Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud máte důvod myslet si, že vám někdo napíchnul telefon, existuje několik věcí, které vám pomohou vaše podezření potvrdit, nebo vyvrátit. Tyto indicie ovšem mohou způsobovat i jiné zdroje, takže byste se neměli spoléhat pouze na ně. Až budete mít dostatek důkazů, budete moci požádat o pomoc policii. V tomto článku se dozvíte, co dělat, když máte podezření, že vám do telefonu někdo nainstaloval odposlouchávací zařízení.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Prvotní podezření

Stáhnout PDF
 1. 1
  Všímejte si, zda se vaše tajemství dostávají mezi lidi. Pokud se lidé začnou dozvídat věci, o kterých by nikdo neměl vědět, je možné, že máte napíchnutý telefon (zejména v případě, že jste tyto tajné informace někomu říkali po telefonu).
  • Tento krok je důležitý zejména v případě, že jste v pozici, kdy mohou existovat lidé, kteří by vás chtěli odposlouchávat. Pokud například pracujete jako ředitel velké společnosti s mnoha konkurenty, je možné, že se někdo snaží získat od vás tajné informace.
  • Je ale možné, že vás někdo odposlouchává i z jiného důvodu, například pokud se zrovna rozvádíte. Váš bývalý partner vám mohl napíchnout telefon, aby se dozvěděl něco, co by u soudu mohl použít proti vám.
  • Pokud si to chcete otestovat, řekněte po telefonu nějakou falešně tajnou informaci někomu, komu důvěřujete. Pokud se tato informace dostane mezi lidi, budete vědět, že vás někdo odposlouchával.
 2. 2
  Pokud se vám nedávno někdo vloupal do domu, dávejte si pozor. [1] Pokud se vám nedávno někdo vloupal do domu, ale nic cenného vám nezmizelo, měli byste se mít na pozoru. Někdy to může znamenat, že vám někdo přišel pouze napíchnout telefon.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Známky odposlechu u všech telefonů

Stáhnout PDF
 1. 1
  Všímejte si zvuků v pozadí. Pokud uslyšíte na pozadí při telefonování některé zvuky, může to znamenat, že je způsobuje odposlouchávací zařízení.
  • Neměli byste se ovšem řídit pouze tímto, protože ozvěny a statické zvuky mohou způsobovat i jiné věci, například špatný signál.
  • Statické zvuky, praskání a hučení mohou způsobovat dva propojené vodiče.
  • Vysoký zvuk nebo hučení je důležitým znakem odposlouchávání.
  • Můžete si tyto zvuky zkontrolovat pomocí zvukového senzoru na nízké frekvence. Pokud se senzor zapne několikrát během minuty, pravděpodobně máte telefon napíchnutý.
 2. 2
  Požívejte telefon v okolí jiných elektronických zařízení. Pokud máte podezření, že vás někdo odposlouchává, zkuste telefonovat poblíž televize nebo rádia. I v případě, že neuslyšíte žádné rušení, se může objevit statické rušení na druhém zařízení.
  • Měli byste také pozorně poslouchat zvuky, které se mohou objevit i když telefon aktivně nepoužíváte. Aktivní telefonní signál může narušit přenos dat i v případě, že nemáte nainstalováno odposlechové zařízení, ale neaktivní signál by neměl být narušen.
  • Některá odposlechová zařízení využívají frekvence, které se podobají těm rádiovým, takže pokud vaše rádio vydává zvuky v době, kdy telefonujete, je možné, že vás někdo odposlouchává pomocí takového zařízení.
  • Odposlechová zařízení mohou narušit také televizní frekvence. Použijte televizi s anténou a zkuste zjistit, zda v pokoji není nějaké rušení.
 3. 3
  Poslouchejte telefon i v době, kdy ho nebudete používat. Když telefon nepoužíváte, měl by být potichu. Pokud uslyšíte pípání, klapání, nebo jiné zvuky, pravděpodobně v něm máte nainstalováno odposlechové zařízení.
  • Všímejte si zejména pulzujícího statického zvuku.
  • Pokud zaznamenáte takový zvuk, může to znamenat, že je mikrofon telefonu aktivní i v době, kdy telefon nepoužíváte. Všechny rozhovory v okruhu 6 m od telefonu tak mohou být odposlouchávány.
  • V případě pevných linek můžete slyšet zvuk vytáčení, i když je telefon vyvěšený. Ověřte si tento zvuk tím, že použijete zesilovač.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Známky odposlechu u mobilního telefonu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Všímejte si teploty baterie telefonu. [2] Pokud je vaše baterie najednou velmi teplá, i když k tomu není žádný důvod, je možné, že vám na pozadí telefonu běží odposlechový software a způsobuje tak neustálé využívání baterie.
  • Teplá baterie může znamenat také to, že jste telefon používali příliš dlouho v kuse. Platí to zejména pro starší telefony, protože se baterie postupem času opotřebovávají.
 2. 2
  Všímejte si toho, jak často musíte telefon nabíjet. Pokud zničehonic musíte telefon nabíjet dvakrát tak často, než dřív, je možné, že se vám baterie vybíjí proto, že v telefonu máte odposlechový software.
  • Musíte ovšem vzít v úvahu také to, jak moc telefon používáte. Pokud svůj telefon používáte velmi často, pravděpodobně se vám baterie vybíjí kvůli tomu. Odposlechu byste se měli bát pouze v případě, že telefon téměř nepoužíváte a přesto ho musíte nabíjet mnohem častěji.
  • Stáhněte si aplikaci BatteryLife LX nebo Battery LED a sledujte využití baterie vašeho mobilního telefonu.
  • Nezapomínejte na to, že baterie u starších telefonů se vybíjejí rychleji. Pokud se vám to stává u telefonu, který je starší než jeden rok, je možné, že se baterie jednoduše opotřebovala.
 3. 3
  Zkuste telefon vypnout. Pokud vypnutí telefonu trvá dlouho, nebo se nechce dokončit, může to znamenat, že váš telefon někdo ovládá pomocí odposlechového zařízení.
  • Všímejte si toho, zda vašemu telefonu trvá vypnutí déle, nebo zda zůstává i po vypnutí podsvícený.
  • Může to znamenat, že váš telefon někdo odposlouchává, ale může to znamenat také nějakou chybu v hardwaru, která nemá s odposloucháváním nic společného.
 4. 4
  Všímejte si náhodné aktivity telefonu. Pokud se váš telefon sám od sebe rozsvítí, vypne, zapne, nebo začne instalovat nějakou aplikaci, kterou jste nestahovali, může to znamenat, že vám do něho někdo nainstaloval odposlechové zařízení.
  • Na druhou stranu se všechny tyto věci mohou dít také kvůli narušení datových přenosů.
 5. 5
  Dávejte si pozor na neobvyklé SMS zprávy. Pokud vám na telefon přijde zvláštní SMS zpráva, která obsahuje řadu písmen nebo číslic, může to znamenat, že vám nějaký amatér nainstaloval do telefonu odposlechové zařízení.
  • Některé programy využívají SMS zprávy k posílání příkazů k cílovému telefonu. Když někdo tyto programy do telefonu nainstaluje neodborně, mohou se tyto zprávy objevit ve složce s přijatými zprávami. [3]
 6. 6
  Pečlivě si pročtěte váš účet za telefon. Pokud zničehonic platíte spoustu peněz navíc za data, je možné, že váš datový balíček někdo využívá pomocí tajného odposlechového zařízení.
  • Mnoho sledovacích programů posílá výpisy z vašeho telefonu na online servery a využívá k tomu váš datový balíček. Starší programy odesílají velká množství dat, takže je snadnější je podle toho odhalit, ale novější programy se snáze skryjí, protože nevyužívají tolik dat.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Známky odposlechu u pevných linek

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zkontrolujte si své okolí. Pokud máte podezření, že vás někdo odposlouchává, dobře si zkontrolujte okolí. Pokud je něco špatně, nebo něco není na svém místě, nemusíte ihned propadat panice. Může to ovšem znamenat, že se vám někdo vloupal do bytu.
  • Člověk, který nainstaloval odposlech na telefon, mohl pohnout s nábytkem, aby se dostal k telefonním drátům. Proto byste tento krok neměli podcenit.
  • Podívejte se zejména k lištám a na zdi. Měli byste si dobře prohlédnout všechny lišty a zdi okolo telefonního spojení. Pokud se zdá, že s nimi někdo hýbal, je možné, že máte v telefonu odposlechové zařízení.
 2. 2
  Prohlédněte si telefon zvenku. Možná nevíte, jak by měl telefon uvnitř vypadat, ale přesto se do něj podívejte. Pokud se zdá, že s telefonem někdo manipuloval, je možné, že vám do něj někdo nainstaloval odposlech.
  • Pokud zaznamenáte jakýkoli hardware, který byl podle všeho nedávno nainstalován, i když si nejste jistí tím, co to je, zavolejte si nějakého technika, aby se na to podíval.
  • Dobře si prohlédněte uzavřenou část telefonu. Otevřít tuto část vyžaduje speciální klíč. Pokud se zdá, že se do ní nedávno někdo dostal, pravděpodobně máte problém.
 3. 3
  Podívejte se, kolik je v okolí vašeho domu dodávek. Pokud zaznamenáte nějakou dodávku nebo menší kamion, který stojí stále na jednom místě, může to být dodávka osoby, který vás odposlouchává a nahrává vaše hovory.
  • Platí to zejména v případě, že dodávky stojí stále na místě a nikdo z nich nevychází ani do nich nevchází.
  • Lidé odposlouchávají telefony většinou ve vzdálenosti 150-200 metrů. Dodávky mívají zatemněná skla.
 4. 4
  Dávejte si pozor na podezřelé opraváře. Pokud někdo přijde k vám domů a tvrdí, že vám jde opravit telefon, i když jste si nikoho nezavolali, může jít o past. Zavolejte do vaší telefonní společnosti a ověřte si, že skutečně poslali jednoho ze svých lidí.
  • Použijte telefonní číslo, které máte ve svých záznamech, nebo které najdete na internetu. Nevolejte na žádná čísla, která vám poskytne podezřelý člověk u vašich dveří.
  • I když telefonní společnost potvrdí, že jde o skutečného opraváře, bedlivě ho při práci pozorujte a dejte si pozor, aby nedělal nic podezřelého.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Ověření podezření

Stáhnout PDF
 1. 1
  Použijte detektor odposlechů. Detektor odposlechů je fyzické zařízení, které můžete připojit ke svému telefonu. Jak napovídá jeho název, dokáže odhalit odposlechová zařízení a může potvrdit nebo vyvrátit vaše podezření.
  • Tato zařízení někdy nejsou spolehlivá, ale pokud chcete, aby fungovala, budete muset být schopni odhalit elektrické nebo signální změny na telefonní lince, kterou testujete. Kupte si zařízení, které měří úrovně impedance a kapacitance a odhalí vysokofrekvenční signální změny. [4]
 2. 2
  Použijte nějakou aplikaci. Pokud máte chytrý telefon, můžete si nainstalovat aplikaci, která dokáže odhalit neautorizovaný přístup k vašemu telefonu i odposlechová zařízení.
  • Spolehlivost těchto aplikací je diskutabilní, takže není jisté, že vám budou stoprocentně fungovat. Některé z těchto aplikací odhalí pouze odposlech způsobený jinými aplikacemi.
  • Zkuste například aplikaci Reveal: Anti SMS Spy.
 3. 3
  Odneste svůj telefon k operátorovi. Pokud máte silné podezření, že váš telefon někdo odposlouchává, můžete požádat svého operátora, aby vám to zjistil pomocí profesionálního zařízení.
  • Standardní analýza provedená telefonní společností odhalí většinu štěnic, odposlechových zařízení i nízkofrekvenčních zařízení.
  • Pokud jste telefonní společnost požádali o kontrolu odposlechových zařízení, ale byli jste odmítnuti, nebo váš telefon nikdo pořádně nezkontroloval, je možné, že společnost takto jedná na žádost vlády.
 4. 4
  Jděte na policii. Pokud máte přesvědčivé důkazy o tom, že váš telefon někdo odposlouchává, můžete jít na policii. Můžete policii také pomoci chytit toho, kdo za odposlechem stojí.
  • Většina policejních oddělení má vybavení potřebné k odhalení odposlechových zařízení, ale když nebudete mít dostatečné důkazy, nemusejí vašemu požadavku vyhovět.
  Reklama

Související články

Pomohl vám tento článek?

Reklama