Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Těhotenství u koček většinou trvá zhruba 9 týdnů. To, že je kočka těhotná, poznáte podle fyzických změn a změn chování velmi brzy po oplodnění. [1] Když budete vědět, jak tyto změny rozpoznat, pomůže vám to určit, zda je vaše kočka skutečně těhotná. Nejlepším způsobem ovšem je navštívit veterináře. Pokud nejste profesionálním chovatelem koček, měli byste svoji kočku nechat vykastrovat – přemnožení kočičí populace je velkým problémem, který způsobuje to, že je nutné spoustu koček zabíjet, protože není dost lidí, kteří by je chtěli.

Část 1
Část 1 ze 3:

Jak poznat, že je kočka plodná

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zjistěte, zda je vaše kočka plodná. Pokud je vaše kočka plodná a v poslední době hárala, je možné, že otěhotněla.
  • Samice koček domácích jsou pohlavně aktivní v době, kdy se prodlužují dny a otepluje se počasí, což je většinou v období od jara do podzimu.
  • Samice kočky začíná hárat ve chvíli, kdy se venku oteplí a kdy kočka dosáhne 80% své dospělé tělesné hmotnosti. Znamená to, že kočka může v neobvyklých případech začít hárat již ve věku čtyř měsíců.
 2. 2
  Všímejte si známek páření. Když kočka začne hárat, začne se chovat jinak, aby přitáhla samce, kteří se s ní budou moci pářit. Tato změna chování trvá zhruba čtyři až šest dnů. [2]
  • Kočka, která začíná hárat, se většinou chová neklidně, je mazlivější, častěji mňouká a mívá větší chuť k jídlu. [3]
  • Když kočka začne hárat, začne „volat“ – často a vytrvale mňoukat a může naopak ztratit chuť k jídlu.
  • Kočka, která právě hárá, se k lidem chová láskyplněji, převaluje se a natahuje zadní nohy. Většinou také přešlapuje zadními packami a vytáčí ocas do strany. [4] [5]
 3. 3
  Uvědomte si, jaké dopady může kočičí hárání mít. Pokud vaše kočka hárá, důsledky mohou být dalekosáhlejší, než jen změna chování – je možné, že vaše kočka otěhotní.
  • Pokud víte, že vaše kočka v poslední době hárala, je pravděpodobné, že otěhotněla.
  • Po skončení hárání kočka přejde do „klidné fáze,“ která trvá zhruba 8-10 dnů. V tomto období se její chování zklidní. Po této klidné fázi ovšem znovu přijde hárání a tímto způsobem se tyto dvě fáze střídají celou dobu mezi dubnem a zářím.[6]
  • Pokud se chcete vyhnout tomu, že vaše kočka bude hárat, nebo neplánovaně otěhotní, měli byste ji co nejdříve nechat vykastrovat.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak poznat těhotenství u kočky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Všímejte si toho, zda má kočka zvětšené bradavky. Zhruba 15-18 dnů po otěhotnění kočce zrudnou bradavky a zvětší se. [7]
  • Mohou se jí také zvětšit prsy a již v této době z nich může vytékat mléčná tekutina.
  • Zvětšené bradavky jsou také známkou hárání, takže si musíte uvědomit, že nejde pouze o příznak těhotenství.
 2. 2
  Všímejte si charakteristického tvaru břicha. Ze strany těhotné kočky vypadají často mírně „propadle“ a mají mírně zakulacené břicho.
  • Mnoho koček tento tvar břicha získá až v pozdějších fázích těhotenství.
  • Pokud vaše kočka pouze trpí nadváhou, bude mít velké celé tělo, včetně nohou a krku – nezvětší se jí pouze břicho.
 3. 3
  Všímejte si známek hnízdění. Několik dnů před porodem kočka začne projevovat známky hnízdění, protože se bude připravovat na příchod koťat.
  • Kočka si pravděpodobně najde nějaké tiché a klidné místo, například skříň, a začne si na něm upravovat deky, ručníky a další látky, aby si vytvořila vhodné prostředí pro porod koťat.
  • Pokud kočka začne projevovat toto chování, přestože jste si předtím nevšimli toho, že je těhotná, vezměte ji co nejdříve k veterináři, aby byla před porodem vyšetřena.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Péče o těhotnou kočku

Stáhnout PDF
 1. 1
  Pokud máte pocit, že je vaše kočka těhotná, vezměte ji k veterináři. Veterinář bude schopen těhotenství potvrdit a poradit vám, jak o kočku správně pečovat. Zeptejte se ho, co máte dělat a jak se připravit na porod.
  • Požádejte veterináře, aby kočce prohmatal břicho. Zhruba po 17-25 dnech od otěhotnění zkušený veterinář dokáže nahmatat embrya koťat.
  • Neprohmatávejte kočce břicho sami – mohli byste tím vyvolat potrat. [8]
 2. 2
  Požádejte veterináře, aby provedl ultrazvukové vyšetření. Pokud veterinář neví jistě, kolik koťat kočka v břiše má, může použít ultrazvuk, podle kterého stoprocentně potvrdí, zda je kočka těhotná a pokud ano, kolik koťat čeká. [9]
  • Pomocí ultrazvuku veterinář uslyší srdeční tep koťat zhruba 20 dnů po otěhotnění.
 3. 3
  Požádejte veterináře, aby provedl rentgenové vyšetření. Zhruba ve 45 dnech těhotenství je možné vidět kostřičky koťat na RTG snímcích, což pomůže potvrdit těhotenství a určit počet koťat ve vrhu. [10]
  • Veterinář většinou udělá dva snímky, aby zjistil počet koťat v děloze a zároveň odhalil potenciální komplikace.
  • Toto RTG vyšetření nijak neublíží kočce, ani jejím koťatům.
  • Rentgen je co se týče počítání koťat lepší, než ultrazvuk, přestože ani toto vyšetření není stoprocentně přesné.
 4. 4
  Nechávejte těhotnou kočku očkovat, odčervovávat a nedávejte jí žádné léky. Zejména vakcíny představují pro těhotnou kočku a její koťata riziko.
  • Než se rozhodnete dát těhotné kočce (a po porodu také jejím koťatům) jakékoli léky, včetně tablet na odčervení, poraďte se s veterinářem.
 5. 5
  V posledních týdnech těhotenství zvyšte své kočce kalorický příjem. S blížícím se termínem porodu bude mít vaše kočka větší hlad a bude přibírat a vyžadovat více potravy. [11]
  • Protože se v poslední třetině těhotenství koťata vyvíjejí velmi rychle, takže byste měli své kočce dávat stravu pro koťata, aby získala dostatek kalorií.
 6. 6
  V posledních týdnech těhotenství by kočka měla zůstávat doma. Až se bude blížit porod, měli byste nechávat kočku pouze doma, jinak se může stát, že si k porodu vybere nějaké venkovní místo. [12]
  • Nejlepší je připravit kočce místo pro porod uvnitř v domě. Vezměte si velkou krabici a dejte ji na tiché a klidné místo. Vyložte ji novinami a starými ručníky a dekami.
  • Dejte kočce ke krabici misku s vodou a potravou a kočičí záchod, aby si několik dnů před porodem zvykla v porodní krabici spát. [13]
  Reklama

Varování

 • Každý rok je nutné utratit miliony koček bez domova, protože se kočky množí velmi rychle. Pokud chováte kočku, nechejte ji prosím vykastrovat. Měli byste to udělat dříve, než dosáhne 6 měsíců věku, aby neotěhotněla.
 • Někteří veterináři doporučují ukončit těhotenství, neboli vykastrovat již těhotnou kočku. Někteří z nich ovšem tuto proceduru nedoporučují od určitého stádia těhotenství, zatímco jiní ji provádějí kdykoli během těhotenství.
 • Kočky většinou nemají „ranní nevolnosti,“ takže vaše kočka nebude v těhotenství častěji zvracet, ani nebude vykazovat příznaky nevolnosti. Pokud u ní tyto příznaky zaznamenáte, vezměte ji k veterináři. [14]
Reklama

O tomto wikiHow

Natalie Punt, DVM
Spoluautorem článku je :
Veterinářka
Tento článek spoluautorem článku je Natalie Punt, DVM. Dr. Natalie Punt je veterinářka a zakladatelka a generální ředitelka mPet. Specializuje se na nouzovou situaci malých zvířat a všeobecné lékařství a ekonomii veterinární praxe. Dr. Punt je držitelem titulu BS v biochemii a molekulární biologii na Kalifornské univerzitě v Davisu, magisterského studia v oboru biochemie na univerzitě v Buffalu a DVM na Západní univerzitě zdravotnických věd. Tento článek byl zobrazen 42 796 krát
Kategorie: Kočky
Stránka byla zobrazena 42 796 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama