámů si nakreslete rovné čáry směrem k horní horizontální čáře. Označte si bod vzdálený od horní čáry asi 10 cm.
  • Na tyto body budete montovat podpěry, takže použijte vodováhu a ujistěte se, že jsou všechny body horizontálně srovnané.
 10. 10
  Přimontujte na označená místa zavěšovače. Vezměte si dva silné a pevné zavěšovače a přimontujte je k bodům, které jste si právě označili. Automatickou vrtačkou si vyvrtejte díru, která bude o něco užší, než šrouby na zavěšení. Potom šrouby zašroubujte tak, aby ze zdi trčel dostatečný kus.
  • Pořiďte si kvalitní a silné šrouby, které unesou větší váhu, než je váha vašeho zrcadla. Musíte si uvědomit, že když zrcadlo odtáhnete od zdi, abyste pod ním mohli uklidit, bude těžší.
  • Nechejte si poradit v obchodě s nářadím a kupte si šrouby, které vaše zrcadlo bezpečně unesou.
  • Můžete také použít silné hřebíky.
 11. 11
  Opatrně a pomalu zrcadlo zvedněte do požadované polohy a zachyťte drát za šrouby. Drát musí držet na obou šroubech pevně. Potom zrcadlo velmi pomalu pusťte a přesvědčte se, že na šroubech bude držet.
 12. 12
  Srovnejte zrcadlo a ukliďte. Podívejte se na horizontální čáru, kterou jste si nakreslili u horního okraje zrcadla a srovnejte ho tak, aby viselo rovně. Až budete hotovi, vezměte si mazací gumu a jemně smažte všechny čáry a značky, které jste si nakreslili.
  Reklama

Výztužný trámek

 1. 1
  Připravte si zeď. Budete potřebovat speciální výztužný trámek, na který zrcadlo pověsíte. Budete si opět muset najít dřevěné trámy ve zdi, takže si zeď připravte a označte si středy trámů jako u věšení zrcadla pomocí drátu. Také si zeď důkladně očistěte.
 2. 2
  Kupte si výztužný trámek. Jde o široký dřevěný nebo kovový trámek, na který se věší těžké věci. Seženete ho v obchodě s domácími potřebami. Kupte si trámek, který unese větší váhu, než je váha vašeho zrcadla. Pokud umíte pracovat se dřevem, můžete si trámek vyrobit sami.
  • Vezměte si pevný kousek prkna silný asi 2 cm. Měl by být o něco kratší, než je šířka vašeho zrcadla.
  • Blízko středu trámku si udělejte řez v úhlu 30-45 stupňů. Nyní byste měli mít dva kusy dřeva s užší a širší částí a zkoseným okrajem. Tyto kusy dřeva společně vytvoří pevný závěsný trámek.
 3. 3
  Připojte jeden z trámků k hornímu okraji zrcadla. Vezměte si silné lepidlo nebo vhodné šrouby a připojte jeden z trámků k zadní straně zrcadla. Začněte s menším z obou trámků. Umístěte jeho užší stranu pod okraj zrcadla seříznutým koncem dolů. Vodováhou si ověřte, že ho máte rovně. Měli byste vytvořit jakýsi velký háček, na který později pověsíte zrcadlo.
  • Pokud máte trámek koupený v obchodě, řiďte se pokyny uvedenými v manuálu. „Háček“ musí vždy viset směrem dolů, aby se mohl zaháknout za trámek ve zdi.
 4. 4
  Pokud to bude nutné, připojte ke spodnímu okraji zrcadla ofsetovou desku. Až bude zrcadlo zasazené v trámku, bude podepřeno na horním okraji. Pokud nebude podepřen i spodní okraj, zrcadlo se bude „kroutit“ ke zdi vytrhne trámek ze zdi. Je tedy důležité zajistit, aby spodní okraj zrcadla přiléhal ke zdi. Připojte k němu offsetové prkno, které bude zrcadlo podpírat zespodu.
  • Pokud si chcete vyrobit vlastní zrcadlo, můžete se vyhnout tomu, že budete potřebovat ofsetovou desku. Zařízněte na horním okraji rámu zrcadla zkosený okraj, aby samotný rám sloužil jako podpěrný trámek.
 5. 5
  Označte si na zdi místo pro druhý trámek. Trámek přimontovaný ke zdi (ten větší) musíte přišroubovat co nejpevněji, aby se na něm zrcadlo udrželo. Použijte vodováhu a nakreslete si vertikální linie podél středů trámů ve zdech a potom nakreslete další, horizontální linii na místě, kde bude sedět trámek. Průsečíky středů trámů si označte, na těchto místech budete trámek přivrtávat ke zdi.
 6. 6
  Vezměte si vrtačku a připojte druhý trámek ke zdi. Použijte co největší a nejpevnější šrouby a přivrtejte trámek do středů trámů za zdmi. Trámek by měl být umístěn tak, aby jeho široké body mířily směrem ven od zdi a seříznutý okraj směrem nahoru, aby tvořil „háček.“
  • Pokud máte trámek z obchodu, řiďte se pokyny uvedenými v manuálu.
 7. 7
  Pověste zrcadlo na zeď. Zvedněte zrcadlo do požadované výšky a zavěste na sebe oba trámky. Měly by do sebe zapadnout jako díly skládačky. Postupně zrcadlo pouštějte a přesvědčte se, že ho trámky udrží.
  • Poznámka: Pokud jste trámky lepili lepidlem na dřevo, musíte počkat, dokud lepidlo nebude úplně suché. I když budete mít jistotu, že lepidlo zaschlo, pověste zrcadlo velmi opatrně a pomalu. Pokud je to možné, požádejte někoho, aby vám zrcadlo pomohl držet, kdyby lepidlo náhodou selhalo.
  Reklama

Tipy

 • Vždy je dobré, když vám zrcadlo někdo pomůže pověsit.
 • V obchodě s výtvarnými potřebami seženete balíčky se závěsnými systémy na pověšení obrazů a zrcadel. Vyberte si systém, který udrží váhu vašeho zrcadla. Při zavěšování se řiďte pokyny uvedenými na obalu.
Reklama

Varování

 • Používejte skoby, které udrží váhu vašeho zrcadla. Když budete mít skoby, které nebudou dost silné, zrcadlo vám spadne a budete mít díry ve zdi.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vodováha
 • Metr
 • Šroubovák
 • Kladivo
 • Tužka
 • Silný drát
 • Kleště
 • Senzor trámů
 • Skoby
 • Matky
 • Šrouby

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 019 krát
Kategorie: Umění & zábava
Stránka byla zobrazena 7 019 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama