Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bolestí levé paže můžete trpět z mnoha důvodů, od nataženého svalu až po srdeční infarkt. Anomálie na kůži, měkkých tkáních, nervech, kostech, kloubech, žílách paže mohou bolest způsobovat. Je zapotřebí zvážit celou řadu faktorů, abyste mohli určit, zda je bolest levé paže spojena se srdcem, či nikoliv.

Část 1
Část 1 ze 3:

Rozpoznání infarktu

 1. 1
  Zhodnoťte o jakou bolest se jedná.[1] Bolest související s infarktem je často ve formě tlaku, mačkání nebo zvýšené citlivosti. Může být středně silná, nebo bolest nemusíte pociťovat vůbec (při tzv. „skrytém infarktu“), či může být naopak velmi krutá, kterou lze na stupnici intenzity o 10 bodech ohodnotit jako 10. Bolest obvykle vychází z oblasti hrudníku a může vystřelovat do levé paže, čelisti nebo do zad.
 2. 2
  Hledejte nebolestivé příznaky.[2] Kromě bolesti v paži, čelisti, krku a zádech existují další příznaky, které mohou ukazovat na srdeční příhodu. Patří mězi ně:[3]
  • Nevolnost
  • Točení hlavy nebo závratě
  • Studený pot
  • Neschopnost popadnout dech nebo potíže s dýcháním v důsledku sevřeného hrudníku
  • Pokud máte některý z výše uvedených příznaků spolu s bolestí, je nejlepší co nejdříve navštívit lékaře pro vyloučení možnosti srdečního infarktu.
 3. 3
  Přivolejte si rychlou záchrannou službu (112 nebo 155) pokud máte příznaky srdečního infarktu.[4] Pokud si svým stavem nejste jisti, je lepší přivolat si pohotovost na čísle 1-1-2 nebo 1-5-5 a nechat se ošetřit lékařem, či rovnou převézt do nemocnice. Vždy pamatujte na to, že pokud máte srdeční infarkt, čas je velmi důležitý a neměli byste ztratit ani vteřinu, pokud je váš život v ohrožení.[5]
  • Až budete čekat na záchranku, vezměte si dva dětské aspiriny (180 mg celkem), měly by vám pomoci zmírnit dopad infarktu.[6] Aspirin funguje tak, že zabraňuje tvorbě krevních sraženin a je to právě krevní sraženina v jedné z koronárních arterií (tepny kolem srdce), která způsobuje počátek srdečního infarktu (a aspirin zabrání tomu, aby byla situace ještě horší). Aspirin si neberte, pokud vám bylo diagnostikováno gastrointestinální krvácení nebo máte alergii na aspirin.
  • V mezičase, kdy čekáte na záchranku, si také můžete vzít nitroglycerin, pokud jej máte.[7] Ten pomůže zmírnit bolest na hrudi a pomůže vám zvládnout příznaky, než se dostanete do nemocnice (to už vám ale lékaři poskytnou další léky tišící bolest, jako je morfin).
  • Pokud jste v posledních 24 hodinách užili Viagru nebo Levitru a v posledních 48 hodinách Cialis, nitroglycerin si NEBERTE. Může vám významně klesnout krevní tlak a také mohou nastat jiné zdravotní komplikace. Pokud jste si tyto medikamenty v uvedeném časovém rozmezí vzali, oznamte to pracovníkům záchranné služby.
 4. 4
  Nechte si udělat sérii diagnostických vyšetření.[8] Pokud máte podezření na srdeční infarkt, doktor vám provede celou řadu testů, aby určil a potvrdil diagnózu. Bude vám provedeno EKG (elektrokardiogram) k posouzení srdečního rytmu, v případě srdečního infarktu se zobrazí abnormality. Budou vám také provedeny krevní testy, které prokáží zvýšené srdeční enzymy v krevním oběhu, pokud se jedná o problém spojený se srdcem.
  • V závislosti na příznacích a na tom, jak zřetelná bude pro vašeho lékaře diagnóza, vám mohou být provedeny dodatečné diagnostické testy, které zahrnují: echokardiogram, rentgenový snímek hrudníku, angiogram a/nebo zátěžový test.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Zhodnocení bolesti

 1. 1
  Všímejte si doby trvání. Pokud je bolest vaší levé paže velmi krátká (několik vteřin), je nepravděpodobné, že původem bolesti je srdce. Na druhé straně, pokud bolest přetrvává velmi dlouho (několik dní nebo dokonce týdnů), je také nepravděpodobné, že její příčinou je srdce. Pokud vaše bolest trvá několik minut až několik hodin, mohl by to být srdeční infarkt. Pokud se vaše bolest opakovaně objevuje v krátkých intervalech, poznamenejte si , jak dlouho trvá a jak intenzivní bolest je a své poznámky poté ukažte lékaři. Může to být zdravotní problém související se srdcem, který bude vyžadovat pozornost a ošetření.
  • Pokud se bolest objevuje nebo zhoršuje při pohybu horní části hrudníku (střední oblast páteře), může se jednat o degenerativní onemocnění plotének páteře, obzvláště u starších pacientů. Je nepravděpodobné, že tento druh bolesti souvisí se srdcem.
  • Podobně se vám může bolest zhorši poté, co jste cvičili paže, tato bolest je pravděpodobně svalového původu. Sledujte své denní návyky. Co bolest zhoršuje?
 2. 2
  Zvažte, zda bolest vaší levé paže nemůže souviset s anginou pectoris. Angina pectoris je bolest související s nedostatečným krevním zásobením srdce.[9] Projevuje se většinou svíravou bolestí nebo pocitem tlaku v ramenou, na hrudníku, v pažích, zádech nebo krku. Může se podobat bolesti při zažívacích potížích.[10]
  • I když není bolest levé paže pro anginu typická, může se objevit.
  • Angina se většinou zhoršuje nebo je vyvolána stresem – buď fyzickou zátěží (únava nebo po vystoupání schodů), nebo emočním stresem (např. po ostré hádce nebo neshodách v zaměstnání). [11]
  • Pokud máte podezření na anginu pectoris, je důležité navštívit lékaře co nejdříve.[12] Angina není život ohrožující jako srdeční infarkt, ale také vyžaduje zhodnocení a vhodnou léčbu.
 3. 3
  Identifikujte další příznaky. K bolesti levé paže si také poznamenejte jiné části těla, kde vás to bolí. Je to nejlepší způsob, jak poznat, zda bolest levé paže souvisí se srdcem, či nikoliv (a zda je závažná). Je pravděpodobné, že srdeční infarkt bude doprovázen: [13]
  • Náhlou a krutou bolestí na hrudi, která vystřeluje dolů do levé paže. Bolest můžete pociťovat na obou pažích, ale většinou je to právě levá paže, protože ta je blíže k srdci.
  • Bolestí a napětím v čelisti, zejména pak v dolní čelisti může být jednostranná nebo oboustranná. Tato bolest se může podobat velmi silné bolesti zubů.
  • Bolestí vyzařující do ramen, která vám bude připadat jako by vás na ramenou a v oblasti hrudníku něco tížilo a tlačilo.
  • Tupou bolestí zad, která je způsobena bolestí na hrudi, čelisti, krku a pažích.
  • Pamatujte na to, že srdeční infarkt může být také "skrytý," což znamená, že při něm nebudete pociťovat žádnou bolest.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Posouzení příčin nesouvisejících se srdcem

 1. 1
  Všímejte si bolesti související s pohybem krku.[14] Pokud se vaše bolest zhoršuje, když pohnete krkem nebo horní částí zad, může být na vině cervikální spondylóza. Ta je jednou z hlavních příčin bolestí levé paže. Více než 90% lidí starších 65 let má příznaky cervikální spondylózy. Toto je obecné označení pro trhlinky v meziobratlových ploténkách způsobené časem (obzvláště v oblasti krční páteře). Jak ploténky sesychají a smršťují se, rozvíjí se cervikální spondylóza. S věkem a opotřebením zad se tento stav zhoršuje.
  • Příčinu bolesti můžete určit, pokud pohnete krkem a horní částí páteře. Pokud pohyb bolest zhorší, bolest má pravděpodobně původ v cervikální spondylóze.
  • Bolest související se srdečním infarktem se nezhorší ani nezlepší, pokud pohnete nebo zatlačíte na krk nebo páteř. Pokud pohyb nebo tlak bolest zhorší a vy nemáte jiné další příznaky, jedná se s největší pravděpodobností o cervikální spondylózu. To je však taky závažná zdravotní komplikace a měli byste ji oznámit svému lékaři.
 2. 2
  Určete bolest, když pohnete ramenem.[15] Pokud bolest vystřelí do paže poté, co jste pohnuli ramenem, může se jednat o artrózu ramene. Mnoho pacientů, kteří přichází na pohotovost s obavami, že mají infarkt, většinou trpí právě artrózou ramenního kloubu. To je onemocnění poškozující hladkou vrchní ochrannou vrstvu chrupavky. Jak chrupavka mizí, zmenšuje se ochranný prostor mezi kostmi. Při pohybu se kosti třou o sebe a způsobují bolest ramene a/ nebo levé paže.
  • Ačkoliv definitivní léčba artrózy ramene neexistuje, je k dispozici mnoho prostředků k tlumení bolesti. Pokud se vás tento případ týká, nemějte strach. Zní to závažně, ale postup onemocnění se dá zastavit.
 3. 3
  Hledejte příznaky poškození nervů. Pokud ztrácíte funkci paže, je to s největší pravděpodobností způsobeno nervovým poraněním.[16] Nervy v paži vychází z míchy na úrovni dekoltu a tvoří nervový svazek, nazvaný brachiální plexus. Tento svazek se dále dělí a vychází z něj nervy paže. Poškození nervů v paži způsobuje různou bolest, ale většinou souvisí se ztrátou funkce paže (jako je necitlivost, mravenčení nebo snížený rozsah pohybu). Bolest vaší paže může souviset s poškozením nervů a nemusí mít nic společného se srdcem.
 4. 4
  Zkontrolujte si krevní tlak a tep. Pokud uvidíte změny, mohlo by být příčinou periferní arteriální onemocnění. To vzniká na základě kornatění tepen a je běžnější mezi kuřáky.[17]
  • Abyste určili, zda se jedná o tuto záležitost, navštivte svého lékaře a nechte si změřit krevní tlak a puls a zbavíte se tak nejistoty.
 5. 5
  Zvažte i alternativní diagnózy bolesti paže.[18] Zamyslete se a snažte si vzpomenou na nedávná poranění, které jste měli. Vaše bolesti paže se mohou vztahovat k poraněním, která jste v minulosti prodělali. Promluvte si s lékařem, zda tato bolest pokračuje a zda by se pro ní nedalo najít logické vysvětlení.
  • Pokud se bolest levé paže objeví náhle, je spojena s pocením, dezorientací a další bolestí, okamžitě vyhledejte lékaře a zjistěte, zda váš stav není život ohrožující.
  Reklama

O tomto wikiHow

Anthony Stark, EMR
Spoluautorem článku je :
Záchranář
Tento článek spoluautorem článku je Anthony Stark, EMR. Anthony Stark je certifikovaný záchranář v Britské Kolumbii. V současnosti pracuje pro British Columbia Ambulance Service. Tento článek byl zobrazen 88 867 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 88 867 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama