Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Puberta je jedním z nejvíce matoucích a zároveň vzrušujících období v životě mladého muže. V pubertě si chlapci všimnou, že se jejich tělo mění a začíná vypadat více jako tělo dospělého muže. Během puberty chlapci vyrostou, začnou jim růst vousy a ochlupení a začnou více zapáchat. Také se jim vyvinou sexuální orgány a začnou mít i sexuální pocity. Puberta přináší mnoho fyzických i emocionálních změn. Přestože většina chlapců přichází do puberty ve věku 9-14 let (puberta běžně končí mezi 16 a 18 roky) a změny se vyskytují předvídatelně, každý chlapec se vyvíjí vlastním tempem. Pokud chcete zjistit, zda jste přišli do puberty, odpověď najdete v tomto článku.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Fyzické příznaky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zjistěte, zda máte silnější tělesný zápach. Hormony ovlivňují potní žlázy, což může vést ke změně intenzity tělesného zápachu. Pokud se váš tělesný zápach změnil, pravděpodobně je na čase začít používat deodorant (pokud to ještě neděláte). Budete se také muset častěji sprchovat, abyste byli stále čistí. [1]
 2. 2
  Zjistěte, zda se vám zvětšila varlata. Pokud se vám postupně zvětšují varlata, pravděpodobně jste již přišli do puberty. Jde o jeden z prvních příznaků puberty, který ovšem není vždy snadné zpozorovat. Varlata rostou od dětství až do dospělosti.
  • Toto zvětšení způsobí, že vaše varlata visí dolů uvnitř šourku.[2]
 3. 3
  Zjistěte, zda máte větší penis a šourek. Asi rok po tom, co vám začnou růst varlata, vám začne růst také penis a šourek. Penis se prodlouží, ale vyroste trochu také do šířky. Varlata vám budou růst během puberty až do dospělosti.[3]
 4. 4
  Podívejte se, jestli můžete přetáhnout předkožku. Pokud nemáte obřízku, vaše předkožka se během puberty pomalu uvolní a nakonec umožní její přetažení přes žalud penisu.[4]
  • Jakmile můžete předkožku přetahovat, měli byste to dělat při koupání nebo sprchování, abyste umyli žalud penisu a poté ji stáhli zpět.[5]
  • Pokud dáváte přednost močení ve stoje a jde vám předkožku zcela přetáhnout, můžete se také rozhodnout přetáhnout předkožku před močením a po vymočení se ji zase stáhnout. [6]
 5. 5
  Zjistěte, zda vám roste více tělesného ochlupení. Jakmile vám začnou růst varlata, začne se vám objevovat ochlupení i na místech, kde dříve nebylo, jako například v podpaží, v rozkroku, na pažích, na nohou, na hrudníku, na obličeji, na rukou a na chodidlech. Ochlupení se nejen objeví na nových místech, ale bude také hustší a tmavší. Ochlupení v podpaží a vousy vám většinou vyrostou asi dva roky po tom, co se objeví pubické ochlupení. [7]
  • Každý chlapec má jiné tělo. Někteří chlapci mají již během puberty husté ochlupení, jiní chlapci nezaznamenají téměř žádnou změnu v množství ochlupení. Někteří lidé jsou jednoduše od přírody chlupatější, než jiní.
  • Ochlupení v rozkroku a v podpaží může být ještě tmavší, než na zbytku těla. Pravděpodobně bude také hustší a kudrnatější.
 6. 6
  Zjistěte, zda nemáte otok na hrudníku. Někteří chlapci mají během puberty asi jeden nebo dva roky oteklý hrudník. Je to naprosto přirozené a neznamená to, že by vám rostla prsa. Znamená to, že si vaše tělo zvyká na nové proporce. Většinou se to stává, když je vám 13-14 let, ale nestává se to všem. [8]
 7. 7
  Zjistěte, zda máte mírné, nebo středně vážné akné. Akné je velmi nepříjemné, ale je naprosto přirozenou součástí puberty. Vyšší hladiny hormonů způsobují maštění pleti a tvorbu pupínků i u chlapců, kteří s pletí neměli nikdy problémy. Je to částečně proto, že mazové žlázy jsou v pubertě aktivnější, takže se budete více potit a vaše pleť bude náchylnější k akné. Většina chlapců začne trpět akné zhruba ve stejnou dobu, kdy jim začne růst ochlupení v podpaží. [9] [10]
  • Protože budete mít mastnější pleť, budete se muset častěji sprchovat a mýt, abyste byli stále čistí.
  • Někteří chlapci v pubertě trpí silným akné. Pokud je to i váš případ, měli byste navštívit dermatologa, který vám může předepsat vhodné léky.
 8. 8
  Zjistěte, zda máte častěji erekci. Chlapci a muži mají erekci, když se jim zvětší a ztvrdne penis. Může se to stát při erotických myšlenkách, nebo při stimulaci. Erekce se ovšem může dostavit bez stimulace i erotických myšlenek, což může být někdy velmi trapné.[11]
  • Přestože je možné mít erekci ještě před nástupem puberty, jakmile puberta přijde, budete ji mít častěji, protože se vám vyvinou sexuální pocity a změní se hladina pohlavních hormonů.
  • Erekce většinou není naprosto rovná – většině mužů se penis mírně točí na jednu stranu.
 9. 9
  Sledujte, jestli máte ejakulace. Během ejakulace vystříkne z vaší močové trubice (dírky, ze které močíte) lepkavá bílá tekutina, když máte erekci, což způsobí, že váš penis opět ochabne.[12] Tato tekutina obsahuje spermie a nazývá se sperma. Toto je způsob, jak vám vaše tělo říká, že jste fyzicky připraveni se rozmnožovat, stejně tak jako o to vypovídá menstruace u žen.
  • Pravděpodobně budete poprvé ejakulovat ve věku mezi 12 a 14 lety[13] , nebo asi 1 až 2 roky po začátku puberty.[14]
  • První ejakulaci pravděpodobně zažijete během masturbace nebo spánku.[15]
 10. 10
  Zjistěte, zda máte vlhké sny. Během vlhkého snu se ve spánku sexuálně vzrušíte a dojde k ejakulaci semene. Semeno je lepivá tekutina, která obsahuje spermie. Někdy si chlapci pamatují, že měli nějaký erotický sen, ale často se pouze ráno probudí a mají na pyžamu nebo na prostěradle mokrou skvrnu.[16]
  • Pokud jste měli vlhký sen, umyjte si penis a vyperte ušpiněné oblečení a ložní prádlo.
  • Pokud jste nikdy neměli vlhký sen, ale máte jiné příznaky puberty, nic si z toho nedělejte – ne každý chlapec tyto sny má.
 11. 11
  Zjistěte, zda rostete rychleji. Každé tělo roste jinak rychle, ale je možné, že si zničehonic uvědomíte, že jste o hlavu vyšší, než vaši přátelé, nebo že jste téměř nevyrostli, zatímco vaši přátelé jsou nyní o poznání vyšší, než vy. Nemusíte si s tím dělat starosti – buď vás přátelé brzy doženou, nebo se vám podaří vyrůst a dohnat je. Je možné, že vám to bude trvat trochu déle. Zde je několik dalších věcí, kterých si můžete všimnout:[17]
  • Chlapci většinou začnou růst rychleji později, než dívky. Může se stát, že po prázdninách přijdete do školy a všechny dívky budou najednou vyšší, než vy. Nebojte se – je to naprosto normální.
  • Zjistěte, zda vám rostou prsty a podívejte se, o kolik vám vyrostla chodidla. Pokud si například kupujete najednou o tři čísla větší boty, znamená to, že jste ve fázi zrychleného růstu.
  • Většina chlapců dosáhne maxima této fáze asi půl roku po tom, co jim začne růst pubické ochlupení. V tuto dobu porostete do výšky – někdy velmi, velmi rychle.
  • Také pravděpodobně budete mít širší ramena a objemnější tělo.
  • Pokud máte pocit, že jste již vyrostli, ale chcete být ještě vyšší, nezoufejte. Většina chlapců přestane růst až po dovršení dvaceti let, takže máte ještě dost času.
 12. 12
  Zaměřte se na tvar svého obličeje. Před pubertou mají chlapci kulatější a buclatější obličej. Během puberty se vám začnou tvořit rysy charakteristické pro dospělé muže. Možná nebude snadné tyto změny zaznamenat, protože svůj obličej vidíte každý den. Podívejte se na fotografie pořízené před rokem, nebo před několika měsíci a zjistěte, zda se váš obličej změnil.
 13. 13
  Zjistěte, zda začínáte mutovat. Možná jste zaznamenali, že vám poslední dobou často přeskakuje hlas. Může to znít jako nervózní chraplavý zvuk, který vás překvapí uprostřed věty. Na veřejnosti je to trochu trapné, ale nic si z toho nedělejte – většina chlapců mutuje delší dobu a jde pouze o známku toho, že se z vás stává dospělý muž. Po několika měsících vám hlas přestane přeskakovat a budete ho mít hlubší. [18]
  • Hlas se vám mění kvůli zvýšení hladiny testosteronu, což je mužský hormon. Díky němu se vám zpevní hlasivky, takže budete mít hlubší hlas.
  • Tato hormonální změna způsobí také to, že vám vyroste větší hrtan. Zaznamenáte to díky tomu, že se vám chrupavka začne rýsovat na krku pod kůží a udělá se vám tzv. ohryzek.
  • Možná také zjistíte, že se vám nedaří ovládat váš hlas a kdykoli mluvíte, přeskakuje vám, místo aby zněl příjemně a stále stejně.
  • Chlapci většinou začínají mutovat zhruba ve stejnou dobu, kdy jim začne růst penis.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Emocionální příznaky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zamyslete se nad tím, zda vás více přitahují jiní lidé. Pokud jste zatím neprojevili zájem o dívky nebo o jiné chlapce a nyní vás někdo takový fascinuje, nebo se o něj zajímáte, pravděpodobně procházíte jednou z největších emocionálních změn, které puberta přináší. Pokud máte pocit, že vás přitahují dívky, nebo chlapci, o které jste dříve neměli zájem, znamená to, že se vaše tělo vyvíjí.
  • Každý chlapec je jiný. Možná se vám dívky líbily ještě daleko před příchodem puberty, nebo si projdete celou pubertou, aniž by vás opačné pohlaví nějak zvlášť zajímalo. Ke každému tyto věci přijdou ve správný čas.
  • Pokud jste homosexuální, vaše sexuální pocity a přitažlivost budou orientovány na jiné chlapce nebo muže.
 2. 2
  Zamyslete se nad tím, zda trpíte změnami nálad. Byli jste vždy spíše klidní a vyrovnaní a i ostatní lidé si o vás mysleli, že vždy zachováte chladnou hlavu? Připravte se na to, že se to v pubertě změní. Změny hladiny hormonů způsobí, že se vám přestane dařit ovládat vaše emoce a může se stát, že se vám nálada změní během několika minut – v jednu chvíli se budete cítit šťastní a spokojení a za chvíli budete naštvaní, nebo smutní.
  • Pokud si zničehonic všimnete, že jste nezvykle šťastní, může to znamenat, že prožíváte pozitivní změnu nálady.
  • Pokud jste se cítili naprosto normálně a nic vám nevadilo a zničehonic na někoho vyjedete, nebo se začnete cítit bezdůvodně smutně, možná zrovna prožíváte negativní změnu nálady.

 3. 3
  Zamyslete se nad tím, zda máte intenzivnější pocity, než dříve. Před nástupem puberty jste možná měli pocit, že je vše v pořádku, v pohodě, v klidu. Nyní ovšem prožíváte každý zážitek mnohem intenzivněji, ať už jde o skvělou večeři, nebo posezení s přáteli a máte pocit, že je to to nejlepší, co jste kdy zažili. Na druhou stranu budete pravděpodobně intenzivněji prožívat i smutné a negativní věci a možná se vám stane, že budete mít pocit, že jste v depresi, i když půjde jen o maličkosti.
  • Intenzivnější vnímání pocitů je další známkou toho, že se vám mění hladina hormonů a přicházíte do puberty.
 4. 4
  Všímejte si toho, zda jste úzkostlivější. Úzkost je nepříjemný pocit v hrudníku, v žaludku, v rukou a v podstatě i v jakékoli jiné části těla, který cítíte, když jste nervózní, nebo máte z něčeho obavy. Možná zjistíte, že jste úzkostliví i kvůli věcem, na kterých vám dříve tolik nezáleželo, ať už jde o test z algebry, o vaše sportovní schopnosti, nebo o to, co si dívky ze třídy myslí o vašem novém účesu.
  • Úzkost je nepříjemná, ale je to známka toho, že vám na něčem skutečně záleží. Když procházíte pubertou, všechno pro vás najednou začne nabírat nový, intenzivnější význam.
 5. 5
  Zamyslete se nad tím, zda máte pocit, že už si tolik nerozumíte se svými rodiči. Dříve jste pravděpodobně rádi trávili víkendy doma a podnikali jste různé věci se svými rodiči, ale v poslední době možná máte pocit, že se svým rodičům a domácímu prostředí postupně vzdalujete. Během puberty začnete mít chuť mít větší kontrolu nad svým životem a svými činy, protože máte pocit, že nemáte kontrolu nad svým tělem. Je přirozené, že chcete trávit méně času se svými rodiči, kteří váš život ovládají nejvíce. Zde jsou známky toho, že se vzdalujete svým rodičům:
  • Dříve jste nechávali ve svém pokoji otevřené dveře a dovolili jste svým rodičům, aby tam kdykoli vešli, ale nyní si dveře zavíráte, nebo dokonce zamykáte.
  • Máte větší potřebu soukromí, ale ještě nedávno vám nevadilo trávit většinu času s rodiči.
  • Trávíte více času s přáteli, nebo venku a nebaví vás být stále doma.
  • Více času trávíte tím, že si píšete s kamarády online, než skutečnými rozhovory se svými rodiči.
  • Máte pocit, že svým rodičům už nemáte tolik co říct, netěšíte se na to, až jim budete vyprávět, jaký jste měli den a nechcete po večeři sedět příliš dlouho u stolu.
 6. 6
  Zjistěte, zda máte nějaké neobvyklé pocity. Tento krok je trochu vágní, ale je velmi důležitý, protože vám pomůže zjistit, zda jste skutečně přišli do puberty. Každý má tyto pocity jiné. Možná se budete cítit úzkostlivěji, nebo se budete cítit uvolněněji a veseleji, nebo možná zjistíte, že máte komplikované emoce ve vztahu k přátelům, rodičům a osobám opačného pohlaví.
 7. 7
  Zjistěte, zda vás více zajímá váš vzhled. Pokud jste nikdy nevěnovali příliš mnoho času péči o svůj vzhled, ale nyní si upravujete vlasy, dlouho si vybíráte oblečení a záleží vám na vzhledu vašich vlasů a těla, pravděpodobně vás začne zajímat, jak vás vidí opačné pohlaví. Je to naprosto normální a přirozené.
  Reklama

Tipy

 • Pravděpodobně začnete být trochu nesmělí a úzkostliví ohledně svého těla. Je to naprosto normální.
 • Erekce mohou přijít až později, takže pokud je zatím nemáte, neznamená to, že je něco špatně.
 • Začnou vám růst vousy a možná se budete chtít začít holit.
 • Pravděpodobně budete vyžadovat více soukromí a bude vás zajímat, jak vypadáte.
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama