Jak poznat, že jsem v jiném stavu

V tomto článku:Důležité znakyJak si být jistáŘekněte si, co dál5 Reference

Myšlenky na to, zda jsme či nejsme v jiném stavu, mohou být vzrušující, radostné, ale také děsivé. Vše záleží na tom, zda chceme, či nechceme mít dítě. Pokud máte podezření, že jste otěhotněla, je nejlepší potvrdit si svůj stav co nejdříve, abys mohla začít dodržovat správnou životosprávu a udělat nutná rozhodnutí, co dělat se svou budoucností. Těhotenství lze velmi dobře rozpoznat podle několika typických symptomů. Nejsou sice stoprocentními ukazateli, ale napoví natolik, abys věděla, že je třeba udělat si těhotenský test.

1
Důležité znaky

 1. 1
  Rozpomeň se na to, co jsi dělala. Měla jsi nechráněný sex? Byla v kondomu díra? Zapomněla sis vzít pilulku? Pokud se tě některý z těchto rizikových faktorů týká, pak můžeš vzít úvahu o možném těhotenství v potaz. Pokud ses chránila různými způsoby a nejlépe v kombinaci několika z nich, pak pravděpodobně v jiném stavu nejsi. Pravděpodobnost, že moderní ochranné prostředky selžou, je totiž velmi nízká..
  • Dejte si však pozor. Přerušovaný sex obvykle jako ochranná metoda nefunguje. Nepovažujte jej proto vůbec za jednu ze zaručených ochranných prostředků.
 2. 2
  Pište si, kdy máte dostat menstruaci a nezapomínejte. Některé z nás vědí přesně, kdy očekávat menstruaci, jiné zase ne. Proto je možné, že si všimneš, že jsi svou periodu nedostala, až po nějaké době.
  • Zkus si vzpomenout, kdy jsi to naposledy dostala. Spoj si v paměti menstruaci s nějakou akcí jako třeba, že jsi to měla na dovolené nebo na koncertě. Pokud jsi nedostala svou periodu více než 30 dní, pak je tady možnost, že jsi v jiném stavu. #* Pokud máš nepravidelný cyklus a jsi sexuálně aktivní, měla by sis dělat testy často. Je to obzvláště důležité pro ty, které pijí alkohol, kouří a užívají měkké drogy. Musíte mít jistotu, abyste v prvním trimestru nepoškodily plod.
 3. 3
  Pokud jsi v době, kdy se měla dostavit menstruace, měla malé špinění, ale opravdové krvácení nepřišlo, je možné, že jsi prodělala tzv. krvácení při uhnizďování oplodněného vajíčka. To je také jedním ze znaků otěhotnění.
 4. 4
  Všímejte si prsou. Obzvláště v prvním trimestru je totiž typickým znakem těhotenství zvýšená citlivost a bolestivost prsou. Prsa se také často zvětší, bradavky vyrostou a ztmavnou. [1]
 5. 5
  Pokud se necítíte dobře, je vám špatně od žaludku, zvracíte a máte jiné zažívací problémy, to vše můžete také přičíst možnému těhotenství. Mnoho žen se potýká s tzv. ranními nevolnostmi, které obvykle trvají po celý první trimestr. Nevolnosti jsou často spojeny se zvýšenou citlivostí na některé vůně, jako například vůně kávy. Některé ženy také často trpí točením hlavy či zácpami.
 6. 6
  Únava a vyčerpanost jsou dalším ze znaků brzkého těhotenství. Můžete si totiž všimnout, že z ničeho nic potřebujete chodit spát dřív a poleháváte přes den, přestože se vám to nikdy dříve nestávalo.
 7. 7
  Věnujte pozornost svým náladám. Hormonální změny při těhotenství totiž mohou způsobovat náhlé změny nálad. Můžete se například v jednu chvíli smát a hned za minutu budete usedavě plakat. Obzvláště pohnuté scény ve filmech nebo v knihách se vás mohou velmi dotýkat. Také se stává, že těhotné ženy nemohou poslouchat nebo se dívat na příběhy popisující cokoli smutného týkajícího se dětí.
 8. 8
  Všímejte si, jak často chodíte na záchod. Jistým znakem těhotenství je totiž častější chození „na malou“ nebo také zácpy. Pokud se vás tyto problémy týkají, mohou znamenat těhotenství.
 9. 9
  Točí se vám hlava? To je také jedním z průvodních jevů těhotenství. Pokud jste v jiném stavu, můžete pociťovat točení hlavy až omdlévání. Pokud se vám to stává, můžete být těhotná.

2
Jak si být jistá

 1. 1
  Udělejte si těhotenský test. Prodávají se v lékárně nebo i v některých drogériích.
  • Udělejte si test hned ráno, když si uvědomíte, že jste už měla dostat menstruaci. Většina lidí jde hned po probuzení na záchod. Pokud si uděláte test z této ranní moči, bude nejpřesnější.
  • Řiďte se návodem. Většina testů vypadá jako tužka a obsahuje proužek na konci. Až půjdete na záchod, umístěte tento proužek do proudu moči.
  • Vyčkejte na výsledek. V návodu si přečtěte, jak bude vypadat, že jste či nejste těhotná. Výsledek uvidíte obvykle za několik málo sekund.
  • Pokud vám vyšel test negativně, ale stále jste nedostali menstruaci, zopakujte si test za několik dnů. Pokud jste těhotná, budete mít v těle víc těhotenského hormonu a pozitivní výsledek bude zřetelnější.
 2. 2
  Jděte ke gynekologovi a nechte si udělat lékařský těhotenský test. I když budete mít opakovaně pozitivní těhotenský test z domácích testů, lékař pravděpodobně provede ještě krevní rozbor, aby těhotenství stoprocentně potvrdil. Testy, které se provádějí v moči jsou dnes již velmi přesné, ale nejsou stoprocentní.

3
Řekněte si, co dál

 1. 1
  Musíte zvážit, zda chcete, či nechcete být rodičem. Pro některé ženy je otěhotnění tím nejradostnějším okamžikem. Jiné však tuto zprávu přijímají s hrůzou. Pokud jste otěhotněla a máte radost, je to skvělé. Pokud si však nejste jistá....
 2. 2
  Promluvte si s partnerem. Pokud ještě nejsi dospělá, ač je to těžké, svěř se rodičům, nebo někomu jinému, dospělému, komu věříš. Může to být učitel, někdo v kostele, vedoucí v klubu či někdo jiný blízký a známý.
 3. 3
  Zjisti, co se dá dělat, pokud se rozhodneš ukončit své těhotenství. Je potřeba, abys znala všechny možnosti a také následky, které s sebou jednotlivá řešení přinášejí.
  • Pilulka pro ukončení těhotenství: Pokud jsi v té nejrannější fázi těhotenství, můžeš získat pilulku, která ukončí těhotenství. Je známá pod názvem RU-486 a způsobuje zmenšení stěny dělohy, čímž plod přestane získávat potřebné živiny a nepřežije.
  • Ukončení těhotenství v nemocnici: Před ukončením Before 16 weeks, a doctor will perform a v. týdne těhotenství může lékař provést vakuové odstranění plodu. Po acuum aspiration that will r. týdnu je ukončení těhotenství chirurgické a náročnější.
  • Zjisti si, zda ze zákona potřebuješ pro rozhodnutí o ukončení těhotenství souhlas rodičů.[2]
 4. 4
  Zjisti si možnosti adopce. Pokud dítě chceš, ale máš pocit, že by mu bylo lépe u někoho jiného, kde by se mu dostalo lásky obou rodičů a také materiálního zabezpečení, můžeš tak udělat jedno z nejlepších rozhodnutí svého života.
  • Promluv si s otcem dítěte. V mnoha zemích musí otec dítěte souhlasit s adopcí. Pokud je ti méně než 18, musíš si promluvit s rodiči.
  • Rozhodni se, jaký druh adopce chceš. Můžeš využít služeb agentury, nebo nezávislých právníků. Je důležité znát adopční zákony své země.
  • Vyberte si adoptivní rodiče pro své dítě opravdu velmi dobře a pečlivě. Můžete si je vybrat před inzerát, prostřednictvím agentury či právníků, jiní se zase obracejí na kostel, či jinou organizaci.[3]
  • Zjistěte si, za co všechno adoptivní rodiče platí. Ve většině případů je to předporodní péče a následné lékařské výdaje. Zákon přesně stanovuje, o co se adoptivní rodiče musejí postarat.

Tipy

 • Chovejte se tak, abyste zachovala své zdraví i zdraví vašeho ještě nenarozeného dítěte.
 • Zajistěte si dobrou a pravidelnou lékařskou péči v těhotenství. Dobré také je, obzvláště pokud se jedná o první těhotenství, navštěvovat předporodní kurzy. Tyto kurzy často nabízejí nemocnice a jiná lékařská zařízení. Dozvíte se tam, jak vyměňovat plenky, jak se starat o miminko a také zajímavosti o kojení. Využijte jakýkoli dostupný zdroj informace.
 • Nestyďte se ptát se. Je naprosto normální a užitečné dozvědět se něco od těch, kteří děti mají.
 • Dobře se o své dítě starejte a i když je to mnohdy těžké, nezapomínejte mu říkat hezké věci jako, že je máte rádi a že jsou to nejdůležitější pro vás.
 • Pokud se snažíte otěhotnět, sledujte kalendář. Existují také nejrůznější aplikace, které vám s tím mohou pomoci jako například Ovulation Calendar nebo internetové stránky MyMonthlyCycles.[4] Musíte také vědět, kdy ovulujete, ovulate pokud chcete otěhotnět, v těchto dnech musíte být nejvíce sexuálně aktivní.
 • Pokud se bojíte, že nemůžete svému dítěti dát veškerou materiální podporu, zjistěte si vše potřebné. Mluvte o svých obavách s rodinou a přáteli, obraťte se také na sociální odborníky, kteří vám mohou pomoci ve vaší situaci.[5] Nikdy neukončujte těhotenství a nedávejte dítě k adopci jen z toho důvodu, že se obáváte, že nemůžete dítě potřebně zajistit.

Varování

 • Nekuřte. Může to poškodit jak vaše plíce, tak plíce vašeho dítěte.
 • Pokud nechcete otěhotnět, chraňte se. Vyvarujete se tak traumatizujícího rozhodování při nechtěném otěhotnění.

Věci, které budete potřebovat

 • těhotenský test


Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Zdraví

V jiných jazycích:

English: Know if You are Pregnant, Italiano: Capire se sei Incinta, Español: saber que estás embarazada, Nederlands: Weten of je zwanger bent, Русский: узнать что вы беременны, 中文: 判断是否怀孕, Bahasa Indonesia: Mengetahui Kehamilan, 日本語: 妊娠を判断する, العربية: معرفة إذا كُنتِ حاملا, ไทย: รู้ว่ากำลังตั้งครรภ์, 한국어: 임신 확인하는 방법, Tiếng Việt: Biết Mình Có Thai, हिन्दी: पता करें की आप गर्भवती हैं, Português: Descobrir Se Você Está Grávida, Français: découvrir si vous êtes enceinte, Deutsch: Herausfinden, ob du schwanger bist, Türkçe: Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın

Stránka byla zobrazena 3 169 krát.
Byl tento článek přesný?