Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Uvědomili jste si, že váš vztah není, co býval. Od šimrání motýlů v břiše jste se přesunuli k nenávistným pocitům, když ona osoba vstoupí do dveří. Je těžké přiznat, že se váš vztah může chýlit ke konci, ale je důležité umět ukončit nefunkční a nešťastný vztah. Můžete si myslet, že jen procházíte těžkým obdobím – a může to tak být – ale existují klíčové signály, které naznačují, že je na čase vztah ukončit.

Část 1
Část 1 ze 3:

Zamyslete se nad tím, jak spolu s partnerem komunikujete

 1. 1
  Zaznamenejte si, jak často se se svým milým hádáte. Hádky mohou být zdravý způsob jak komunikovat a řešit konflikty. Nicméně nepřetržité hádky, kdy strávíte většinu času poštěkáváním jeden na druhého, mohou být signálem, že se váš vztah chýlí ke konci.
  • Vyvolávání hádek nad nepodstatnými věcmi může být buď zoufalé volání po pomoci, nebo způsob jak kopat všude kolem sebe a může to být známkou konce.
  • Opouštět hádku naštvaní, rozčílení s pocitem hořkosti a nevole se usmířit značí, že se vztah bortí.[1]
 2. 2
  Zjistěte, jak často se bavíte o svých pocitech. Důležitým stavebním kamenem vztahu je schopnost komunikovat ohledně svých i partnerových pocitů a potřeb. [2] Pokud máte pocit, že váš milý nerozumí vašim pocitům a že si nejste vědomi pocitů partnera, potom je váš vztah pravděpodobně v problémech.
  • Komunikační selhání může začít jednoduše tím, že se přestanete jeden druhého ptát, jaký měl den. Ale může se také vyvinout v celkové zanedbávání vzájemných pocitů.
  • Pokud se přistihnete, že neposloucháte partnera nebo on vás, když si něco říkáte, potom nekomunikujete efektivně a problém je nablízku.[3]
 3. 3
  Všimněte si, jak spolu mluvíte o budoucnosti. Pokud odmítáte diskuzi o tom, co vás s partnerem čeká v budoucnu, může to být technika jak se vyhnout konfrontaci s faktem, že si neumíte představit zůstat s partnerem i nadále. Může to také znamenat, že si nemůžete s partnerem představit budoucnost vůbec, což je znakem, že je na čase vztah ukončit. [4]
  • Pokud jste se nikdy nebavili o svatbě, nebo o dětech, možná byste měli zvážit možnost, že to pro vás není ten správný partner.
  • Pokud váháte s odpovědí na žádost o ruku, s plánováním společné dovolené nebo trávením společné dovolené, protože nevíte, jestli váš vztah vydrží tak dlouho, pak možná přišel čas vztah ukončit.
 4. 4
  Zvažte slovní náklonnost ke svému partnerovi. Láskyplná komunikace je důležitým stavebním kamenem pro rozvoj a udržitelnost vztahu. Když slovní vyjádření lásky vymizí, může to být známkou toho, že nejste schopní přemýšlet o něčem krásném, co byste partnerovi řekli. Absence láskyplné komunikace je červenou vlajkou značící konec vztahu. [5] [6]
  • Nedostatek komplimentů, verbálních “ miluji tě“ a náhodných milujících poznámek nebo zpráv, to vše je známkou problémů ve vztahu.
 5. 5
  Všimněte si, jak o partnerovi mluvíte s ostatními. Lidé ve zdravém vztahu se rádi podělí o pozitivní atributy a dovednosti svého partnera s ostatními. Pokud o svém partnerovi mluvíte před přáteli negativně, je to známkou nesnází ve vztahu. Když o partnerovi mluvíte negativně, poukazuje to na ztrátu respektu a je možné, že se za tím vším skrývá větší problém celého vztahu. [7]
  • Je rozdíl mezi tím, jestli mluvíte s blízkým přítelem o svých problémech ve vztahu, nebo vykládáte přátelům, že jste nespokojení a nešťastní se svým nejbližším. Ale pokud se se svými trablemi ve vztahu svěřujte svému blízkému příteli příliš často, je na čase vztah ukončit.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Zamyslete se nad tím, jak o partnerovi přemýšlíte a co k němu cítíte

 1. 1
  Uvědomte si, jakou úroveň vzrušení vůči svému partnerovi pociťujete. Dříve jste měli v břiše z partnera motýlky, ale nyní jednoduše nejste tak vzrušení když je ve vaší blízkosti. Pokud se cítíte neustále znuděni svým blízkým, nebo už jen myšlenkou na to že s ním máte trávit čas, pak už možná není vaše srdce ve vztahu.
  • Vztah nebude plný vzrušení každou minutu. Ale měli byste cítit určitou úroveň sounáležitosti, když partner přijde domů nebo s ním jdete na rande.
 2. 2
  Zamyslete se nad sexuální přitažlivostí svého partnera. Fyzická přitažlivost je důležitá jak pro muže, tak pro ženy, obzvláště v prvních sedmi letech vztahu.[8] Vaše fyzická přitažlivost je s největší pravděpodobností to co vás dva dalo dohromady. Ale pokud zjistíte, že se ignorujete nebo jste dokonce znechuceni či odmítaní partnerem, váš vztah nebude mít dlouhého trvání.
 3. 3
  Představte si svou budoucnost s partnerem. Představte si všechny své naděje a sny o budoucnosti a zjistěte, jestli partner stojí po vašem boku, tak jako jste si splnili ve svých snech. Pokud si představujete budoucnost, která by bez partnera byla jednodušší, je to známkou toho, že se vztah nevyvede.
 4. 4
  Zjistěte, jestli stále sdílíte společné zájmy a cíle. Možná jste toho měli spoustu společného, když jste se potkali, ale nyní zjišťujete, že již nesdílíte ty samé cíle, zájmy nebo přesvědčení. Stejně jako se vyvíjí váš vztah, vyvíjíte se i vy dva v dospělejší jedince a postupně se mohou měnit vaše cíle a jeden druhému se vzdaluje. Dejte tomu čas, abyste přehodnotili, jestli jste s partnerem na jedné lodi a jestli máte stejné cíle.[9]
  • Konverzace, které jsou omezené nebo nesnesitelné, kdy nejste schopni se shodnout nad profesními cíli a osobním přesvědčení jsou známkami toho, že již nesdílíte společné životní cíle.
  • Mít vlastní nezávislé cíle a zájmy je pro vztah zdravé. Problémy začnou, když se vaše základní hodnoty a přesvědčení začnou rozcházet a vy nemůžete najít nic, co byste sdíleli. [10]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Posuďte atmosféru vztahu

 1. 1
  Vyhodnoťte četnost a vášeň vašeho sexuálního života. Pokud jste na suchu celou věčnost a po sexu ani netoužíte, může to být známkou větších problémů ve vztahu.
  • Zkuste si vzpomenout, kdy naposled jste měli sex, a pokud jste to dělali, jen abyste si odškrtli položku na seznamu, a jestli jste si to užili nebo ne. Pokud je to už nějakou dobu a byl to spíš úkol, vztah pravděpodobně nebude mít dlouhého trvání.
  • Navštivte lékaře, abyste zjistili, jestli není vaše nízké libido způsobené hormonální nevyrovnaností z důvodu těhotenství či menopauzy, nebo u muže, který může čelit nízké hladině testosteronu.[11]
 2. 2
  Posuďte svou a partnerovu oddanost jednoho druhému. Nevěra může zničit vztah, protože zničí důvěru a loajalitu, kterou jste složitě budovali. Je možné se přes nevěru přenést, ale pokud se to pro vás, nebo pro oba stane rutinou, je na čase vztah ukončit.[12]
  • Pokud jste si nevyjasnili otevřenost vtahu, je nevěra velikým přešlapem. Pokud jste jeden nebo oba nevěrní pravidelně a přejde to v očekávaný a přijatelný fakt, pak je pravděpodobně po vztahu.
  • Flirtování je formou nevěry, v závislosti na vašem záměru. Pokud flirtujete často, protože vyhledáváte náklonnost nebo sníte o tom, že s danou osobou budete, podvádíte svého partnera emocionálně a musíte zjistit proč.[13]
 3. 3
  Prošetřete způsob, jakým partner zdokonaluje váš život. Stejně jako byste si měli vybírat své přátele s rozmyslem, abyste byli obklopeni pozitivitou, vztah by měl pozvednout a vylepšit váš vlastní život. [14] Pokud se cítíte omezovaní a zatížení partnerem, který váš život nevylepšuje, měli byste vážně uvažovat nad ukončením takového vztahu.
 4. 4
  Rozpoznejte, jak často chtějí přátelé a rodina trávit čas s vámi a partnerem. Přátelé a rodina vás znají nejlépe a chtějí pro vás to nejlepší. Pokud si uvědomíte, že se vyhýbají tomu, aby s vámi trávili čas, vztah není určen k pokračování. Pokud máte síť podpory, jako jsou přátelé a rodina má to pozitivní dopad na kvalitu vašeho vztahu.[15]
  • Rodina a přátelé mývají často vysoká očekávání od vašeho partnera nebo s ním mají osobní spory. Je důležité odlišit mírný odpor od velice špatného dojmu, opravdového odporu a nevoli mít vašeho partnera v lásce.
 5. 5
  Zvažte, jak velikou částí svého života se podílíte na životě toho druhého. Ačkoliv i ve vztahu je důležité udržovat vlastní nezávislost, nepřekrývají-li se vaše životy vůbec, máte problém. Pokud si vždy vyrazíte s přáteli bez partnera, nevíte jaký je jeho denní režim, plánujete víkend bez svého drahého nebo nevyvíjíte snahu začlenit ho do svých plánů, váš vztah je na počátku konce
  Reklama

Tipy

 • Pokud navzdory svým problémům chcete na vztahu zapracovat, půjde to! Možná budete potřebovat odbornou pomoc profesionála na vztahy nebo terapeuta, ale pokud na vztahu oba chcete zapracovat, je možné se skrze těžké časy společně probojovat.
Reklama

Varování

 • Pokud víte, že byste měli vztah ukončit, ale nedokážete to, protože je vám partnera líto, nebo si myslíte, že už nikoho jiného nenajde, jen prodlužujete bolest. Nemůžete předpovídat budoucnost ostatních lidí a každý je odpovědný za způsob jak se přes rozchod v dalším životě přenese.
 • Jakmile si uvědomíte, že je vztah u konce, měli byste ho ukončit okamžitě. Ačkoliv to bude bolestivé, čím dříve to uděláte, tím lépe se budete cítit a dříve se přes to přenesete.
 • Všechny body tohoto článku se týkají poruch v problémových vztazích, a pokud partneři nechtějí na těchto problémech společně zapracovat, není nic zdravějšího než vztah dříve či později ukončit.
Reklama

Související články

Jak někomu udělat cucflekJak někomu udělat cucflek
Jak zařídit, aby vás postrádalJak zařídit, aby vás postrádal
Jak na francouzské líbání
Jak poznat, zda o vás má dívka zájemJak poznat, zda o vás má dívka zájem
Jak přestat milovat někoho, kdo vás nemilujeJak přestat milovat někoho, kdo vás nemiluje
Jak zajistit, aby se do vás muž zamilovalJak zajistit, aby se do vás muž zamiloval
Jak poznat, že někoho milujeteJak poznat, že někoho milujete
Jak se komukoliv pomstítJak se komukoliv pomstít
Jak na něco (nebo na někoho) přestat mysletJak na něco (nebo na někoho) přestat myslet
Jak rozpoznat flirtovací signály u ženJak rozpoznat flirtovací signály u žen
Jak poznat psychopataJak poznat psychopata
Jak se naučit skvěle líbatJak se naučit skvěle líbat
Jak si najít přítelkyniJak si najít přítelkyni
Jak dát dívce najevo, že vám na ní záležíJak dát dívce najevo, že vám na ní záleží
Reklama

O tomto wikiHow

Trudi Griffin, LPC, MS
Spoluautorem článku je :
Licencovaná profesionální poradkyně
Tento článek spoluautorem článku je Trudi Griffin, LPC, MS. Trudi Griffin je licencovaný profesionální poradce ve Wisconsinu. V roce 2011 získala titul MS v Klinickém poradenství pro duševní zdraví na Marquette University. Tento článek byl zobrazen 32 704 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 32 704 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama