Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Hárání je pohlavní cyklus, kterým prochází každá nekastrovaná fenka. Během tohoto období, kdy dospívají vajíčka, získává fenka schopnost rozmnožovat se. Následkem hormonálních změn během hárání můžete u fenek pozorovat tělesné změny a změny chování. Podle nich budete schopni poznat, kdy vaše fenka hárá.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Pár základních informací

 1. 1
  Hárání je základním rozmnožovacím cyklem fenky. Jestliže si nejste jisti, zda vaše fenka hárá, musíte na prvním místě porozumět jejímu normálnímu hormonálnímu cyklu. Když dosáhne fenka dospělosti a je po fyzické stránce připravena se rozmnožovat, zvýší se v jejím těle hladina estrogenu a vajíčka se začnou uvolňovat z vaječníků. Jestliže se během tohoto období fenka spáří, vajíčka mohou být oplodněna. Oplodněním vajíčka vznikne emryo.[1]
  • Fenky obvykle poprvé hárají během pohlavního dospívání ve věku kolem 6. až 24. měsíce. Závisí to na jednotlivém plemeni. Menší plemena obvykle poprvé hárají dříve než velká.
 2. 2
  Jakých znaků si všímat. V závislosti na plemeni, fenka hárá v intervalu přibližně šesti měsíců.[2]
  • Podle intervalu víte, jestli nastal čas hárání. Například jestliže její cyklus skončil před měsícem, je nepravděpodobné, že by po tak krátké době opět hárala.
  • Fenky obvykle hárají v průměru dva krát ročně, tedy každých šest měsíců, intervaly se však mohou lišit. Za normální se považuje rozmezí 4 až 8 měsíců.
  • Fenky obvykle hárají tři až čtyři týdny.
 3. 3
  Znaky hárání. Základní znaky hárání jsou vždy stejné, zvětšení vulvy a krvavý výtok během prvního týdne. Mezi 7. a 14. dnem výtok zmizí, nebo zbledne. To může zmást chovatele, kteří myslí, že hárání už skončilo a tedy skončilo i riziko březosti. Opak je však pravdou. V tomto týdnu fenka ovuluje a riziko březosti je nejvyšší.
  • V tomto týdnu fenku rovněž zajímají případní partneři. Pokud nechcete, aby měla štěňata, měli byste být ostražití.
  • Mezi 14. až 21. dnem se krvavý výtok vrátí, ale postupně bledne, až zcela zmizí. Vulva však ještě často pár týdnů zůstává zvětšená, i když fenka nebyla oplodněná. Její cyklus je u konce.

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Tělesné znaky hárání a změny chování

 1. 1
  Všimněte si zduřelé vulvy. Vulva vaší fenky se nachází hned pod análním otvorem. S blížícím se háráním se postupně zvětšuje. Během hárání se může zvětšit až třikrát a získá načervenalou barvu.[3]
 2. 2
  Vaginální krvácení. Vaginální krvácení je znamením, že vaše fenka bude brzy hárat. Když cyklus nastane, krvácení trochu ustane a krev dostane nahnědlou barvu.
  • Jestliže je fenka úzkostlivě čistotná a často se olizuje, je obtížné výtok zpozorovat. Osvědčeným trikem je umístit do jejího pelíšku bílé prostěradlo nebo povlečení na polštář. Na bílé barvě budou skvrny dobře viditelné.
  • Jestliže plánujete štěňata, zapište si, kdy krvácení začalo. Nejlepší doba krytí je v 10. nebo 11. den po prvním krvácení a pak ještě tři následující dny.
 3. 3
  Všimněte si, jestli se vaše fenka neustále olizuje. S blížícím se háráním si většina fenek začne olizovat vagínu. Je to další znak, že se její cyklus blíží, i když to vždy nebývá pravidlem.
 4. 4
  Neobvyklé chování. V počátečních dnech hárání se u fenek začne projevovat neobvyklé chování, fenky bývají obvykle nervózní a lehce vzrušivé.[4]
  • Některé fenky více štěkají a mohou být agresivnější k lidem a ostatním psům.
 5. 5
  Všimněte si chování typického při páření. Jestliže vaše fenka obskakuje jiné psy nebo fenky, je to další z příznaků. Obskakování je při hárání časté. Fenky dokonce mohou obskakovat i vaše nohy.
  • Toto chování však nepozorujeme pouze při hárání. Je časté i v jiných případech jako je masturbace, dominance a překvapivě i submise. Tedy to automaticky neznamená, že vaše fenka hárá.
 6. 6
  Všimněte si, v jaké pozici má vaše fenka ocas. Když fenka začne hárat, natáčí svůj ocas na stranu, což je během hárání běžné. Dává tak najevo, že se chce pářit.[5]
  • Toto chování můžete rovněž vyvolat tím, že jí poškrábete u kořene ocasu. Přestane hýbat zadními nohami a natočí ocas na jednu stranu.
  • Nikdy nic nevkládejte do vulvy nebo vagíny, abyste zjistili, zda je vaše fenka připravena k páření. Neúmyslně byste mohli poškodit citlivou tkáň a způsobit ji zdravotní problémy.

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Všimněte si chování psů

 1. 1
  Některé fenky hárají „v tichosti“. To znamená, že na nich nejsou vidět žádné příznaky hárání. Produkují hormony, ale obvyklé znaky jako zduřelá vulva u nich nejsou pozorovatelné.
  • Jediným způsobem, jak v tomto případě zjistit, že vaše fenka hárá, je všímat si vzájemného chování mezi ní a jinými fenami nebo psy. Psi poznají i nepatrné množství rozmnožovacích hormonů. Proto budou vaší fence věnovat zvýšenou pozornost.
  • U některých fenek může cyklus vynechat. Jestliže je vaše fenka ve špatném zdravotním stavu, nebo nedávno zhubla, její tělo šetří energii a hárání se nedostaví. Tím chce příroda říci, že její tělo potřebuje všechny rezervy na svou regeneraci, než se bude moci starat o svá štěňata.
 2. 2
  Dejte pozor, nakolik jsou vaši psi agresivní. Jestliže vlastníte psy spolu s hárajícími fenkami, všímejte si, jak se psi k sobě chovají. Psi se v blízkosti hárající feny k sobě začnou chovat agresivně, aby si zajistili výsadní postavení a mohli se s hárající fenkou spářit.
 3. 3
  Hlasový projev a vzrušení. Jestliže vlastníte psa i fenku, o které si nejste jisti, zda hárá, dávejte pozor na to, jak pes zareaguje, když je oddělíte. Jestliže je vzrušený a neustále vyje, vyjadřuje tak své podráždění z toho, že nesmí k feně blíž. To je dobrý ukazatel, že fenka hárá.
  • Nedá se na to však stoprocentně spolehnout, protože psi někdy projevují úzkost i v případě, že jsou náhle odděleni od své blízké kamarádky. Rozlišit jejich stesk z oddělení od sexuální frustrace bývá obtížné.
 4. 4
  Sledujte jejich vzájemné chování. Když spolu běhají, pozorujte, co se stane, když se pes k fence přiblíží. Jestliže si vaše fenka nechá dlouze očichávat a olizovat vagínu a obzvláště, když nechá psa na sebe naskočit, je to další znamení, že patrně hárá.[6]
  • Nicméně to, že fenka na sebe nechá naskakovat jiného psa, může být i znakem podřízenosti, takže musíte přihlédnout k tomu, jak se obvykle vaše fenka chová k ostatním psům a jestli čas hárání nastal. Zapamatujte si, že psi často očichávají zadek jeden druhému. Zjišťují tak kdo je kdo.
  • Jestliže na sebe fenka a pes nejsou normálně zvyklí, držte svého psa na vodítku. Pokud se neznají, mohli by se k sobě chovat agresivně.

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Vyšetření u veterináře

 1. 1
  Nechte veterináře provést vyšetření krvi, abyste zjistili, jestli vaše fenka hárá.[7] Test měří hladinu progesteronu v krvi. Hodnoty se při hárání zvyšují. Veterinář odebere vzorek krvi a pošle ho do laboratoře. Při hárání je typická zvýšená hodnota progesteronu. Vysoká hodnota signalizuje, že je fenka březí.
  • Alternativou je test používaný ve výzkumu. Měří hladinu luteinizačního hormonu, která se zvyšuje při ovulaci. Tento test však není komerčně dostupný.
 2. 2
  Nechte provést vaginální cytologii. Je to rychlé a jednoduché.[8] Veterinář udělá výtěr z vulvy vatovanou tyčinkou a vzorek pak přenese mikroskopické sklíčko. Po zaschnutí jej prohlédne pod mikroskopem.
  • Buňky u hárající fenky mají typický tvar, časté jsou červené krvinky. To spolu s tělesnými příznaky je dostatečný důkaz, že vaše fenka hárá.
 3. 3
  Položte si otázku, jestli symptomy nasvědčují hárání nebo zdravotním potížím. Při určování použijte selský rozum. Jestliže však máte pochybnosti, zajděte na prohlídku k veterináři. [9]
  • Nastal čas hárání? Jestliže ano, pravděpodobnější je hárání, než zdravotní problém.
  • Hárala vaše fenka v nedávné době? Jestliže ano, hárání je nepravděpodobné a může se jednat o zdravotní problém.
  • Má vaše fenka dobrou náladu, normálně přijímá potravu a pije? Pravděpodobně hárá.
  • Není ve své kůži, nemá chuť do jídla, má větší žízeň, než obvykle, nebo stále zvrací? Jestliže ano, je pravděpodobné, že jde o zdravotní problém. Urgentně vyhledejte veterinární pomoc.
 4. 4
  Pokud se u vaší fenky vyskytnou typické příznaky, ale nehárá, nechte ji prohlédnout veterinářem. Může se jednat o hnisavý zánět dělohy, což se laikovi často jeví jako hárání. Mezi příznaky této nemoci patří, stejně jako při hárání, zduřelá vulva s vaginálním výtokem anebo bez něj. Ve vážných případech se děloha zaplní hnisem. Pokud se toxické látky ze zánětu dostanou do krevního oběhu, mohou fenku otrávit.
  • Pokud se objeví výtok u starší fenky, která hárala před 4 až 8 týdny, neprodleně vyhledejte veterinární pomoc. Je to nejrizikovější doba vývoje hnisavého zánětu dělohy.
  • V počátečním stadiu této nemoci mívají fenky větší žízeň a trpí nechutenstvím. Pokud se stav zhorší, toxické látky poškodí ledviny. Neléčené onemocnění končívá smrtí.
  • Pokaždé, když fenka hárá, mírně se ztenčí výstelka dělohy a ta je pak náchylnější tomuto onemocnění. Postihuje většinou starší feny (čím více cyklů má za sebou, tím je riziko větší). Ohrožena jsou všechna plemena.

Tipy

 • Jestliže zjistíte, že vaše fenka hárá a nechcete, aby měla štěňata, dejte ji po skončení hárání vykastrovat.
 • Stejným způsobem zjistíte, že hárání skončilo. Už se nenechá obskakovat psy, její vagína je suchá a vulva má opět normální velikost.

Varování

 • Jestliže zpozorujete u své kastrované fenky krvavý výtok, který je všeobecně spojený s háráním, zajděte s ní k veterináři. Může se jednat o zánět močových cest, zranění, děložní infekci nebo nádor pohlavního ústrojí.

Reference

 1. https://www.aspca.org/pet-care/dog-care/estrus-or-heat
 2. http://pets.webmd.com/dogs/how-tell-if-dogs-heat
 3. http://www.banfield.com/pet-health-resources/pet-health-concerns/reproduction/is-my-dog-in-heat
 4. http://www.banfield.com/pet-health-resources/pet-health-concerns/reproduction/is-my-dog-in-heat
 5. http://pets.webmd.com/dogs/how-tell-if-dogs-heat
 6. http://www.pets.ca/dogs/tips/tip-57-dog-in-heat-signs-your-dog-is-in-heat-the-estrous-cycle/
 7. Evaluation of the ICAGEN-Target canine ovulation timing diagnostic test in detecting canine plasma progesterone concentrations. Manothaiudom, Johnston, Hegstad. JAAHA 31 (1) 57-64
 8. Reproduction in the dog and cat. Christiansen. Publisher: Bailliere-Tindal.
 9. Small Animal Internal Medicine. Nelson & Couto. Publisher: Mosby

O tomto wikiHow

Jamie Freyer, DVM
Spoluautor od:
Licencovaný veterinář
Tento článek spoluautor od Jamie Freyer, DVM. Dr. Jamie Freyer je licencovaný doktor veterinární medicíny se sídlem ve Washingtonu. S více než desetiletými zkušenostmi v klinické praxi a průmyslu se specializuje na veterinární medicínu a chirurgii, chování zvířat a genetiku zvířat. Dr. Freyer má titul BS v oboru Life Science na University of Portland a DVM na Oregon State University. Tento článek byl zobrazen 26 994 krát
Kategorie: Psi
Stránka byla zobrazena 26 994 krát.

Pomohl vám tento článek?