Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zjistit svoji sexuální orientaci je někdy těžké a matoucí, ale nikdo jiný to za vás udělat nemůže. Neexistuje žádný text, který by odhalil vaši sexuální orientaci, takže jediným způsobem je zamyslet se nad svou historií a pocity a pokusit se rozhodnout se sami. V tomto článku najdete užitečné informace a tipy, které vám pomohou zjistit toho více o vaší sexualitě. Poznámka: V tomto článku používáme slova „gay“ a „homosexuál“ jako označení pro všechny homosexuální a bisexuální lidi, ať už jde o lesby, gaye, bisexuály, nebo pansexuály.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Co neznamená, že jste homosexuál

 1. 1
  Uvědomte si, že sexuální fantazie o osobách stejného pohlaví nemusejí nutně znamenat, že jste homosexuál. Heterosexuální lidé někdy mívají fantazie zahrnující osoby stejného pohlaví: ženy například mohou mít sny o lesbickém sexu, zatímco muži se mohou zajímat o to, jaké to je líbat se s mužem. Mít takové fantazie a sny ovšem neznamená, že je budete chtít uskutečnit, nebo že by se vám to skutečně líbilo.
  • Pokud ovšem fantazírujete z velké části hlavně o osobách stejného pohlaví, může to znamenat, že vás stejné pohlaví přitahuje více, zejména pokud často myslíte na sex s osobami stejného pohlaví. Pokud se ve vašich fantaziích objevují pouze osoby vašeho pohlaví a téměř nikdy nemyslíte na osoby opačného pohlaví, zkuste experimentovat s osobami stejného pohlaví, i s osobami opačného pohlaví. Není ovšem nutné experimentovat s ostatními lidmi, abyste zjistili, zda jste homosexuální.
 2. 2
  Uvědomte si, že jeden homosexuální zážitek nemusí znamenat, že jste gay nebo lesba. Když vykouříte jednu cigaretu, také to neznamená, že jste kuřák. [1] Vždy se najdou lidé, kteří vám budou tvrdit, že jedna cigareta z vás udělá kuřáka, ale těmto lidem byste neměli věnovat pozornost. To, co z vás udělá kuřáka, homosexuála, nebo heterosexuála, je určité opakované chování, podle kterého se rozhodujete i o tom, jak se budete chovat v budoucnu.
  • Uvědomte si, že nemusíte být pouze gay, nebo pouze heterosexuál. Mnoho lidí, kteří později zjistí, že jsou homosexuální, mají heterosexuální historii (často také velmi uspokojivou). To samé platí i naopak – mnoho heterosexuálních lidí experimentovalo s osobami stejného pohlaví, ať už ze zvědavosti, nebo proto, že je přitahovaly. Jedna noc na vaši sexuální orientaci nemá žádný vliv.
  • Měli byste si také uvědomit, že když si svoji orientaci budete chtít vědomě zvolit, nepomůže vám to změnit to, jak váš mozek funguje a jaké máte pocity. Můžete se o to pokusit, ale pravděpodobně se vám to nepodaří. Kromě toho vám nic nebrání v tom, abyste svoji sexuální orientaci později změnili. Mnoho transsexuálních lidí si nejprve myslí, že jsou homosexuální a až později lépe poznají sami sebe.
  • Pokud máte sexuální zkušenost s nějakou osobou stejného pohlaví a necítíte se kvůli tomu dobře, pravděpodobně to pro vás nebyl ten pravý partner. Snažte se negeneralizovat svoji sexuální orientaci a držte se toho, co víte jistě: daná osoba pro vás nebyla vhodná.
 3. 3
  Zjistěte, co to znamená být transsexuál. Transsexuálové jsou slabší menšinou, než homosexuálové. Obecně je na tuto skupinu pohlíženo se zmatením a předsudky.
  • Mnoho lidí, ne-li většina z nás, někdy vidělo, nebo slyšelo o transsexuálních ženách (mužích, kteří změnili pohlaví na ženy). Někteří z nás možná tyto ženy potkali, nebo s nimi dokonce mají osobní zkušenosti. Transsexuální ženy jsou ženy, stejně jako všechny ostatní ženy. Pokud jste muž a líbí se vám taková žena, neznamená to, že jste gay! Transsexuální lidé se často snaží vypadat jako „běžní“ muži a ženy a skrývají fakt, že prošli změnou pohlaví.
  • Pokud vás ovšem vzrušuje představa ženy, která má mužské pohlavní orgány, pravděpodobně to něco znamená. Nemusí to znamenat, že jste homosexuální, nebo bisexuální – můžete být polysexuální, nebo pansexuální. Zjistěte si co nejvíce informací! Existují stovky sexuálních orientací a genderových identit. Pokud jste zmatení, vzdělávejte se!
  • Pokud jste muž, který rád nosí ženské šaty, může jít pouze o fetiš, nebo o transsexualitu. Většinou to závisí na tom, jaký vliv to má na ostatní oblasti vašeho života.
  • Uvědomujte si rozdíly mezi mužskými a ženskými sekundárními pohlavními znaky. Pohlaví je velmi komplikovaná věc. Pokud se vám líbí maskulinní ženy, nebo zženštilí muž, na vaši sexuální orientaci to pravděpodobně nemá žádný vliv. Existuje spousta znaků, které jsou tradičně, nebo biologicky spojeny s určitým pohlavím a dnes jsou považovány za atraktivní u opačného pohlaví, například vysoké ženy s ostrou čelistí, nebo muži s dlouhými vlasy.
  • Pokud jste, nebo jste byli v heterosexuálním vztahu s někým, kdo vám později řekl, že je transsexuální a že chce prodělat změnu pohlaví, také to neznamená, že jste homosexuál. Pokud s tímto partnerem ovšem zůstanete i po změně pohlaví, pravděpodobně byste se měli začít považovat za bi-romantika, bez ohledu na to, zda vás partner stále sexuálně přitahuje, či ne. Romantická přitažlivost není to samé, jako sexuální přitažlivost. Když s partnerem zůstanete díky jeho osobnosti a ne díky jeho sexualitě, na vaši sexualitu to nebude mít žádný vliv. Pravděpodobně nebude jednoduché zůstat ve vztahu s někým, kdo prochází změnou pohlaví (zejména pokud nejste ochotní tuto změnu připustit).
 4. 4
  Uvědomte si, že to, že se vám nelíbí lidé opačného pohlaví, také neznamená, že jste homosexuál. Můžete být asexuál, což znamená, že vás nepřitahují vůbec žádné lidé a nemáte zájem o sex. To ovšem nemá vliv na romantickou přitažlivost, nebo na jiné vztahy.

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Objevování sexuální orientace

 1. 1
  Ujasněte si svoji definici homosexuality. Existuje několik různých definic sexuality. Někteří lidé tvrdí, že jde jen o to, s kým máte sex, jiní zase říkají, že záleží na vnitřních preferencích pohlaví. [2] Někteří lidé zase věří, že sexualita je konstrukt, ke kterému byli lidé přinuceni socializací. [3] Ať už si myslíte cokoli, je dobré ujasnit si vlastní definici. Můžete se řídit tímto seznamem:
  • Heterosexuál: Být heterosexuál znamená být přitahován osobami opačného pohlaví a nemít sexuální nebo romantické pocity vůči osobám stejného pohlaví.
  • Bisexuál: Být bisexuál znamená být sexuálně přitahován k osobám více než jednoho pohlaví.
  • Bi-curious: tento termín označuje jedince, který si ještě zcela není jistý svou sexuální orientací a je zvědavý.
  • Homosexuál (gay, lesba): Být homosexuál znamená být přitahován osobami stejného pohlaví a nebýt sexuálně ani romanticky přitahován osobami opačného pohlaví.
  • Pansexuál: Být pansexuál znamená být sexuálně přitahován všemi pohlavími. Pansexuály přitahují muži, ženy, i ostatní pohlavní identity. Někteří pansexuálové nehledí na pohlaví, nebo je přitahují lidé bez ohledu na jejich pohlaví, zatímco jiné pansexuály přitahují všechna pohlaví, ale tíhnou spíše ke konkrétním pohlavím (například pansexuál, který má nejraději muže, ale přitahují ho i osoby jiných pohlaví).
  • Asexuál. Být asexuální znamená nebýt přitahován žádnými osobami žádného pohlaví.
 2. 2
  Zjistěte si něco o tom, co na toto téma zjistili vědci. Studie prokázaly, že sexuální orientace je z velké části genetickou záležitostí. Aktuálně se provádí rozsáhlý výzkum epigenetiky, neboli toho, jak negenetické faktory ovlivňují projevy genů. Genetikové naznačují, že je homosexualita spojena s epi-značkami, neboli vrstvami informací navíc, které určují to, jak se geny projevují. [4] Běžně se epi-značky smažou, když jsou geny předávány z rodičů na děti. Vědci si myslí, že u homosexuálů se tyto značky nesmazaly a předávají se dál buď z otce na dceru, nebo z matky na syna.[4]
  • Vědci si také myslí, že když má muž více starších bratrů, zvyšuje se pravděpodobnost, že bude homosexuál. [5] Muž narozený do domácnosti s několika staršími bratry, má podle vědců z Brock University v St. Catherine v Kanadě asi o 2% vyšší pravděpodobnost, že bude gay. [5]
  • Vědci ovšem silně pochybují o tom, že na sexuální orientaci člověka může mít vliv prostředí. [6] [7] [8] Vědci si myslí, že člověk nemá na výběr ohledně své sexuální orientace, a že není možné, aby se homosexuálové silou vůle a odhodláním změnili na heterosexuály. Kromě toho se zjistilo, že být homosexuál má evoluční výhodu, které se říká „vyvážení selekční hypotézy.“[9]
 3. 3
  Zamyslete se nad svými romantickými zkušenostmi s osobami opačného pohlaví. Jaké pocity jste měli s líbání s osobou opačného pohlaví? Máte sexuální fantazie o osobách opačného pohlaví? Byli jste někdy zamilovaní do osoby opačného pohlaví? Pokud vaše bývalé romantické vztahy zahrnovaly sexuální nebo romantické zážitky s opačným pohlavím, které pro vás byly příjemné, pravděpodobně jste heterosexuální, nebo bisexuální.
 4. 4
  Zamyslete se nad romantickými zkušenostmi a fantaziemi o osobách stejného pohlaví. Stalo se vám někdy, že jste se styděli přiznat, že se vám líbí nějaká osoba stejného pohlaví? Fantazírujete o osobách stejného pohlaví? Máte pocit, že vás nepřitahují osoby, které by vás přitahovat měly? Pokud vaše romantické a sexuální fantazie zahrnují osoby stejného pohlaví, pravděpodobně jste buď homosexuál, nebo bisexuál.
 5. 5
  Zamyslete se nad tím, jak se chováte ke svým přátelům a známým. Dobře se zamyslete nad tím, zda chováte nějaké romantické nebo sexuální city k přátelům nebo známým stejného pohlaví. Uvědomte si, že sexuální fantazie na vaši orientaci sice nemají vliv, ale pokud fantazírujete téměř výhradně o osobách stejného pohlaví, už to pravděpodobně něco znamená.
  • Ženy: stalo se vám někdy, že jste něco cítila ke kamarádce a chovala jste se majetnicky? Nebo jste měla dobrou kamarádku, která si našla partnera a vy jste na něj začala žárlit? Vzrušuje vás pohled na nahou ženu, ne v abstraktním smyslu („Ta je ale hezká!“), ale spíše sexuálně („Wow, s tou bych chtěla spát!“)?
  • Muži: snažíte se při každém tréninku dotýkat ostatních spoluhráčů, jen abyste se k nim dostali blíže? Máte upřímný zájem o ostatní muže? Nebo máte kamaráda, kterého se zájmem pozorujete v šatně a vzrušuje vás jeho nahé tělo?
 6. 6
  Zamyslete se nad tím, kdo vás sexuálně vzrušuje. Snažte se obejít všechny předpojaté názory ohledně toho, kdo by vás měl sexuálně přitahovat. Představte si nahou ženu a potom nahého muže. Které z pohlaví (pokud nějaké) vás vzrušuje více?

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jak být spokojen se svou sexuální orientací

 1. 1
  Uvědomte si, že nejste sami. Pokud jste homosexuální, nezapomínejte na to, že po celém světě existuje spousta gayů, leseb, bisexuálů a heterosexuálů, kteří se někdy ocitli ve stejné situaci, jako vy – pochybovali o své orientaci, nebo se cítili provinile či nejistě. Všichni tito lidé si tím prošli. [10] Snažte se nebrat svoji novou sexuální orientaci jako přítěž, ale spíše jako vysvobození. Není nic špatného na tom být gay. Nejste horší než ostatní jen proto, že jste sami sebou.
  • Najděte si lidi, kteří vás budou podporovat a nebudou vás odsuzovat, nebo nahlašovat místním úřadům, církevním představitelům, nebo rodičům. Přiznání rodičům a přátelům můžete řešit až později, až budete sebejistější a zvyknete si na svoji sexualitu.
  • Uvědomte si, že být gay, lesba, bisexuál, pansexuál, transsexuál, nebo cokoli jiného, je naprosto v pořádku. Nikdo by vám neměl způsobovat nepříjemné pocity. Pokud jsou vaši přátelé skutečnými přáteli, budou vás mít rádi bez ohledu na vaši orientaci. Pokud vás vaši rodiče milují, budou vás za každých okolností respektovat.
  • Uvědomte si, že lidé, kteří vás napadají, mají pravděpodobně spoustu vlastních problémů. Tito lidé si většinou vylévají svůj vztek na ostatních lidech, protože jsou sami velmi zmatení. Lidé, kteří vaši sexualitu nebudou uznávat, to dělají proto, že nejsou spokojeni sami se sebou.
 2. 2
  Dávejte si pozor na lidi, kteří vám budou tvrdit, že jste pouze zmatený heterosexuál. Platí to zejména v případě, že vás daná osoba téměř nezná, nebo se vás snaží přinutit k tomu, abyste přijali jeho přesvědčení. Můžete být „zmatení,“ nebo můžete jen „experimentovat,“ ale jen vy můžete zjistit, jaká je vaše sexuální orientace. Máte právo si ji určit sami, pokud chcete.
 3. 3
  Uvědomte si, že existuje mnoho způsobů, jak zjistit vaši orientaci. Někteří lidé vědí, že jsou homosexuálové, již velmi brzo, jiným to trvá delší dobu, někteří si to uvědomí až později v životě. Neexistují žádná omezení co se týče objevování vlastních pocitů a tendencí. Pokud máte nějaké pocity, nelze na tom nic změnit. Buďte rádi, že jste svoji sexualitu objevili – někteří lidé celý život bojují a nikdy si nepřiznají, že jsou homosexuálové.
  • Nezapomínejte na to, že existuje spousta příběhů o tom, jakým způsobem člověk získá svoji sexuální orientaci. Neznamená to ovšem, že je některý z nich pravdivý. Freudovci v minulosti mysleli, že homosexualita je výsledkem „odloučení otce a přehnané péče matky,“ nebo „zaseknutí v análním stádiu vývoje.“ Tyto hypotézy jsou sice zajímavé, ale nejsou potvrzené a v mainstreamové psychologii se již dávno přestaly používat.
 4. 4
  Uvědomte si, že někteří lidé sexualitu vnímají jako velmi komplexní problematiku. Je důležité nenechat svoji sexuální orientaci ovlivňovat vnějším tlakem. Co se týče sexuality, nelze na ni pohlížet černobíle – nikomu nedovolte, aby se vám snažil vnutit své názory.
  • Každý stupeň sexuality má své místo: někteří lidé jsou výhradně homosexuální, nebo heterosexuální a nepřipouštějí sex mimo svoji normální orientaci. Některé lesby například čas od času vyhledávají mužské partnery, zatímco někteří gayové vyhledávají ženské partnerky.
  • Existuje spousta stupňů sexuální orientace. Pokud máte pocit, že nezapadáte ani do jedné z kategorií, možná jste bisexuální. Nikomu nedovolte, aby vás škatulkoval, pokud na to nejste připraveni.
  • Bez ohledu na preference pohlaví máte právo být sexuálně „jiní.“ Naše společnost klade velký důraz na heteronormativní sex – mužská dominance, ženská submisivita. Nedovolte, aby vám tyto představy ovlivňovaly sexuální orientaci. Existuje spousta heterosexuálních mužů, kteří jsou spíše submisivní a spousta žen, které jsou v sexu dominantní.
 5. 5
  Nepokoušejte se podrývat něčí naplnění sexuální orientace. Respektujte soukromí lidí, o kterých víte, že nejsou připraveni se svou orientací vyjít na světlo. Smířit se se svou sexuální orientací není snadné, takže se snažte to ostatním lidem neztěžovat.
  • Neberte objevování své sexuality jako „boj,“ protože to by znamenalo, že se něčemu bráníte. Berte to spíše jako cestu sebeobjevování a najděte si bezpečná místa, na kterých budete moci mluvit o tom, co vás zajímá a setkávat se s lidmi, kteří prochází podobnými věcmi. I v případě, že sami sebe nebudete brát jako lesbu, gaye, nebo bisexuála, to můžete využít jako startovní bod. V nejhorším případě se alespoň seznámíte s novými lidmi.
 6. 6
  Uvědomte si, že jak sexualita, tak identita, je fluidní. Někteří lidé se po otevřeném přiznání své sexuality začnou chovat nebo oblékat tak, že je ostatní vnímají „více gay.“ Stává se to proto, že daná osoba chce do své orientace zapadat lépe. Nejde o nic špatného, ale může se stát, že si někdo bude myslet, že se chováte falešně, což by vám mohlo ublížit. Pokud vás vaši přátelé začnou obviňovat z toho, že jste „více gay, než dříve,“ ignorujte je. Buďte na sebe pyšní a nebojte se projevit se tak, jak sami chcete. Neposlouchejte lidi, kteří vám budou diktovat, jak se máte chovat, nebo jak máte vypadat.
 7. 7
  Uvědomte si, že vás mohou přitahovat různí lidé a můžete být emocionálně, nebo sexuálně zaujatí téměř kýmkoli. Někteří lidé si myslí, že se sexuální orientací se člověk rodí, jiní si myslí, že to není pravda. Každá identita je ovšem vykonstruovaná a na tom není nic špatného. Když vás bude přitahovat nějaká osoba stejného pohlaví, pravděpodobně budete zmatení ohledně své sexuální identity, protože se budete snažit splnit představy společnosti a definovat se. Můžete se identifikovat jako gay, lesba, heterosexuál, nebo bisexuál. Pokud ovšem žádné označení nepotřebujete a nechcete, je to naprosto v pořádku.
  • Nebojte se zamilovat se a mít sex s kýmkoli, s kým budete chtít a nedovolte, aby vám společnost diktovala, jak máte žít. Bohužel se to snadněji řekne, než udělá, ale vždy se musíte snažit být sami sebou. Někteří lidé se zamilují pouze do osob opačného pohlaví, jiní se zamilují pouze do osob stejného pohlaví, někteří lidé se zase mohou zamilovat do kohokoli. Nemusíte mít pocit, že na vás společnost tlačí, abyste se někam zařadili. Objevujte sami sebe, lásku a sex.

Tipy

 • Buďte sami sebou a ignorujte lidi, kteří vás budou ponižovat za to, že jste homosexuál.
 • Jeden pedagog řekl: „Prací terapeuta je pomoci vám zjistit, co si myslíte. Když vám terapeut bude říkat, kdo podle něj jste, nejde o dobrého terapeuta.“
 • To, že někoho přitahují lidé určitého pohlaví neznamená, že ho přitahují všichni lidé daného pohlaví. Uvědomte si, že nepřitahujete všechny lidi, kterým se podle jejich sexuální orientace líbí osoby vašeho pohlaví. Většina lidí se v každodenních situacích chová spíše profesionálně nebo přátelsky – ne sexuálně.
 • Nic si nedělejte z toho, když vás za vaši orientaci někdo bude odsuzovat. Uvědomte si, že i někteří lidé ve vašem okolí jsou homosexuálové. Nemusíte se cítit špatně kvůli tomu, že žádného neznáte. Nestarejte se o to, co si myslí ostatní lidé a buďte sami sebou.
 • Pokud si nejste jistí, nebo máte strach z toho, jaké to bude být členem sexuální menšiny, nejlepší je seznámit se s lidmi, kteří jsou součástí této menšiny. Pravděpodobně zjistíte, že jde o naprosto normální lidi.
 • Buďte na sebe pyšní a nikomu nedovolte, aby vás ponižoval. Pokud lidé nedokážou akceptovat to, kým jste, nemá smysl s nimi trávit čas. Buďte pozitivní a otevření – nikdy nevíte, co vás čeká!
 • To, že vás nepřitahují lidé, kteří jsou považování za konvenčně atraktivní, nemusí znamenat, že se vám nelíbí osoby tohoto pohlaví. Možná se vám líbí ženy, které mají malé poprsí, nebo muži, kteří jsou hubení a ne svalnatí. Zkuste si představit sex s různými lidmi stejného a opačného pohlaví (nemusí jít o lidi, které osobně znáte) a zjistěte, co vám připadá atraktivní a co vás vzrušuje.
 • Uvědomte si, že neexistuje nic, co by vás kvalifikovalo pro určitou sexuální orientaci kromě přitažlivosti k lidem určitého pohlaví. Také si uvědomte, že různé LGBT pochody nepředstavují pro většinu gayů každodenní život a jde spíše o večírek, který oslavuje život lidí. Je také v pořádku být heterosexuál, ale navštěvovat tyto akce a užívat si je. Vaše hodnota jakožto lidské bytosti není ovlivněna vaší sexuální orientací, nebo módním stylem.
 • Pokud nechcete, nemusíte přijímat žádnou sexuální orientaci. Jednoduše mějte rádi to, co máte rádi a dále to neřešte. Můžete to lidem říkat a pokud se umějí chovat slušně, nebudou se tím příliš zabývat. Možná vám pomůže brát sexuální orientaci jako spektrum, nebo říkat, že milujete lidi, ne jen lidi určitého pohlaví.
 • Někteří lidé vás pravděpodobně budou odsuzovat. Nevšímejte si jich. Snaží se vás ponížit a nejsou schopni akceptovat vaši sexuální orientaci, protože sami mají jinou. Snažte se trávit čas s lidmi, kteří vás respektují a berou vás takové, jací jste.

Varování

 • Nikomu nedovolte, aby vás nutil přijmout nějakou orientaci. Když to uděláte, nezapomeňte na to, že nikdo nemá právo zpochybňovat vaši sexuální identitu: jen vy máte právo si zvolit orientaci, stejně jako máte právo milovat kohokoli na světě, bez ohledu na to, co si o tom myslí vaši rodiče, váš kaplan, vaši gay kamarádi, nebo vaši heterosexuální kamarádi. Buďte tím, kým chcete být. Pokud si svoji orientaci později rozmyslíte, nesmíte se cítit provinile. Nikomu svůj život nedlužíte a nemáte povinnost se ospravedlňovat.
 • Vždy praktikujte bezpečný sex. Sexuální aktivity mezi lidmi stejného pohlaví mohou vést k přenosu pohlavních chorob stejně jako v případě osob opačného pohlaví. Matoucí emoce, které mohou doprovázet zjištění, že jste homosexuální, může ovlivnit váš úsudek před prvním zážitkem s osobou stejného pohlaví. Vyhýbejte se drogám a chovejte se zodpovědně.
 • Neskrývejte své negativní emoce z objevování sexuální identity drogami a alkoholem. Zneužívání návykových látek vám akceptování vaší identity ještě znesnadní. Zhoršíte tím všechny své problémy a budete trpět neurózami.
 • Neuzavírejte se přátelům, kteří jsou heterosexuální. Sexuální orientace je nedílnou součástí vaší identity, ale měli byste se přátelit s různými lidmi.
 • Vybírejte si přátele obezřetně – nemusíte se kamarádit s ostatními gayi jen proto, že jsou gayové. Na druhou stranu byste si měli najít přátele se stejnou sexuální orientací, kteří mají podobné zkušenosti a budou vám rozumět. Hledejte si citlivé, podporující přátele, se kterými budete mít společné zájmy.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 34 172 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 34 172 krát.

Pomohl vám tento článek?