Jak poznat, zda máte cukrovku

V tomto článku:Rozpoznání příznaků diabetuPodstoupení vyšetření na diabetes8 Reference

Pokud máte pocit, že máte cukrovku, (odborně zvanou diabetes) měli byste si ihned zajít k lékaři. Diabetes I. typu znamená, že buňky slinivky nemohou produkovat inzulin. Je to druh autoimunitního onemocnění, díky kterému tyto buňky přestávají fungovat. Diabetes II. typu se váže spíše k životnímu stylu (pokud máte málo pohybu a konzumujete velké množství cukru). Je důležité znát a rozpoznat příznaky diabetu, abyste mohli co nejdříve začít s léčbou, pokud tímto onemocněním trpíte.

Část 1
Rozpoznání příznaků diabetu

 1. 1
  Zaměřte se na následující příznaky. Pokud máte dva a více příznaků z níže uvedeného seznamu, měli byste navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Běžné příznaky obou typů diabetu zahrnují:[1]
  • Nadměrný pocit žízně
  • Nadměrný hlad
  • Rozmazané vidění
  • Časté močení (buzení 3x a více za noc)
  • Únava (zejména po jídle)
  • Pocity podrážděnosti
  • Rány, které se nehojí, nebo se hojí pomalu
 2. 2
  Zaměřte se na svůj životní styl. Lidé, kteří mají sedavý životní styl (necvičí nebo mají velmi málo pohybu) jsou nejvíce vystavení riziku onemocněním diabetem II. typu. Také lidé, kteří mají nadváhu, nebo jsou obézní a mají vyšší příjem sladkostí a rafinovaného cukru, jsou vystaveni riziku, že se u nich rozvine diabetes II. typu.[2]
  • Mějte na paměti, že diabetes II. typu lze získat v průběhu života díky špatné životosprávě, zatímco diabetes I. typu je vrozený a trpí jím většinou děti.
 3. 3
  Navštivte lékaře.[3] Jediným způsobem, jak potvrdit, zda skutečně trpíte diabetem, je nechat se vyšetřit (lékař vám provede krevní test). Hodnoty vašich krevních testů vám pomohou zjistit, zda jste „zdraví“, „před fází diabetu“ (což znamená, že je u vás vysoké riziko, že se u vás brzo diabetes rozvine, pokud neuděláte výrazné změny v životním stylu), či „diabetik“.
  • Je důležité včas zjistit, zda diabetem trpíte, protože raná léčba je velmi důležitá.
  • Poškození těla, které má za následek diabetes, je většinou dlouhodobé poškozování způsobené „nekontrolovaným krevním cukrem.“ Což znamená, že pokud se budete léčit a kontrolovat svůj krevní cukr, můžete zvrátit nebo alespoň oddálit mnoho následků diabetu. Z tohoto důvodu je včasná léčba klíčová.

Část 2
Podstoupení vyšetření na diabetes

 1. 1
  Nechte se vyšetřit od lékaře. Váš praktický lékař může provést 2 druhy testů pro kontrolu krevní glukózy.[4] Běžně se odebírá krev nalačno, ale lékař vám může udělat i test moči.
  • Normální hladina krevního cukru je v rozmezí 70 a 100.
  • Pokud jste hraniční diabetik ("stav před plným rozvinutím nemoci"), vaše hodnoty budou mezi 100 a 125.
  • Pokud vaše hodnoty překročí 126, jste považováni za diabetika.
 2. 2
  Nechte si změřit hladinu HbA1c (hemoglobin A1c).[5] Je to novější test, kteří někteří lékaři používají pro stanovení diabetu. Měří množství cukru vázaného na hemoglobin (protein) v krevních buňkách. Čím vyšší je hodnota, tím více cukru je na buňky vázáno, což úzce souvisí s tím, že je u vás vysoké riziko diabetu. (Koneckonců, diabetes je zvýšená hladina cukru v krevním řečišti.)
  • Vysvětlení normálního vztahu mezi HbA1c a průměrnou hladinou cukru v krvi je následující. HbA1c 6 odpovídá hladině glukózy v krvi 135. HbA1c 7 = 170, HbA1c 8 = 205, HbA1c 9 = 240, HbA1c 10 = 275, HbA1c 11 = 301, a HbA1c ze dne 12. = 345.
  • Ve většině laboratoří je hladina HbA1C mezi 4.0-5.9%. Při nesprávně kontrolovaném diabetu je hodnota 8.0% a vyšší a u správně kontrolovaného diabetu je to méně než 7.0%.
  • Výhodou měření HbA1c je to, že lékař může lépe pochopit, co se děje, v určitém časovém úseku. Vyšetření zobrazuje vaši běžnou hladinu krevní glukózy za poslední 3 měsíce a je přesnější, než běžný test glukózy, který hladinu vaší krevní glukózy měří pouze jednou.[6]
 3. 3
  Začněte se léčit. K léčbě diabetu si možná každý den budete muset aplikovat injekce inzulinu nebo brát léky ve formě tabletek a budete také muset upravit svůj jídelníček a začít cvičit.[7]
  • V některých mírnějších případech diabetu II. typu je řešením pouze dieta a cvičení. Pokud podniknete dostatečné kroky ke změně svého životního stylu, můžete zvrátit rozvinutí diabetu a vrátit se k normálním hodnotám krevního cukru. Motivujte se ke změně!
  • Budete se muset vzdát cukrů a uhlohydrátů a každý den alespoň 30 minut cvičit. Pokud budete tento plán dodržovat, již brzo budete moci pozorovat znatelný úbytek ve vašich hodnotách krevní glukózy.
  • Na druhou stranu diabetes I. typu bude vždy vyžadovat aplikaci inzulinových injekcí, protože je to autoimunitní onemocnění, při kterém tělo není schopno produkovat inzulin.
  • Je velmi důležité, aby se diabetes léčil správně. Pokud se diabetes neléčí, zvýšené hladiny krevního cukru způsobí další závažné zdravotní problémy, jako například poškození nervů (neuropatie), poškození až selhání ledvin, slepota, a závažné problémy krevního oběhu, které vyústí v obtížně léčitelné infekce vedoucí až ke gangrénám, které již vyžadují amputace (zejména dolních končetin).
 4. 4
  Absolvujte pravidelné kontroly. Je nezbytné, abyste si nechali přeměřit hladinu krevní glukózy každé 3 měsíce, pokud patříte do skupiny pacientů ve stádiu před diabetem, nebo již diabetik jste. Důvodem je sledování průběhu a zlepšení (u jedinců, kteří se rozhodnout změnit svůj životní styl), či zhoršení stavu.[8]
  • Zopakování krevních testů také pomůže vašemu praktickému lékaři v určení dávek inzulinu a další medikaci. Váš lékař se bude snažit udržet váš krevní cukr na ideální hranici, takže hodnoty krevních testů jsou pro výpočet nezbytné.
  • Pokud se budete těšit na zlepšení výsledků vašich krevních testů, může vás to také motivovat ke cvičení a pozitivním změnám ve vašem jídelníčku!

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 49 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Onemocnění a Léčby

V jiných jazycích:

English: Tell if You Have Diabetes, Español: saber si tienes diabetes, Deutsch: Herausfinden ob man Diabetes hat, Italiano: Capire se Hai il Diabete, 中文: 判断自己是否患上糖尿病, Русский: распознать признаки диабета, Français: savoir si l'on a le diabète, Bahasa Indonesia: Mengetahui Apakah Anda Menderita Diabetes, Nederlands: Weten of je diabetes hebt, हिन्दी: जानें कि आपको डायबिटीज तो नहीं (kaise kare, madhumeh, diabetes, jankari), العربية: معرفة ما إذا كنت مصابًا بمرض السكري, ไทย: บ่งบอกได้อย่างไรว่าเป็นโรคเบาหวาน, Tiếng Việt: Nhận biết dấu hiệu tiểu đường, 日本語: 糖尿病かどうかを知る, 한국어: 당뇨가 있는지 알아보는 방법, Türkçe: Diyabetinin Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır

Stránka byla zobrazena 3 558 krát.
Byl tento článek přesný?