Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud budete mít jako domácí mazlíčky želvy, je dobré vědět, jestli vlastníte samce či samičky. Na rozdíl od ostatních savců nemají želvy žádné vnější genitálie, což dělá zjišťování pohlaví daleko těžším, ale ne nemožným. Rozdíly mezi samcem a samičkou želvy jsou těžce rozpoznatelné. Snazší to budete mít v případě, že vlastníte obě pohlaví a budete je tak moci navzájem porovnávat. Máte-li pouze jednu želvu, budete pro zjištění pohlaví muset hledat pokud možno co nejvíce rozpoznávacích bodů.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Zkoumání želvího krunýře

 1. 1
  Podívejte se na krunýř Vaší želvy, které se u samců i samiček mírně liší. Krunýř dospělé samice je o něco delší než krunýř dospělého samce.[1]
  • Při rozlišování pohlaví želvy se musíte ujistit, že dorostla do svého maxima. Pokud je želva menšího vzrůstu, můžete předpokládat, že se jedná o samce.
  • Ve velikostech se však mohou objevovat také výkyvy, kdy se může jednat o samce většího vzrůstu či samici vzrůstu menšího. Není tedy možné určovat pohlaví želvy pouze na základě jejich velikostí.
 2. 2
  Zkontrolujte plastron želvy. Spodní část krunýře, která kryje želví ekvivalent břicha, je označována jako plastron. Pro jeho kontrolu zacházejte se želvou se zvýšenou péčí. Želvy nemají rády, pokud se s nimi manipuluje a mohly by se Vás pokusit kousnout. Chyťte ji tedy za zadní stranu jejího těla, aby se po Vás nemohla ohnat. Opatrně ji otočte a hádání pohlaví může začít. U želvích samců je plastron mírně zakřiven dovnitř, zatímco u samic je plochý.[2]
  • Rozdílný plastron samec zužitkuje hlavně při páření, kdy vyleze na samičku a zakřivený plastron mu pomáhá proti sklouznutí.
  • Plochý plastron samice ji dává větší prostor uvnitř krunýře, kde dochází k růstu vajíček.
 3. 3
  Zkontrolujte zadní drážky Vaší želvy. Samec mívá na zadní části krunýře malou drážku tvaru malého „V“ či jemného zářezu. Ta slouží k přizpůsobení ocásku v době páření, aby nedošlo k jeho rozdrcení vlastním krunýřem.[3]
 4. 4
  Zaměřte se na druhově-specifické nápovědy. Některé druhy želv mají vnější znaky specifické pro obě pohlaví. Druhy, jež mohou odhalit své pohlaví prostřednictvím zbarvení, jsou:
  • Terrapene, aneb želva pocházející z Ameriky: na 90% budou mít duhovky samce červenou či oranžovou barvu, kdežto u samice to je barva hnědá či žlutá. Ty také mají zpravidla krunýř vysoce klenutý a kulatější. Samec má naopak tvar krunýř daleko oválnější a podlouhlejší.
  • Želva slunce: Pokud je podbřišek želvy zbarven do modré barvy, jedná se o samce. Pokud nikoliv, jedná se o samici.

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Kontrolování detailů

 1. 1
  Zkontrolujte drápky Vaší želvy. Samec želvy používá své drápy v průběhu páření, boje o svá práva či při obraně svého území. Toto jsou důvody, proč jsou přední drápy samců zpravidla delší než je tomu u samic. Opět platí, že vlastníte-li obě pohlaví želv, bude daleko snadnější porovnávat jednotlivé rozdíly.[4]
  • Druh želvy nádherné může demonstrovat výrazný rozdíl mezi předními drápky samce a drápky samičky.
 2. 2
  Podívejte se na kloaku Vaší želvy. Jak samci, tak samičky mají otvor (vývod), jež je umístěný na spodní straně ocasu. Ten se nazývá kloaka a v závislosti na pohlaví jej najdeme na mírně odlišných místech.[5]
  • Kloaka samice je oproti té samcově o něco kulatější a více ve tvaru hvězdy. Nachází se mnohem blíže k jejímu tělu, kde se spojuje její tělo a to téměř mizí do jejího krunýře.
  • Kloaka samce je delší a více podobná štěrbině. U samce je umístěna v poslední třetině ocasu vedoucí ke špičce.
 3. 3
  Určete velikost želvího ocasu. Genitálie samce se nacházejí v ocasu, proto je delší a hustší než ocas samice, které jej mají naopak kratší a tenčí.[6]
  • Buďte si však vědomi toho, že naprosto běžně dochází k překrývání velikostí a tak velikost neberte při určování pohlaví jako hlavní bernou minci.
 4. 4
  Zkombinujte více rozpoznávajících znaků, abyste dospěli k závěru. Nejlepším způsobem jak pokud možno co nejpřesněji rozpoznat pohlaví želvy je využití všech výše doporučených kroků. Mějte však neustále na paměti, že některé metody mohou být méně spolehlivé než ty ostatní.
  • Pokud všechny ukazují jedním směrem, tak je více než pravděpodobné, že jste určili pohlaví Vaší želvy naprosto přesně. Pokud jsou příznaky smíšené, doporučujeme navštívit veterináře, který Vás o pohlaví vašeho želvího přírustku utvrdí.[7]
  • Pokud si nejste jisti svým závěrem, počkejte až bude želva starší a zkuste celý proces znovu. Je velice obtížné rozpoznat pohlaví u dosud nevyvinutého jedince.
  • Uvědomte si také, že na úplné dospění Vaší želvy budete možná muset čekat klidně několik let. Teprve poté bude Vaše pozorování efektivní.

Tipy

 • Možná Vám pomůže pohled na diagram želvího otvoru vyskytujícího se pod ocasem. Jednou z možností, kde jej najít, je kniha Turtles and Tortoises-A Complete Owner's Manual od Bartlett and Bartlett.
 • Najdete tam také některé druhy mořských želv (konkrétně Kemp Ridley, ale budou tam i jiné), které nemají žádné vnější znaky, jež by napomohly rozpoznat, zda se jedná o samce či samici. Dostali jste se snad také do této nejasné situace, kontaktujte veterinárního lékaře specializujícího se na mořské živočichy, který Vám zajisté s upřesněním rád poradí.

Varování

 • Své ruce si umývejte po každé manipulaci s želvou. Některé želvy mohou přenášet salmonelu, která neublíží želvě, ale Vám. [8] Vyvarujte se také prosím kontaktu neumytých rukou a Vašich úst či nosu a to až do doby, než si své ruce důkladně umyjete mýdlem a teplou vodou. Ujistěte se, že Vaše děti dělají totéž.

Reference

 1. Reptile Medicine and Surgery. Maders. Saunders
 2. Reptile Medicine and Surgery. Maders. Saunders
 3. Reptile Medicine and Surgery. Maders. Saunders
 4. Reptile Medicine and Surgery. Maders. Saunders
 5. Reptile Medicine and Surgery. Maders. Saunders
 6. Reptile Medicine and Surgery. Maders. Saunders
 7. http://www.turtlecare.net/home/turtle-topics-parent/gender
 8. All Turtles, Turtle FAQs, http://www.allturtles.com/turtle-newbie/turtle-faqs/

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinářka
Spoluautorem tohoto článku je Pippa Elliott, MRCVS, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 24 396 krát
Stránka byla zobrazena 24 396 krát.

Pomohl vám tento článek?