Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Horečka je přirozenou reakcí těla na virus, infekci, nebo jinou nemoc – vytváří nevhodné prostředí pro bacily, které většinou během několika dnů vyhynou. Někdy ale není snadné poznat, zda máte skutečně horečku a v těchto případech nelze snadno určit, zda trpíte vážnou nemocí. Tento článek vás naučí, jak poznat, zda máte silnou horečku a poskytne vám rady ohledně léčby horečky a postupu ve vážnějších situacích.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Diagnóza horečky

 1. 1
  Pokud máte teploměr, změřte si teplotu. Pokud máte teplotu 39.4°C nebo nižší, snažte se horečku léčit doma a počkejte, zda se váš stav zlepší.[1] Pokud máte vyšší teplotu, zavolejte si záchranku, nebo jeďte rovnou na urgentní příjem – pravděpodobně potřebujete neodkladně lékařskou péči.
  • Pokud máte teplotu 39° nejméně 3 dny, zavolejte svému lékaři.
 2. 2
  Zkuste změřit teplotu člověku pohmatem. Pokud si chcete změřit teplotu sami, nebude snadné poznat, zda máte 39 stupňů, nebo 39 a půl stupně. Nejlepší pravděpodobně bude všímat si jiných příznaků horečky (viz níže). Pokud se snažíte diagnostikovat horečku u někoho jiného, přiložte si ruku na svoji vlastní kůži a potom zkuste přiložit ruku na kůži toho druhého. Měli byste díky tomu snadno poznat, zda ten druhý mý horečku. Pokud je vaše pleť mnohem chladnější než ta jeho, pravděpodobně má horečku.
 3. 3
  Všímejte si příznaků dehydratace. Horečka se objevuje, když se zvýší vnitřní tělesná teplota za účelem zabití virů, infekcí a dalších nemocí. [2] Jde o přirozený obranný mechanismus těla. Často se stává, že pacienti při horečce trpí dehydratací.
  • Mezi příznaky dehydratace patří:[3]
   • Sucho v ústech
   • Žízeň
   • Bolesti hlavy a únava
   • Suchá pleť
   • Zácpa
  • Když se k dehydrataci přidá ještě průjem a zvracení, váš stav se může značně zhoršit.[4] Pokud trpíte těmito příznaky, nezapomínejte stále pít dostatek tekutin, abyste dehydrataci zabránili.
 4. 4
  Všímejte si toho, zda vás bolí svaly. V mnoha případech jsou bolesti svalů spojeny s dehydratací, ale u pacientů s horečkou mohou být velmi silné. Poznámka: Pokud máte horečku a bolí vás svaly na zádech, nebo je máte ztuhlé, ihned zavolejte lékaře. Je možné, že trpíte bakteriální meningitidou, která může způsobit i poškození mozku. [5]
 5. 5
  Všímejte si obzvláště vážných příznaků horečky. Pokud máte horečku vyšší než 40°C, můžete pociťovat některé z příznaků, jako jsou návaly horka, dehydratace, bolesti hlavy a svalů a obecná slabost. Pokud budete trpět následujícími příznaky, máte pravděpodobně ještě vyšší horečku a musíte ihned zavolat lékaře: [6] :
  • Halucinace
  • Zmatení nebo podrážděnost
  • Záchvaty a křeče
 6. 6
  Když si nebudete vědět rady, raději zajděte k lékaři. Pokud máte dítě, které možná trpí vysokou horečkou, jděte s ním k lékaři. Ve většině případů je možné léčit mírné horečky doma, ale v některých situacích je nutné příčiny velmi vysokých teplot léčit profesionálně.
  • Pokud máte vysokou horečku nebo pokud vaše příznaky ovlivňují vaši schopnost fungovat, zavolejte přítele nebo člena rodiny a požádejte je, aby vás doprovodili do ordinace lékaře. Nestojí za to riskovat, pokud se necítíte dobře.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Základní léčba horečky

 1. 1
  Někteří lékaři doporučují nechat mírnější horečky proběhnout přirozeně. Horečka je přirozeným obranným mechanismem těla. Když ji uměle srazíte ještě dříve, než tělo stihne napadnout cizí látky, zpomalíte tím rekonvalescenci, nebo pouze zamaskujete příznaky spojené s horečkou. [7]
 2. 2
  Vezměte si volně prodejný lék. Volně prodejné léky proti horečce, jako je například Paralen, vám mohou pomoci zmírnit příznaky spojené s horečkou. Tyto léky většinou účinkují dobře i v nízkých dávkách.
  • Aspirin by měli užívat pouze dospělí. U dětí bývá spojován s nebezpečným Reyeho syndromem.[8] Proto se aspirin doporučuje užívat pouze dospělým lidem.
  • Acetaminofen (Tylenol) nebo ibuprofen (Ibalgin) jsou vhodné léky pro všechny věkové skupiny. Pokud se vám teplota po těchto lécích nesníží, neberte si další dávku, ale raději se poraďte s lékařem.
 3. 3
  Pijte co nejvíce tekutin.[9] Tekutiny jsou při snižování horečky velmi důležité, protože omezují riziko dehydratace, což je při horečce většinou největší problém. Držte se hlavně vody. Limonády a čaje si můžete dávat s mírou, abyste zklidnili podrážděný žaludek. Snažte se jíst polévky a další tekutá jídla a nezapomínejte ani na pevnou stravu.
  • Pokud se neléčí, může dehydratace zhoršit horečku.
  Reklama

Tipy

 • Zimnice je častým příznakem horečky, ale může být i příznakem vážnějších poruch, jako je hypotermie, nebo meningitida. Pokud trpíte zimnicí, objednejte se k lékaři, abyste zjistili, co přesně vám je. Velmi silná zimnice může mít vážné vedlejší příznaky, jako je poškození mozku, dehydratace, šok, nebo záchvaty.
 • V jednu chvíli je vám horko a za moment je vám zase zima. To většinou znamená, že máte chřipku, ale nemusí tomu tak být vždy.
 • Pravděpodobně budete mít zarudlou pokožku a tváře, ale jde pouze o příznak zvýšené teploty. Pokud máte ledový obklad, můžete si ho přiložit na obličej nebo na čelo, abyste se trochu zchladili.
 • Berte vitamíny. Vitamín C je nejsilnější v boji proti nachlazením a měli byste ho brát i v době, kdy nemocní nejste. Pomůže vám vyhnout se nachlazení.
 • Pijte dostatek horkých i studených tekutin, abyste tělu dodali vodu a vyhnuli se podráždění žaludku.
 • Pokud jste ještě dítě, pravděpodobně vám zabere paracetamol.
 • Sáhněte si na tváře. Pokud je máte velmi horké, pravděpodobně máte horečku.
Reklama

Varování

 • Pokud trpíte horečkou déle než 48 hodin a váš stav se nezlepšuje, měli byste navštívit lékaře.
 • Pokud máte teploměr, použijte ho a zjistěte, jak vysokou teplotu máte. Pokud máte teplotu nad 39 a půl stupně déle než 24 hodin a váš stav se nelepší, měli byste jít k lékaři.
Reklama

Související články

Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak pomoci alkoholikovi přestat pítJak pomoci alkoholikovi přestat pít
Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak zvýšit hladinu krevních destiček: Mohou pomoci přírodní prostředky?
Jak poznat příznaky chlamydií u ženJak poznat příznaky chlamydií u žen
Jak se zbavit genitálních bradavicJak se zbavit genitálních bradavic
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak poznat, zda máte oparJak poznat, zda máte opar
Jak poznat alergii na alkoholJak poznat alergii na alkohol
Jak zvýšit hladinu kortizoluJak zvýšit hladinu kortizolu
Jak zavést kanylu IVJak zavést kanylu IV
Jak poznat, zda vám zapáchá z ústJak poznat, zda vám zapáchá z úst
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 22 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 17 999 krát
Stránka byla zobrazena 17 999 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama