Jak poznat, zda máte horečku

V tomto článku:Diagnóza horečkyZákladní léčba horečky

Horečka je přirozenou reakcí těla na virus, infekci, nebo jinou nemoc – vytváří nevhodné prostředí pro bacily, které většinou během několika dnů vyhynou. Někdy ale není snadné poznat, zda máte skutečně horečku a v těchto případech nelze snadno určit, zda trpíte vážnou nemocí. Tento článek vás naučí, jak poznat, zda máte silnou horečku a poskytne vám rady ohledně léčby horečky a postupu ve vážnějších situacích.

1
Diagnóza horečky

 1. 1
  Pokud máte teploměr, změřte si teplotu. Pokud máte teplotu 39.4°C nebo nižší, snažte se horečku léčit doma a počkejte, zda se váš stav zlepší.[1] Pokud máte vyšší teplotu, zavolejte si záchranku, nebo jeďte rovnou na urgentní příjem – pravděpodobně potřebujete neodkladně lékařskou péči.
 2. 2
  Zkuste změřit teplotu člověku pohmatem. Pokud si chcete změřit teplotu sami, nebude snadné poznat, zda máte 39 stupňů, nebo 39 a půl stupně. Nejlepší pravděpodobně bude všímat si jiných příznaků horečky (viz níže).
  • Pokud se snažíte diagnostikovat horečku u někoho jiného, přiložte si ruku na svoji vlastní kůži a potom zkuste přiložit ruku na kůži toho druhého. Měli byste díky tomu snadno poznat, zda ten druhý mý horečku. Pokud je vaše pleť mnohem chladnější než ta jeho, pravděpodobně má horečku.
  • Jak přesný je tento způsob měření horečky? Při jedné studii se zjistilo, že lidé, kteří horečku diagnostikují pouze pomocí doteku „vážně přeceňují“ její výskyt, někdy i o 40%![2]
 3. 3
  Všímejte si příznaků dehydratace. Horečka se objevuje, když se zvýší vnitřní tělesná teplota za účelem zabití virů, infekcí a dalších nemocí. [3] Jde o přirozený obranný mechanismus těla. Často se stává, že pacienti při horečce trpí dehydratací.
  • Mezi příznaky dehydratace patří:[4]
   • Sucho v ústech
   • Žízeň
   • Bolesti hlavy a únava
   • Suchá pleť
   • Zácpa
  • Když se k dehydrataci přidá ještě průjem a zvracení, váš stav se může značně zhoršit.[5]Pokud trpíte těmito příznaky, nezapomínejte stále pít dostatek tekutin, abyste dehydrataci zabránili.
 4. 4
  Všímejte si toho, zda vás bolí svaly. V mnoha případech jsou bolesti svalů spojeny s dehydratací, ale u pacientů s horečkou mohou být velmi silné. Poznámka: Pokud máte horečku a bolí vás svaly na zádech, nebo je máte ztuhlé, ihned zavolejte lékaře. Je možné, že trpíte bakteriální meningitidou, která může způsobit i poškození mozku. [6]
 5. 5
  Všímejte si obzvláště vážných příznaků horečky. Pokud máte horečku vyšší než 40°C, můžete pociťovat některé z příznaků, jako jsou návaly horka, dehydratace, bolesti hlavy a svalů a obecná slabost. Pokud budete trpět následujícími příznaky, máte pravděpodobně ještě vyšší horečku a musíte ihned zavolat lékaře: [7]:
  • Halucinace
  • Zmatení nebo podrážděnost
  • Záchvaty a křeče
 6. 6
  Když si nebudete vědět rady, raději zajděte k lékaři. Pokud máte dítě, které možná trpí vysokou horečkou, jděte s ním k lékaři. Ve většině případů je možné léčit mírné horečky doma, ale v některých situacích je nutné příčiny velmi vysokých teplot léčit profesionálně.

2
Základní léčba horečky

 1. 1
  Někteří lékaři doporučují nechat mírnější horečky proběhnout přirozeně. Horečka je přirozeným obranným mechanismem těla. Když ji uměle srazíte ještě dříve, než tělo stihne napadnout cizí látky, zpomalíte tím rekonvalescenci, nebo pouze zamaskujete příznaky spojené s horečkou. [8]
 2. 2
  Vezměte si volně prodejný lék. Volně prodejné léky proti horečce, jako je například Paralen, vám mohou pomoci zmírnit příznaky spojené s horečkou. Tyto léky většinou účinkují dobře i v nízkých dávkách.
  • Aspirin by měli užívat pouze dospělí. U dětí bývá spojován s nebezpečným Reyeho syndromem.[9] Proto se aspirin doporučuje užívat pouze dospělým lidem.
  • Acetaminofen (Tylenol) nebo ibuprofen (Ibalgin) jsou vhodné léky pro všechny věkové skupiny. Pokud se vám teplota po těchto lécích nesníží, neberte si další dávku, ale raději se poraďte s lékařem.
 3. 3
  Pijte co nejvíce tekutin.[10] Tekutiny jsou při snižování horečky velmi důležité, protože omezují riziko dehydratace, což je při horečce většinou největší problém. Držte se hlavně vody. Limonády a čaje si můžete dávat s mírou, abyste zklidnili podrážděný žaludek. Snažte se jíst polévky a další tekutá jídla a nezapomínejte ani na pevnou stravu.

Tipy

 • Zimnice je častým příznakem horečky, ale může být i příznakem vážnějších poruch, jako je hypotermie, nebo meningitida. Pokud trpíte zimnicí, objednejte se k lékaři, abyste zjistili, co přesně vám je. Velmi silná zimnice může mít vážné vedlejší příznaky, jako je poškození mozku, dehydratace, šok, nebo záchvaty.
 • V jednu chvíli je vám horko a za moment je vám zase zima. To většinou znamená, že máte chřipku, ale nemusí tomu tak být vždy.
 • Pravděpodobně budete mít zarudlou pokožku a tváře, ale jde pouze o příznak zvýšené teploty. Pokud máte ledový obklad, můžete si ho přiložit na obličej nebo na čelo, abyste se trochu zchladili.
 • Berte vitamíny. Vitamín C je nejsilnější v boji proti nachlazením a měli byste ho brát i v době, kdy nemocní nejste. Pomůže vám vyhnout se nachlazení.
 • Pijte dostatek horkých i studených tekutin, abyste tělu dodali vodu a vyhnuli se podráždění žaludku.
 • Pokud jste ještě dítě, pravděpodobně vám zabere paracetamol.
 • Sáhněte si na tváře. Pokud je máte velmi horké, pravděpodobně máte horečku.

Varování

 • Pokud trpíte horečkou déle než 48 hodin a váš stav se nezlepšuje, měli byste navštívit lékaře.
 • Pokud máte teploměr, použijte ho a zjistěte, jak vysokou teplotu máte. Pokud máte teplotu nad 39 a půl stupně déle než 24 hodin a váš stav se nelepší, měli byste jít k lékaři.

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 22 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Onemocnění a Léčby

V jiných jazycích:

English: Tell if You Have a Fever, Español: saber si tienes fiebre, Italiano: Determinare se hai la Febbre, Português: Medir uma Febre, Français: savoir si l'on a de la fièvre, Deutsch: Herausfinden, ob man Fieber hat, 中文: 判断是否发烧, Bahasa Indonesia: Mengetahui Apakah Anda Demam, Nederlands: Erachter komen of je koorts hebt, العربية: الكشف عن وجود حمى, Tiếng Việt: Nhận biết dấu hiệu bị sốt, ไทย: รู้ตัวเมื่อมีไข้

Stránka byla zobrazena 5 602 krát.
Byl tento článek přesný?