Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jadeit je krásný kámen, který může být zelený, oranžový, žlutý nebo bílý, a z hlediska kvality je hodnocen vysoko, středně a nízko. Pokud se chystáte na nákup jadeitu nebo máte starý kus jadeitu, je dobré umět určit, zda jste našli pravý kámen, nebo falešný. Naučte se rozpoznat pravé a falešné jadeity, stejně jako provádět rychlé a jednoduché testy k ověření vašich nákupů. Postupujte podle pokynů v kroku 1.

Část 1
Část 1 ze 3:
Rozeznejte jadeit

 1. 1
  Naučte se o pravém jadeitu. Jadeit zahrnuje 2 druhy kamene, jadeit a nefrit.
  • Nejdražší a žádoucí jadeit (barmský jadeit, Císařský jadeit, nebo čínský jadeit) obvykle pochází z Myanmaru (dříve Barma), ale v malém množství se těží v Guatemale, Mexiku a Rusku. Jadeit může pocházet z mnoha míst, ale nejčastější barva je zelená.
  • 75% světového jadeitu pochází z dolů v Britské Kolumbii ve formě nefritu, ale také se těží na Tchaj-wanu, ve Spojených Státech a (v malém množství) v Austrálii.
 2. 2
  Dávejte pozor, co představuje imitaci jadeitu. Mezi materiály vydávané za jadeit patří:
  • Serpentin ("Nový jadeit" nebo "Olivový jadeit")
  • Prehnit
  • Avanturin
  • Granát grosulár ("Transvaalský jadeit")
  • Chrysopras ("Australský jadeit" - většina pochází z Queenslandu, Austrálie)
  • Malajsijský jadeit (trvale barevný průsvitný křemen, který může být pro jeho barvu nazýván – Červený jadeit, Žlutý jadeit, Modrý jadeit)
  • Neprůhledný mramorový dolomit ("Horský jadeit" -je z Asie, má zářivé barvy)
  • Novozélandský greenstone neboli Pounamu je Māori velmi ceněný. Māorští lidé rozeznávají čtyři hlavní typy pounamu, popisující jejich barvu a průsvitnost: kawakawa, kahurangi, īnanga. To vše jsou nefrity. Také si cení čtvrtý typ pounamu - tangiwai- z fjordu Milford Sound, který, i když také ceněný, je vlastně v očích zbytku světa bowenit a pravý jadeit.
 3. 3
  Podržte jadeit na jasném světle. Pokud je to možné, zkoumejte vnitřní strukturu lupou s 10 ti násobným zvětšením. Vidíte malá vlákna nebo zrnka, jakoby plstěné, azbestové částice? Pokud ano, je to pravděpodobně pravý nefrit nebo jadeit. Chrysopras je na druhou stranu mikrokrystalický, bude proto vypadat homogenní.
  • Pokud vidíte lupou něco, co připomíná vrstvy, při 10 ti násobném zvětšení, pravděpodobně se díváte na jadeit, který byl "zdvojnásoben" nebo i "ztrojnásoben" (tenká vrstva kvalitního jadeitu lepená přes různé základny).
 4. 4
  Naučte se rozpoznat podvodné praktiky. Dokonce pokud máte v rukách skutečný jadeit, může být barven, bělen, použita stabilizace polymerů, nebo vytvořeno zdvojnásobení a ztrojnásobení. Jadeit je rozdělen do tří kategorií na základě těchto možností:
  • Typ A - Přírodní, neošetřený, prochází tradičním procesem (mytí ve švestkovém džusu a leštění voskem), žádné "umělé procedury" (např. ošetření vysokou teplotou nebo vysokým tlakem). Má "pravou" barvu.
  • Typ B - Chemicky bělený k odstranění nečistot; injekce s polymery s použitím odstředivky na zvýšení průhlednosti; pokrytý pevným a průhledným povrchem, který vypadá jako plast. Může být nestabilní a časem může dojít ke změně barvy, protože se polymer rozbije vlivem tepla nebo domácích pracích prostředků; nicméně, stále je to 100% pravý jadeit, se 100% přírodní barvou.
  • Typ C - Chemicky bělené; obarvené na lepší barvu; časem mohou nastat změny barvy v důsledku reakce na silné světlo, tělesné teplo nebo domácí prací prostředky.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Provedení základních testů

 1. 1
  Hoďte kámen do vzduchu a chyťte ho v dlani. Pravý jadeit má velmi vysokou hustotu, což znamená, že se bude zdát poněkud těžší, než vypadá. Pokud je těžší než většina kamenů stejné velikosti a prošel zrakovým testem, je pravděpodobné, že je to pravý jadeit.[1]
  • Je to samozřejmě nepřesný, ale efektivní test, dříve běžně používaný obchodníky a nákupčími drahokamů.
 2. 2
  Klepněte kameny dohromady. Další tradiční způsob, jak posoudit hustotu kamenů bez měření je poslouchat zvuk plastových korálků jemným poklepáním o sebe. Pokud máte pravý jadeit, poklepte s ním na kámen, který chcete otestovat. Pokud to zní jako plastové korálky, pak testovaný kámen je pravděpodobně falešný. Pokud je to hlubší, více rezonující zvuk, mohl by být pravý.
 3. 3
  Držte kus nefritu v ruce. Měli byste cítit na dotek chladný, hladký kámen, jako mýdlo. Pokud je pravý, mělo by trvat dlouho, než se zahřeje. Je velmi užitečné, pokud ho můžete porovnat s pravým jadeitem podobného tvaru a velikosti.
 4. 4
  Proveďte test poškrábáním. Jadeit je velmi tvrdý; poškrábe sklo i kov. Nefrit však může být mnohem měkčí, proto provedením tohoto testu nesprávně, můžete poškodit pravý kus. Pokud poškrábe sklo nebo ocel, může to být ještě mnoho alternativ k jadeitu, včetně různých forem zeleného křemene a prehnitu.
  • Použijte tupý konec nůžek a jemně zatlačte dolů a nakreslete čáru na část jadeitu. Proveďte to na spodní straně, abyste nepoškodili kámen.
  • Vyhněte se jakékoliv ploše vystavené povětrnostním vlivům, protože tyto jsou mnohem měkčí a mohou být snadno poškozeny. Pokud vidíte po poškrábání bílou čáru, jemně ji otřete (to by mohly být kovové zbytky z nůžek). Je tam stále ještě rýha? Pokud ano, pravděpodobně to není pravý jadeit.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Provedení testu hustoty

 1. 1
  Dělte hmotnost látky objemem. Jak jadeit, tak nefrit mají velmi vysokou hustotou (jadeit - 3.3; nefrit - 2.95). Hustota se měří vydělením hmotnosti (v gramech) objemem (cm3).
 2. 2
  Použijte svorky a uchopte jadeit. Pokud kámen nejde sevřít svorkou, zabalte testovaný jadeit kusem provázku, gumou nebo gumičkou do vlasů.[2]
 3. 3
  Držte pružinovou váhu za horní rukojeť ke zvážení kamene v gramech. Hmotnost se zaznamená. Je důležité použít stupnici v gramech, tedy měření síly v dynech.
 4. 4
  Jemně vložte jadeit zcela do kbelíku s vodou a zapište jeho hmotnost ve vodě. Svorky se mohou dotýkat vody; nemělo by to významně ovlivnit hmotnost.
  • Ovšem pokud máte obavy, použijte jednu z alternativ popsaných výše. Vzhledem k tomu, že test je založen na rozdílu v hmotnosti, pokud provázek, guma nebo gumička do vlasů zůstane na jadeitu ve vzduchu i ve vodě, rozdíl bude stejný.
 5. 5
  Vypočítejte objem jadeitu. Hmotnost ve vzduchu děleno 1000 (nebo 981 pokud máte po ruce kalkulačku) a odečtěte hmotnost ve vodě děleno 1000 (nebo 981 pokud máte po ruce kalkulačku). To dává hmotnost v gramech ve vzduchu a vyplývá hmotnost ve vodě. Odečtěte hodnotu ve vodě od hodnoty ve vzduchu a určíte objem v cm3.
 6. 6
  Porovnejte specifikace pravého jadeitu. Jakmile jste vypočítali hustotu jadeitu, zkontrolujte čísla s čísly pravého jadeitu. Jadeit má hustotu 3.20-3.33 g/cm3, zatímco nefrit má hustotu 2.98 - 3.33 g/cm3.
  Reklama

Tipy

 • Pokud se vám jadeit opravdu líbí a chcete kvalitní kameny, kupovaný kámen by měl být doprovázen laboratorním certifikátem potvrzujícím, že kus je kvality "A". V klenotnictví se prodávají pouze kvalitní kameny.
 • Pokud jsou v jadeitu vzduchové bubliny, není pravý.
Reklama

Varování

 • Testem poškrábáním můžete zničit dokonalý, pravý nefrit.
 • Starobylé jadeity jsou obvykle jedinečné. Pokud vidíte prodejce prodávat mnoho vzorů, které vypadají podobně, dejte pozor. Ptejte se na spoustu otázek a žádejte certifikát pravosti.
 • Nikdy neprovádějte test poškrábáním na kamení, který nevlastníte. Poškodíte-li kámen, budete nuceni zaplatit náhradu škody. Ujistěte se, že kámen je očištěn alkoholem, než začnete.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

Test hustoty:

 • Pružinová váha (100 gramů, 500 gramů, nebo 2500 gramů, v závislosti na hmotnosti kamenů, které budete vážit)
 • Kbelík, dostatečně velký na ponoření jadeitů
 • Provázky
 • Gumičky do vlasů
 • Gumičky
 • Papírové utěrky (na osušení kamenů)


O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 9 540 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 9 540 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama