Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Puberta je skvělá, ale zároveň i tak trochu děsivá. Z ničeho nic zjistíte, že vám rostou prsa a chloupky na nejrůznější místech vašeho těla a že se vám nálada mění jako na houpačce. Žádný strach, to k pubertě prostě patří. Jakmile víte, co od puberty můžete očekávat, tak zjistíte, že puberta vlastně není až tak děsivá!

Část 1 ze 3:
Tělesné znaky

 1. 1
  Zjistěte si, jestli rostete. Jakmile přijdete do puberty, tak začnete růst a nabírat na váze. Často se stává, že nejprve vám vyrostou končetiny, takže vypadáte divně a nemotorně – nemějte však obavy, nebudete tak vypadat navždy. [1]
  • Většina dívek během puberty přibere na váze. Můžete si toho všimnout na ramenou, stehnech a na zadku. Obvykle se také zakulatí a rozšíří boky a zúží pas. Každá dívka to však má jinak. Některé dívky jsou větší než ostatní a některé jsou zase menší než ostatní.
  • Dívky mají tendenci rychle vyrůst během 6 měsíců před jejich první menstruací. To je také důvodem, proč jsou dívky během puberty obvykle větší než kluci.
  • Také pravděpodobně zjistíte, že vám rostou chloupky v podpaží a že chloupky na nohou jsou pevnější a hojnější.
 2. 2
  Prozkoumejte svá prsa. Rostoucí prsa jsou jasným znakem puberty. Je důležité si však zapamatovat, že některým dívkám prsa rostou dříve a jiným později. Některé dívky mohou mít malá prsa po celý život. Vše záleží na genetice.[2]
  • Obvykle dívky mají pod bradavkami malé, pevné a jemné „hrudky“, nebo-li pupeny, když jim začínají růst prsa. Během následujících dvou let se jim však prsa zvětšují a změkčují.
  • Pokud nemáte ze svých prsou dobrý pocit nebo vás bolí, tak můžete vyzkoušet podprsenku pro dívky, která vám s nimi pomůže. Nezapomeňte však, že vás vaše prsa mohou bolet i před začátkem menstruace.
 3. 3
  Prozkoumejte růst svých genitálií. Během puberty se vám rozvíjí genitálie. Může to být trochu zneklidňující, pokud nevíte, co čekat. Není se však čeho bát![3]
  • Začne vám růst klitoris. Klitoris je malá, citlivá část ženských pohlavních orgánů v podobě hrášku, která se nachází nad poševním vchodem.
  • Začnou vám také růst chloupky ve stydké oblasti, které budou hrubší, vlnitější a tmavší, než vaše vlasy či chloupky na hlavě. Nazývají se obvykle termínem pubické ochlupení. Chloupky se také objeví na velkých stydkých pyscích, které jsou součástí zevních rodidel ženy. Malé stydké pysky mají ochlupení méně častěji.
 4. 4
  Sledujte menstruaci. Menstruace je snad tím největším znakem toho, že jste v pubertě. Zpočátku vás může vyděsit, protože na ni nejste zvyklí. Naštěstí však existují znaky, podle kterých se dá poznat, že na vás přichází menstruace, takže na ni budete plně připraveni![4] [5]
  • Obvykle se menstruace objevuje mezi 10 až 16 lety věku. Je to velmi individuální a může se stát, že menstruaci dostane i dívka ve věku 8 let, zatímco jiná ji dostane až v 16 letech. Pokud jste znepokojeni tím, že nemáte menstruaci nebo že ji máte příliš brzo, promluvte si s doktorem.
  • Menstruace se obvykle poprvé objeví v momentě, kdy se vám vyvine poprsí (je to však velmi individuální). Může chvíli trvat, než si vaše tělo na menstruaci zvykne a ona se vám zpravidelní.
  • Mezi příznaky menstruace patří: bolest v horní části stehen, bolest zad, nadýmání, nevolnost, průjem, únava a bolest prsou. Také si na kalhotkách můžete všimnout bílých nebo nažloutlých skvrnek od výtoku, který se začne objevovat před začátkem menstruace. Na křeče a bolest si můžete vzít běžné prášky proti bolesti.
  • Existuje několik druhů produktů, které se používají během menstruace. Můžete používat tampóny (sežeňte si tampóny určené pro mladé ženy a dívky, jsou snadnější k použití) nebo také můžete používat vložky či menstruační kalíšek. Vložky jsou nejlepší k použití na noc, kdy menstruace může být silnější. Menstruační kalíšky se dají zase používat opakovaně a z dlouhodobého hlediska jsou levnější.
  • Pokud dostanete menstruaci ve škole, tak nemějte obavy. Obvykle se stává, že předtím, než dostanete menstruaci, tak se objeví příznaky, které vás na její začátek upozorní. Takže ji budete očekávat a můžete si s sebou sbalit do tašky balíček vložek a náhradní kalhotky.
 5. 5
  Vypořádejte se s akné. S příchodem puberty se vaše tělo stává citlivější na testosteron, který mají kluci i dívky. Tento hormon způsobuje větší produkci mazu na pokožce, takže pokud se póry zablokují odumřelými buňkami, tak dojde ke vzniku bílých nebo černých pupínků.[6]
  • Někdy se stává, že bakterie mohou infikovat zablokované vlasové folikuly kvůli tomu, že hormony mění hladinu kyselosti na vaší pleti. Tato infekce může vést k akné.
  • Pravidelně si čistěte pleť, abyste zabránili nadbytku mazu na pleti. Dvakrát denně si umývejte pleť s jemným čistícím produktem. Vyhněte se však silnému drhnutí pleti, protože ji tak akorát podráždíte. Používejte na pleť hydratační krém, pokud ji máte suchou (používejte však nekomedogenní hydratační krém, který nezpůsobuje akné).
  • Je důležité mít čistou pleť, jelikož tak zabráníte vzniku pupínků. Je tedy dobré si pořídit nějaký krém či vodičku, která je určena speciálně na akné. Dají se sehnat v drogérii nebo v lékárně. Snažte se pořídit si produkt, který je určen pro váš typ pleti (mastný, suchý, citlivý, atd.).
  • Pokud máte opravdu vážné akné, tak si promluvte s doktorem. Léčba může trvat až tři měsíce, než uvidíte nějaké výsledky, takže se snažte předepsané léky pečlivě dodržovat.
 6. 6
  Naučte se, jak se vypořádat s tělesnými pachy. V pubertě se vám zvětší potní žlázy a vaše tělo začne produkovat větší množství potu v podpaží, u prsou a genitálií. Pot je vylučován, když jste ve stresu, zažíváte silné emoce nebo jste vzrušení.[7]
  • Potní žlázy způsobují nepříjemný tělesný pach, takže je vhodné si pravidelně umývat mýdlem podpaží, prsa a genitálie. Nebudete tak mít na těle přebytek bakterií.
  • Pravidelně si měňte a perte oblečení, především pokud se jedná o oblečení, které je v přímém kontaktu s potními žlázami. Jedná se o podprsenky, trička a spodní prádlo.
  • Každodenní používání antiperspirantu nebo deodorantu pomáhá částečně nebo úplně zamaskovat tělesný pach. Antiperspiranty snižují množství potu, který vaše tělo produkuje a deodoranty pach maskují pomocí parfému.
  • Pravidelné holení podpaží také pomáhá zbavit se tělesného pachu. Chloupky v podpaží zachytávají pot a pachy, které způsobují množení bakterií a intenzivnější tělesný pach.

Část 2 ze 3:
Změny nálad a chování

 1. 1
  Všimněte si, zda máte zájem o kluky či dívky. Během puberty dospíváte fyzicky, psychicky, ale i sexuálně, takže je možné, že se začnete zajímat o osoby opačného pohlaví i jiným způsobem. Je to naprosto normální.[8]
  • Puberta je čas, kdy začnete prozkoumávat vlastní sexualitu a pocity. Každý má nějakou sexuální identitu (tzn. o koho projevujete zájem). Můžete tedy zjistit, že jste heterosexuální, homosexuální nebo bisexuální či dokonce asexuální (tzn. nemáte žádný zájem o sex). Může se to postupem času změnit anebo nemusí.[9]
  • Existuje spousta tabu, která jsou spojená s masturbací. Biologicky však není na masturbaci nic špatného (nevyrostou vám chlupy na rukou, nestanete se neplodní a ani neoslepnete). Je naprosto přirozené být zvědavý ohledně reprodukčních orgánů a masturbace je tedy jedním ze způsobů, jak se lépe sžít s vlastním tělem a sexualitou.
  • Je dobré mít však na vědomí, že nemusíte veřejně projevovat všechny své sexuální pocity, které zrovna máte. Pokud se nějak projevujete, tak porozumějte významu souhlasu a ochrany (více v třetí části).
 2. 2
  Porozumějte svým hormonům. Hormony jsou zodpovědné za změny ve vašem těle a za váš mentální růst. Hormony také způsobují časté změny nálad a emocí, které jsou spojené s pubertou.
  • Vaše hormony jdou do vaječníků (párový orgán v blízkosti vejcovodu). Hormony podporují růst a uvolňování vajíček a produkci estrogenu.
  • Estrogen podporuje dospívání a pomáhá tělu připravit se na těhotenství (nezáleží na tom, jestli děti chcete nebo ne).
 3. 3
  Změny nálad jsou normální. Puberta je někdy obtížným obdobím, protože se kvůli hormonům mění nejen tělo, ale i myšlení. To může vést k častým změnám nálad, nízkému sebevědomí a úzkosti. To je však naprosto normální (dejte si však pozor, pokud zpozorujete něco, co se vám nezdá úplně normální).[10]
  • Můžete zažívat nízké sebevědomí, agresi (pocit zloby, často bezdůvodný), depresi, střídavé pocity štěstí a smutku a podobně. Nejlepší je si uvědomit, jaké máte pocity a najít si klidné místo na uklidnění – především pokud jste naštvaní.
  • PMS (premenstruační syndrom) je často důvodem divokých změn nálad, které způsobuje náhlý nárůst hormonů. Můžete mít potíže se spánkem, cítit se podráždění, mít pocity úzkosti a mít neustále chutě na určité druhy jídla (často na sladké). Když si budete pečlivě zaznamenávat svůj menstruační cyklus, tak se budete moct s PMS snadněji vypořádat. Budete totiž vědět, že je to jen hra vašich hormonů.
  • Puberta někdy může odstartovat vážné psychické problémy. Pokud máte pocit, že nemáte své pocity pod kontrolou nebo vám deprese a úzkost zasahuje do života, tak byste měli navštívit nějakou terapii. Není nic špatného na návštěvě terapeuta. Spousta lidí potřebuje pomoc na vypořádání se s mentálními poruchami.
 4. 4
  Zhodnoťte své pocity vůči svým rodičům. Můžete zjistit, že máte problémy s rodiči. To je proto, že během dospívání toužíte po nezávislosti a samostatnosti.
  • Je dobré si s rodiči promluvit o svých pocitech, pokud máte pocit, že vás příliš omezují. Například, pokud jste starší, tak si můžete s rodiči promluvit o době vycházení a o samostatném dělání nejrůznějších věcí. Pokud jim dokážete, že nezneužijete jejich svolení, tak s nimi dokážete snadněji vycházet a stát se nezávislejší.
  • Položte si otázku, proč se vaši rodiče chovají způsobem, který vás dráždí. Zradili jste nedávno jejich důvěru a udělali něco, co jste neměli dělat (např. zůstali na party dlouho do noci nebo neudělali domácí úkoly)? Byli jste venku s lidmi, kteří se zdají být vašim rodičům nevhodní?

Část 3 ze 3:
Jak se vypořádat s pubertou

 1. 1
  Nepanikařte, pokud na vás puberta přijde příliš brzo nebo pozdě. Také nepanikařte, pokud se vyvíjí úplně jinak, než jste očekávali. Někdy se stává, že ženská prsa vyrostou až dlouho po první menstruaci nebo dokonce nikdy. Pokud si myslíte, že máte nějaký podobný problém, promluvte si s doktorem.
  • Někdy puberta přichází velmi brzo. Může to být pro vás velmi obtížné období, protože jste najednou vyšší než ostatní, máte prsa a už jste dostali menstruaci. Pokud se vám to přihodí, tak si promluvte o svých pocitech a změnách s nějakou dospělou ženou, které důvěřujete.
  • Někdy se zas může stát, že puberta přichází podstatně později. Také to může být pro vás těžké, protože máte pocit, že vám bez puberty něco uniká nebo že nikomu nepřipadáte atraktivní. Nemějte z toho obavy. Pokud si myslíte, že v něčem je opravdu problém, promluvte si s doktorem. Většinou však stačí vyčkat, puberta nakonec přijde i na vás.
 2. 2
  Zjistěte si informace o bezpečném sexu. Protože začínáte mít sexuální pocity, tak je také dobré si začít zjišťovat informace o bezpečném sexu. Neznamená to, že byste měli spát s každým na potkání, ale že byste měli být dobře připraveni na sex ještě předtím, než s ním začnete.[11]
  • Souhlas je něco, co by se mělo učit i ve školách. Nikdy nikoho nenuťte do sexu s vámi. Pokud vám daná osoba neřekne nadšené „ano“, tak s ní nemějte sex. To samé platí pro vás. Pokud se sexem nesouhlasíte, tak by vás do něj nikdo neměl nutit. Pokud s vámi někdo má sex, aniž byste s tím souhlasili, tak se může jednat o pohlavní zneužití (i když jste oba dva opilí).
  • Buďte upřímní se svými sexuálními zvyky. Pokud musíte lhát svým přátelům a rodině o tom, že jste sexuálně aktivní, tak je nejlepší počkat do té doby, než můžete být upřímní. Je také nejlepší být upřímný ohledně pocitů, které pro někoho máte nebo nemáte, takže nikoho (ani sebe) nebudete zbytečně uvádět v omyl. Pokud někdo nepochopí váš náznak, tak je to jeho problém, ne váš.
  • Zjistěte si informace o antikoncepci (pilulky, kondomy, atd.). Je dobré používat kondomy za každé situace, i když berete hormonální antikoncepci. Kondomy totiž také zabraňují přenosu pohlavních chorob a jiných nemocí. Hormonální antikoncepce se může používat na zmírnění menstruace (pokud máte příliš silnou menstruaci) a některých zdravotních problémů.
 3. 3
  Promluvte si s dospělým, kterému důvěřujete. Puberta je doba, kdy se cítíte zmatení, takže je vhodné si promluvit s někým, kdo si jí již prošel. Dospělák vám může odpovědět na nejrůznější otázky a pomoct vám vyrovnat se se změnami, kterými si procházíte. Můžete si promluvit se svojí maminkou, starší sestrou, starší kamarádkou nebo známou.
  • Můžete si také promluvit s doktorem, tím spíš, pokud se vám děje něco, co vám nepřijde normální. Doktor zjistí, jestli vám něco doopravdy je nebo jestli jste zcela v pořádku.
  • Můžete navštívit poradce nebo terapeuta, kterým vám poradí během náročného období v pubertě (např. během deprese či úzkosti). Spousta dobrých terapeutů vám dokáže pomoci s problémy týkajících se vaší sexuality, nálad nebo dokonce i fyzických změn.
  • Existuje také mnoho linek, na kterých vám mohou pomoci vypořádat se s depresí, úzkostí nebo sexuální identitou. Také můžete najít dobré webové stránky, na kterých jsou rady, jak se s těmito problémy vypořádat nebo kde jinde hledat pomoc.

Tipy

 • Je běžné mít větší potřebu sprchovat se. Umývali jste si včera vlasy, ale dnes máte pocit, že jsou zase mastné? Neděje se to všechno najednou, ale když začnete růst, tak vaše tělo začne produkovat více mazu, což způsobuje akné a pupínky. Pokaždé se ve sprše pořádně vydrhněte, abyste snížili riziko vzniku akné.
 • Také pomůže, když se zeptáte svých kamarádek, které již mají menstruaci, jaké mají zkušenosti.
 • Můžete si povšimnout bílých skvrnek od výtoku na kalhotkách. Tyto skvrny jsou znakem toho, že za několik týdnů dostanete menstruaci. Pokud však výtok páchne, navštivte doktora, který zjistí, jestli nemáte infekci.
 • Když jdete do školy a očekáváte menstruaci, tak si nezapomeňte s sebou vzít náhradní kalhotky.
 • Není dobrý nápad jít plavat, pokud máte silnou menstruaci.
 • Na noc si vezměte vložku pro případ, že budete mít silnou menstruaci.
 • Nemějte obavy z menstruaci a podobných věcí. Každá dívka si tím prošla. Může to být zpočátku divné nebo bolestivé, ale přežijete to.

Varování

 • Měli byste si promluvit s doktorem, pokud je vám 16 let, máte znaky vyspělosti, ale stále nemáte menstruaci.
 • Měli byste si promluvit s doktorem, pokud je vám 18 let a nemáte žádné příznaky menstruace či růstu prsou.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 16 930 krát
Stránka byla zobrazena 16 930 krát.

Pomohl vám tento článek?