Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Schopnost poznat, kdy ovulujete, se vám bude hodit v případě, že se snažíte otěhotnět, vyhnout se otěhotnění, nebo porozumět svému tělu. Ovulace je běžnou součástí ženského reprodukčního cyklu a nastává při uvolnění vajíčka, které postupuje vaječníkem směrem k děloze. Potom je vajíčko připraveno k oplodnění. Pokud není oplodněno, děloha ho absorbuje a vypudí z těla při menstruaci. Zde je několik snadných způsobů, jak poznat, kdy nastane ovulace.

Metoda 1 ze 4:
Kontrolujte si bazální tělesnou teplotu

 1. 1
  Co je to bazální teplota? Bazální tělesná teplota (BTT) je nejnižší tělesná teplota během 24 hodin. [1]
  • Před ovulací je BTT většinou mezi 36.2° a 36.5°C.
  • Dva nebo tři dny před ovulací se BTT zvýší o 0.2° až 0.5°C, protože se změní hormonální hladina těla. Když teplota vzroste, většinou to znamená, že nastala ovulace.
 2. 2
  Kupte si teploměr pro měření bazální teploty. Seženete ho v lékárně. Tyto teploměry se většinou prodávají i s tabulkou teplot, abyste si své teploty mohla několik měsíců zaznamenávat.
 3. 3
  Zapisujte si BTT každý den ráno. Změřte si teplotu hned po probuzení ještě než vstanete z postele. Vložte si teploměr do úst a počkejte, až se teplota změří. Potom si výsledek zapište do tabulky.
  • Bazální teplotu byste si měla měřit každý den ve stejnou dobu.
 4. 4
  Všímejte si dlouhodobějšího nárůstu teploty. BTT se může zvýšit, když jste nemocná, nebo když si ji změříte později než po probuzení. Měla byste tedy hledat spíše dlouhodobější zvýšení teploty (několik dní v kuse). Jen díky tomu poznáte, že ovulujete.
 5. 5
  Měřte si svoji teplotu několik měsíců v kuse. První měsíc nebudete mít průkazné výsledky, protože zjistíte pouze to, že jste měla ovulaci. Když si ovšem budete teplotu měřit delší dobu, naučíte se podle ní rozpoznávat, kdy se ovulace dostaví. Dva dny před ovulací většinou teplota vzroste, takže podle toho poznáte, že budete ovulovat.
  • Pokud během několika měsíců zaznamenáte pravidelný nárůst teploty, budete mít štěstí. Pokud se žádná pravidelnost neobjeví, budete muset využít jinou metodu. Níže uvádíme další metody, které můžete používat v kombinaci s měřením bazální teploty.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Kontrolujte si hlen z děložního čípku

 1. 1
  Kontrolujte si hlen z děložního čípku. Každý měsíc ženské tělo produkuje různé typy hlenů podle menstruačního cyklu. Hlen v období ovulace je nejplodnější a většinou se vyskytuje 3-5 dní.
 2. 2
  Děložní hlen si kontrolujte hned ráno. Některé ženy si hlen prohlížejí na toaletním papíru po vytření, jiné používají prst. Strčte si prst do vagíny a pokuste se otřít se o děložní čípek. Potom si prohlédněte hlen, který vám na prstu zůstane.
 3. 3
  Začněte si hlen prohlížet hned po menstruaci. Během menstruace z těla odchází děložní stěna spolu s neoplodněným vajíčkem. [2] Hned po menstruaci mají ženy asi pět dní vagínu suchou. Potom se objeví kalný hlen, který mí konzistenci rozvařené rýže. [1]
  • Během této doby je velmi nepravděpodobné počít dítě. Měla byste začít hlen bedlivěji sledovat až po uplynutí této doby.
 4. 4
  Všímejte si plodného hlenu. Hned před ovulací a během ovulace tělo produkuje nejplodnější hlen. Měla byste si všímat hlenu s následujícími znaky:
  • Vodnatý hlen: tento hlen je plodný. Vodnatý hlen může někdy vypadat jako moč. Jde o druhý nejplodnější vaginální hlen. [3]
  • Hlen, který vypadá jako vaječný bílek: tento hlen je velmi plodný. Má konzistenci vaječného bílku a je táhlý. Tento hlen usnadňuje spermiím oplodnění vajíčka.
 5. 5
  Naučte se fáze děložního hlenu. U většiny žen hlen během měsíce mění podobu. Při ovulaci je hlen nejplodnější, po ovulaci se jeho konzistence mění a není již tak plodný. Zde je přehled fází děložního hlenu:
  • Neplodný hlen: Po menstruaci je hlen hustší a lepivý a znesnadňuje spermiím oplodnění.
  • Mírně plodný hlen: V této fázi je hlen stále hustý a krémový, ale není nemožné, aby jím spermie prošly.
  • Plodný hlen: V této fázi je hlen vodnatý a kluzký. Vaše tělo se připravuje na ovulaci.
  • Vysoce plodný hlen. V této fázi má hlen konzistenci vaječného bílku. V tuto doby byste se měli pokusit zplodit dítě.
  • Neplodný hlen: V této fázi se hlen mění opět na neplodný.
  • Menstruace: Během menstruace se tělo zbavuje děložní stěny a neoplodněného vajíčka.
 6. 6
  Zapisujte si do tabulky podobu děložního hlenu. Každé ráno si zapište podobu svého děložního hlenu i bazální teplotu. Když si budete zapisovat obojí, získáte přesnější informace.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Použijte ovulační test

 1. 1
  Kupte si v lékárně ovulační test, který vám pomůže zjistit, kdy budete ovulovat. Tento test měří hladinu luteinizačního hormonu v moči. Čím vyšší hladinu tohoto hormonu máte, tím větší je šance, že se ovulace brzy dostaví.
 2. 2
  Začněte test používat asi pět dní před očekávanou ovulací. Je důležité si to dobře načasovat – v balíčku je pouze omezené množství testů, takže byste je neměla vypotřebovat všechny hned před menstruací nebo po menstruaci.
 3. 3
  Řiďte se pokyny uvedenými na obalu testu. Na rozdíl od měření BTT a sledování hlenu není nejlepší testy používat hned po ránu. [4] Hladina luteinizačního hormonu je po ránu totiž nejnižší.
  • Provádějte test později dopoledne, nebo odpoledne. V tuto dobu získáte nejlepší výsledky.
 4. 4
  Jak vypadá pozitivní a negativní test. Čárka, která je tmavší, než kontrolní čárka, většinou znamená pozitivní test (hladina LH je vyšší, než je norma, což znamená šanci na ovulaci). Světlejší čárka, než je kontrolní čárka, většinou znamená, že je výsledek testu negativní.
 5. 5
  Nespoléhejte se pouze na ovulační test. Nejvíce plodná budete možná těsně před tím, než si uděláte pozitivní test (spermie ve vagíně přežijí i několik dní). Proto je nejlepší používat ovulací test společně s jinými metodami.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Kontrolujte si kalendář

 1. 1
  Zjistěte si, jaký menstruační cyklus máte. Ženy, které mají pravidelný cyklus, ho mají většinou 28 dní dlouhý. První den cyklu je začátek menstruace a poslední den je začátek další menstruace. Ovulace většinou přichází v polovině cyklu, okolo 14. dne.
 2. 2
  Je možné, že máte pravidelný menstruační cyklus, který je ovšem delší, nebo kratší, než 28 dní. Můžete mít cyklus dlouhý 23 dní, nebo i 35 dní. [5] Je naprosto normální mít cyklus kratší, nebo delší, než 28 dní.
  • Vaše menstruace se může také každý měsíc lišit. Můžete mít dva měsíce po sobě cyklus dlouhý 28 dní a následující měsíc ho můžete mít delší, nebo kratší.
  • Pro početí je nejlepší mít pohlavní styk dva dny před očekávanou ovulací a během ovulace. Můžete ho mít také dva dny po ovulaci. Pokut máte kratší nebo delší cyklus, budete mít stále dobrou šanci počít. Pokud máte normální cyklus, budete to mít načasované dokonale.
 3. 3
  Uvědomte si, že tato metoda není přesná. Tato metoda je ze všech metod nejméně přesná. Předpokládáte při ní totiž, že se vaše tělo chová stejně, jako v minulosti. Pro nejlepší výsledky byste měla používat více metod zároveň.
  Reklama

Tipy

 • Všímejte si bolesti a nepohodlí zhruba 5-7 dní po skončení menstruace. Během ovulace ženy často bolí jedna strana břicha. Znamená to, že ovulace již nastala.
 • Bazální teplotu si můžete měřit v ústech, nebo ve vagíně. Měla byste si ji měřit každý den na stejném místě.
Reklama

Varování

 • Bazální teplota může vzrůst také z jiných důvodů, než je ovulace, například když zaspíte, nebo když pijete alkohol.
 • Je normální, že ženy při ovulaci velmi mírně krvácí, ale větší množství krve mezi menstruací normální není. Pokud krvácíte i v průběhu cyklu, měla byste navštívit lékaře.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 716 krát
Stránka byla zobrazena 7 716 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama